Connect with us

DRUŠTVO

OPTUŽNICA PROTIV SINA UHAPŠENE BIVŠE PREDSJEDNICE VRHOVNOG SUDA

Medenica dobio tri stana i garaže u Budvi da bi ‘sredio’ spor

„Ali obavezno da budu sa pogledom na more“, tražio je Medenica

Foto: Libertaspress/Savo Prelević

Dio optužnice protiv Miloša i Vesne Medenice, i još 14 osoba, je i njihova komunikacija putem „Skaj“ aplikacije gdje se vidi, po navodima tužilaštva, da su jasno imali namjeru da utiču na sudske odluke da bi stekli veliku materijalnu korist.

Prema optužnici, biznismen Marko Popović dobio je ponudu da spor u Vrhovnom sudu čiji je akter bila firma „Fab live“ bude riješen u njihovu korist ali je zauzvrat Milošu Medenici dao tri stana u Budvi da bi postigao željeni sudski epilog, prenosi RTCG.

Popović je tužiocima rekao da mu je preko posrednika Miloš Medenica ponudio da postupak bude okončan u njihovu korist ali zauzvrat traži od deset do 15 odsto vrijednosti spora, u novcu ili nekretninama.

Komunikacija koju su specijalni tužioci naveli u optužnici sadrži neke detalje tih dogovora. Optužnicu je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) predalo 17. oktobra, a 17. novembra u Višem sudu biće održana kontrola optužnice.

Iz komunikacija na “Skaj ECC” aplikaciji, u dijelu koji se odnosi na postupak tuženog pravnog lica “Fab live” pred Vrhovnim sudom Crne Gore, i tri službene zabilješke Uprave policije, proizilazi da je u čat komunikaciji 28. februara 2020. godine N.R. za kojeg je utvrđeno da je koristio PIN oznake NFS33A okrivljenom Marku Vučiniću, za kojeg je utvrđeno da je koristio PIN oznake EEEAE3, poslao niz poruka.

U pitanju su poruke ove sadržine: “Ajde kume vidi tu da se pogleda slčaj, kakva je situacija da uzmemo koju paru kume isto ako se mogne”, “sa Gugijem se sudi”, “već je to predato da znaš”, “kum pogledaj predmet viđi sa kako pa da se dogovorimo nas trojica”, “Aj kume moraš, bez centa smo”, “Sve znam ne miješam se samo ti završi”.

„Da je dana 2.marta 2020.godine N.R. okrivljenom Vučinić Marku poslao poruke sljedeće sadržine: “Ajde kume, vidi brate predmet on je na viši, potvrdi pogledajte ako može koliko može”, “Fab Live vs Gugi”, “Ne znam kume nađite predmet”, “na Apelacioni je potvrđeno u korist Fab Live”, da je dana 7. aprila 2020. godine N.R. okrivljenom Vučiniću poslao poruke sljedeće sadržine “kume, potvrđeno je sve”, “imamo 3 stana i garaže”, “kvadrature ti javim”, “2 garsonjere i jedan jednosoban stan svaki stan ima garažu”, “Ajde sad mu piši oko ovoga da zna i on kume”, da je dana 23. aprila 2020. godine N.R. okrivljenom Vučiniću poslao poruke sljedeće sadržine “kume sad ću da potpišem ugovore za sat vremena”, navedeno je u tekstu optužnice, koju je u cjelosti objavio portal Libertas press.

Takođe se tvrdi da je dana 8.maja 2020.godine N.R. poslao Vučiniću poruke sljedeće sadržine “znači da kažem da je završeno samo da se iskuca!???”, “bio mi Bojan”, “dog smo se da se iznenađenja da im stigne postom presuda”, “Znam kume sve sam rekao ako se pročuje nećete ga dobit da znaš”, da je dana 20. maja 2020. godine N.R. okrivljenom Vučiniću poslao poruku sljedeće sadržine: “Donio je Bojan sad evo upravo”.

„Pritom je u čat komunikaciji 2.marta 2020. godine okrivljeni Medenica Miloš, za kojeg je utvrđeno da je koristio PIN oznake 016KG5, Vučiniću za kojeg je utvrđeno da je koristio PIN oznake EEEAE3, poslao poruke sljedeće sadržine: “Daj br predmeta sad idem”, “Krenuo sam put nje”, da je dana 4. marta 2020. godine Medenica Vučiniću poslao poruke sljedeće sadržine: “Ja stisnuo kume majku za Fab Live da odma ćarimo koju paru. Ali predmet je kod sudije Femića, on se juče operisao. Tako da se predmet neće brzo završavati“, “Dok se sudija ne oporavi“, piše u tekstu optužnice.

Navodi se i da je 30. marta 2020.godine Medenica Vučiniću poslao poruke sljedeće sadržine: “A kako nije, ali obavezno sa pogledom na more”, “E pa dobro kume, odnio sam ja prije ono da pročita. Ujutru ću je ispitati što i kako”.

„Te da je dana 11. aprila 2020.godine Medenica Vučiniću poslao poruke sljedeće sadržine: “Za jedno 15 dana će početi da radi onaj sudija za Fab Live“, navodi se u tekstu optužnice, prenosi RTCG.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije