Connect with us

POLITIKA

BIVŠI MINISTAR PRAVDE

Leposavić: Kriminal ušao u sve pore društva u Crnoj Gori

„Sa manjinskom vladom je pomirenje nemoguće, ona ne može da uspije“

Mislim da bi svaka vlada, bez obzira na to ko je vodi i ko je u njoj, trebalo da ide ka pomirenju. Nažalost, moje impresije su kao i impresije dobrog dijela građana, a to je da ova vlada teško da može da uspije čak i u nekim manje zahtjevnim zadacima koje je postavila, a kamoli u tako bitnom cilju da pomiri sve građane. Djeluje da ova vlada u sopstvenoj strukturi ima dosta disonantnih tonova. Imamo različite stranke, koje su doskoro bile na politički suprotstavljenim polovima, a sada su se odjednom našle u Vladi. Sa manjinskom vladom je pomirenje nemoguće. Prvo bi ta vlada trebalo između sebe da postigne koheziju, a nije realno očekivati da će se to desiti ubrzo, kazao je bivši ministar pravde Vladimir Leposavić za Dan.

On je istakao da pomirenje naroda nije pomirenje elita ili stranačkih lidera.

„Vlada je počela svoj rad ćutanjem kada su u pitanju nacionalna trvenja. U ovom slučaju ovaj događaj sa kamenovanjem djece koja su boravila na imanju crkve. Po pitanju jednog takvog događaja, koji je zaista bez presedana, Vlada ne samo da nije zauzela jasan stav, nego se negdje i od premijera Abazovića čulo da se osuđuje taj čin, ali se još više osuđuju roditelji djece. U Crnoj Gori se dešavalo dosta toga, ali dosad nikad nisu kamenovana djeca“, naglasio je bivši ministar pravde.

Prema njegovom mišljenju, veliki broj građana je nezadovoljan činjenicom da se DPS vraća na vlast, protivno volji građana i protivno onome što su bila obećanja, prije svega koalicije „Crno na bijelo“.

„Mislim da vrijeme DPS vladavine nije prošlo, bar ne još uvijek, jer je manjinska vlada vratila DPS u političku orbitu. Ako ne u Vladi, svakako da budu dio većine, odlučivaće o sudbini ove vlade, o prirodi njenih odluka i poteza. Ako imamo u vidu da se DPS vraća na scenu, teško se može reći da je srpskom narodu bolje. Nemamo situaciju da se srpskom narodu prijeti iseljavanjem na traktorima, ali teško da može da se kaže da je bolje. Još uvijek traje emancipacija građana da su svi ravnopravni i da imaju pravo da pjevaju svoje pjesme na svakom dijelu teritorije Crne Gore, jer zato država i postoji“, podvlači Leposavić.

On ne zna zbog čega još uvijek nije potpisan Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom.

„Govori se da Temeljni ugovor mora da bude usklađen sa Ustavom, a to se podrazumijeva. Naravno da je usklađen sa Ustavom – neće valjda biti usklađen sa velikim narodnim kuvarom „, rekao je Leposavić.

On je kazao da su odnosi u vladi Zdravka Krivokapića bili korektni, barem dok je on bio dio nje.

„Mislim da je ta vlada zaslužila prelaznu ocjenu. Obavila je dio posla zbog kojeg je i formirana. Veći dio nije, ali nove vlade će valjda nastaviti započeto“, dodao je Leposavić.

Komentarišući aferu čiji je akter bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, ističe da je, bez obzira na epilog postupka u tom slučaju, kriminal uveliko ušao u sve pore našeg društva.

„Nama treba puno iskrenog i jakog rada cijelih timova ljudi, možda čak i generacije, da se korupcija svede na minimum. Nisam iznenađen zbog postupka protiv Medenice, imajući u vidu da su transkripti stigli iz inostranstva. Građani su dugo imali slutnje, neki i dokaze i iznosili ih javnosti. Borba protiv kriminala i korupcije tek predstoji“, zaključio je Leposavić.

Vlada nije pala zbog smjene ministra

Leposavić je u razgovoru za „Dan“ ponovio da ne isključuje mogućnost da će baviti politikom u budućnosti, ali ističe da trenutno ima mnogo obaveza van nje.

„Važno je da se ljudi okupe oko iste ideje i da su okupljeni oko iste ideje spremni da doprinesu. Ono što želim jeste da se postigne jedinstvo, prije svega da se između Demokratskog fronta i Demokrata, za koje glasaju građani svih vjera i nacija, ali i novih partija postigne memorandum o zajedničkom ponašanju i međusobnom nenapadanju. Još uvijek imamo one koji žele da opterećuju javnost nacionalnom mržnjom, hajkom prema Crkvi, vjernicima… Ono što ja želim jeste jedinstvo i ozbiljnost. Važno je da stranke koje su građanske i slobodne, koje nisu sarađivale sa DPS režimom, ni prošlim, ni sada, koji se profiliše kao učesnik u vlasti, postignu zajedništvo“, istakao je Leposavić.

On je naglasio da Vlada nije pala zbog njegove smjene jer je nastavila da postoji i nakon njegove smjene.

„Ista grupacija koja je smijenila mene kasnije je oborila Vladu. Međutim, smjenjivali su nas iz različitih razloga. Mene da ne bih više radio, njih da bi drugi došli na vlast, to jeste da bi Abazović postao premijer. I ranije sam saopštio da će pasti maske. Mislio sam prije svega da je neprincipijelno ponašanje da se dio vladajuće većine, okrene protiv dijela Vlade i smjenjuje ministre sa DPS-om. To mi je bio jasan znak da će URA nastaviti tim putem. Mojim kolegama nije bilo. Nažalost, kada im je postalo jasno, bilo je kasno“, istakao je Leposavić.

POLITIKA

Bogdanović poručio opoziciji: Sad ćemo vidjeti kako ste kupovali vile sa 700 eura plate!

„Svaka kancelarija policije biće očišćena od mafije! Svaka lažna značka biće skinuta! Svaki kriminalac u uniformi biće priveden!“

Nema tog zakona, nema tog advokata, nema tog protesta, nema tog vikanja koje će vas spasiti! Svaka kancelarija policije biće očišćena od mafije! Svaka lažna značka biće skinuta! Svaki kriminalac u uniformi biće priveden!

To je poručio šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović.

„Sad dolazi onaj trenutak za koji su mislili da nikada neće doći – sad kreću prave provjere! Sad ćemo vidjeti kako ste kupovali vile sa 700 eura plate! Sad ćemo vidjeti kako ste vozili blindirane džipove dok su vam kolege jedva sastavljale kraj s krajem!“, kazao je Bogdanović.

Istakao je: „Sad ćemo vidjeti kako ste sa službenim značkama ulazili u mafijaške krugove i izlazili sa torbama punim para! Crna Gora će biti država u kojoj će se slobodno šetati samo oni koji nemaju šta da kriju!“.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Muratović: „DPS je neuništiv, mi smo i dalje najjača politička partija“

Nosilac liste DPS-a na lokalnim izborima u Nikšiću

Foto: Vijesti

Nosilac liste Demokratske partije socijalista (DPS) na lokalnim izborima u Nikšiću Boris Muratović rekao je da je rezutat pokazao da su i dalje najjača politička partija.

On je rekao da je Pokret Evropa sad „na silaznoj putanji“, a da su Demokrate pokazale „da su političke marionete Marka Kovačevića“.

„I pored pritsaka i funkcionerske kampanje dokazali smo da je DPS neuništiv. U junu 2023, DF, PES i Demokrate su osvojile 60 odsto, a sad imaju manje od 50“, rekao je Muratović.

On je dodao i da su čuli da su iz PES-a rekli da Kovačević ne bi bio dobar predsjednik Opštine.

„Mi smo kazali da je glas za PES i Demokrate glas za Kovačevića, a njima ostavljamo ta prepucavanja politička. Kovačević nije dostojan da vodi ovaj grad“, kazao je Muratović.

On je kazao i da će pokazati snagu i u narednom periodu.

„Siguran sam kad ne bi bilo uvezenih birača, građani Nikšića će dostojno moći birati vlast“, rekao je.

Potpredsjednik DPS-a Jevto Eraković kazao da u svakoj zemlji onaj ko je prvi uvijek pobjesnik, te da je rezultat te partije na izborima u Nikšiću najbolji.

„Treba da brine rezultat DF-a, to je opasna struktura koja želi da uništi građanski duh Crne Gore. Vidimo kakav rezultat svih onih koji s njima sarađuju, vidimo rezultat URA, PES, sunovrat Demokrata…“

Eraković je dodao da rezultata u Nikšiću garantuje da DPS ide dobrim putem.

„Možete nas napadati, targetirat i vršiti pritisak ovo je dobar pokazatelj i uskoro ćemo mijenjati vlast na državnom nivou“.

Na pitanje da li planiraju da pregovaraju sa PES-om i da li bi im dali mjesto gradonačenika, odgovorio je:

„Prethodni lokalni izbori su pokazali da imamo mogucnost koaliranja i ko bude spreman da sa nama dijeli principe građanske Crne Gore s njma ćemo razgovarati. Nećemo razgovarati sa onima koji podrivaju temelje građanske Crmne Gore. Naši početni stavovi biće da najjači zaslužuju poziciju predsjednika opštine“, rekao je Eraković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Katić (Demokrate): DPS nokautiran u Herceg Novom!

„Imamo jednu od najubjedljivijih pobjeda u Crnoj Gori. Ponosan je grad koji ima Stevana Katića na čelu“, rekao je Bečić

Foto: Boris Pejović

Stevan Katić (Demokrate), nosilac liste „Stevan Katić – Znamo se po djelima“ proglasio je pobjedu. Poručuje da je DPS nokautiran, a da su Demokrate uspjele da poprave rezultat u odnosu na prethodne izborne cikluse. Kaže da su građani prepoznali sve što je urađeno u prethodnom periodu.

„Rezultat je takav kakav smo i očekivali, mi smo trijumfovali na ovim izborima. Želim da izrazim zadovoljstvo i možemo proglasiti pobjedu jer imamo nedostižnu prednost u odnosu na našu konkurenciju. Mi smo apsolutni pobjednik naših izbora, vidjećemo da li će biti 12 ili 13 mandata. Naš najbliži pratilac Novska lista ima oko 25 odsto“, istakao je Katić u izjavi za Portal RCTG.

Kako kaže, DPS je potpuno nokautiran.

„Jer je osvojio 5 mandata, SD 1 mandat što je pad u odnosu na 2021. godinu za dva mandata i drago mi je što smo uspjeli da unaprijedimo naš rezultat u odnosu na prethodne izborne cikluse“, kazao je Katić.

Poručuje da će nastaviti da radi u interesu građana.

„Interesuje nas da budemo servis građana i sluge narodu“, istakao je Katić.

Lider Demokrta Aleksa Bečić kaže da je ovo istorijski rezultat.

„Kao što smo i najavili da ćemo večeras imati najubjedljiviji rezultat u istoriji DCG, to se i desilo. Ponosan je grad koji ima Stevana Katića na čelu“, poručio je Bečić.

Kaže da su stigle i ljepe vijesti iz Nikšića, gdje je, kako kaže, vlast sa državnog nivoa izvojevala pobejdu.

„Politika DPS-a i u Nikšiću ostaje u prošlosti“, kaže Bečić.

Najavio je nastavak, kako tvrdi, „odlučne borbe protiv kriminala i korupcije“.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije