Connect with us

DRUŠTVO

PACIJENTI U APOTEKAMA NE MOGU DA DOBIJU INHALATORE I PUMPICE NA RECEPT JER SU PEKORAČILI GODIŠNJE OGRANIČENJE

Ljekari mogu ali ne žele da propišu lijek na račun Fonda

„Prilikom propisivanja ljekova, izabrani doktori dobijaju poruku: ,,Za lijek XY dostignuta je maksimalna definisana količina za pacijenta! Odredite da li je na teret Fonda ili ne?“. Nakon toga doktor bira da li će lijek pacijentu ipak propisati na teret FZO ili neće (opcija na aplikaciji ). Dakle, softver ga ne ograničava u daljem propisivanju, ukoliko izabrani doktor ocijeni da pacijentu i dalje treba lijek“, objasnili su iz Fonda zdravstva za Pobjedu

Astmatičari i ostali pacijenti kojima je propisana pumpica ili inhalator, ovih dana su u apotekama često dobijali informacije da moraju da ih kupe iako imaju recept, jer su prekoračili godišnji limit, koji iznosi 13 komada. Sličnu situaciju imaju i pacijenti kojima su prepisani ljekovi za pritisak. Nekoliko izabranih ljekara, ali i Fond za zdravstveno osiguranje je Pobjedi potvrdilo da ti ne mora da bude tako jer ljekar uvijek ima mogućnost da propiše određeni lijek bez obzira na ograničenje.

Nekoliko ljekara je Pobjedi kazalo da ne želi da propiše lijek ukoliko je limit prekoračen.

„Dosta ljekara to ne želi da uradi, ali pacijenti treba da znaju da postoji ta mogućnost“, kazao je Pobjedi jedan izabrani ljekar.

Na pitanje zbog čega njegove kolege ne koriste mogućnost procjene i ne izdaju pacijentima ljekove na teret Fonda, ljekar je kazao da većina ne želi da izlazi iz okvira sistema i ne želi odgovornost.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje su Pobjedi kazali da je ta mjera ograničenja propisivanja ljekova zamišljena samo kao upozorenje ljekaru da obrati pažnju i pogleda u kartonu pacijenta koliko je puta i u kojoj količini zaista pacijentu propisivan lijek i koliko ga je on puta već realizovao u apoteci.

U apoteke vraćali pacijente

Redakciji Pobjede požalio se pacijent kome je nakon preležane korone dijagnostikovana bronhijalna astma. On je ispričao da ne može da dobije pumpicu na recept već mora da je kupi u apoteci i za to izdvoji oko 16 eura.

On je kazao da mu je doktor specijalista propisao da simbikort koristi tako da inhalira 8 doza dnevno jer je oboljnje u početnoj fazi te da mu je potrebno 3 pakovanja mjesečno.

„Lijek sam do sada redovno dobijao. Prošle sedmice poručim lijek preko aplikacije ezdravlje. Stigne mi SMS potvrda da je propisan. Međutim, u apoteci kažu da nije. Nakon toga sam direktno otišao da provjerim kod izabrane doktorke da provjerim u čemu je problem. Ona pokušava da mi propiše lijek i kaže – jao pa ti si iskoristio maksimum“, ističe pacijent koji je želio da ostane anoniman.

Izabrani doktor mu, prema njegovim riječima, ni u jednom trenutku nije rekao da može i dalje inhalator da dobije besplatno na recept već da do kraja godine mora da kupuje uprkos izvještaju specijaliste.

„To je veliki izdatak s obzirom na to da mi mjesečno treba oko 50 eura“, kazao je ovaj pacijent. On priča i da on nije jedini, te da je bio svjedok da u apoteci vraćaju više pacijenta posebno onih sa povišenim krvnim pritiskom.

U Fondu za zdravstveno osiguranje objašnjavaju da je ograničenje za pojedine ljekove donijelo Ministarstvo zdravlja 2014. godine.

„Takvim načinom ograničavanja su obuhvaćeni ljekovi koji se koriste u tretmanu hroničnih oboljenja i nije se pravila selekcija prema pacijentima, već prema ljekovima i potrebama pacijenata, a koji imaju hronična oboljenja i stabilnu, dugotrajnu terapiju“, kazali su iz Fonda.

„Izabrani doktori, u skladu sa tom odlukom, prilikom propisivanja ljekova, dobijaju poruku: ,,Za lijek XY dostignuta maksimalna definisana količina za pacijenta! Odredite da li je na teret Fonda ili ne?“.Nakon toga doktor bira da li će lijek pacijentu ipak propisati na teret FZO ili neće (opcija na aplikaciji) tj. softver ga ne ograničava u daljem propisivanju, ukoliko izabrani doktor ocijeni da pacijentu i dalje treba lijek“, objašavanju iz ove zdravstvene ustanove.

To, prema njihovim riječima, znači da se vodilo računa i ostavio prostor izabranom doktoru da na osnovu sopstvenih procedura ili izvještaja specijaliste ipak ocijeni da li je pacijentu zaista neophodno nastaviti sa propisivanjem tog lijeka.

„Očigledno je da izabrani doktori ne obrate pažnju, na tu drugu dozvoljenu mogućnost i da namjera ograničavanja maksimalno definisanog broja kutija ne smije da ugrozi dalje liječenje pacijenata kojima je zaista potreban nastavak terapije“, poručuju iz Fonda za zdravstveno osiguranje.

Oni su podsjetili da na jedan recept može da se propiše samo jedan lijek, u količini koja odgovara objektivnom zdravstvenom stanju pacijenta i prirodi bolesti, sa naznakom o doziranju i načinu upotrebe lijeka, a najviše u količini koja je dovoljna za liječenje do 30 dana, ako ovim pravilnikom nije drugačije propisano.

„Ovo treba da poštuju izabrani doktori, što svakako neće ugroziti dalje liječenje pacijenta, ali će se racionalno u skladu sa doziranjem i oblikom lijeka obezbijediti količina lijeka za mjesečne potrebe pacijenta, a onemogućiće se stvaranje zaliha i posljedično stvaranje nestašice ljekova“, kazali su iz Fonda.

Za prvih devet mjeseci izdato 244.923 kutije ljekova za respiratorne bolesti

Iz Fonda ističu da je za ljekove koji se koriste za bolesti respiratornog sistema posebno za medikamente koji se primjenjuju u tretmanu opstruktivnih plućnih bolesti (među kojima je najveći broj pumpica), preko recepta od početka godine do kraja godine izdato 244.923 kutije. To je je uslovilo finansijski izdatak Fonda od 2,58 miliona eura. U prošloj godini izdato je 327. 616 kutija ovih ljekova, propisanih na 282.961 recept što je uslovilo finansijski izdatak Fonda od 3,73 miliona eura.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje

Bogdan Rajković je trenutno na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je. On će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti

Foto: Screenshot/RTCG

Nesvakidašnji događaj kod Šavnika. Vatrogasci su spasili čovjeka koji je sletio sa puta, ispao iz vozila i povrijeđen 12 sati proveo iznad litice, držeći se za rastinje.

Nadljuskim naporom vatrogasaca je jutros izvučen iz provalije.

Foto: Screenshot/RTCG

Bogdan Rajković je na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je.

Da je život nepredvidiv i da su čuda moguća uvjerio se danas i Bogdan Rajković iz Bijele kraj Šavnika.

Foto: Screenshot/RTCG

Rajković je juče u večernjim satima sletio sa puta, nakon čega je ispao iz kola i sa teškim povredama visio iznad ambisa. Njegove utiske prenio nam je direktor nikšićke bolnice.

„Naime, pacijent je, ne sjeća se iz kog razloga, sletio, skrenuo sa puta, kojom prilikom je, kao što je već objavljeno, vozilo se zadržalo na drvetu, a on je bukvalno cijelu noć visio na neke dvije grane. Kako sam kaže, nije on ne može objasniti na koji je način uspio to da izdrži sa ovako teškim povredama“, rekao je direktor Opšte bolnice Nikšić Zoran Mrkić za TVCG.

Nestanak Rajkovića prijavljen je sinoć, a tek jutros je uočen iznad kanjona rijeke Bijele. Izvučen je uz nadljusdske napore šavničkih vatrogasaca-spasilaca, koji su zbog nedostatka opreme zvali kolege iz Nikšića za asistenciju.

„Javili su nam da je auto sletilo u provaliju 50-ak metara, da je iz vozila ispalo lice koje daje znakove života i da je potrebna naša asistencija da se pomogne i izvuče to lice. Mi smo odmah aktivirali našu ekipu. Poslali smo ih na lice mjesta. Do gore treba nekih sat vremena. Kada smno stigli, vidjeli smo da je lice evakuisano i već se spremalo da se ubaci u vozilo hitne pomoći“, kazao je Goran Tripković iz Službe zaštite i spašavanja Nikšić za Javni servis.

Tripković ističe hrabrost kolega iz Šavnika u akciju spašavanja Rajkovića.

„Njih četvorica momaka su otišli s jednim njihovim vozilom koje posjeduju i otišli su da izvuku tog čovjeka. Vjerovatno zato što taj čovjek gubi snagu morali su da krenu u vrlo rizičnu operaciju spašavanja jer jednostavno ta ekipa nema adekvatnu opremu koja je potrebna za spašavanje takve vrste. Oni su uspjeli da odrade tu intervenciju na vrlo rizičan način. Uspjeli su da spasu jedan ljudski život, tako da im mi kao služba čestitamo na izuzetnoj hrabroj i spretnoj akciji“, dodao je Tripković.

Rajković se trenutno nalazi na jedinici intenzivne njege u nikšićkoj bolnici. Njegovo stanje je stabilno.

„Ima dijagnostikovane višestruke povrede rebara sa posredičnim povredama pluća, odnosno prisustvom krvi i gasa u grudnom košu i sa djelimičnom povredom kičmenih pršljanova grudnog dijela kičme“, zaključio je Mrkić.

Rajković će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti.

Izvor: RTCG

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore

Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu

Crnogorska dijaspora u Luksemburgu organizuje večeras proslavu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore.

Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu.

Tradicionalno se organizuje manifestacija povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore koju organizuju dva iseljenička društva Udruženja Luksemburg Montenegro i Zavičajni klub „Bihor“.

Ismet Muhović, počasni predsjednik Udruženja Luksemburg Montenegro, ističe da je ova manifestacija još jedan dokaz povezanosti iseljeničkih udruženja sa zemljom maticom.

„Mi ne zaboravljamo nikada naš kraj i naše datume koje trebamo da obilježavamo u Crnoj Gori. Tako mi ovdje u Luksemburgu obilježavamo ovaj dan već 19 godina. Uz prisustvo mnogobrojnih naših iseljenika koji su došli ovdje privremeno, a ostali su ovako dugo, ali nikada ne zaboravljaju svoj kraj i svoju domovinu“, kazao je Muhović.

Predsjednik Zavičajnog kluba „Bihor“ Esko Halilović ističe da u pitanju jedna zaista velika svečanost koju redovno već 19 godina za redom organizuju u Luksemburgu.

„Prisutni su brojni članovi crnogorske dijaspore, prisutna su ova dva udruženja. Raspoloženje je na nivou, ljubavi prema matici, prema zavičaju, to je ono što nas dovodi, što nas drži zajedno. Uspjeli smo da izgradimo jednu snažnu zajednicu ovdje u Luksemburgu, veoma uticajnu i potentnu što se tiče rada i rezultata rada, tako i po pitanju brojnih kulturnih aktivnosti. Mislim da je to i najbolji način da promovišemo i da afirmišemo Crnu Goru, njenu kulturu, istoriju, sa svim njenim specifičnostima i posebnostima. Mislim da su to naši ljudi iz dijaspore ovdje veoma, veoma dobro prihvatili“, kazao je Halilović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki

Odluka Svetog Sinoda SPC

Foto: Eparhija Budimljansko-nikšićka

Episkop Budimljansko-nikšićki Metodije izabran je za mitropolita Budimljansko-nikšićkog odlukom Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) čije zasijedanje je u toku u Beogradu, saznaje nezvanično Berane online iz izvora bliskih Patrijaršiji.

Time će i Eparhija Budimljansko-nikšićka dobiti status Mitropolije Budimljansko-nikšićke.

Podsjetimo, Budimljanska episkopija je i u 15. vijeku bila podignuta na stepen mitropolije.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije