Connect with us

DRUŠTVO

POSTUPAK TRAJAO SEDAM GODINA

(VIDEO) Kotor: Saznala da su je kao bebu zamijenili u porodilištu prije 44 godine, sada traži biološke roditelje

„Ona je prilikom prve trudnoće i porođaja uvidjela da joj se krvne grupe ne podudaraju sa roditeljima. Ljekar joj je savjetovao da uradi DNK ali su je roditelji odvraćali od toga jer nisu vjerovali u takvu mogućnost. DNK je pokazao da nijedan ni drugi roditelj nisu njeni biološki“, otkriva njen advokat

Saznanje da je kao beba zamijenjena u porodilištu u Kotoru, nakon početnog šoka za sada već ženu u četrdesetim godinama koja je i sama majka, rodilo je i snažnu želju da sazna istinu o biološkim roditeljima.

Sedam godina trajao je sudski postupak dokazivanja da je u kotorskoj bolnici 1978. godine došlo do zamjene beba, u kojem je isključena javnost radi zaštite integriteta tužiteljke i njene porodice.

Prema riječima advokata oštećene, Vukašina Šimraka, postupak je pravosnažno okončan i dosuđena je određena novčana naknada za nematerijalnu štetu koju mora da isplati Bolnica Kotor ali njegova klijentkinja ne odustaje od namjere da pronađe biološke roditelje.

„Bila je uporna da pokrene postupak. Došla je iz Švajcarske poslije četiri, pet poziva i a tada sam vidio da se radi o vrlo neobičnoj a za porodicu veoma tragičnoj priči u pogledu emotivnih odnosa. Ona je prilikom prve trudnoće i porođaja uvidjela da joj se krvne grupe ne podudaraju sa roditeljima. Ljekar joj je savjetovao da uradi DNK ali su je roditelji odvraćali od toga jer nisu vjerovali u takvu mogućnost. Uz pomoć sestre, za koju sada zna da nije biološka, uradila je DNK u Lozani koji je pokazao da nijedan ni drugi roditelj nisu njeni biološki. Objasnio sam joj da nije moguće pokrenuti krivični postupak zbog zastare i da je jedino moguće dokazivati kroz građanski, odnosno parnični postupak tužbom za nadoknadu nematerijalne štete“, objasnio je Šimrak.

Navodi da je ona odmah istakla da joj novčana nadoknada nije opredjeljujući faktor već da utvrdi ko su joj biološki roditelji.

„Sudovi su tokom postupka, odnosno nakon presuđenja odbili tužbeni zahtjev protiv države Crne Gore a usvojili su tužbeni zahtjev protiv Bolnice Kotor. Valja istaći da je tokom tog postupka bilo zaista zloupotrebe i od zastupnika Bolnice Kotor, zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore i samih sudija koji su da bi odugovlačili postupak pisali žalbe na rješenja na koja nisu dozvoljene žalbe, samo da bi to išlo do Višeg i Vrhovnog suda“, objašnjava Šimrak.

Kako navodi, saznao je da je u Francuskoj vođen istovjetan postupak, i da je sud porodicama odredio nematerijalnu štetu od 1,2 miliona eura.

„Uspio sam doći do francuskog advokata zamolio ga da mi pošalje presudu francuskog suda; nakon par dana poslao je presudu koja mi je bila vodilja za visinu materijalne nadoknade u postuku u kome sam zastupao klijentkinju“, kaže advokat Šimrak.

Sudovi su nakon pet, šest godina presudili na 250.000 eura čime je Šimrakova klijentkinja bila zadovoljna.

„Za razmatranje je kako može biti tolika razlika u presudama naših i francuskih sudova ako težimo jedinstvenosti sudske prakse shodno evropskim sudovima. Bolnica Kotor pisala je žalbu, nakon čega je vraćen na ponovni postupak, nakon čega je OSHN presudio ponovo na iznos od 250 000 eura. Nakon ponovne žalbe Viši sud preinačava i dosuđuje 40.000 eura mojoj klijentkinji, sestri i ocu po 15.000. Prema majci koja je veoma teško emotivno podnijela te informacije je postupak razdvojen“, kazao je Šimrak i dodao da je napisana revizija Vrhovnom sudu.

U toku postupka Sud je tražio od Bolnice da dostave podatke o djeci koja su rođena tri dana prije i tri dana poslije njenog rođenja.

„Podatke nam je dostavio matičar jer je bolnica saopštila da su im ti podaci izgorili u požaru. U tih šest dana je rođeno 15 beba i eventualna zamjena je među njima“, kazao je Šimrak.

Žena, čiji identitet advokat Šimrak nije želio da saopšti, uporna je da dobije odgovore na pitanja koja su joj promijenila život. Ne gubi nadu da će pronaći biološke roditelje i osobu rođenu u novembru 1978. godine.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Sjutra je Aranđelovdan – slava Vasojevića

Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan

Foto: Screenshot

Srpska pravoslavna crkva i vjernici sjutra slave Svetog Arhangela Mihaila – Aranđelovdan.

Aranđelovdan je slava svih Vasojevića, koji su najveće srpsko pleme nastanjeno u ovom dijelu Crne Gore.

U našem narodu je, prema broju vjernika koji ga slave, najčešća krsna slava pored svetog Nikole – Nikoljdana.

Aranđelovdan je slavio i Car Dušan, Stefan Nemanja i njegovi sinovi.

Sveti arhangel Mihailo, prvi među anđelima, simbol je borbe protiv zla, i na ikonama i freskama prikazan je kao nebeski ratnik u vojničkoj opremi, sa mačem, kopljem i zlim duhom koji, okovan lancima, leži pod njegovim nogama.

U narodu se vjeruje da vrijeme na Aranđelovdan, pokazuje kako će biti tokom cijele zime i proljeća.

Njegov kult nastao je u 3. vijeku i razvio se najprije u Frigiji. Kao praznik, Aranđelovdan je ustanovljen vijek kasnije, u vrijeme Silvestera Prvog Rimskog i Patrijarha Aleksandra Aleksandrijskog.

Iako u narodu postoji običaj da se za ovu slavu ne priprema žito, Crkva podsjeća da se i na ovaj praznik prinosi žito, ali ne svetitelju već svim upokojenim precima koji su se zavjetovali svetom arhangelu Mihajlu.

Vjeruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka i usmjerava nevjernike na pravi put. U nekim krajevima Srbije smatraju ga i zaštitnikom stočara.

Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Zatvoren glavni ulaz ka aerodromskoj pisti betonskim barijerama

„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Opštine Berane Božo Premović

Opština Berane obavještava javnost da je, radi povećanja bezbijednosti, glavni ulaz ka aerodromskoj pisti zatvoren betonskim barijerama.

Narednih dana očekuje se da će i ostali pristupni putevi biti zatvoreni na isti način.

Ova mjera preduzeta je sa ciljem sprečavanja korišćenja piste za drumski saobraćaj, čime se smanjuje rizik od nesreća i obezbjeđuje sigurnost građana.

Predsjednik Opštine Berane, Božo Premović, apeluje na sve građane da poštuju zabranu odvijanja drumskog saobraćaja na pisti.

„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Premović.

Opština Berane nastavlja da preduzima sve potrebne korake u saradnji sa relevantnim institucijama kako bi se dodatno unaprijedila bezbijednost u saobraćaju u našoj opštini, saopšteno je iz lokalne samouprave.

Portal Berane online je do sada u više navrata pisao da se aerodromska pista nakon tragičnog događaja u kojem je život izgubila 16-godišnja djevojčica i dalje koristi za saobraćaj uprkos zabrani.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Podgoričaninu se pokvario auto usred noći na Jelovici, Beranci pritekli u pomoć: „Hvala vam od srca ljudi, na dobro da vam se vraća“

„Htio bih javno da se zahvalim , momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.

Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret“

Foto: Berane online

Taksista iz Podgorice, Dragan Janković našao se nevolji usred noći na Jelovici, na putu Berane – Kolašin, i to kada mu se pokvario automobil.

Međutim, pritekli su mu u pomoć Beranci, Davor Ivanović sa prijateljima, koji su zajedno sa mladićem iz Podgorice u svom autu čekali da dođe šlep služba. Temperatura je u tom trenutku bila napolju -7°.

Foto: Berane online

Ovo nam je sve ispričao sam Janković koji se tim povodom obratio Portalu Berane online i uputio zahvalnost Davoru i njegovim prijateljima, kao i vlasniku Šlep službe iz Berana Marku Šupiću.

„Sinoć sam ostao u kvaru na putu Kolašin – Berane, na planini Jelovica, na minus 7 stepeni oko 23.00h.

Htio bih javno da se zahvalim, momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici (čija imena nažalost ne znam) zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.

Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret.

Foto: Berane online

Hvala vam od srca što ljudima vraćate vjeru u to da još uvjek postoje dobri ljudi, na dobro da vam se vraća. Vjerujte u ljude uvjek, ne odustajte od njih još uvjek nas ima poštenih!“, kazao je Janković za Portal Berane online.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije