Connect with us

DRUŠTVO

BIVŠA PREDSJEDNICA VRHOVNOG SUDA

Medenica: „40 godina sam časno i pošteno radila i štitila sudije, ali od sada ću samo sebe braniti“

„Ja ne bježim sa bojnog polja. Želim da se moja istina čuje“, poručila je Vesna Medenica

Vesna Medenica

Nisam nikad pobjegla sa bojnog polja i uvijek sam bila u prvim redovima, što vi svi dobro znate, rekla je juče u sudnici Višeg suda nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa Vesna Medenica, dodajući da je 40 godina časno i pošteno gradila karijeru, braneći i štiteći sudije, ali da će od sada samo sebe „da brani i zaštiti“.

Ona je riječ tražila kada je bilo izvjesno da se ni juče neće održati ročište na kom je planirana rasprava o opravdanosti optužnice protiv Medenice, njenog sina Miloša Medenice i još 14 optuženih.

„Želim da kažem nešto o bojazni da ću da pobjegnem. Ja sam svoju profesionalnu karijeru gradila časno 40 godina i radila temeljito, časno i pošteno i uvijek se nalazila u prvim borbenim redovima. Ja u ovom postupku želim da branim sebe, želim da iznesem svoju odbranu, koje pravo mi je u dosadašnjem toku postupka bilo oduzeto. Postavlja se, takođe, pitanje koja bi to crnogorska majka otišla i ostavila sina jedinca u pritvoru, njegove dvije maloljetne kćerke, kćerku udovicu i njeno siroče“, kazala je nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda.

Medenica s advokatima dolazi u sud, Foto: Luka Zeković

Dodala je da „laž dva puta obiđe zemaljsku kuglu, a istina ne uspije ni cipelu da obuje“.

„Želim da se moja istina čuje“, istakla je Medenica.

Prethodno, predsjednik vanraspravnog krivičnog vijeća, sudija Goran Šćepanović, uvažio je predlog advokata Miloša Vuksanovića, branioca okrivljenog Marka Vučinića, koji je tražio odlaganje ročišta radi pripremanja odbrane.

On je sudu pojasnio da mu treba još vremena za pripremu odbrane – jer nije imao uvid u sve spise predmeta.

„Ovo je ozbiljan predmet. Ja nisam obaviješten od strane suda da je obezbijeđen materijala. Iako je ovaj postupak na neki način obesmišljen, tražim da se kontrola optužnice odloži, jer je ozbiljan i obiman predmet“, kazao je Vuksanović.

SDT se ozbiljno priprema

Specijalni tužilac Vukas Radonjić kazao je da poštuje pravo na odbranu, i da se, u suštini, ne protivi zahtjevu odbrane:

„Ali isto moram da istaknem da se mi u SDT-u ozbiljno pripremamo kao i svi učesnici u postupku, a danas sam obaviješten da je podnijet zahtjev za odlaganje“, rekao je Radonjić.

Advokat Nebojša Asanović tražio je izuzeće specijalnog tužioca Radonjića, ističući da sumnja u njegovu nepristrasnost. Pojasnio je da mu je tužilac u ranijem postupku povrijedio pravo na odbranu, dok se sada na ovom ročištu, tužilac izjasnio da poštuje pravo na odbranu.

Foto: Luka Zeković

„Povrijeđeno mi je pravo na odbranu, što je dokazano pravosudnom presudom Osnovnog suda Podgorica i mišljenjem ombudsmana. Takođe, povrijedio je i moju slobodu koju je potvrdio Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Podnio sam dvije krivične prijave protiv njega specijalnom državnom tužilaštvu i tužilačkom savjetu, ali godinu dana oni ćute“, rekao je advokat Asanović.

Radonjić je kazao da će se o predlogu za njegovo izuzeće izjasniti kada to bude morao – na zahtjev glavnog specijalnog tužioca.

Nije krivično djelo pitati za advokata
Branilac Vesne Medenice, beogradski advokat Zdenko Tomanović rekao je da je ova optužnica proizvod jednostranog rada a ne temeljne istrage i zatražio da odbrana ima isti tretman kao i tužilac. Zapitao se kako je u medijima objavljena žalba specijalnog tužioca na rješenje o ukidanju pritvora Medenici, a da njemu kao braniocu žalba nije uručena.

„Odbrana nije mogla da dobije nijedan papir a onda su se ti dokazi objavljivali u medijima, Medenica je bila u pritvoru jer se raspitivala o mojoj adresi. U zahtjevu za određivanje pritvora navodi se opasnost od bjekstva i da se Vesna Medenica raspitivala za advokata Tomanovića. To nije krivično djelo, pitati za advokata… Ovakvom optužnicom šalje se poruka da se radi o osveti prema bivšim nosiocima institucija poslije ‘oslobođenja’. Odbrana je predložila saslušanje 23 svjedoka, među kojima predsjednika Vlade, šefove bezbjednosnih službi i ministra policije. Od svega predloženog, prihvaćeno je nula“, kazao je advokat Tomanović.

Radonjić je ukazao da je optužnica podnijeta na osnovu dokaza:

„Nikad ne bih profesionalno prihvatio da učestvujem u postupku koji nije pokrenut na osnovu dokaza iz kojih proizilazi osnovana sumnja za podizanje optužnice“, rekao je tužilac.

Ročište na kom će se raspravljati o opravdanosti optužnice odgođeno je za 25. novembar.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv okrivljenih Miloša i Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića.

Terete ih za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.

SDT vjeruje da su Miloš Medenica i njegova majka Vesna prihvatili mito, nakon što je odlučila da koristeći položaj u sudstvu izdejstvuje presudu u korist kompanije „Fab lajv“, koju je tužila firma „Gugi komerc“.

Vlasnici „Fab lajva“, okrivljeni Marko Popović i Bojan Popović, kako sumnja SDT, prihvatili su da plate 181.000 eura, u protivvrijednosti u nekretninama, kako bi bilo presuđeno u njihovu korist, a na štetu „Gugi komerca“, koji je takvom odlukom Vrhovnog suda oštećen za 2,3 miliona eura.

Radonjić: Tražili smo izuzeće prijateljice optužene Medenice

Tužilac Vukas Radonjić rekao je da je tužilaštvo tražilo izuzeće sudije Apelacionog suda jer je prijateljica Medenice, a odlučivala je o pritvoru.

“Sudija koja se izjašnjavala o pritvoru i ukidanju pritvora Vesni Medenici u toku postupka je našla da postoji osnovana sumnja da su učinjena krivična djela i o tome detaljno napisala od pete do 40. stranice”, kazao je Radonjić, objasnivši da se radi o prijateljici optužene.

Dodao je da je sudija koja je ranije odlučivala o pritvoru za Medenicu njena prijateljica.

Radonjić, Foto: Luka Zeković

”Specijalno državno tužilaštvo se u toku jučerašnjeg dana obratilo predsjedniku Višeg suda, nakon što su mediji objavili da Apelacioni sud nije dobio spise predmeta radi odlučivanja po žalbi na rješenje kojim se ukida pritvor okrivljenoj Vesni Medenici i traženo je da se spisi dostave Apelacionom sudu, jer po zakonu taj sud mora da odluči u roku od tri dana. Od predsjednika suda sam obaviješten da će se spisi dostaviti upravo iz ovog ročišta i da su ispunjeni uslovi za njegovo održavanje”, kazao je Radonjić.

(Izvor: Vijesti) 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije