Connect with us

DRUŠTVO

"VIJESTI" OBJAVILE TRANSKRIPT RAZGOVORA

Direktorica ASK-a žalila sa Vesnom Medenicom zbog hapšenja njenog telohranitelja: „Uh, strašno. Držite se“

„Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas“, piše direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović Vesni Medenici nakon hapšenja njenog telohranitelja, policajca Darka Lalevića, kojeg terete i da je pomogao krimi grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić

Telohranitelj, Medenica i Perović (foto: Boris Pejović, Pobjeda)

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović napisala je u decembru 2020. tek penzionisanoj predsjednici Vrhovnog suda Veseni Medenici da žali što je uhapšen njen dugogodišnji tjelohranitelj, policajac Darko Lalević, kojeg terete i da je pomogao kriminalnoj grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić, pišu „Vijesti“.

Lalović je uhapšen 15. decembra 2020. godine, pod optužbom i da je odavao podatke iz predmeta koji se vode protiv kriminalne grupe koja je pokuala da ubije istraživačku novinarku.

Dan kasnije, aktuelna direktorica ASK-a i bivša predsjednica Osnovnog suda na Cetinju, Medenici piše da žali zbog hapšenja, proizilazi iz transkripata poruka koje su međusobno razmjenile, a koje su pronađene u telefonu dugogodišnje prve žene crnogorskog pravosuđa nakon što je uhapšena.

“Šta radite? Čitam ovo i ne mogu vjerovati. Samo da vidim kako ste? Ja sam u Egiptu još dva dana”, piše Perović, navode „Vijesti“.

Od Medenice dobija odgovor da je sve predimenzionirano:

“Kako sam, kao kreten. Žao mi ga je jer je bio maltene kao član familije. Sve je to predimenzionirano. Taj Rakočević mu je kum”.

Direktorica ASK-a poručuje joj da se drži:

“Uh, strašno. Držite se. Sad im trebaju ovakve vijesti, to je najgore”.

Na to dobija odgovor da se to čini kako bi prikrili stvarne kriminalce.

“Da bi sakrili i stavili u drugi plan stvarne kriminalce”, konstatuje Medenica, koja je do samo nekoliko dana ranije obavljala najznačajniju fuknciju u crnogorskom pravosuđu.

“Taman tako. Ali šta je, tu je. Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas”, poručuje Perović Medenici.

Od nje dobija poruku da Lalević sada čuva vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesnu Vučković:

“…Ali to im nije zanimljivo”, što joj Perović aminuje.

“Tako je. Od juče sam se baš nekako nasjekirala, jer znam da će na Vas krenuti medijski. Pih”, piše joj ona.

“Nikad nisu ni prestajali”, konstatuje Medenica.

Dugogodišnja sutkinja, uz emotikone srca i poljupce, tješi Medenicu da će ponovo izaći kao pobjednik.

“Ali ni prvi ni poslednji put. A zna se ko izlazi uvijek kao pobjednik. Sad pišem. Ljubim Vas i gledamo se sledeće nedelje, ako budete imali vremena”.

Dobija samo kratak odgovor: “OK”…

“Vijesti” su prethodnih dva dana objavile da je nekadašnja predsjednica Osnovnog suda na Cetinju Jelena Perović svojevremeno, sa te pozicije, mimo propisa, tražila i dobijala sugestije od Medenice – kako da postupa u pojedinom predmetima, da li nekome da odredi ili ukine pritvor, ali se i izvinjavala što joj u jednom slučaju nije prihvaćen sporazum o priznanju krivice, obavještavala je ko je konkurisao za koje pozicije u pravosuđu…

Iz njihovih dopisivanja vidi se da je Perović inicirala brojne prepiske o određenim predmetima, što je u pojedinim slučajevima radila i Medenica. Poruke pokazuju i da joj je ostala lojalna nakon što je prešla na čelo Agencije, i to poslije konsultacija sa Medenicom.

Sa pozicije direktorice ASK ona je brinula o interesu Medenice, u postupku pokrenutom protiv te Agencije zbog odluke da nekadašnju predsjednicu Vrhovnog suda ne gone zbog neizuzimanja u izboru kandidata za sudije osnovnih sudova.

Savjeti, briga i muštuluk uz srce

Iz mnoštva razmijenjenih poruka jasno je da je Perović raportirala Medenici i nakon što se nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa penzionisala, ali i da je, nakon odlaska iz cetinjskog suda, sa njom komunicirala o predmetima koji se vode pred Osnovnim sudom na Cetinju i najavljivala da će ih “ubrzati”…

Perović je, odgovarajući na set pitanja, “Vijestima” napisala da ne prihvata da bude dio medijskog cirkusa:

“Ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene vam na nezakonit način”.

Ona nije konkretno odgovorila na pitanja “Vijesti” zbog čega je, sa telefonskog broja koji i danas koristi, raportirala Medenici, niti objasnila njeno interesovanje za stanje u spisima predmeta i nakon što je otišla iz Osnovnog suda Cetinje, ali ni zbog čega joj prenosi informacije.

Lalović je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), dio kriminalne grupe koju je formirao Medeničin sin, Miloš Medenica, a čiji član je i dugogodišnja prva žena crnogorskog pravosuđa.

Za račun te krimi-ekipe Vesna Medenica se, kako piše u optužnici, od 2019. do 2021. obavezala da će korišćenjem položaja posredovati da se određeni predmeti pred Višim i Vrhovnim sudom završe u korist privrednih društava “Fab Live” i “Cijevna Commerce”, bez obzira na činjenično stanje.

U tome joj je, kako piše, pomagao njen sin i pojedini pripadnici kriminalne organizacije, te da je za njeno posredovanje dat mito.

Navodno je i posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore i sudije Osnovnog suda u Herceg Novom da postupe suprotno zakonu i donesu odluku u predmetu u korist privrednog društva “Carine”.

(Izvor: Vijesti)

 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Saopštenje za javnost Igumana Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama povodom nemilih scena ispred svetnje

„Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“, riječi su igumana Danila Romanova

Foto: Manastir Đurđevi Stupovi u Beranama

Iguman manastira Đurđevi Stupovi u Beranama Danilo Romanov obratio se saopštenjem za javnost nakon večerašnjih nemilih scena ispred manastira prilikom održavanja skupa podrške sveštenicima Milošu Cicmilu i Stefanu Milovanoviću nakon odluke da budu premješteni iz Berana u druge parohije.

Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti:

„Povodom protesta dijela građana koji su se večeras okupili ispred Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama pod sloganom „Ne damo Stefana i Miloša“ želim da upoznam javnost da se pitanja uređenja crkve rešavaju unutar crkve, a ne na protestima.

Kao iguman Manastira Đurđevi Stupovi namjeravao sam da se obratim prisutnima i objasnim stav crkve povodom nastale situacije, ali sam bio izložen verbalnim napadima dijela prisutnih koji su tražili da napustim manastir, jer nisam iz Berana, a u koji sam po Božijem blagoslovu došao i gdje me je Crkva poslala.

Mislio sam da kažem, da kada toliko brinu za manastir, a smeta im što nisam iz Berana, zašto neko od njih ne dođe da se zamonaši i živi monaškim životom i upravlja manastirom, već u Beranama ima puno poroka kao što su narkomanija, kocka i lopovluk, a gotovo da nema onih koji bi da dođu u manastir i žive kao monasi.

Kajem se što sam reagovao na neprimjerene riječi koje su mi upućivali, ali nisam mogao ostati po strani, jer su htjeli da se miješaju u ustrojstvo manastira. Da nije bilo takvih napada ne bih reagovao na način na koji sam to učinio, jer nisam imao namjeru da bilo koga uvrijedim, već da ukažem na probleme te vrste u Beranama.

Tako da nisam mislio na sve građane Berana, već na takve krugove, koji bi uz to da se bave i crkvenim pitanjima.

Prethodnih dana bespotrebno je širena u narodu netrpeljivost prema episkopu i meni kao igumanu. Crkvena pitanja rešavaju se kroz razgovor sa vladikom.

Svu odgovornost za današnji nemili događaj snose oni koji se na necrkven način protive odlukama vladike, koji upravlja Eparhijom i nije neprijatelj crkve i naroda.

Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Privremeno se obustavlja saobraćaj kroz tunel na Jelovici

„Obustava saobraćaja kroz tunel trajaće od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova“, navodi se u saopštenju Uprave za saobraćaj

Tunel na Jelovici, Foto: Berane online

Saobraćaj na putu Berane-Kolašin preko Lubnica biće privremeno obustavljen od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova.

Saobraćaj se obustavlja zbog završetka radova na instalaciji i testiranju opreme za radio signale u tunelu Klisura.

“Molimo građane, koji planiraju da u ovom periodu putuju na ovom putnom pravcu uzmu u obzir vrijeme obustave saobraćaja, a podsjećamo ih da mogu koristiti putne pravce preko Ribarevnina i Trešnjevika. Apelujemo na građane za strpljenje jer se radi o privremnom prekidu saobraćaja zbog radova koji imaju za cilj povećanje nivoa bezbjednosti svih korisnika tunela Klisura”, kaže se u saopštenju Uprave za saobraćaj.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Skoro 60 odsto građana Crne Gore nema para ni za sedam dana godišnjeg odmora

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto

Foto: Screenshot/Ilustracija

Skoro 60 odsto crnogorskih građana živi u domaćinstvima koja ne mogu da priušte nedelju dana godišnjeg odmora van kuće, pokazala je Anketa o dohotku i uslovima života u 2023. godini, koju je objavio Monstat.

Sa druge strane, prema podacima iste ankete, najmanji procenat osoba (11,3 odsto) živi u domaćinstvima koja su izjavila da ne mogu priuštiti svaki drugi dan jelo sa mesom, piletinom, ribom (ili vegeterijanski ekvivalent)”. 

“Mogućnost spajanja ‘kraja sa krajem’, kao indikator subjektivnog siromaštva pokazuje da u 2023. godini 15,1 odsto osoba živi u domaćinstvima koja uz mnogo poteškoća spajaju ‘kraj sa krajem’, dok njih 0,8 odsto živi u domaćinstvima koja su izjavila da veoma jednostavno spajaju ‘kraj sa krajem'“, navodi se u Anketi o dohotku. 

Podaci, kako prenosi portal RTCG, pokazuju i da se 27,3 odsto djece starosti od 0 do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva. 

“Procenat djece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti je pokazatelj koliko je djece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno i socijalno deprivirana, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada. U 2023. godini, ovaj pokazatelj je iznosio 38,2 odsto”, navodi se u dokumentu, prenosi Tanjug. 

Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC) je godišnje istraživanje koje Uprava za statistiku redovno sprovodi od 2013. godine.  Monstat pojašnjava da su podaci prikupljeni ovim istraživanjem predstavljaju osnovu za izračun pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti za Crnu Goru. 

Anketa je pokazala da je stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 20,1 odsto, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Preciziraju da te osobe nisu nužno siromašna, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. 

“Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (AROPE), kao procenat osoba koje se nalaze u riziku od siromaštva i/ili su izrazito materijalno i socijalno deprivirani i/ili žive u domaćinstvima sa veoma niskim intenzitetom rada, u 2023. godini iznosila je 31,0 odsto. Stopa izrazite materijalne i socijalne deprivacije, u 2023. godini iznosila je 12,3 odsto i pokazuje procenat lica koja žive u domaćinstvima koja ne mogu da priušte najmanje sedam od trinaest stavki materijalne deprivacije”, pokazuje Anketa. 

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto.

„Riziku od siromaštva, u 2023. godini, je bio izložen skoro svaki treći stanovnik ruralnih područja (27,5 odsto). Stopa rizika od siromaštva u gradskom području iznosila je 15,9 odsto u 2023. godini”, navodi se u Anketi o dohotku i uslovima života u 2023. godini. 

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije