Connect with us

POLITIKA

SJEDNICA VLADE

Planirano da se zaposli 630 ljudi u državnoj upravi i službama Vlade

Kako je saopšteno iz Vlade planirano da se zaposli 435 osoba na neodređeno i 196 na određeno vrijeme

Foto: Gov.me

U organima državne uprave i službama Vlade Crne Gore radi 4.411 osoba, a tokom ove godine planirano je zapošljavanje 631 izvršioca, navodi se u Djelimičnom kadrovskom planu koji je Vlada danas usvojila.

Djelimični Kadrovski plan za tekuću godinu sadrži podatke za 41 od 45 organa državne uprave.

“Ukupan broj sistematizovanih radnih mjesta u organima koji su dostavili nacrte kadrovskih planova za 2023. godinu Upravi za ljudske resurse je 7.248”, saopšteno je iz Vlade.

Navodi se da je ukupan broj zaposlenih izvršilaca 4.411, od kojih 3.914 na neodređeno vrijeme, a 497 na određeno.

“U toku ove godine planira se zapošljavanje 631 izvršioca, od čega 435 na neodređeno i 196 na određeno vrijeme (ovaj broj uključuje započete postupke popune radnih mjesta koji nijesu okončani”, dodaje se u saopštenju.

Foto: Gov.me

Iz Vlade su kazali da je planirano zapošljavanje deset pripravnika sa visokim i dva sa srednjim obrazovanjem.

Kako su rekli, 46 službenika će ispuniti uslov za odlazak u penziju.

“U organima koji su dostavili Nacrte Kadrovskog plana za 2023. godinu, nije planirano stavljanje državnih službenika odnosno namještenika na raspolaganje za potrebe internog tržišta rada”, kaže se u saopštenju.

Vlada je danas na sjednici usvojila Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava za prošlu godinu.

„U toku izvještajne godine, ukupno 295 predstavki u odnosu na Crnu Goru dodijeljeno je u rad nekoj sudskoj formaciji, dok je 414 predstavki proglašeno neprihvatljivim ili izbrisano sa liste predmeta“, kaže se u saopštenju Vlade.

Navodi se da je Kancelariji zastupnika od Evropskog suda dostavljeno ukupno 18 predstavki, koje obuhvataju 621 lice.

„Na kraju prošle godine, u radu Evropskog suda za ljudska prava, ostala je ukupno 101 predstavka u odnosu na Crnu Goru“, navodi se u saopštenju.

Iz Vlade su kazali da indeks podnijetih predstavki, koji označava broj predmeta u prošloj godini na 10 hiljada stanovnika, kao statistički parametar koji koristi Evropski sud u svom radu, ukazuje da se Crna Gora sa indeksom od 4,77 nalazi na trećem mjestu od svih država članica Savjeta Evrope po glavi stanovnika.

Oni su naveli da je prosječan indeks država članica Savjeta Evrope za prošlu godinu 0,54.

Foto: Gov.me

Ističe se da su, kada je u pitanju funkcionisanje Kancelarije zastupnika, u godini koja se može okarakterisati kao izazovna, svi predviđeni zadaci i obaveze uspješno realizovani.

„Kancelarija je nastavila da maksimalno posvećeno i predano obavlja poslove iz svoje nadležnosti“, navodi se u saopštenju.

Vlada je dala saglasnost za obezbjeđivanje nedostajućih sredstava za drugi krug predsjedničkih izbora iz Tekuće budžetske rezerve, od 1,1 milion eura.

Nedostajuća sredstva se, kako se navodi, odnose na troškove štampanja izbornog materijala i naknade članovima opštinskih izbornih komisija i biračkih odbora, kao i materijalne troškove opštinskih izbornih komisija.

Vlada je dala saglasnost i za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve za potrebe Digitalizacije albanskog jezika u Crnoj Gori, od 390 hiljada eura.

U saopštenju se navodi da je Vlada dala saglasnost i za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve od 20 hiljada eura, koja su namijenjena Srednjoj stručnoj školi iz Nikšića za organizaciju Internacionalnog takmičenja Balkan Junior, na kome učestvuje po jedna škola iz osam država.

Vlada je dala saglasnost na izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za Javnu ustanovu Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, koje se odnose na utvđivanje prava u vezi sa pravima zaposlenih na plaćeno i neplaćeno odsustvo.

Kako se navodi, dokument se odnosi i na uvećanje koeficijenata složenosti za utvrđivanje zarade, uvećanje koeficijenata po osnovu stečenog naučnog zvanja magistra i doktora nauka kao i definisanje prava kod drugih primanja zaposlenih: smrti zaposlenog i smrti člana uže porodice zaposlenog.

Foto: Gov.me

Na današnjoj sjednici je produženo važenje postojećih epidemioloških mjera do 5. maja.

Vlada je usvojila Informaciju o sprovođenju Standardnog sporazuma o osnovnoj pomoći između Vlade Crne Gore i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i isplati redovnog iznosa troškova lokalne Kancelarije UNDP-a.

“U skladu sa Sporazumom, obaveza Vlade je da jednogodišnje uplaćuje sredstva UNDP-ovoj kancelariji u Crnoj Gori za lokalne troškove, koja za prošlu godinu iznosi 417,5 hiljada dolara”, navodi se u saopštenju.

Vlada je usvojila Informaciju o obezbjeđenju finansijske podrške u dijelu refundacije poreza na dodatu vrijednost fizičkim licima,korisnicima IPARD II programa 2014-2020. godine kroz isplatu subvencija.

Iz Vlade su kazali da je zaduženo Ministarstvo finansija da odobri sredstva subvencije korisnicima IPARD II programa, za iznos PDV-a plaćen od strane istih.

„I to za 2019. godinu 6,38 hiljada eura, za 2020. 655,7 hiljada, za 2021. 243,7 hiljaa i 475,4 hiljade eura za prošlu godinu“, precizira se u saopštenju.

Kako se navodi, da bi korisnik IPARD sredstava uspješno realizovao investiciju i ostvario pravo na bespovratnu podršku, potrebno da investiciju prethodno samostalno fîinansira iz sopstvenih sredstava ili kreditnih zaduženja.

Ističe se da je, do stupanja na snagu važećeg Pravilnika o postupku oslobađanja od plaćanja poreza na dodatu vrijednost investitora i isporuku određenih proizvoda i usluga, korisnik IPARD-a kao fizicko lice bio u obavezi da plaća PDV i ostale dažbine, bez mogućnosti oslobađanja od tih troškova, što je rezultiralo nejednakom podrškom korisnicima u zavisnosti od njihovog pravnog statusa.

Usvajanjem izmjena, kako su objasnili iz Vlade, Pravilnik od jula prošle godine prepoznaje i fizička lica kao subjekte čije će profakture kroz IPARD II biti oslobađene od PDV-a.

Iz Vlade su rekli da je incijativom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstva finansija, predloženo da se za realizovane investicije, od 2019. do 2021. godine, do momenta donošenja Pravilnika, refundira iznos PDV-a.

„Dok bi se za zahtjeve za isplatu koji su dostavljeni tokom 2022. godine, isplata subvencija vršila kako budu pristizali finalni zahtjevi, odnosno po konačnoj isplati korisnika do kraja programskog razdoblja kroz IPARD II, odnosno do kraja 2023. godine“, dodaje se u saopštenju.

Na sjednici Vlade usvojena je Informacija o potrebi zaključivanja Ugovora o izgradnji elektro infrastrukture za potrebe projekta izgradnje žičare Kotor – Lovćen i prihvaćen tekst Ugovora.

Ugovorom se, kako su ukazali iz Vlade, definišu energetski i tehnički uslovi pod kojim se objekat može priključiti na distributivni sistem električne energije.

„Kao i obaveza CEDIS-a da nakon izgradnje infrastrukture obezbijedi procjenu njene vrijednosti koja je predmet otkupa, odnosno, da sa podnosiocima zahtjeva zaključi Ugovor o otkupu dijela izgrađene infrastrukture za priključenje objekta“, pojašnjava se u saopštenju.

Navodi se da infrastrukturu za priključenje koja je predmet Ugovora čini infrastruktura naponskog nivoa 35 kilovoliti (kV) koju će graditi Korisnik i infrastruktura naponskog nivoa 10kV koju će graditi Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio

„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.

On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.

„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.

On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.

Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.

„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.

Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola

„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.

To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.

On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.

„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.

Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.

„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države

„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Knežević

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.

„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.

Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.

„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.

Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.

„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije