Connect with us

DRUŠTVO

BIVŠI DIREKTORI UPRAVE POLICIJE

Veljović iz Kliničkog vraćen u Spuž, Stojanović sam u ćeliji

Stojanović je u spuški zatvor sproveden prošle nedjelje, a Veljoviću je pritvor određen krajem jula. Obojica se sumnjiče da su zloupotrijebili položaj kako bi omogućili šverc cigareta

Veselin Veljović, Slavko Stojanović, Foto: Filip Roganović

Bivši direktor Uprave policije Slavko Stojanović, koji se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja, prošle nedjelje sproveden je u spuški zatvor, a prema saznanjima „Dana“, u pritvorskoj ćeliji boravi sam. Njegov nekadašnji kolega i vema blizak prijatelj, takođe bivši direktor policije Veselin Veljović, koji se tereti za isto krivično djelo, juče je s bolničkog liječenja u Kliničkom centru Crne Gore vraćen u Istražni zatvor u Spužu. On, kako saznajemo, zatvorsku ćeliju dijeli s jednim cimerom.

Dvojica bivših direktora Uprave policije koji se sumnjiče u predmetima vezanima za šverc cigareta pritvorske dane provode pod istim krovom

Specijalno državno tužilaštvo obojicu bivših šefova crnogorske policije sumnjiči da su službeni položaj zloupotrijebili kako bi omogućili šverc cigareta.

Prvi je uhapšen Veselin Veljović, kojem su lisice na ruke stavljene sredinom jula. Nakon nekog vremena provedenog u spuškom zatvoru, on je iz zatvora sproveden u Klinički centar, gdje je zadržan na liječenju. Njegova odbrana nedavno je prigovorila da se prema Veljoviću postupa nehumano i necivilizacijski jer, kako tvrde, sve vrijeme provodi vezan lisicama za krevet, od čega je već zadobio vidljive povrede po rukama.

„Zakonom je propisano da se u toku pritvora ne smiju vrijeđati ličnost i dostojanstvo pritvorenog lica, kao i da se prema pritvorenom licu mogu primjenjivati samo ona ograničenja koja su potrebna da se spriječi bjekstvo, podstrekavanje trećih lica da unište, sakriju, izmijene ili falsifikuju dokaze ili tragove krivičnog djela i neposredni ili posredni kontakti pritvorenog lica usmjereni na svjedoke, saučesnike i prikrivače“, kazao je nedavno Veljovićev advokat Mihailo Volkov.

On tvrdi da su Veljovića u Kliničkom centru vezali lisicama za stolicu i krevet skoro 24 časa dnevno, bez ikakvog objašnjenja, izuzev da je to naredba koja je stigla iz UIKS-a.

„Veljović ima i povrede na rukama. O ovome postoje materijalni dokazi koje ćemo dostaviti uz krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu, jer za to neko mora da odgovara“, poručio je Volkov.

Istog dana kada su Veljoviću stavljene lisice na ruke, uhapšeni su i Nikola Mrkić i Mujo Nikočević. Njima je 23. oktobra pritvor produžen za još tri mjeseca, odnosno do 24. januara naredne godine. Veljović je, kako tvrde iz SDT-a, odavao povjerljive podatke u vezi sa aktivnostima i predmetima koji se tiču krijumčarenja cigareta. Terete ga da je po nalogu organizatora kriminalne organizacije preduzimao i da po potrebi nije preduzimao policijske aktivnosti, kao i da je obavještavao organizatora kriminalne grupe o planiranim aktivnostima Uprave policije Crne Gore.

Stojanović je uhapšen jer ga SDT sumnjiči da je početkom 2018. godine tražio da se propusti kamion sa 120 paketa nelegalnih cigareta čija vrijednost je procijenjena na preko 90.000 eura. Tim kamionom, kako sumnjaju u tužilaštvu, upravljao je Igor Baćović, koji je uhapšen u istoj akciji. Iz SDT-a tvrde da je policija kamion zaustavila na području Zete, a Stojanović je nakon toga pozvao jednog policijskog službenika i tražio od njega da naredi kolegama koje su vršile kontrole da puste tovar. Nakon skoro šest godina, dokazi za taj slučaj stigli su do SDT-a.

Za slobodu nekretnine i keš, ukupno 928.000 eura

Veljovićeva odbrana nedavno je sudu dostavila predlog za jemstvo u iznosu od ukupno 928.000 eura kako bi mu bilo omogućeno da se brani sa slobode. U pitanju su uglavnom nekretnine čija vrijednost je procijenjena na 800.000 eura, dok je u kešu ponuđeno oko 128.000. Kako je saopšteno, u pitanju je imovina članova njegove porodice.

Krajem oktobra sudija za istragu Višeg suda u Podgorici odbio je ponuđeno jemstvo za Veljovića, kada je ponuđena imovina u Mojkovcu čija je vrijednost procijenjena na 585.000 eura. On je tada nudio dvije kuće i zemljište u rodnom Mojkovcu, na kojima je suvlasnik sa svojom braćom. Ponudio je i kuću u kojoj žive njegova braća, osmoro djece i majka.

(Dan)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Saopštenje za javnost Igumana Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama povodom nemilih scena ispred svetnje

„Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“, riječi su igumana Danila Romanova

Foto: Manastir Đurđevi Stupovi u Beranama

Iguman manastira Đurđevi Stupovi u Beranama Danilo Romanov obratio se saopštenjem za javnost nakon večerašnjih nemilih scena ispred manastira prilikom održavanja skupa podrške sveštenicima Milošu Cicmilu i Stefanu Milovanoviću nakon odluke da budu premješteni iz Berana u druge parohije.

Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti:

„Povodom protesta dijela građana koji su se večeras okupili ispred Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama pod sloganom „Ne damo Stefana i Miloša“ želim da upoznam javnost da se pitanja uređenja crkve rešavaju unutar crkve, a ne na protestima.

Kao iguman Manastira Đurđevi Stupovi namjeravao sam da se obratim prisutnima i objasnim stav crkve povodom nastale situacije, ali sam bio izložen verbalnim napadima dijela prisutnih koji su tražili da napustim manastir, jer nisam iz Berana, a u koji sam po Božijem blagoslovu došao i gdje me je Crkva poslala.

Mislio sam da kažem, da kada toliko brinu za manastir, a smeta im što nisam iz Berana, zašto neko od njih ne dođe da se zamonaši i živi monaškim životom i upravlja manastirom, već u Beranama ima puno poroka kao što su narkomanija, kocka i lopovluk, a gotovo da nema onih koji bi da dođu u manastir i žive kao monasi.

Kajem se što sam reagovao na neprimjerene riječi koje su mi upućivali, ali nisam mogao ostati po strani, jer su htjeli da se miješaju u ustrojstvo manastira. Da nije bilo takvih napada ne bih reagovao na način na koji sam to učinio, jer nisam imao namjeru da bilo koga uvrijedim, već da ukažem na probleme te vrste u Beranama.

Tako da nisam mislio na sve građane Berana, već na takve krugove, koji bi uz to da se bave i crkvenim pitanjima.

Prethodnih dana bespotrebno je širena u narodu netrpeljivost prema episkopu i meni kao igumanu. Crkvena pitanja rešavaju se kroz razgovor sa vladikom.

Svu odgovornost za današnji nemili događaj snose oni koji se na necrkven način protive odlukama vladike, koji upravlja Eparhijom i nije neprijatelj crkve i naroda.

Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Privremeno se obustavlja saobraćaj kroz tunel na Jelovici

„Obustava saobraćaja kroz tunel trajaće od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova“, navodi se u saopštenju Uprave za saobraćaj

Tunel na Jelovici, Foto: Berane online

Saobraćaj na putu Berane-Kolašin preko Lubnica biće privremeno obustavljen od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova.

Saobraćaj se obustavlja zbog završetka radova na instalaciji i testiranju opreme za radio signale u tunelu Klisura.

“Molimo građane, koji planiraju da u ovom periodu putuju na ovom putnom pravcu uzmu u obzir vrijeme obustave saobraćaja, a podsjećamo ih da mogu koristiti putne pravce preko Ribarevnina i Trešnjevika. Apelujemo na građane za strpljenje jer se radi o privremnom prekidu saobraćaja zbog radova koji imaju za cilj povećanje nivoa bezbjednosti svih korisnika tunela Klisura”, kaže se u saopštenju Uprave za saobraćaj.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Skoro 60 odsto građana Crne Gore nema para ni za sedam dana godišnjeg odmora

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto

Foto: Screenshot/Ilustracija

Skoro 60 odsto crnogorskih građana živi u domaćinstvima koja ne mogu da priušte nedelju dana godišnjeg odmora van kuće, pokazala je Anketa o dohotku i uslovima života u 2023. godini, koju je objavio Monstat.

Sa druge strane, prema podacima iste ankete, najmanji procenat osoba (11,3 odsto) živi u domaćinstvima koja su izjavila da ne mogu priuštiti svaki drugi dan jelo sa mesom, piletinom, ribom (ili vegeterijanski ekvivalent)”. 

“Mogućnost spajanja ‘kraja sa krajem’, kao indikator subjektivnog siromaštva pokazuje da u 2023. godini 15,1 odsto osoba živi u domaćinstvima koja uz mnogo poteškoća spajaju ‘kraj sa krajem’, dok njih 0,8 odsto živi u domaćinstvima koja su izjavila da veoma jednostavno spajaju ‘kraj sa krajem'“, navodi se u Anketi o dohotku. 

Podaci, kako prenosi portal RTCG, pokazuju i da se 27,3 odsto djece starosti od 0 do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva. 

“Procenat djece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti je pokazatelj koliko je djece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno i socijalno deprivirana, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada. U 2023. godini, ovaj pokazatelj je iznosio 38,2 odsto”, navodi se u dokumentu, prenosi Tanjug. 

Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC) je godišnje istraživanje koje Uprava za statistiku redovno sprovodi od 2013. godine.  Monstat pojašnjava da su podaci prikupljeni ovim istraživanjem predstavljaju osnovu za izračun pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti za Crnu Goru. 

Anketa je pokazala da je stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 20,1 odsto, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Preciziraju da te osobe nisu nužno siromašna, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. 

“Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (AROPE), kao procenat osoba koje se nalaze u riziku od siromaštva i/ili su izrazito materijalno i socijalno deprivirani i/ili žive u domaćinstvima sa veoma niskim intenzitetom rada, u 2023. godini iznosila je 31,0 odsto. Stopa izrazite materijalne i socijalne deprivacije, u 2023. godini iznosila je 12,3 odsto i pokazuje procenat lica koja žive u domaćinstvima koja ne mogu da priušte najmanje sedam od trinaest stavki materijalne deprivacije”, pokazuje Anketa. 

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto.

„Riziku od siromaštva, u 2023. godini, je bio izložen skoro svaki treći stanovnik ruralnih područja (27,5 odsto). Stopa rizika od siromaštva u gradskom području iznosila je 15,9 odsto u 2023. godini”, navodi se u Anketi o dohotku i uslovima života u 2023. godini. 

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije