Connect with us

POLITIKA

PRENOS SJEDNICE PRATITE UŽIVO NA PORTALU BERANE ONLINE

UŽIVO Sjednica Skupštine na Cetinju: Bira se manjinska Vlada

Na današnjoj sjednici parlamenta na Cetinju Danijela Đurović iz SNP-a je izabrana za novu predsjednicu Skupštine Crne Gore

Foto: Vijesti

15:05h

Đurović je nakon izbora rekla da joj je ukazana velika čast što je kao još jedna žena nakon dvije decenije na ovoj poziciji.

Ona je kazala da je uvjerena da će svi zajedno smoći snage da prevaziđu podjele duboko ukorijenjene u društvu.

Poručila je da je vrijeme da Crna Gora ponovo počne da trči ka članstvu u EU, jer je previše izgubljenog vremena i propuštenih šansi.

„Na tom putu moramo raditi zajedno i vlast i opozicija, jer smo ovdje svi predstavnici građana. Ne dozvolimo da nam ovaj period bude predizborna trka i partijska borba, već smognimo snage da svi, u interesu ukupnog društva, nađemo zajednički jezik kompromisa i pomirenja. U tom pravcu sam spremna da dam puni doprinos da Skupština bude mjesto gdje će se čuti glas svih podjednako“

Dodala je da će prioriteti u radu biti usvajanje zakona o Skupštini i Vladi kao i izmjena izbornog zakonodavstva.

Najavaila je i da će visoko na listi prioriteta biti donošenje zakona o popisu stanovništva.

Foto: Nikola Dragaš

15:03h

Đurović je nakon izbora položila zakletvu:

„Zaklinjem se da ću dužnost vršiti po Ustavu i zakonu, čestito, odgovorno i savjesno. Tako mi Bog pomogao“.

14:56h

Poslanica SNP-a Danijela Đurović izabrana je za predsjednicu Skupštine.

Za izbor Đurović glasalo je 45 poslanika, dok su protiv bila tri.

Povezana vijest:

Danijela Đurović iz SNP-a izabrana za novu predsjednicu Skupštine Crne Gore

14:22h

Glasanje je završeno. Predsjedavajući Ervin Ibrahimović dao je pauzu od 20 minuta, kako bi komisija sačinila izvještaj o rezultatima glasanja.

14:12h

U toku je tajno glasanje za izbor predsjednika Skupštine.

Jedina predložena za funkciju je poslanica SNP-a Danijela Đurović.

Foto: Luka Zeković

14:07h

Milosava Paunović (SNP) je u završnoj riječi istakla da Danijela Đurović itekako dobro shvata politički momenat u kojem stupa na funkciju.

Kazala je da je iznenađena kvalifikacijama na račun SNP-a, posebno iz SD-a, od kojih nije navikla na ovakve govore.

Ona je poručila da ovakve diskusije ne vode pomirenju.

„Razlog zbog kojeg nijesmo smatrali da ste dio tima jesu vaše biografije i postupci koji se vode protiv vas, ne nacionalna osnova“.

14:01h

Andrija Popović (LP) rekao je da su poslanici tri mjeseca bili na „prinudnom odmoru“ i da su morali naći način da zakažu sjednicu ranije.

Rekao je da je izbor Đurović „iznuđeno rješenje“, jedino moguće u datim prilikama i da će podržati taj predlog, iako bi više volio da to bude poslanica iz suverenističkog bloka.

„Predlog da se za predsjednicu Skupštine izabere dama, zavređuje poštovanje. LP se godinama zalaže da žena da dođe na čelo Skupštine, drugi put u istoriji parlamentrizma“.

13:54h

Ivan Brajović (SD) kazao je da ne mogu podržati Đurović zbog stavova SNP-a.

„Moramo da se zapitamo kakva je to kombinatorika i šta stoji iza toga, jer je prethodnu vladu srušilo 40 poslanika opozicije, koji su pružili nadu građanima da postoji jedinstveni blok i četiri poslanika koalicije CnB. Normalno je bilo da prihvatimo pet poslanika SNP-a objeručke, ali da dođu na naše vrijednosne pozicije, a ne da budu neko ko uslovljava“.

SNP, kako je naveo, nikada nije osudio agresiju na Ukrajinu, niti su poslanici te partije podržali Rezoluciju o Srebrenici.

13:45h

Genci Nimanbegu (Albanska lista) rekao je da mu je drago što je iz SNP-a predložena Đurović za predsjednicu Skupštine.

„Želim Vam da jedan od prvih dokumenata kojeg ćete potpisati kao predsjednica ovog doma, bude izmijenjeni Zakon o morskom dobru, koji će ojačati nadležnosti opština. Tu imam malu skepsu, Vaša partija uvijek teži ka centralizacija, dok mi težimo ka decentralizaciji vlasti, pa ćemo vidjeti kakav će biti dogovor o ovom zakonu“.

13:38h

Raško Konjević (SDP) rekao je da ne očekuje da će Đurović blokirati Savjet za odbranu i bezbjednost, jer ako ga bude blokirala biće smijenjena.

„Biće ona na političkom testu i biće smjenjiva kao i svaki drugi funkcioner i vlade i skupštine, ali u poltiici imate i sljedeću maksimu – treba da gradite mostove, da bi vas bilo više na nekom političkom programu“.

Dodao je da mu je lakše glasati za Đurović, nego napraviti tehničku vladu sa Demokratskim frontom.

Rekao je da bi volio da je neko drugi predsjednik parlamenta umjesto SNP-a, recimo Damir Šehović (SD).

„Mislim da niko nije zadovoljan predloženim rješenjima, ali mislim da će ova vlada biti bolja od Vlade Zdravka Krivokapića“

13:38h

Amer Smailović (BS) rekao je da njihova partija podržava da žena bude na jednoj od najvažnije tri funkcije u državi.

Smatra da je izbor Đurović za predsjednicu parlamenta prvi korak za deblokadu institucija i vjeruje da će ona biti na braniku svih nacionalnih interesa.

13:17h

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša kazao je da predlog za izbor predsjednika parlamenta nije adekvatan.

“Sad vi hoćete da me ubijedite da ono što smo radili godinu i po treba gumicom da izbrišemo. Kada smo glasali za neke zakone glasali smo za vrijednosti. Sada partija koja je glasala uvijek suprotno od ovih koji su u vlasti i njen predstavnik treba da bude predsjednik Skupštine. OK, stvarno radimo istorijske stvari, ali se bojim na pogrešan način… Dolazimo u situaciju da u NATO članici na čelu parlamenta dolazi predstavnica partije koja ima anti-NATO profilaciju.”.

Kaže da mu nije problem SNP.

„Svaka njima čast – pet poslanika, šest ministara, potpredsjednik vlade i predsjednik Skupština. To nije film više, to je Nemoguća misija, 17. dio će se snimati zbog toga“.

Dodao je da je problem što je predsjednik Skupštine član Savjeta za bezbjednost.

„Može da ima pravo veta na svaku odluku, o čemu mi pričamo, o evroatlantskoj Crnoj Gori i slanju vojnika u međunarodnim misijama? Kad se neke stvari dese, nemojte da mi filozofirate sa nekim floskulama“

13:08h

Božena Jelušić je podsjetila da je u izvršnoj vlasti opet premalo žena i da je donekle umirila njena partija koja je predložila 50 odsto u odnosu na njihova mjesta u novoj vladi,

„Ionako je žena sa visokim profesionalnim zvanjim i doplomama već više od muškaraca, samo nas nema više tamo gdje se vlada“

Podsjetila je da se od 2008. do 2021.rodilo preko četiri hiljade muškaraca više nego djevojčica.

„A Crna Gora se već dugo vremena suočava sa činjenicom da joj za natalitetsku normalnu politiku nedostaje nekoliko hiljada žena u odrasloj dobi. Kada vidite taj zid Skupštine i ovaj saziv ovdje, bitku da se samo lideri dočepaju pozicija vlasti, onda vam je jasno zašto roditelji žele samo mušku djecu“.

13:00h

Božena Jelušić (Crno na bijelo) kazala je da je sigurna da je Đurović prava osoba za to mjesto u zajedničkoj kući Crnoj Gori.

Podsjetila je da su na zidu Skupštine u Podgoric slike svih bivših predsjednika parlamenta.

„Tu je 29 muškaraca i samo jedna žena – Vesna Perović iz Liberalnog saveza koja je 2001. izabrana za prvu i do danas jedinu predsjednicu crnogorskog parlamenta. Od tada je prošla 21 godina i danas imamo priliku da na tom zidu još jednom poremetio tvrdu patrijarhalnu matricu koji govori da javni prostor pripada samo muškarcima“.

12:57h

Danijel Živković (DPS) rekao je da se danas sa Cetinja kreće u deblokadu institucija i postizanju šireg konsenzusa.

“Cetinju to pripada kao prijestonici i istorijskog vertikali iako današnji dan ne smatram istorijskim”.

Poručio je da nema potrebe danas da niko u ovoj sali likuje već je neophodno da pošalju poruku da svi javni funkcioneri moraju poštovati Ustav i voditi računa o nacionalnim interesima.

12:49h

Počela je rasprava o prvoj tački dnevnog reda, a to je izbor novog predsjednika parlamenta. Kandidatkinja za tu funkciju je Danijela Đurović iz SNP-a.

Poslanica SNP-a Milosava Paunović rekla je da o stručnim kvalifikacijama Đurović najbolje govori njena biografija.

12:42h

Genci Nimanbegu (Albanska lista) javio se proceduralno ukazujući da je žalost što redovna sjednica počinje 28. aprila, umjesto 1. marta.

„To je dokaz da je neko želio da iskoristi svoj položaj i bolkira instituciju parlamenta“.

On je osudio „akta koja se dešavaju posljednjih dana“, kamenovanje autobusa na Cetinju i širenje panike dojavama o podmetanjima bombi u školama i drugim institucijama.

12:40h

Poslanici nijesu u dnevni red uvrstili predloge SD-a – izmjene i dopune Zakona o akcizama, porezu na dodatu vrijednost i Predlog zakona o privremenim mjerama za ograničavanje proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi.

Poslanik SD-a Boris Mugoša kazao je da su ti akti identični kao oni koje je predložila odlazeća Vlada Zdravka Krivokapića.

“Dolazimo u situaciju da je druga tačka dnevnog reda izbor nove vlade, a sljedeće tačke je predložila prethodna Vlada”, podsjetio je Mugoša.

12:33h

U dnevni red je uvršten Predlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na nepokretnosti, poslanika SDP-a Raška Konjevića.

12:31h

Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković javila se proceduralno, prenoseći poruku roditelja djece Osnovne škole „Blažo Jokov Orlandić“ iz Bara, da nastavnica hemije nema validnu diplomu i da nadležni to preispitaju.

Ibrahimović je kazao da je Vuksanović Stanković zloupotrijebila proceduru.

12:20h

Sjednica Skupštine na kojoj će se birati predsjednica Skupštine i nova vlada, počela je na Cetinju.

Predsjedavajući Ervin Ibrahimović (BS) konstatovao je da postoji kvorum za sjednicu.

Foto: Screenshot

Konstatovane su ostavke poslanika Strahinje Bulajića i Mila Božovića (DF).

Današnjoj sjednici ne prisustvuju poslanici Demokrata, Demokratskog fronta, Ujeidnjene i Prave Crne Gore.

Prenos sjednice možete pratiti i na našem portalu.

Na Cetinju bi uskoro trebalo da počne sjednica Skupštine na kojoj će se birati novi šef parlamenta i manjinska Vlada.

Izborom novog šefa Skupštine i nove vlade okončaće se gotovo tromjesečna kriza rada zakonodavne i izvršne vlasti, koja je formalno otpočela uskraćivanjem povjerenja kabinetu premijera Zdravka Krivokapića i predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću.

Za poziciju šefice Skupštine juče je predložena poslanica Socijalističke narodne partije (SNP), Danijela Đurović, koja će nakon Vesne Perović (Liberalni savez) biti jedna od rijetkih najviših državnih funkcionerki Crne Gore.

Mandatar Dritan Abazović u proteklih par dana zvanično je predložio sastav Vlade i predstavio plan rada nove izvršne vlasti.

Poslanici pristižu u zgradu Skupštine na Cetinju.

Foto: Vijesti

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije