DRUŠTVO
SAOPŠTENO IZ MINISTARSTVA PRAVDE
U proteklih osam godina tzv. CPC dobila 440.000 eura od države
Islamska zajednica je dobila 430.000 eura, Mitropolija Crnogorsko-primorska 371.000, Katolička crkva 198.000, a Jevrejska zajednica 141 hiljadu

Po novom Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, koji je usvojila nova vlast nakon pobjede na izborima, u evidenciju vjerskih zajednica upisale su se sve četiri eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC) u našoj zemlji pa je sada u Crnoj Gori ukupno evidentirano 20 vjerskih zajednica, koje su zakonom priznate.
„Kada govorimo o vjerskim zajednicma koje su tražile upis u evidenciju po novom Zakonu, riječ je o četiri – to su Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP), Eparhija budimljnsko-nikšićka, Eparhija zahumsko-hercegovačka i Eparhija Mileševska, koja je i posljednja evidentirana. Mi sad na osnovu tog upisa te posljednje četiri, imamo 20 evidentiranih vjerskih zajednica u Crnoj Gori do ovog momenta”, kazao je državni sekretar u Ministarstvu pravde Bojan Božović.
MCP je prijavu za upis podnijela 9. juna i u njoj navela da je osnovana 1220. godine, da joj je sjedište Cetinjski manastir i da je ovlašćeno lice mitropolit Joanikije.
Po podacima na sajtu Ministarstva pravde, Eparhija budimljansko-nikšićka u Knjigu evidentiranih vjerskih zajednica upisana je takođe u junu i Zahumsko-hercegovačka u julu. Eparhija budimljansko-nikšićka takođe je navela da je osnovana 1220. godine. Treća eparhija SPC u Crnoj Gori – Mileševska, evidentirana je ovog mjeseca.
Ostalih 16 vjerskih zajednica evidentirano je na osnovu ranije važećeg Zakona i to su – Jehovini svjedoci, Crnogorska pravoslavna crkva (CPC), Barska nadbiskupija, Kotorska biskupija, Crkva Isusa Hrista Svetaca posljednjih dana u Crnoj Gori, Jevrejska zajednica, Crkva Hristovog Jevanđelja, Eparhija podgoričko-dukljanska Pravoslavne crkve Crne Gore, Hrišćanska Adventistička Crkva, Hrišćanski centar Svetionik, Jevanđeoska crkva Riječ Božija, Hrišćanska zajednica Mozaik, Biblijska Hrišćanska Zajednica, Zajednica Jevanđelja Isusa Hrista, Islamska zajednica I vjerska zajednica pod nazivom – Baha i Vjera.
U dokumentaciji koju je tzv. CPC dostavila Ministarstvu 2020., nema podataka o osnivanju te vjerske zajednice već je priloženo uvjerenje MUP-a od 17. januara 2000., kada je tzv. CPC prijavljena u cetinjskoj policiji.
Po novom Zakonu, Jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednica, osim Knjige evidentiranih čini i Knjiga registrovanih vjerskih zajednica u koju se upisuju novoosnovane vjerske zajednice.
„Do ovog momenta nemamo nijednu registovanu vjersku zajednicu, iako smo u proceduri za registraciju nekoliko vjerskih zajednica, koje su dostavile diokumentaciju, ali moraju da je upodobe zakonskim kriterijumima.”, kazao je Božović.
Iz Ministarstva pravde TV Vijesti je saopšteno i da je u proteklih osam godina vjerskim zajednicama iz budžeta isplaćeno blizu million i 600 hiljada eura. CPC dobila je 440 hiljada eura, Islamska zajednica blizu 430 hiljada, Mitropolija crnogorsko primorska oko 371 hiljadu, Katoličkoj crkvi opredijeljeno je u tom period blizu 198 hiljada eura, a Jevrejskoj zajednici 141 hiljada.
Prošle godine Eparhija podgoričko dukljanska Pravoslavne crkve Crne Gore na čelu sa Lavom Lajovićem dobila je nešto preko 9 hiljada eura, kažu iz Ministarstva.
Naglašavaju da je sloboda vjeroispovijesti osnovno ljudsko pravo, te da je zadatak tog resora da se snažno zalaže za njeno poštovanje. U tom cilju, kako poručuju, na sajtu Ministartva uskoro će biti sve neophodne informacije, koje se tiču vjerskih zajednica.
„Da tako javnost ima jasnu sliku o tome koje su sve vjerske zajednice zakonom priznate u Crnoj Gori…”, zaključio je Božović.
DRUŠTVO
Mnistarstvo prosvjete donijelo odluku: Žene u prosvjeti dobijaju naknadu u iznosu od 100 eura za 8. mart
Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija na čijem je čelu Anđela Jakšić Stojanović donijelo je odluku da ove godine, povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena, svim zaposlenim ženama u obrazovno-vaspitnim ustanovama bude isplaćena jednokratna novčana naknada u iznosu od 100 eura.
Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija.
Da obrazovno-vaspitne ustanove ne bi snosile troškove ove isplate iz sopstvenih sredstava, Ministarstvo će, kako navode, obezbijediti budžetska sredstva i prenijeti ih na račune ustanova, u skladu sa dostavljenim spiskovima zaposlenih.
Od ustanova je zatraženo da dostave skenirane spiskove sa ukupnim brojem zaposlenih žena, koji treba da budu zavedeni i potpisani od strane ovlašćenog lica.
Iz Ministarstva su takođe pozvali uprave ustanova da o ovoj odluci informišu kolektive, uz čestitke svim zaposlenim ženama povodom predstojećeg praznika.
DRUŠTVO
Građani Crne Gore bezbjedno stigli iz Dubaija na tivatski aerodrom
“Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a

Avion sa 138 putnika, koji je jutros poletio iz Dubaija, sletio je na Aerodrom Tivat, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).Iz MVP-a su, u objavi na mreži Iks, naveli da je evakuacioni let iz Dubaija uspješno realizovan.
„Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a.
Let je, podsjećaju, organizovan zahvaljujući koordinaciji crngorske Vlade, aviokompanije Flydubai i Ambasade Crne Gore u Abu Dabiju.
DRUŠTVO
Vatrogasci spasili ženu iz Morače
Spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače

Brzom reakcijom Službe zaštite i spasavanja, spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače, kazao je Portalu RTCG komandir Službe zaštite i spasavanja Nikola Bojanović.
Kako je naveo, sve se desilo oko 21 sat.
„Po zaprimanju prijave uputili smo dva vozila sa osam vatrogasaca i treće vozilo koje je krenulo sa čamcem u koliko bude bilo potrebe za njegovim angažovanjem. Ali brzom reakcijom i našim timom za alpinizam koji su se spustili do same vode uspjeli su da spasu ženu“, rekao je Bojanović.
HRONIKA3 дана ranijeFilmska potjera u Podgorici: Vozio pod dejstvom droge, bježao policiji, u autu mu pronašli 26 kg marihuane
HRONIKA4 дана ranijeUhapšen nastavnik iz Kolašina zbog seksualnog uznemiravanja učenika
HRONIKA2 дана ranijeBeranac osumnjičen da je nelegalno gradio u NP Biogradska gora
DRUŠTVO3 дана ranijeVatrogasci spasili ženu iz Morače
BALKAN I SVIJET4 дана ranijePogođena američka ambasada u Rijadu, Tramp najavio odgovor
BALKAN I SVIJET4 дана ranijeAvion iz Dubaija sletio u Beograd: Najpraćeniji let na svijetu


















