POLITIKA
LOKALNI IZBORI
Zatvorena biračka mjesta u Podgorici i još 13 opština: Počelo brojanje glasova
Glasačko pravo imalo je oko 350 hiljada građana

U Podgorici i još 13 opština, gdje su danas održani lokalni izbori, zatvorena su biračka mjesta. Glasačko pravo imalo je oko 350 hiljada građana.
Osim u Podgorici, izbori se održavaju u Baru, Bijelom Polju, Pljevljima, Rožajama, Budvi, Danilovgradu, Zeti, Tivtu, Plavu, Kolašinu, Žabljaku, Plužinama i Šavniku.
20:14h
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) saopštio je da je u Podgorici do 20 časova izlaznost 69,3 odsto birača.
Dodali su da je 2018. godine glasalo 64,4 odsto, a na parlamentarnim izborima 2020. godine 81,1 odsto birača.
20:04h
U Podgorici i još 13 opština, gdje su danas održani lokalni izbori, zatvorena je većina biračkih mjesta.
19:35h
Predsjednik Opštinske izborne komisije (OIK) Budva Đorđe Vujović kazao je „Vijestima“ da je do 19 časova glasalo 59,57 odsto upisanih birača
19:26h
Iz Demokratske Crne Gore su saopštili da je izlaznost u Opštini Kolašin na lokalnim izborima do 19 časova 71,95 odsto.
19:26h
Prema podacima Demokratske Crne Gore izlaznost do 19 časova na Žabljaku je 78,38 odsto.
19:24h
Izlaznost u Opštini Danilovgrad na lokalnim izborima do 19 časova je 68,7 odsto, saopštili su iz Demokratske Crne Gore.
19:23h
Do 19 sati biračko pravo u Baru iskoristilo je 54,2 odsto birača, saopšteno je „Vijestima“ u Opštinskoj izbornoj komisiji (OIK).
19:23h
Prema podacima Demokratske Crne Gore, izlaznost u Opštini Zeta na lokalnim izborima do 19 časova je 72,17 odsto.
19:15h
U Podgorici je do 19 sati glasalo 66 odsto upisanih birača, odnosno 94.700 građana, saopštio je Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
U Podgorici je 2018. godine do 19 sati glasalo 58,5 odsto upisanih birača, a na tadašnjim izborima učestvovali su i građani Tuzi i Zete.
19:14h
Prema podacima Demokratske Crne Gore izlaznosti do 19 časova u Podgorici je 65,19 odsto.
19:11h
Na birališta u Tivtu do 19 časova, izašlo je 7.509 građana- podaci su Opštinske izborne komisije. To je 62,6 odsto od ukupnog biračkog tijela u toj opštini.
19:08h
Do 19 sati, u Kolašinu je 71,85 odsto upisanih birača iskoristilo svoje pravo, kazala je predsjednica Opštinske izborne komisije (OIK) Radmila Šuković.
18:19h
Prema podacim Opštinske izborne komisije, do 18 časova u Pljevljima je glasalo 63.35 odsto ili 15.579 birača. Predsjednik Komisije je kazao da nema prijavljenih nepravilnosti na biralištima.
18:17h
Prema podacima Demokratske Crne Gore izlaznosti do 18 časova u Podgorici je 60,19 odsto.
18:15h
U Bijelom Polju je do 18 časova izlaznost na lokalne izbore 53,46 odsto.
18:14h
U Podgorici je do 18 sati glasalo 60,3 odsto upisanih birača, odnosno 86.500 građana, saopštio je Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
U Podgorici je 2018. godine do 18 sati glasalo 51,7 odsto upisanih birača, a na tadašnjim izborima učestvovali su i građani Tuzi i Zete.
13:40h
Prema podacima Demokratske Crne Gore, izlaznosti do 13 sati u Bijelom Polju je 35,33 odsto.
Iz Demokrata navode da je izlaznost na Žabljaku do 13 sati 46,9 odsto. Podsjećaju da je 2018. izlaznost u u tom periodu bila 46,3 odsto.
Izlaznost u Šavniku do 13 sati je 38,52 odsto, prema podacima te stranke.
Na lokalnim izborima 2018. u toj opštini je izlaznost u istom periodu bila 55,4 odsto.
13:37h
Izlaznost u Danilovgradu do 13 sati je 36,93, prema podacima Demokrata.
Na lokalnim izborima 2018. je izlaznost u istoj opštini do 13 sati bila 36,7 odsto.
13:33h
Demokratska Crna Gora saopštila je da je izlaznost u Podgorici do 13 sati, prema podacima te stranke, 36,02 odsto.
Na lokalnim izborima 2018. je izlaznost bila 33,8 odsto, a tada su pravo glasa imali i građani Tuzi i Zete.
13:33h
Prema riječima Milodarka Kokanovića, predsjednika Opštinske izborne komisije Plužine, do 13 časova izlaznost je 45,92 odsto.
„Sve teče u najboljem redu i nema nikakvih nepravilnosti“, kazao je Jokanović.
13:29h
Predsjednik budvanske Opštinske izborne komisije Đorđe Vujović kazao je Vijestima da je do 13 časova glasalo 36,07 odsto upisanih birača.
Najveća izlaznost je, kako je kazao, na biračkom mjestu Jaz, gdje je do sada svoje glasačko pravo iskoristilo 56 odsto birača.
Naveo je da nema nepravilnosti, ali naglasio da se veliki broj građana žalio da nije od MUP-a dobio piziv za glasanje, pa zbog pada sajta biraci.me nijesu znali na kom biračkom mjestu glasaju.
13:22h
Na lokalnim izborima u Zeti je do 13 sati glasalo 38 odsto birača, prema podacima Demokratske Crne Gore.
Iz te stranke navode i da je izlaznost u Kolašinu u istom periodu 41,88 odsto.
13:18h
Demokratska Crna Gora je saopštila da je prema njihovim podacima u Plužinama do 13 časova glasalo 53,95 odsto upisanih birača.
13.12
Prema podacima Demokratskog fronta, u Budvi je svoje glasačko pravo do 13 časova iskoristilo 30,9 odsto. ili 5.814 birača.
13:00h
Prema podacima OIK Tivat, do 13 časova na izbore u toj opštini izašlo je 3.900 građana, odnosno 32,5 odsto od ukupnog broja upisanih birača.
13:04h
Izlaznost u Bijelom Polju do 12 sati je 25,22 odsto ili 9.956 birača, prenio je RTCG.
12:49h
Do 12 sati u Pljevljima je glasalo 35,24 odsto upisanih birača, odnosno oko 8.660 građana sa pravom glasa.
To je Vijestima potvrdio predsjednik Opštinske izborne komisije Čedo Gospić.
Kazao je da do sada nije bilo nepravilnosti na biračkim mjestima.
Prema podacima Demokrata, do 12 sati je glasalo 34 odsto građana Pljevalja.
12.38
Do 12 sati, u Kolašinu je 32,59 odsto upisanih birača iskoristilo svoje pravo, kazala je predsjednica OIK Radmila Šuković.
12.30
U Podgorici je do 12 sati glasalo 28,7 odsto upisanih birača, odnosno oko 41.140 građana, saopštio je Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
U Podgorici je 2018. godine do 12 sati glasalo 27,9 odsto upisanih birača, a na tadašnjim izborima učestvovali su i građani Tuzi i Zete.
12:04h
Nosilac koalicione izborne liste “Idemo ljudi” u Podgorici, Danilo Šaranović (Demokrate), glasao je na biračkom mjestu u Mjesnoj zajednici Zabjelo.
Na istom mjestu je glasao i lider Demokrata Aleksa Bečić.

Foto: Demokrate
11:51h
Prema podacima Demokratskog fronta, izlaznost u Budvi do 11 časova bila je 19,31 odsto.
Opštinska izborna komisija još nema podataka.
11:20h
Prema podacima OIK Tivat, do 11 časova u tom gradu na birališta je izašlo 19,48 posto od ukupno upisanih 11.993 birača.
Glasanje protiče mirno i bez problema ili evidentiranih nepravilnosti.
11:22h
Prema podacima Demokratske Crne Gore izlaznost u Opštini Žabljak do 11 sati je 26,96 odsto.
Na lokalnim izborima 2018. godine izlaznost do 11 sati je bila 27,4 odsto.
11:19h
Demokratska Crna Gora saopštila je daj e izlaznost u Šavniku do 11 sati 25,61 odsto.
Na lokalnim izborima 2018. godine izlaznost je u toj opštini do 11 sati bila 32,9 odsto.
11:12h
U Podgorici je do 11 sati glasalo 20,1 odsto upisanih birača, odnosno oko 28.800 građana, saopštio je Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
📢 ODZIV: Do 11 sati je glasalo 20.1% birača u Podgorici. pic.twitter.com/GikUpjGKrb
— CDT_CrnaGora (@CDT_CrnaGora) October 23, 2022
U Podgorici je 2018. godine do 11 sati glasalo 20,8 odsto upisanih birača, a na tadašnjim izborima učestvovali su i građani Tuzi i Zete.
Prema podacima Demokratske Crne Gore izlaznost u Podgorici do 11 časova je 20,04 odsto.
11:10h
Demokratska Crna Gora saopštila je da je izlaznost u Opštini Zeta do 11 sati 19,29 odsto.
11:05h
Predsjednica Opštinske izborne komisije (OIK) Kolašin Radmila Šuković kazala je da je u tom gradu do 11 sati svoje pravo iskoristilo 22,79 odsto upisanih birača.
11:03h
Izlaznost u Plužinama je do 11:00 sati 24,56 odsto, prema podacima Demokrata.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA2 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- DRUŠTVO19 сати ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…