Connect with us

DRUŠTVO

PRES KONFERENCIJA MINISTARSTVA ZDRAVLJA I IJZCG

Oštrije mjere u Bijelom Polju i Mojkovcu, zatvaranje Nikšića, popuštanje u Budvi i Tivtu

Konferenciju za medije mogli ste pratiti i na portalu Berane online

Nove mjere protiv koronavirusa, a na snazi su od 18. do 24 marta, zabrana pored važeće zabrane ulaska i izlaska iz Podgorice, Cetinja, Budve, Nikšića, Herceg Novog, Ulcinja, Bara, Kotora, Pljevalja proširuju se na opštine Bijelo Polje i Mojkovac.

To je na pres konferenciji Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje kazala epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje (IJZ) Marija Božović.

Ona je dodala i da posebne mjere koje su na snazi u Tivtu, Budvi, Herceg Novom i Ulcinju prestaju da važe za Budvu i Tivat, a počinju da važe za Nikšić.

„Posebne mjere koje su na snazi u Podgorici, Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Plužinama, Baru, Pljevljima važiće i za Tivat, Budvu, Bijelo Polje i Mojkovac. Posjete pritvorenim i licima na izdržavanju kazne zatvora u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) osim advokatima i sudskim vještacima po odluci suda dozvoljavaju se uz strogo poštovanje zaštitnih mjera koje propisuje IJZ“, kazala je Božović.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić kazao je da je odlučeno da se poooštre mjere za opštine Nikšić, Mojkovac i Bijelo Polje, a da se za opštine u kojima je trend opadanja broja oboljelih na dnevnom nivou Budvu i Tivat da u njima mjere budu manje restriktivne.

„Analiziramo podatke na dnevnom nivou, mejre su tako predviđene da traju nedjelju dana i da zavisno od situacije zavisiće i dalji tok i preduzimanje mjera koje se moraju preduzeti u ovako veoma složenoj situaciji“, dodao je on.

Medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Zoran Terzić rekao je da je u KCCG hospitalizovano 149 pacijenata, da je 86 životno ugroženo.

Bajić je rekao da je cilj imunizacije da se odvija po nacionalnom planu i prioritetnim grupama.

„Imunizovali smo po tom planu osobe – štićenike domova za stare, medicinske radnike. Više puta smo pominjali da tempo i brzina vakcinacije zavisi od zahtjeva i količine raspoloživih vakcina. Dosad je distribuirano oko 7.000 doza vakcine Sputnjik V. 5.730 je ukupan broj dosad apliciranih doza“, kazao je Bajić.

Božović je rekla da opštine dobijaju doza koliko je procijenjeno naspram veličine populacije opštine.

„Pojedine opštine brže potroše vakcine, sve je podložno dostupnosti vakcina. Zasad je siutuacija takva ali se očekuje pristizanje većeg broja doza vakcina.Kada dođemo u tu situaciju, promijeniće se i sam kontinuitet., vakcinacija će teći u kontinuitetu a biće vjerovatno proširen i broj punktova za vakcinaciju“, kazala je Božović.

Bajić je rekao da je jasno je kome su dozvoljeni treninzi – profesionalnim sportistima koji se takmiče i redovno testiraju.

„Što se tiče domova zdravlja u kojima su distribuirane vakcine, Ministarstvo zdravlja nedjeljno dva puta održavaju onlajn sastanke. Vakcinacija je počela u cijeloj Crnoj Gori u prioritetnim grupama. Ako mislite na to da li je krenula imunizacija grupe starijih od 80 godina, stav je bio da se što prije krene sa tim. To zavisi od broja prijavjenih pacijenata“, kazo je Bajić.

Božović je kazala da u Budvi i Tivtu imamo situaciju koja svima treba da služi za primjer.

„Samo zaključavanje nije dovelo do pada broja oboljelih. Do pada je dovelo poštovanje mjera“, kazala je ona.

Božović je kazala da se nada da ćemo uskoro imati veći broj vakcina na raspolaganju.

Bajić je kazao da dolazimo u zonu revakcinacije prve grupe stanovnika koja je vakcinisana.

Odgovarajući na pitanje novinara o nestašici ljekova Terzić je kazao da u KCCG nije bilo nestašice ljekova na duži period.

„To se moglo desiti za rukavice, mantile koje smo istog dana nabavili a to je zbog velikog broja korišćenja toga, mnogo toga se troši. U tim situacijama se to svakodnevno nadoknađivalo i dešavalo se da radimo hitne isporuke tokom dana, ali se nije dešavalo da nema'“, rekao je Terzić.

On je kazao da ljekara ne fali.

„Porastom broja pacijenata uključili smo i dodatni broj ljekara drugih specijalnosti koji su se i te kako dobro snašli i uključili u sistem liječenja. Optrećenje i rad jesu veliki, ali da fali ljekara sigurno ne“, naveo je Terzić.

Bajić je kazao da treba da se vakciniše više od dvije trećine populacije da bi se dostigao kolektivni imunitet.

„Potpuna zaštita se postiže par sedmica poslije primanja druge doze vakcine. Svaka vakcina koja je proizvedena u skladu sa standardima koje su trenutno na tržištu sprečavaju razvoj teških oblika infekcije od kojih ljudi najviše završavaju na bolničkom liječenju i umiru“, rekao je Bajić.

Rekao je da sve vakcine moraju da prođu stroge procedure prije nego stignu na naše tržište a takođe se provjeravaju i ovdje.

Božović je kazala da je u Srbiji veliki broj novooboljelih i vakcinisanih u Srbiji je to što se veliki broj građana Srbije opustio zbog vakcinacije.

„Primanjem prve doze vakcine nemamo automatsku zaštitu. Imuni odgovor se ne stvara istog dana, već dvije-tri nedjelje nakon druge doze. Neposredno prije vakcinacije se može desiti kontakt sa pozitivnom osobom i imamo slučaj obolijevanja iako se osoba vakcinisala. To se onda povezuje sa vakcinom. Vakcinom se ne može dobiti kovid 19“, rekla je Božović.

Konferenciju za medije mogli ste pratiti na Portalu Berane online.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije