Connect with us

DRUŠTVO

"VIJESTI" OBJAVILE TRANSKRIPT RAZGOVORA

Direktorica ASK-a žalila sa Vesnom Medenicom zbog hapšenja njenog telohranitelja: „Uh, strašno. Držite se“

„Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas“, piše direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović Vesni Medenici nakon hapšenja njenog telohranitelja, policajca Darka Lalevića, kojeg terete i da je pomogao krimi grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić

Telohranitelj, Medenica i Perović (foto: Boris Pejović, Pobjeda)

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović napisala je u decembru 2020. tek penzionisanoj predsjednici Vrhovnog suda Veseni Medenici da žali što je uhapšen njen dugogodišnji tjelohranitelj, policajac Darko Lalević, kojeg terete i da je pomogao kriminalnoj grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić, pišu „Vijesti“.

Lalović je uhapšen 15. decembra 2020. godine, pod optužbom i da je odavao podatke iz predmeta koji se vode protiv kriminalne grupe koja je pokuala da ubije istraživačku novinarku.

Dan kasnije, aktuelna direktorica ASK-a i bivša predsjednica Osnovnog suda na Cetinju, Medenici piše da žali zbog hapšenja, proizilazi iz transkripata poruka koje su međusobno razmjenile, a koje su pronađene u telefonu dugogodišnje prve žene crnogorskog pravosuđa nakon što je uhapšena.

“Šta radite? Čitam ovo i ne mogu vjerovati. Samo da vidim kako ste? Ja sam u Egiptu još dva dana”, piše Perović, navode „Vijesti“.

Od Medenice dobija odgovor da je sve predimenzionirano:

“Kako sam, kao kreten. Žao mi ga je jer je bio maltene kao član familije. Sve je to predimenzionirano. Taj Rakočević mu je kum”.

Direktorica ASK-a poručuje joj da se drži:

“Uh, strašno. Držite se. Sad im trebaju ovakve vijesti, to je najgore”.

Na to dobija odgovor da se to čini kako bi prikrili stvarne kriminalce.

“Da bi sakrili i stavili u drugi plan stvarne kriminalce”, konstatuje Medenica, koja je do samo nekoliko dana ranije obavljala najznačajniju fuknciju u crnogorskom pravosuđu.

“Taman tako. Ali šta je, tu je. Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas”, poručuje Perović Medenici.

Od nje dobija poruku da Lalević sada čuva vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesnu Vučković:

“…Ali to im nije zanimljivo”, što joj Perović aminuje.

“Tako je. Od juče sam se baš nekako nasjekirala, jer znam da će na Vas krenuti medijski. Pih”, piše joj ona.

“Nikad nisu ni prestajali”, konstatuje Medenica.

Dugogodišnja sutkinja, uz emotikone srca i poljupce, tješi Medenicu da će ponovo izaći kao pobjednik.

“Ali ni prvi ni poslednji put. A zna se ko izlazi uvijek kao pobjednik. Sad pišem. Ljubim Vas i gledamo se sledeće nedelje, ako budete imali vremena”.

Dobija samo kratak odgovor: “OK”…

“Vijesti” su prethodnih dva dana objavile da je nekadašnja predsjednica Osnovnog suda na Cetinju Jelena Perović svojevremeno, sa te pozicije, mimo propisa, tražila i dobijala sugestije od Medenice – kako da postupa u pojedinom predmetima, da li nekome da odredi ili ukine pritvor, ali se i izvinjavala što joj u jednom slučaju nije prihvaćen sporazum o priznanju krivice, obavještavala je ko je konkurisao za koje pozicije u pravosuđu…

Iz njihovih dopisivanja vidi se da je Perović inicirala brojne prepiske o određenim predmetima, što je u pojedinim slučajevima radila i Medenica. Poruke pokazuju i da joj je ostala lojalna nakon što je prešla na čelo Agencije, i to poslije konsultacija sa Medenicom.

Sa pozicije direktorice ASK ona je brinula o interesu Medenice, u postupku pokrenutom protiv te Agencije zbog odluke da nekadašnju predsjednicu Vrhovnog suda ne gone zbog neizuzimanja u izboru kandidata za sudije osnovnih sudova.

Savjeti, briga i muštuluk uz srce

Iz mnoštva razmijenjenih poruka jasno je da je Perović raportirala Medenici i nakon što se nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa penzionisala, ali i da je, nakon odlaska iz cetinjskog suda, sa njom komunicirala o predmetima koji se vode pred Osnovnim sudom na Cetinju i najavljivala da će ih “ubrzati”…

Perović je, odgovarajući na set pitanja, “Vijestima” napisala da ne prihvata da bude dio medijskog cirkusa:

“Ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene vam na nezakonit način”.

Ona nije konkretno odgovorila na pitanja “Vijesti” zbog čega je, sa telefonskog broja koji i danas koristi, raportirala Medenici, niti objasnila njeno interesovanje za stanje u spisima predmeta i nakon što je otišla iz Osnovnog suda Cetinje, ali ni zbog čega joj prenosi informacije.

Lalović je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), dio kriminalne grupe koju je formirao Medeničin sin, Miloš Medenica, a čiji član je i dugogodišnja prva žena crnogorskog pravosuđa.

Za račun te krimi-ekipe Vesna Medenica se, kako piše u optužnici, od 2019. do 2021. obavezala da će korišćenjem položaja posredovati da se određeni predmeti pred Višim i Vrhovnim sudom završe u korist privrednih društava “Fab Live” i “Cijevna Commerce”, bez obzira na činjenično stanje.

U tome joj je, kako piše, pomagao njen sin i pojedini pripadnici kriminalne organizacije, te da je za njeno posredovanje dat mito.

Navodno je i posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore i sudije Osnovnog suda u Herceg Novom da postupe suprotno zakonu i donesu odluku u predmetu u korist privrednog društva “Carine”.

(Izvor: Vijesti)

 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

Ilustracija

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.

Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.

Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.

„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.

On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.

Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.

Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.

„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.

„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije