Connect with us

BALKAN I SVIJET

PREDSJEDNIK LIGE SOCIJALDEMOKRATA VOJVODINE

I Čanak posjetio Ukrajinu: „Putinove zvijeri napadaju ovu zemlju“

Kaže da su u Ukrajini bili iznenađeni što je neko iz Srbije došao ko se stidi „domininatne politike u svojoj zemlji“

Predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak poručio je nakon posjete Ukrajini da ga iznenadila količina ruske brutalnosti u smislu destrukcije.

„Oni ne osvajaju gradove, oni ih ruše pa osvoje zgaršite. To nema veze sa ratom. Vidio sam Vukovar svojim očima, znam odlično kako izgleda rat. Ovo je destrukcija i uništavanje Ukrajine i ukrajinskog naroda i znao sam od početka. Zna se ko je agresor, a ko je žrtva.

Ukrajinci brane svoju zemlju, a napadaju je Putinove zvijeri. To su zvijeri koje ubijaju sve pred sobom. Gdje god da sam bio je postojao trag vjere da postoji trag ljudskosti, ruski okupator nema milost ni prema kome, to ljudi vide. Vidite strah koji nosi odlučnost da se u ruke Rusima ne predaju.

Bili smo prvi iz Srbije koji su tražili sastanak sa vlastima, od Kijeva do Harkova nismo sreli nijednog stranca, od granice do Harkova nešto Poljaka i Njemaca“, rekao je Čanak.

Čanak tvrdi da su na ulazu u Ukrajinu tri pasoša izdvojena – ruski, bjeloruski i srpski.

„Onda su meni, iako sam imao pismo od ambasade, zbog mog djelovanja, uzeli otiske svih 10 prstiju. Morao da sam budem evidentiran. U Ukrajini su inače bili iznenađeni što je neko iz Srbije došao ko se stidi domininatne politike u svojoj zemlji“, zaključio je on.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Vatikan: Ne priznajemo nezavisnost Kosova

Sveta Stolica ukazuje na to da je nedavno bilo ponovljenih slučajeva nasilja, posebno na sjeveru Kosova, koje je pretežno naseljeno Srbima i ističe da Unesko smatra da je hrišćansko pravoslavno kulturno nasljeđe Kosova ugroženo

Papa Lav XIV

Papa Lav XIV imenovao je Luiđija Bjanka za novog apostolskog nuncija u Sloveniji, koji će, kao i dvojica njegovih prethodnika, istovremeno biti i delegat na Kosovu, saopštili su danas iz Vatikana i podsjetili da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost tzv. Kosova.

U saopštenju se, uz podsjećanje da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost Kosova, navodi i da se Vatikan u prošlosti se zalagao za dijalog i umjerenost.

Ukazuje se na to da je, međutim, nedavno bilo ponovljenih slučajeva nasilja, posebno na sjeveru Kosova, koje je pretežno naseljeno Srbima i ističe da Unesko smatra da je hrišćansko pravoslavno kulturno nasljeđe Kosova ugroženo.

Dodaje se da od približno milion i po stanovnika u AP Kosovo i Metohija, oko 250.000 pripada Katoličkoj crkvi, i da je riječ uglavnom o etničkim Albancima.

Bjanko će na funkciji nuncija u Sloveniji i izaslanika na Kosovu naslijediti Francuza Žan-Marija Špajha.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

(VIDEO) Vučić i Dodik na prijemu kod Putina u Moskvi

Predsjednici Srbije i Republike Srpske doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede

Predsjednik Rusije Vladimir Putin organizovao je u Kremlju prijem za svjetske zvaničnike koji su doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede.

U Kremlj su stigli i predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, objavili su ruski mediji.

Zajedno sa Vladimirom Putinom, paradi će prisustvovati gosti iz cijelog svijeta, među kojima je 29 stranih lidera iz Kine, Brazila, Venecuele, Kube, Egipta i drugih država.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izabran novi papa: Amerikanac Robert Francis Prevost

On će nositi ime papa Lav XIV

Foto: Reuters

Kardinal Robert Francis Prevost, iz Sjedinjenih Američkih Država, izabran je danas za novog papu, prenosi Rojters.

On će nositi ime papa Lav XIV.Bijeli dim pojavio se nešto nakon 18 sati iznad krova Sikstinske kapele u Vatikanu, a oglasila su se i zvona Bazilike Svetog Petra – potvrdivši da su kardinali izabrali novog papu.

Ime novog pape tradicionalnim proglasom „Habemus Papam“ (Imamo Papu) objavio je kardinal protođakon Dominik Mamberti.

(Foto: Beta/AP/Vatican Media)

Hiljade vjernika okupilo se na Trgu Svetog Petra u Rimu.Ranije danas, tokom dva jutarnja glasanja, iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavio se crni dim, signalizirajući da kardinali nisu izabrali novog papu u tom glasanju.Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve.

S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.

Papa Franjo preinuo je 21. aprila, nakon što je 12 godina vladao Crkvom od 1,4 milijarde članova.Tokom konklave, kardinali su bili odvojeni od svijeta i zakleli se na tajnost.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije