Connect with us

EKONOMIJA

AKCIJA ZA SOCIJALNU PRAVDU

Tužilaštvo traži dokumentaciju o putu Lubnice-Jezerine: Sa ugovorenih 34,6 milona cijena porasla za 20 milona, a biće još veća

Završetak rekonstrukcije puta, sa probijanjem tunela kroz Bjelasicu, već kasni dvije i po godine. Posao je dodijeljen sarajevskoj firmi „Euro asfalt“, sa kojom je tadašnji ministar saobraćaja Osman Nurković potpisao ugovor krajem 2016. godine. Čitav posao dogovoren je dok je ministar saobraćaja bio funkcioner Socijaldemokrata Ivan Brajović

Savo Parača, Duško Marković i Osman Nurković tokom obilaska gradilišta puta Lubnice-Jezerine - Foto: Vlada, Foto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) zatražilo je dokumentaciju o kontroverznom poslu rekonstrukcije puta Lubnice-Jezerine, sa probijanjem tunela kroz Bjelasicu, čiji završetak već kasni dvije i po godine, a cijena posla je sa ugovorenih 34,6 miliona narasla za još najmanje 20 miliona i izvjesno je da će biti još i veća, pokazuju saznanja Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

„Napominjemo da je ta cijena bez PDV-a, kojeg se država odrekla, a posao je dodijeljen sarajevskoj firmi „Euro asfalt“, sa kojom je tadašnji ministar saobraćaja Osman Nurković, neposredno po stupanju na tu funkciju, potpisao ugovor krajem 2016. godine. Čitav posao, ugovoren po FIDIC pravilima, dogovoren je dok je ministar saobraćaja bio funkcioner Socijaldemokrata Ivan Brajović“, saopšteno je iz ASP-a.

Dodaju da se posao finansira iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj, sa kojom je zaključeno nekoliko odvojenih kreditnih ugovora, a ASP će početkom predstojeće sedmice dostaviti SDT-u navode dobijene od zviždača da su tokom ugovaranja prvog kredita predstavnici bankarske institucije i konsultanti predlagali da se ugovorima jasno precizira takozvana klizna skala.

„Klizna skala je prilagođavanje cijena zbog promjene u troškovima i podrazumijeva utvrđivanje novih indeksa, a upravo je to jedan od mehanizama, čije precizno neugovaranje dovodi do rasta prvobitno ugovorenih cijena. Poznato je da je već došlo do uvećanja cijene ove investicije primjenom klizne skale i da je potpisan najmanje jedan višemilionski aneks po tom osnovu“, navodi se u saopštenju.

Stoga, kako smatraju u ASP-u, SDT u istrazi ovog kontroverznog posla treba da se posebno pozabavi ugovorima o kreditu i prikupi saznanja predstavnika banaka i konsultanata uključenih u ugovaranje kreditnih i izvođačkih aranžmana, uz ostala neophodna vještačenja od pravne i ekonomske struke.

„Međutim, klizna skala nije jedina sporna stvar kod ovog posla, već SDT treba posebno da se pozabavi pitanjem plansko/građevinskog projekta, na bazi kojeg je zaključen čitav posao, odnosno da li je geološko stanje terena bilo kvalitetno potvrđeno takvim projektom i da li se (i zašto) u posao ušlo bez kvalitetno utvrđenog stanja na terenu. Ideja o probijanju Bjelasice je stara decenijama, ali se nijedna socijalistička vlast nije usudila da uđe u takav projekat, upravo zbog nedovoljne istraženosti i nepoznatosti terena“, podsjećaju oni.

Kažu i da SDT treba da utvrdi i zašto je dozvoljeno da se u trup tog državnog puta ugrađuju cijevi za male hidroelektrane (mHE) u Beranama, koje gradi firma „Hidroenergija Montenegro”, koja je bila vlasnički povezana sa podgoričkom građevinskom kompanijom Bemaks, a koju manjinski premijer Dritan Abazović (lica povezana sa njom) optužuje za nelegalne radnje u vezi sa eksploatacijom šljunka i nabavkom cigareta, koje su zaplijenjene u Luci Bar.

„S tim u vezi, SDT treba da utvrdi da li je državni posao iskorišten za privatnu investiciju mHE, koliko je to uticalo na stabilnost puta koji se gradi (zbog ugradnje dodatnih cijevi u njegov trup za male hidroelekrane), odnosno da li je ugradnja cijevi za privatnu investiciju bila projektovana građevinskim projektom, i koliko je šteta za poreske obveznike po tom osnovu“, navodi se u saopštenju.

Kažu i da podaci u posjedu ASP-a otkrivaju da je upravo Bemaks sa kineskom China Road and Bridge Corporation učestvovao na tenderu za dobijanje ovog građevinskog posla, koji je na kraju dobio sarajevski „Euro Asfalt“, a onda se Bemaks pojavio kao njegov podizvođač.

„Tender je proveden tokom 2016., radovi su počeli maja 2017., a nijesu završeni već sedam godina, zbog čega se investicija u javnosti već slikovito hiperboliše kao „građenje Skadra na Bojani“. ASP ukazuje da brojna iskustva pokazuju da se traljavo ugovoreni poslovi obiju o državnu kasu, a velike su sumnje da se iza „traljavosti“ često sakrije nečiji privatni interes, korupcija i ogromno bogaćenje na račun poreskih obveznika“, navodi se u saopštenju.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Spajić: Čestitamo oktobarske prosječne plate od 1.000 eura; Jači smo od antivladine koalicije

„Hvala parlamentarnoj većini na istrajnosti i podršci“, poručio je Spajić

Foto: Screenshot/X

Jači od opstrukcija antivladine koalicije, rekao je premijer Milojko Spajić, nakon što je Skupština ponovo usvojila izmjene i dopune zakona o porezu na dodatu vrijednost, akcizama i doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, koje je prethodno vratio predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović.

„Crna Goro čestitamo ti oktobarske prosječne zarade od 1.000 eura i veće penzije već od januara 2025. godine. Evropa sad 2. Hvala parlamentarnoj većini na istrajnosti i podršci“, napisao je Spajić na društvenoj mreži X.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Jeftinije sve vrste goriva od dva do tri centa

Eurodizel će biti jeftiniji za tri centa, Eurosuper 95 i 98 pojeftiniće po dva centa

Benzinska pumpa, Foto: Shutterstock.com

Sve vrste goriva od ponoći će pojeftiniti, saopštilo je Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa.

Eurosuper 95 i 98 pojeftiniće po dva centa i u naredne dvije sedmice koštaće 1,40 odnosno 1,44 eura po litru.

Lož ulje će biti jeftinije za tri centra i koštaće 1,26 eura po litru, dok će Eurodizel biti jeftiniji za tri centa i koštaće 1,30 eura po litru.

Naredni obračun će se obaviti 7. oktobra, a eventualno izmijenjene cijene naftnih derivata važiće od 8. oktobra.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

(FOTO) Cijene u regionu: Pileći file najskuplji u Crnoj Gori, a kafa u Hrvatskoj; Hljeb, jaja i mlijeko najjeftiniji u Srbiji

Na osnovu podataka koje je dobio RTCG, cijene u Srbiji su nešto niže, dok su u Crnoj Gori i Hrvatskoj slične, s tim što su pojedini artikli u Hrvatskoj skuplji

Detalj iz marketa u Crnoj Gori

Portal RTCG izdvojio je 17 osnovnih namirnica i uporedio cijene u Crnoj Gori, Srbiji i Hrvatskoj.

Na osnovu podataka koje su dobili, cijene u Srbiji su nešto niže, dok su u Crnoj Gori i Hrvatskoj slične, s tim što su pojedini artikli u Hrvatskoj skuplji.

Hljeb je najjeftiniji u Srbiji i može se kupiti za 50 centi, jaja i mlijeko, takođe imaju najnižu cijenu. Kafa je najskuplja u Hrvatskoj, dok je cijena kilograma pilećeg filea najviša u crnogorskim marketima.

Foto: RTCG

Cijene u Hrvatskoj dobili su iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača na osnovu popisa koji su napravili tajni kupci iz mjeseca u mjesec, dok su za Srbiju uzimali najmanje cijene iz velikih marketa, s tim što nijesu uračunali Lidl koji je znatno jeftiniji.

Akcija Limitirane cijene koja je u Crnoj Gori počela 6. septembra podrazumijeva ograničavanje marži na proizvode od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sadrži listu od 71 proizvoda.

I u Srbiji je 1. septembra počela akcija “Najbolja cena” u okviru koje su, do kraja oktobra, u oko 2.500 maloprodajnih objekata u zemlji, cijene oko 700 proizvoda niže u odnosu dosadašnje akcijske cijene.

Akcija obuhvata 81 vrstu proizvoda, a sniženje u prosjeku iznosi 26,82 odsto.

Napominju da su uporedili cijene mlijeka u tetrapaku bez čepa, brašna tip 500 i bijele riže.

(Piše: Maša Mališić Ljumović)

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije