DRUŠTVO
Medenica: Zar bih ja sa đečinom nešto radila
Suđenje kriminalnoj grupi koju je, navodno, organizovao sin nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda, Miloš Medenica

Zar bih ja, kao neko ko je obavljao ozbiljan posao, narodski rečeno, sa đečinom sklapala neki posao, kazala je danas bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, komentarišući tvrdnju Vasilija Petrovića, sina vlasnika „Cijevna komerca“ Danila-Dana Petrovića, da je sa 150.000 eura podmitio nju i njenog sina Miloša, piše Libertass.
Taj novac, naveo je ranije Petrović, dao je kako bi u jednom sudskom sporu bilo presuđeno u korist njegove porodične firme.
Vesna Medenica i Petrović optuženi su da su pripadnici kriminalne grupe, koju je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva, organizovao sin bivše šefice pravosuđa.
“Odlično poznajem Dana Petrovića. I prijatelji smo. Radi se o veoma dobrom čovjeku. Nikad me Dano Petrović nije pitao ni za kakvu uslugu. Jednom sam ga pozvala u kancelariju jer sam čula neke priče, pa sam predložila da se sasluša tokom istrage. Pri tome i dalje stojim”, rekla je danas Medenica, u nastavku suđenja u Višem sudu u Podgorici.
Optuženi Petrović je, kazala je ona, pominjao “neki stari predmet” sa kojim ona, tvrdi, nema nikakve veze.
“Svjedok, čije saslušanje predstoji, a koji je bio zadužen tim predmetom, detaljno će obrazložiti jesam li i kakvu sam ulogu ja imala u tome”, navela je Medenica, odbacujući tvrdnju da je primila mito od Petrovića.
Krivicu su danas negirali i optuženi špediteri Marjan Bevenja i Stevo Karanikić, carinski službenik Goran Jovanović i Nikola Raičević.
„Tužiocu sam na prvom saslušanju dao najiskrenije odgovore. Vidio sam kako se istina cijenila i dokle me je dovela. Bez ijednog dokaza i svjedoka, a da uzmemo u obzir i ovaj vaš Skaj, poslat sam u pritvor gdje sam neosnovano držan 21 mjesec. Ovaj sud se ogriješio o mene“, kazao je optuženi Bevenja, odbacujući optužbe da je pripadnik kriminalne organizacije, da je radio protivzakonito i primao mito.
On je danas negirao tvrdnje optuženog Petra Milutinovića da je sa kolegom Karanikićem odgovoran za lažnu dokumentaciju kojom je, navodno, omogućen šverc cigareta u Luci Bar i da su za to dobili mito od po 30.000 eura.
„Nijesmo ni imali sistem za poslovanje sa Lukom“, kazao je Bevenja, navodeći da su on i Karanikić sa Milutinovićem sarađivali samo povodom gradnje u Tivtu, a koju im je, prethodno, taj optuženi ponudio. Bevenja je za taj građevinski poduhvat, kaže, podigao kredit od pola miliona eura u Lovćen banci.
Poslije nekog vremena, ispričao je danas Bevenja, Milutinović je tražio da istupi iz tog građevinskog posla.
„Isplatili smo mu njegov dio novca. Nakon izvjesnog vremena, pozvao nas je na ručak. Tamo me je sačekao sa tri ortaka. Napravio klasičnu sačekušu. Iznuđivao još novca i nekretninu… Tada je nasrnuo na mene. Nakon toga je i osuđen za samovlašće. Ja danas mogu da kažem samo da sam od prvog momenta znao ko mi pakuje, ali ne i šta“, rekao je Bevenja, negirajući tvrdnje Milutinovića da su svađu imali zbog švercerskih poslova.
Bevenja: Kupio sam Skaj telefon za 600 eura od čovjeka iz Tuzi
Sve je, nastavio je Bevenja, „u ovom postupku jedna velika laž i kleveta“.Priznao je da je imao kriptovani telefon, ali da ga nije koristio.

„Kupio sam ga za oko 600 eura od jednog čovjeka iz Tuzi, da bih ga preprodao i tako zaradio. Isto to sam radio i sa vozilima. Ja sam trgovac. Kod mene je taj kriptovani telefon bio svega 3-4 dana. Policija mi ga je oduzela nakon hapšenja. U njemu nema ničega, to mogu i u policiji da potvrde“, rekao je danas Bevenja.
Nije vidio, kaže, ništa sporno u tome što je kupio takav telefon.
„Čitao sam u medijima da su ga mnogi koristili, a imao ga je i tadašnji premijer Dritan Abazović“, naveo je Bevenja.
Da su sa Milutinovićem samo imali građevinski posao danas je izjavio i optuženi Karanikić.
„Nikada ništa protivzakonito nijesam uradio. Nijesam pripadnik nikakve kriminalne organizacije. Nijesam koristio Skaj aplikaciju, a samim tim ni niknejm Eskobar“, rekao je Karanikić, odbacujući sve tvrdnje Milutinovića.
Jovanović: Neka mi tužioci kažu od čega da se branim
Optuženi carinik Goran Jovanović danas je negirao da je primio mito od 10.000 eura kako bi prihvatio lažnu dokumentaciju od špeditera, Marjana Bevenje i Steva Karanikića, a što je tvrdio Milutinović.

„Od svih datuma koji se pominju u optužnici, ja sam radio samo jedan dan. Sve piše u knjizi dežurstava, a sve što sam tog dana radio je dokumentovano“, kazao je Jovanović, navodeći da sa Bevenjom i Karanikićem nikada nije imao saradnju u vezi sa duvanskim proizvodima.
U optužnici se, tvrdi on, ne navodi koji je to carinski proces prekršio.
„Molim da tužioci kažu sudu i ko mi je, kada i koje naredbe i uputstva davao. Je li Miki Maus…“, rekao je Jovanović, obraćajući se zastupnicima optužnice, tužiocima Vukasu Radonjiću i Jovanu Vukotiću.
Pitao ih je i za koji ga lažni dokument terete.
„Koji su naziv i broj tog dokumenta, na osnovu kojeg je roba napustila Slobodnu zonu Luke Bar. Da bih mogao da se branim. A neće tužioci to saopštiti jer toga nema“, kazao je Jovanović.
Raičević: Svi da odemo na poligraf
Optuženi Nikola Raičević danas je, takođe, negirao sva krivična djela koja mu se stavljaju na teret.Tvrdi da nije tačno da su preko njega optužena braća Marko i Bojan Popović komunicirali sa Milošem Medenicom.
„Spreman sam da idem na poligraf. A preporučujem to i njima, pa da vidimo ko priča istinu“, rekao je Raičević.
Popovićima se na teret se stavlja da su preko optuženih Nikole Raičevića i Marka Vučinića komunicirali sa Medenicom sa ciljem da postignu koruptivni dogovor da Vesna Medenica posreduje da se predmet, koji se vodio pred Vrhovnim sudom Crne Gore između “Gugi komerca” i “Fab lajva”, presudi u korist te firme, koja je u vlasništvu Popovića“.
„A da, zauzvrat, Marko i Bojan Popović daju mito u vidu nepokretnosti – tri stana sa parkinzima u Bečićima i novac”, piše u optužnici. Suđenje se nastavlja 14. aprila.
Na optuženičkoj klupi se, osim Medenica, Bevenje, Karanikića, Jovanovića, Petrovića, Milutinovića, Nikole Raičevića i braće Popović, nalaze i Luka Bakoč, policijski službenik Darko Lalović, Vojin Perunović, Milorad Medenica, Marko Vučinić, Ivana Kovačević, Radomir Raičević i Milica Vlahović-Milosavljević, kojoj se sudi u odvojenom postupku.
Optužnicom je obuhvaćena i Bakočeva firma “Kopad Company“ iz Nikšića.
Oni se, saopštio je ranije specijalni tužilac Vukas Radonjić, portparol SDT-a, terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Izvor: Libertas
DRUŠTVO
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
Gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, Bemaks je u trup puta ugraduo cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana

Ko je kompaniji „Bemaks“ dozvolio da gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, u trup puta ugrađuju cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana, do danas nije poznato.
Zna se samo da je ta kompanija iskoristila situaciju i bez pola muke o državnom trošku ugradila trinaest kilometara cijevi za te potrebe.
„Bemaks“ je posao izgradnje puta Berane – Kolašin, na prvoj dionici do beranskog mjesnog centra Lubnice započeo u ljeto 2013. godine.
Na tom dijelu i nekoliko kilometara iznad Lubnica koje su takođe oni gradili, nakon toga niklo je sedam malih hidroelektrana, a voda iz rijeke Bistrice preseljena u cijevi.
Jedan od mještana sela Lubnice kazao je Portalu RTCG da su oni tada više puta ukazivali da kompanije „Bemaks“ koristi izgradnju puta i da bez ičijeg znanja postavlja cjevovod kroz trupni put.
„Niko nije htio da nas čuje, sve do one situacije kada su eksplozijama jedanaest puta oštetili cijevi gradskog vodovoda i izavali masovno trovanje građana Berana“, rekao je mještanin.
„Tada je to pitanje aktuelizovano, ali je opet brzo sve zaboravljeno“, kazao je taj mještanin Lubnica.
Portal RTCG je nedavno pisao o tome da više od deset godina od masovnog trovanja građana Berana, kada samo pukim slučajem i nadljudskim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnog ishoda, slučaj prekriva debeli veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim.
Uzaludni su bili sudski procesi protiv „Bemaksa“ i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama.
Glavni incident se dogodio na krševitom prevoju Zdravac, nakon bušenja cijevi vodovoda, otrovna šalitra od eksploziva ušla u cijevi i stigla do slavina potrošača u gradu.
Tada su počela optuživanja između JP Vodovod i „Bemaksa“ ko je kriv. Iz JP Vodovod su tvrdili da je kriv „Bemaks“, dok su iz te kompanije optužili JP Vodovod i lokalnu upravu da im, nijesu dostavili katastar vodovoda, odnosno mapu trase kuda prolaze cijevi gradskog vodovoda i da nijesu izmjestili cijevi, što su navodno trebali da učine prije početka radova na putu.
Izvorište beranskog vodovoda „Merića vrelo“ nalazi se desetak kilometara od grada, na padinama planine Bjelasice, neposredno ispod sela Lubnice. Cijevi skoro čitavom dužinom do prekidne komore i vodovodne stanice u mjestu Banjevac, nadomak grada, prolaze pored puta kuda su se izvodili radovi.
O bušenju cijevi gradskog vodovoda i tome da voda nije za piće, javnost je obaviještena tek nakon izbijanja epidemije. Sve je to sada zaboravljena i nepopravljiva priča, ali ostaje i dalje bez odgovora pitanje ko je „Bemaksu“ dozvolio da ugrađuje cijevi za male hidroelektrane u trup puta o državnom trošku.
Portal RTCG je ranije pisao o tome da izgradnje i gazdovanja malim hidroelektranama na sjeveru Crne Gore predstavlja najlakšu dobit za vlasnike, dok lokalno stanovništvo na čijim teritorijama su male hidrolektrane izgrađene ima najamnje koristi.
Kompanija “Hidroenergija Montenegro” koju je osnovao u Beranama Oleg Obradović zajedno sa tadašnjim lokalnim vlastima, 2007. godine, na rijekama Bistrici i Šekularskoj, ima do sada izgrađenih deset malih elektrana.
Piše: Tufik Softić (RTCG)
DRUŠTVO
(VIDEO) Dubai: Najviša zgrada na svijetu Burdž Kalifa večeras u bojama crnogorske zastave
U čast posjete premijera Milojka Spajića Ujedinjenim Arapskim Emiratima

U čast posjete predsjednika Vlade Milojka Spajića Ujedinjenim Arapskim Emiratima na najvišoj zgradi na svijetu Burdž Kalifi u Dubaiju večeras je prikazana zastava Crne Gore.
Podsjećamo predsjednik Vlade Milojko Spajić boravi u posjeti Ujedinjenim Arapskim Emiratima od 27. do 31. marta.
Susreo se za predsjednikom UAE Mohamedom bin Zajedom Al Nahjanom, predsjednikom Vlade, potpredsjednikom UAE i vladarem Dubaija šeikom Mohamed Rašidom Al Maktumom, a teme sastanaka su bile jačanje ekonomske i ukupne bilateralne saradnje.
DRUŠTVO
Lutovac: Opština Berane kupila autobusku stanicu
Na licitaciji održanoj danas u Privrednom sudu u Podgorici, Opština Berane je kao najpovoljniji ponuđač stekla vlasništvo nad stanicom po cijeni od 971.110 eura

Opština Berane je postala vlasnik autobuske stanice u Beranama.
To je u izjavi za Portal Berane online potvrdio predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac.
Na licitaciji održanoj danas u Privrednom sudu u Podgorici, Opština Berane je učestvovala u nadmetanju za kupovinu autobuske stanice. Kao najpovoljniji ponuđač, Opština je stekla vlasništvo nad stanicom po cijeni od 971.110 eura.
„I u predizbornom programu obećali smo da ćemo riješiti pitanje autobuske stanice u našem gradu čije kapije godinama stoje zatvorene. Zato smo i kontaktirali nadležne koji su zaduženi za stečajni postupak „Simon vojaža“. S obzirom na to da su dosad bile dvije neuspješne licitacije za prodaju autobuske stanice, danas je organizovana nova prodaja. Uspješno smo kupili autobusku stanicu i planiramo da je stavimo u funkciju, jer to je od velikog značaja za ovaj kraj“, naglasio je Lutovac.
Odluka o kupovini autobuske stanice donesena je u skladu sa zaključkom Skupštine opštine Berane, koja je na hitnoj sjednici 17. marta 2025. godine potvrdila namjeru učešća u licitaciji.
Kupovina autobuske stanice, koja je već petu godinu van funkcije, je od velikog značaja za Berane.
Piše: Berane online
- HRONIKA4 сата ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- HRONIKA1 дан ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA7 сати ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Tuča u centru Podgorice: Policija saslušava više osoba
- DRUŠTVO3 дана ranije
Lutovac: Opština Berane kupila autobusku stanicu
- HRONIKA4 дана ranije
Bijelo Polje: Gorela soba na spratu kuće, sumnja se da je požar podmetnut