Connect with us

POLITIKA

DRŽAVNI SEKRETAR U MINISTARSTVU KAPITALNIH INVESTICIJA

„Vijesti“: Šahmanović iz Bošnjačke sakrio mjesečnu naknadu od oko 4.000 eura

Funkcioner Bošnjačke stranke u ime države Crne Gore je član Nadzornog odbora “Kontrole letenja Srbije i Crne Gore”. Agencija za sprečavanje korupcije ispitaće da li je prekršen Zakon o sprečavanju korupcije

Ne odgovara na pitanja o naknadi: Admir Šahmanović, Foto: Mina

Državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI) Admir Šahmanović u svoj imovinski karton Agenciji za sprečavanje korupcije nije prijavio naknadu koju dobija kao član Nadzornog odbora “Kontrole letenja Srbije i Crne Gore” (SMATSA), a koji je dostupan na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) i koja, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, iznosi mjesečno iznad 4.000 eura.

On i SMATSA ćute na pitanja “Vijesti” o visini naknade u Nadzornom odboru.

Šahmanovića je Vlada Dritana Abazovića predložila da predstavlja Crnu Goru u zajedničkom preduzeću dvaju država za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi. Skupština SMATSE bira članove Nadzornog odbora.

SMATSA pruža uslugu kontrole letenja u vazdušnom prostoru ukupne površine 113.664 kilometara kvadratnih koji obuhvata vazdušni prostor Republike Srbije i Republike Crne Gore.

Funkcioner Bošnjačke stranke nije odgovorio na pitanja “Vijesti” koliko naknadu ostvaruje kao član Nadzornog odbora SMATSE, da li je kao javni funkcioner naveo prihod u kartonu i ako je prihod naveden, zašto nije javno dostupan na sajtu ASK-a. Pitanja su poslata 4. septembra. Ni iz SMATSE nije nam odgovoreno koliko iznosi mjesečna naknada za člana Nadzornog odbora SMATSE.

“Vijesti” su i ASK pitale da li je Šahmanović prijavio ovu naknadu, u kojem iznosu i ako nije prijavio, koje će dalje korake da preduzme Agencija.

Zajedničko preduzeće: Kontrola letjenja Srbija i Crna Gora, foto: SMATSA

“Agencija za sprečavanje korupcije će ispitati Vaše navode i u slučaju utvrđivanja zakonskog osnova pokrenuti postupak radi odlučivanja da li je u konkretnom slučaju došlo do kršenja odredbi Zakona o sprečavanju korupcije”, odgvoreno je zvanično iz ASK-a.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, iz izvora bliskih SMATSI, članovi Nadzornog odbora primaju mjesečnu neto naknadu u iznosu jedne prosječne zarade u SMATSI uz dodatnih 15 odsto doprinosa.

“Prosječna plata u ovom preduzeću prošle godine je bila 385.608,02 dinara, po kursu dinara od 117,7, što ispada da je prosječna plata oko 3.280 eura. Prosječna plata je ove godine uvećana za oko 30 odsto. Član Nadzornog odbora je dužan da dodatnih 15 odsto doprinosa sam prijavi državi”, pojasnio je izvor “Vijesti”.

Šahmanovića je Abazovićeva Vlada u julu 2022. godine predložila za člana SMATSE, umjesto sada pokojnog Zorana Radunovića na čije je mjesto Šahmanović došao u MKI. Radunoviću tada u SMATSI mandat nije bio istekao.

“Izbor državnog sekretara u MKI Admira Šahmanovića za člana Nadzornog odbora “Kontrola letenja Srbije i Crne Gore” je još jedan flagrantni primjer kršenja zakona od strane aktuelne Vlade Crne Gore i ministra kapitalnih investicija Ervina Ibrahimovića, bez imalo odgovornosti po štetu koju će snositi budžet”, kazao je 22. jula 2022. godine Radunović “Vijestima” na dan za kada je bila zakazana Skupština “Kontole letenja Srbije i Crne Gore” da odluči o Vladinom predlogu.

Radunović je kazao da je sjednica zakazana nezakonito, suprotno članu 26 stav 3 Ugovora o kontinuitetu pružanja usluga za dvije države – Srbiju i Crnu Goru.

“Agencija za sprečavanje korupcije će ispitati Vaše navode i u slučaju utvrđivanja zakonskog osnova pokrenuti postupak radi odlučivanja da li je u konkretnom slučaju došlo do kršenja odredbi Zakona o sprečavanju korupcije”, odgvoreno je zvanično iz ASK-a

Radunović je naveo da je Vlada usvojila predlog za imenovanje Šahmanovića, bez saglasnosti i pozitivnog mišljenja Komisije za imenovanje Vlade, koja je u tri navrata odbila ovaj predlog, kao štetan po Crnu Goru.

To je, kako je kazao, primjer nekompetencije, neznanja i neodgovornosti, koji će platiti građani Crne Gore.

“Članovi Nadzornog odbora Kontrole leta se imenuju na mandat i ne postoji pravni osnov za njihov opoziv, sem u slučaju nesavjesnog i nezakonitog rada, odnosno ostavke. Poštujući zakon i imajući punu odgovornost prema građanima, prethodna Vlada i MKI je smjenu tadašnjeg člana Nadzornog odbora, člana Bošnjačke stranke Muamera Hajdarpašića, izvršila tek po isteku njegovog mandata”, navodi Radunović.

On je istakao da imenovanje državnog sekretara za člana Nadzornog odbora nije zakonski definisano kao uslov, niti postoji pravni osnov za to.

Radunović je tvrdio da je sa svim činjenicama i nespornim sudskim epilogom koji će biti na teret građana odavno upoznat Ibrahimović.

“Kroz diskusiju na sjednici Vlade provijavalo je da je Šahmanović legitimisan da pokrene postupak formiranja samostalne Kontrole leta u Crnoj Gori. U stvarnosti to je samo lažan paravan za imenovanje nekog ko nema nikakvog znanja i iskustva. Crna Gora samostalno u svakom smislu kontroliše vazdušni prostor Crne Gore i ima potpunu autonomiju da vrši potpunu vazduhoplovnu vlast. Uslov ulaska u Evropsku uniju nije i ne može biti samostalna kontrola leta, što nedvosmisleno potvrđuje aktuelno stanje među njenim članicama”, poručio je Radunović.

SMATSA je osnovana u decembru 2003. godine. Nakon potpisivanja Sporazuma o saradnji u oblasti vazdušnog saobraćaja zaključenog između Srbije i Crne Gore 3. februara 2012. godine, Vlada Republike Srbije i Vlada Crne Gore su zaključile Ugovor o potvrđivanju kontinuiteta pružanja usluga u vazdušnoj plovidbi u prostorima Srbije i Crne Gore, čime se potvrđuje kontinuitet postojanja zajedničkog pružaoca usluga u vazdušnoj plovidbi.

“Agencija za sprečavanje korupcije će ispitati Vaše navode i u slučaju utvrđivanja zakonskog osnova pokrenuti postupak radi odlučivanja da li je u konkretnom slučaju došlo do kršenja odredbi Zakona o sprečavanju korupcije”, odgovoreno je zvanično iz ASK-a.

Plata u MKI nepunih 1.500 eura
U Šahmanovićevom imovinskom kartonu, koji je dostupan na sajtu ASK-a, piše da je za prošlu godinu primao platu od 1.482,45 eura u neto iznosu kao državni sekretar MKI.

U njegovom kartonu je navedeno i da je u decembru od MKI dobio 667,21 eura, nije navedeno za šta mu je isplaćen taj novc već piše “ostali prihodi”.

Šahmanović je prijavio i da je dobio u decembru te godine 600 eura kao naknadu u Nacionalnom savjetu za analizu i praćenje sigurnosti snabdijevanja energijom i energentima. U kartonu je navedeno da je u ovom tijelu zamjenik predsjednika.

POLITIKA

Vučić sa Mandićem: Srećni što možemo da ugostimo našeg brata iz Crne Gore

„Srećan što sam u kafanu u Beogradu na vodi uspio da dovedem troje predsjednika – Nikolića, Mandića i Anu“, napisao je predsjednik Srbije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na svom Fejsbuk profilu da je u kafani u Beogradu na vodi ugostio predsjednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, bivšeg predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i predsjednicu Narodne skupštine Srbije Anu Brnabić.

„Srećan što sam u kafanu u Beogradu na vodi uspio da dovedem troje predsjednika – Nikolića, Mandića i Anu. Toma i ja se sjećamo osnivanja SNS, zahvalni Ani što nam se naknadno pridružila i srećni što možemo da ugostimo našeg brata i prijatelja iz Crne Gore Andriju Mandića. Ovo što vidite samo poneku rakiju i pivo, ne znači da sam loš domaćin, jer meso kao predjelo, glavno jelo i dezert tek stiže“, napisao je Vučić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Abazović: Korisni idioti u Vladi koji jačaju DPS su Milojko Spajić i njegov ujak Bojović

Abazović je kazao da garantuje da ako ova Vlada potraje da će DPS dobiti sledeće izbore

Korisni idioti u Vladi koji jačaju DPS su Milojko Spajić i njegov ujak, Vlade Bojović.

To je izjavio večeras lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti.

Abazović je kazao da garantuje da ako ova Vlada potraje da će DPS dobiti sledeće izbore.

„Neće mu trebati niko ni URA, ni Jakov Milatović. Instalirani su korisni idioti koji svojim postupcima jačaju DPS. To su Milojko Spajić, njegov ujak, Vlade Bojović”, ocijenio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Crna Gora ponovo traži od Srbije da izruči Svetozara Marovića

„Sve zavisi od političke odluke Srbije“, kazao je ministar pravde Bojan Božović
U slučaju neizručivanja Crnoj Gori, 10. oktobra 2026. godine će nastupiti apsolutna zastarelost izvršenja zatvorske kazne Maroviću

Svetozar Marović (arhiva), Foto: EPA/Bartlomiej Zborowski

Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović je danas rekao za portal „Balkan insajt“ da izručenje bivšeg visokog zvaničnika Crne Gore i Državne zajednice Srbije i Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozara Marovića zavisi od političke odluke Srbije gdje se Marović nalazi i da će tokom zvanične posjete Srbiji pokrenuti pitanje te ekstradicije.

„U slučaju Marovića govorimo o političkoj, a ne o pravnoj odluci koja traje godinama. U prethodnim mandatima, Ministarstvo pravde je slalo Srbiji zahtjeve za izručenje. Ali Srbija, kako ima pravo, nije se osvrnula na te molbe,“ rekao je Božović.

Božović, Foto: Gov.me

„Moramo biti realni: Ako Srbija procijeni da Marović treba biti izručen, to će i učiniti… S pravnog aspekta, svi uslovi su ispunjeni. Da li će to biti politička odluka, zavisi isključivo od Srbije“, dodao je on.

Crna Gora već osam godina od Srbije traži ekstradiciju bivšeg predsjednika Skupštine i Vlade Crne Gore i Državne zajednice Srbije i Crne Gore, da bi izdržavao kaznu zatvora na koju je 2016. osuđen u Podgorici.

Marović je osuđen na tri godine i devet mjeseci zatvora zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja putem podstrekavanja na organizovan način.

Marović je Specijalnom državnom tužilaštvu priznao da je bio na čelu kriminalne grupe koju su činili bivši čelnici Opštine Budva i njihovi saradnici koja je kroz više projekata nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu. Marović je sporazumnim priznanjem krivice pristao i da državi vrati oko milion eura i uplati sto hiljada eura novčane kazne.

Crna Gora je 2017. godine raspisala potjernicu za Marovićem koji je u Srbiji, ali je zvanični Beograd ignorisao zahtjeve za izručenje uprkos mnogim urgencijama.

U slučaju neizručivanja Crnoj Gori, 10. oktobra 2026. godine će nastupiti apsolutna zastarelost izvršenja zatvorske kazne Maroviću.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije