Connect with us

DRUŠTVO

SLUČAJ PREKOPAVANJA TUNELA ISPOD VIŠEG SUDA U PODGORICI

Saradnik predsjednika Višeg suda odbio poligraf

Iako ne postoji zakonska mogućnost da se bilo ko prisili na detektor laži, istražiteljima je ta činjenica navodno indikativna i ne odbacuju je olako, već će se baviti njome. Više službenika suda samovoljno je tražilo i prošlo poligrafsko testiranje, ali ne i njihov kolega, koji je ujedno i jedan od najbližih saradnika predsjednika Višeg suda

Predsjednik Višeg suda Boris Savić, foto: RTCG

Jedan od saradnika predsjednika Višeg suda Borisa Savića odbio je da na poligrafu odgovara na pitanja o depou tog suda, koji je prije nekoliko dana obijen, saopšteno je “Vijestima” iz više nezvaničnih izvora iz istrage.

Prema istim informacijama, iako ne postoji zakonska mogućnost da se bilo ko prisili na to i uprkos tome što rezultati detektora laži nijesu dokaz na sudu, istražiteljima je ta činjenica indikativna i ne odbacuju je olako, već će se baviti njome.

Zvaničnu potvrdu te informacije juče nije bilo moguće dobiti u Upravi policije i podgoričkom Osnovnom državnom tužillaštvu.

Stan iz kog su kopali tunel, Foto: Vlada Crne Gore

Rukovodilac tog tužilaštva, tužilac Duško Milanović, ponovio je da se neće oglašavati do okončanja istrage.

“Vijesti” saznaju da tužilačko-policijska istraga ide u više pravaca, a jedan je fokusiran i na provjeravanje činovinika Višeg suda koji su boravili ili mogli da borave u depou tog suda.

Da je neko preturao dokaze za najznačajnije sudske postupke, otkriveno je 11. septembra ujutro.

U prvim satima, dok je još trajao uviđaj u obijenom depou i popis spisa i dokaza, otkriveno je da su lopovi u depo ušli podzemnim prolazom, koji su prokopali. Nakon toga pronađen je i stan do kog vodi tunel ispod zgrade Višeg suda.

Narednih dana pronađen je kombi koji su koristili rudari mafije, a potom i stan na Zabjelu koji im je služio kao baza.

Utvrđeno je da je u akciji obijanja sudskog depoa učestvovalo najmanje šest osoba i da nijesu crnogorski državljani.

Jedan od sagovornika iz istrage kazao je da činjenica da depo nije obezbijeđen video-nadzorom, kao ni hodnik koji vodi do njega, istražiteljima otežava posao da utvrde da li je i ko, dok je trajala “akcija” obijanja, davao podršku iznutra.

Upravo zbog toga više službenika tog suda samovoljno je tražilo i prošlo poligrafsko testiranje, ali ne i njihov kolega, koji je ujedno i jedan od najbližih Savićevih saradnika.

U prvim danima istrage “Vijestima” je rečeno da će inspektori poligraf ponuditi svim zaposlenima u zgradi Višeg, Apelacionog i Vrhovnog suda koji bi mogli imati saznanja o zbivanjima u depou.

ISTRAGA

Policija i tužilaštvo juče su pokušavali da utvrde da li je A. M. ženska osoba koja je iznajmila stan u centru, iz kog je kopan tunel do depoa.

Takođe, tragali su za onima koji su mafiji ustupili plan glavnog grada, uputili ih u detalje podzemne infrastrukture Podgorice i dali im konkretne instrukcije, nakon što je jasno da su kopali po utvrđenim kotama, bez oštećenja elektro, vodovodne, telefonske mreže…

Policija raspolaže određenim video-zapisima na kojima se vide osumnjičeni, a “Vijesti” su u posjedu dvije fotografije – žene i muškarca, navodnih članova kriminalne grupe koja je provalila u sudski depo, odakle su ukradeni dokazi iz više predmeta.

Podzemni tunel dug bar 30 metara, iskopan je od stana u suterenu u Njegoševoj ulici broj 12, do sudskog depoa. Nadležni tvrde da je barem šest osoba učestvovalo u nesvakidašnjoj akciji mafije, kao i da je iz zgrade suda odneseno 19 komada vatrenog oružja…

ŠTA JE BILO U DEPOU?

Da li će popis pokazati šta je ukradeno iz depoa Višeg suda nije najjasnije, jer se, navodno, ne zna precizno ni šta je bilo u njemu.

Detalj iz depoa Višeg suda u Podgorici, Foto: Vlada Crne Gore

“Da bismo sa sigurnošću mogli da tvrdimo koji su dokazi nestali prilikom ove krađe morao bi da postoji komisijski zapisnik o dokazima koji su postojali prije krađe. Koliko znam to nije praksa u sudovima i to ne postoji, tako da se ne može sa sigurnošću tvrditi da li je neki dokaz uktaden sada ili prije pola godine, ili godinu, ili tri mjeseca i od strane kog lica je otuđen taj dokaz, u slučaju da je otuđen”, kazao je za “Vijesti” advokat Željko Đukanović.

Odgovarajući na pitanje smatra li neophodnim da popisu prisustvuje komisija u kom će biti predstavnici tužilaštva i Advokatske komore, rekao je da bi tužilac morao biti u komisiji.

“Što se tiče komisije, s obzirom da je tužilac najpozvaniji, kao lice koje vrši istragu i prikuplja dokaze, u njoj bi morao biti neko iz tužilaštva prisutan prilikom komisijskog zapisa, odnosno utvrđivanja koji su dokazi i iz kojih predmeta nestali, kako bismo što prije dobili cjelovitu sliku o tome kakve posljedice ovo može imati na određene krivične postupke i lica koja se nalaze u njima”.

Đukanović: Rano je govoriti o posljedicama

Advokat Željko Đukanović ocijenio je da je preuranjeno govoriti o značaju i reperkusijama koje će imati nestali dokazi iz depoa Višeg suda, objasnivši da često u krivičnim postupcima, u odnosu na druge dokaze, određeni materijalni dokaz i nema toliku važnost da bi opredijelio sami tok i ishod krivičnog postupka.

“Što u prenosnom znači da, ukoliko postoje drugi dokazi, koji nisu ukradeni, koji egzistiraju u spisima, mogu biti opredjeljujući po pitanju krivice određenog lica u krivičnom postupku”, kazao je on.

Istakao je da se, tek nakon što komisija utvrdi koji su dokazi nestali i iz kojih predmeta, a što će biti vrlo kompleksan posao koji može potrajati mjesecima, može sa izvjesnošću reći kako i u kojoj mjeri će nestali dokazi imati posljedice po sami tok i ishod određenog krivičnog postupka.

“Jedini ko je pozvan da da kompetentno mišljenje jeste postupajući sudija ili sudsko vijeće u konkretnom predmetu”, rekao je on.

Đukanović dodaje da nije manje važna činjenica da li se neki od nestalih dokaza može pribaviti, i potencira značaj mogućnosti da su neki dokazi kontaminirani.

“Recimo da na određenom oružju – pušci ili pištolju, ukoliko postoji nečiji biološki trag, DNK trag neke osobe, otisak prstiju ili slično, može biti da je namjerno kontaminiran DNK ili otiskom druge osobe, što će umnogome usložiti proceduru i sami tok krivičnog postupka”.

Izvor: Vijesti 

DRUŠTVO

Urađena prva operacija iz oblasti sportske ortopedije u Beranama: Čuveni dr Nikola Bulatović pomogao mladom sportisti iz našeg grada

„Računamo da će nove usluge da upotpune asortiman usluga KBC Berane i da se stvore preduslovi da ova zdravstvena ustanova postane centar sportske ortopedije na sjeveru Crne Gore“, kazao je dr Bulatović za Portal Berane online

Foto: Privatna arhiva

Danas je u Beranama urađena prva operacija iz oblasti sportske ortopedije.

Operaciju je u Kliničko-bolničkom centru (KBC) Berane obavio jedan od najboljih stručnjaka iz ove oblasti u Crnoj Gori a i šire, prim. dr Nikola Bulatović iz Podgorice zajedno sa beranskim ortopedima.

On je boravio u beranskoj bolnici na poziv menadžmenta ove ustanove – na čelu sa direktorom KBC Berane dr Miloradom Magdalenićem i medicinskim direktorom, dr Milićom Mimovićem.

„Beranski ortopedi su zajedno sa mnom uradili artroskopiju koljenog zgloba i rekonstrukciju prednjeg ukrštenog ligamenta kod mladog rukometaša iz Berana i reprezentativca Crne Gore nakon povrede koju je zadobio na jednoj od utakmica“, kazao je ekskluzivno za Portal Berane online doktor Bulatović.

Prema njegovim riječima operativna intervencija je protekla bez ikakvih problema i očekuje se da mladi sportista za šest mjeseci izađe na teren.

„Takođe, isti tim je uradio artroplastiku koljenog zgloba koji je imao oboljenje zglobne hrskavice tzv. gonartroza. Već za dvije nedjelje planirane su još dvije artroskopije koljenog zgloba zbog sportskih povreda“, naveo je Bulatović.

Dodao je:

„Računamo da će nove usluge da upotpune asortiman usluga KBC Berane i da se stvore preduslovi da ova zdravstvena ustanova postane centar sportske ortopedije na sjeveru Crne Gore“.

Primarijus doktor Nikola Bulatović je docent na Medicinskom fakultetu u Podgorici. Samostalno obavlja operacije artoskorpije, prije svega koljenog zgloba na meniskusa i ligamentima, više od 15 godina. Obavljao je funkciju direktora Klinike za ortopediju i traumatologiju u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) od 2015. do 2020. godine. Ljekar je Rukometnog saveza Crne Gore, Paraolimpijskog komiteta CG i ŽRK „Budućnost“.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Humanitarci Brčvak i Rahimić doniraju 40 novih vozila vrijednosti preko pola miliona eura za ljude pogođene poplavama u BiH

U pitanju su vozila marke Toyota, a u toku su procedure koje je potrebno završiti prije nego što vozila budu dostavljena u Bosnu i Hercegovinu

Humanitarci Hajriz Brčvak, privrednik porijeklom iz Crne Gore i Mostarac Admir Rahimić doniraju 40 novih vozila za ljude pogođene poplavama u Bosni i Hercegovini. Vrijednost donacije je veća od milion konvertibilnih maraka, odnosno preko pola miliona eura.

U pitanju su vozila marke Toyota, a u toku su procedure koje je potrebno završiti prije nego što vozila budu dostavljena u Bosnu i Hercegovinu. To podrazumijeva plaćanje carine i PDV-a u iznosu od oko 400.000 KM. Tek nakon toga se vozilo može registrovati kod nadležnog MUP-a.

Rahimić je za agenciju Anadolu (AA) govorio o ovom humanom činu dvojice humanitaraca koji žive u inostranstvu, a sarađuju godinama.

„Trenutno smo u procedurama. Auta će biti kupljena u Njemačkoj, dostavit će se u Bosnu i Hercegovinu. Radi se o 40 automobila. Koliko znam, još se radi na procedurama da nas se oslobodi PDV-a i carine. Nadam se da će to tako i biti. Ukoliko nas ne bi oslobodili plaćanja, onda bi morali dodatno uplatiti još 35 posto sredstava“, izjavio je Rahimić.

Izrazio je nadu da će ta procedura biti pozitivno okončana po njih.

„Hajriz i ja se družimo dugo godina. Nakon poplava nazvao me i pitao šta da radimo nas dvojica, da imamo veliku odgovornost prema društvu. Ja sam i prije, preko Veleža, učestvovao u nekoj akciji da se pomogne tom narodu. Prvenstveno smo razgovarali o tome da izgradimo neke kuće ili zgradu. Međutim, saznali smo da će kuće biti donirane od strane države. Tada smo došli na ideju da kupimo vozila. Mislim da je to nešto što će pomoći ti ljudima da prevaziđu ovu tešku situaciju“, pojasnio je Rahimić.

Pomoć će, kako je kazao, biti distribuirana uz pomoć Udruženja Pomozi.ba.

„Elvir Karalić nam je ustupio tu mogućnost da idemo preko njega. Zahvaljujemo mu se na tome. To nam je puno olakšalo cijelu ovu situaciju, posebno kada je riječ o procedurama jer nismo upoznati kako se to radi, kada se uvozi pomoć iz inostranstva. On i njegova ekipa su nam u tome puno olakšali“, istakao je Rahimić.

Vozila će biti dostavljena stanovništvu Konjica i Jablanice koji su u poplavama izgubili kuće, auta…

„Zasad je planirano da dostavimo za 40 porodica na tom području, jer su oni najviše pogođeni poplavama. Voljeli bismo da možemo svima pomoći nekako“, dodao je Rahimić.

Ostaje nada da će procedure oko kupovine i dostave vozila uskoro biti završene i da će porodice koje su u ovoj užasnoj tragediji ostale i bez automobila, ubrzo dobile nova vozila.

U katastrofalnim poplavama koje su pogodile područje Jablanice, Fojnice, Kiseljaka, Kreševa i Konjica 26 ljudi je poginulo, a materijalna šteta se mjeri desetinama miliona konvertibilnih maraka.

Izvor: Anadolija

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Ombudsman: Spaljivanje lutke sa likom Nikolaidisa u Herceg Novom je govor mržnje i diskriminacija

Iz kancelarije Zaštitnika preporučili Opštini Herceg Novi da se javno izvini novinaru i piscu, a da ubuduće ne dopusti manifestovanje slobode izražavanja na način kojim se vrijeđaju prava i slobode drugih

Iz kancelarije Zaštitnika preporučili Opštini Herceg Novi da se javno izvini novinaru i piscu, a da ubuduće ne dopusti manifestovanje slobode izražavanja na način kojim se vrijeđaju prava i slobode drugih

22432 pregleda 438 reakcija 82 komentar(a)
Nikolaidis, Foto: Skupstina.me
Nikolaidis, Foto: Skupstina.me
Tina Popović
Tina Popović
16.10.2024. 09:00h
Karnevalsko spaljivanje lutke u liku pisca i novinara Andreja Nikolaidisa u Herceg Novom sadrži elemente govora mržnje, kao oblika diskriminacije.

To je zaključak ispitnog postupka institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, u kojem se još naglašava da ovakav čin „ne može uživati ni zaštitu prava na slobodu izražavanja iz člana 10 Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda“.

Precizirano je da je Zaštitnik pokrenuo po sopstvenoj dužnosti.

Opštini Herceg Novi je preporučeno da ubuduće, kao organizator svečanosti, praznika mimoze, karnevala i drugih javnih događaja, ne dopusti manifestovanje slobode izražavanja na način kojim se vrijeđaju prava i slobode drugih, odnosno urušavaju vrijednosti demokratskog društva i da, u korelaciji sa direktnim akterima spornog karnevalskog spaljivanja lutke, uputi javno izvinjenje Nikolaidisu.

„Opština Herceg Novi je dužna da, u roku od 30 dana od dana prijema mišljenja, dostavi izvještaj o radnjama i mjerama preduzetim radi izvršenja preporuka“, stoji u mišljenju koje potpisuje zamjenica Ombudsmana Nerma Dobadžić.

Zaštitnik podsjeća na ustavnu odredbu kojom se garantuje pravo na slobodu izražavanja govorom, pisanom riječju, slikom ili na drugi način.

„Takođe, sloboda izražavanja odnosi se ne samo na ‘informacije’ ili ‘ideje koje nailaze na odobravanje ili ravnodušnost ili se ne smatraju uvredljivim, već i na one koje vrijeđaju, šokiraju ili uznemiravaju. Međutim, kao što član 10. Konvencije predviđa, sloboda izražavanja je podložna izuzecima i ne uživa zaštitu ako je u suprotnosti sa osnovnim vrijednostima koje promoviše Konvencija i koristi se u svrhe zloupotrebe prava“, poručila je Dobardžić u mišljenju.

Bonus video:

Zaštitnik ljudskih prava i slobodaOmbudsmanNerma DobardžićAndrej NikolaidisHerceg Novihercegnovski karnevalOpština Herceg Novi
Boing povlači ponudu štrajkačima, neće dalje da pregovara
Boing povlači ponudu štrajkačima, neće dalje da pregovara
Tuži SAD jer ne žele da zaštite njegova autorska prava na slici kreiranoj uz pomoć AI
Tuži SAD jer ne žele da zaštite njegova autorska prava na slici kreiranoj uz pomoć AI
Epl se kune u privatnost, a istovremeno potiho policiji pomaže da koristi Ajfon za nadzor
Epl se kune u privatnost, a istovremeno potiho policiji pomaže da koristi Ajfon za nadzor
Kineski Temu pod lupom u EU, propituje se prodaja ilegalnih proizvoda i zaštita potrošača
Kineski Temu pod lupom u EU, propituje se prodaja ilegalnih proizvoda i zaštita potrošača
Čuveni Gvozdeni tron iz serije Igra prijestola prodat za vrtoglavi iznos
Čuveni Gvozdeni tron iz serije Igra prijestola prodat za vrtoglavi iznos
Arkadijum Litijum je bio laka meta za Rio Tinto
Arkadijum Litijum je bio laka meta za Rio Tinto
Preporučuje ContentExchange

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije