Connect with us

POLITIKA

"DA DPS-OM NEMA SARADNJE, I STARIJI I MLAĐI VODE ISTU POLITIKU"

Demokrate pozivaju Evropu sad u koaliciju, Bogdanović: Predložite kandidata za predsjednika CG ili premijera

„Demokrate i Pokret Evropa sad treba da predlože kandidate za premijera i šefa države, nek Evropa sad prva bira. Ne pada nam na pamet da donosimo odluke o skraćenju mandata Skupštini u kojoj je DPS opozicija, na njihov zahtjev“, poručio je generalni sekretar Demokratske Crne Gore

Nećemo dozvoliti da DPS ruši narodnu Skupštinu: Bogdanović, Foto: Screenshot

Poslanik i generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović, pozvao je u ime te partije Pokret Evropa sad (PES) u predizbornu koaliciju, nudeći im da prvi predlože kandidata za šefa države ili premijera.

”Mislim da je to sa naše strane korektno i odgovorno, posebno u svjetlu činjenice da su Demokrate za razliku od PES-a parlamentarni subjekt, da imamo vjerovatno najjaču partijsku infrastrukturu u zemlji, stabilnost, homogenost i utemeljenost u biračkom tijelu, vlast u 80 odsto crnogorskih opština, desetak predsjednika opština i skupština opština, i jedina smo snažna partija koja se nikad nije cijepila ili dijelila”, rekao je Bogdanović u intervjuu “Vijestima”.

Govoreći o mogućnosti skraćenja mandata Skupštini, kako bi se otvorio put za prijevremene izbore, on je naveo da se bez dogovora parlamentarne većine taj proces može realizovati samo glasovima Demokratske partije socijalista (DPS), dodajući da Demokrate nemaju namjeru da učestvuju u tome sa DPS-om.

”… Mi i Demokratski front (DF) nemamo većinu za skraćenje mandata. To znači da, bez dogovora parlamentarne anti-DPS većine, nemamo mandat naroda da skraćujemo mandat Skupštini koja je srušila DPS Vladu i u kojoj DPS sa svojim partnerskim strankama nema većinu. A posebno ne na zahtjev DPS-a. To ne bi bilo ni odgovorno, ni državnički”.

Ko je najodgovorniji za nedavni fijasko pregovora skupštinske većine o formiranju nove vlade? Da li je ijedna stranka, uključujući i Demokrate, zaista željela novu vladu? Ako jeste, čime je to dokazano javnosti?

Ko god je pratio proces pokušaja formiranja 44. vlade, jasno je mogao zaključiti nekoliko javno manifestovanih činjenica. Prvo, dokazali smo da nismo navučeni na funkcije. Odrekli smo se pripadajućih funkcija predsjednika Vlade, predsjednika Skupštine i pozicija u bezbjednosnom sektoru, i tu čast prenijeli na druge, kako bi parlamentarna većina lakše postigla kompromis o izboru vlade.

Drugo, niko se nije ni usudio da odgovornost za neuspjeh formiranja vlade pripiše Demokratama.

Treće, mandatar g. Miodrag Lekić i javno i jasno se zahvalio Demokratama na konkretnom i konstruktivnom pristupu u kompletnom ovom procesu. I ja koristim ovu priliku da istaknem da se g. Lekić ponio časno, odgovorno, državnički i prije svega i iznad svega veoma konstruktivno u odnosu na sve političke aktere.

Foto: Demokrate

Dakle, mandatar je u svojim analizama iznio sve što su zaključci, posljedice i proizvodi pregovaračkog procesa, i tome nemamo šta da dodamo. Iz ovog “tužnog” procesa izlazimo čistog obraza.

Ako DF ponovno izglasavanje izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, koje treba da dovedu do uvođenja prinudne uprave u Podgorici, nastavi da uslovljava skraćenjem mandata parlamentu, da li ćete pristati da s njima i bez dogovora većine podnesete takav predlog?

Prije svega, nek svima bude jasno – mi i DF nemamo većinu za skraćenje mandata. To znači da, bez dogovora parlamentarne anti-DPS većine, nemamo mandat naroda da skraćujemo mandat Skupštini koja je srušila DPS Vladu i u kojoj DPS sa svojim partnerskim strankama nema većinu. A posebno ne na zahtjev DPS-a. To ne bi bilo ni odgovorno, ni državnički. Mi smo prije svega dužni da čuvamo tekovine velikog 30. avgusta 2020. kad je birač uprkos svim pritiscima, demokratski i evropski, olovkom u ruci porazio tridesetogodišnji režim. To je bila odluka naroda koji nam je šef.

Govorimo i odlučujemo u ime tog naroda, koji je 30 godina platio najskuplju cijenu političkog ropstva na tlu Evrope. Cijenu koju smo 30 godina zajedno plaćali. Trideset godina su naši roditelji hapšeni, maltretirani i proganjani, a onda i mi. I sad treba da donosimo odluke o skraćenju mandata Skupštini u kojoj je DPS opozicija, i to na zahtjev DPS-a, saopšten na protestima DPS-a. Pa, ne pada nam na pamet.

Da zaključim: prvo, bez dogovora parlamentarne većine, mandat se može skratiti samo glasovima DPS-a. Drugo, oni koji prema javno saopštenim stavovima žele skraćenje mandata, već imaju najmanje dvije trećine u Skupštini za takvu odluku. Dakle, bez Demokrata mogu skratiti mandat. Mi nećemo dozvoliti da narodnu Skupštinu ruši DPS, jer bi time bila poništena velika narodna pobjeda od 30. avgusta. Uostalom, osim narodne volje, na dogovor oko skraćenja mandata upućuje i obavezuje nas i potpisani sporazum 41 poslanika pobjedničke parlamentarne većine.

Da li je to što Demokrate ne žele da učestvuju u ovom procesu, koji bi vodio prijevremenim izborima, znak da se ni vašoj partiji ne žuri na birališta i da vam odgovaraju trenutne političke prilike?

Mi smo uvijek spremni. U posljednjih nekoliko godina svaka dva mjeseca izlazimo pred sud građana, to isto nas čeka i sa predsjedničkim izborima i lokalnim izborima u Tuzima. Za birališta, sa jedne strane, dokazano spremni, a sa druge uvijek opredijeljeni da držimo riječ i poštujemo naše potpise na sporazum parlamentarne većine. Za nas je data riječ i stavljeni potpis sve, jer je čast nešto sa čim smo ušli u ovaj posao i sa čim ćemo izaći iz njega.

Uostalom, naredni predsjednički i parlamentarni izbori su prava prilika da Crna Gora jednom zasvagda pobijedi i antisprsku i anticrnogorsku politiku u zemlji, odnosno politiku negacije nacija, međusobnih sukobljavanja i ugrožavanja slobode vjeroispovijesti.

Premijer i lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazović indirektno je u emisiji “Načisto” na TV “Vijesti” potvrdio da je uoči Nove godine imao sastanak s predstavnicima Demokrata i PES-a. Da li je tačno da je na tom sastanku razmatrana mogućnost zajedničkog nastupa ta tri subjekta na izborima? Kakvi su, nakon prošlogodišnjih žestokih verbalnih ratova, trenutni odnosi rukovodstava Demokrata i GP URA, a u kakvim ste relacijama sa PES-om?

Iz prethodnog perioda smo izvukli poruke i pouke, i to iskustvo je očigledno bilo i potrebno, ali i dragocjeno. Ne ponovilo se. Ono što su benefiti takvih odnosa jeste činjenica da smo DPS izbacili iz igre. Tada se pitao sve, danas se ne pita ništa. Nije bilo lako, ali smo na kraju uspjeli.

Ne postoje bilo kakvi dogovori između pomenutih političkih subjekata o načinu nastupa na izborima, a potpuno je prirodno da imamo određeni vid političke komunikacije na koju nas upućuju i funkcije i pozicije na koje smo birani.

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović ove sedmice trebalo bi da raspiše predsjedničke izbore. Da li će Demokrate imati svog kandidata na njima ili smatrate da bi parlamentarna većina trebalo da ima zajedničkog predstavnika? Sa druge strane, očekujete li da kandidat DPS-a bude lider te partije i aktuelni predsjednik države Milo Đukanović?

Podsjetiću vas da se g. Aleksa Bečić 2018. odrekao kandidature za predsjednika u korist Mladena Bojanića, na insistiranje tadašnjih opozicionih političkih subjekata. Zatim je kolega Bečić smijenjen sa funkcije predsjednika Skupštine suprotno volji građana, zato što nije bio spreman na dilove sa DPS-om. A onda se u susret formiranju 44. vlade odrekao pretenzije na funkcije predsjednika Vlade ili predsjednika Skupštine, iako je Demokratama pozicija premijera pripadala, imajući u vidu da su nosioci dvije od tri pobjedničke izborne liste bili predsjednici 42, odnosno 43. Vlade. Morate razumjeti – za nas su funkcije prolazna politička kategorija.

Foto: Demokrate

Ali ono što je neophodno kako bi istinski građanska, demokratska i evropska Crna Gora pobjeđivala jeste da partije sličnih programskih opredjeljenja pronađu pobjednički model međusobne saradnje. U tom smislu, dvije najveće partije iz pomenutog političkog spektra, Demokrate i PES, treba da predlože kandidate za premijera i predsjednika države, pri čemu u ime Demokrata pozivam PES u predizbornu koaliciju, kao i da prva da svoj predlog i izabere jednu od dvije prestižne državne funkcije.

Mislim da je to sa naše strane korektno i odgovorno, posebno u svjetlu činjenice da su Demokrate za razliku od PES-a parlamentarni subjekt, da imamo vjerovatno najjaču partijsku infrastrukturu u zemlji, stabilnost, homogenost i utemeljenost u biračkom tijelu, vlast u 80 odsto crnogorskih opština, desetak predsjednika opština i skupština opština, i jedina smo snažna partija koja se nikad nije cijepila ili dijelila.

Sa druge strane, uopšte se ne opterećujemo ko će biti kandidat DPS-a, jer je to partija koju smo serijski pobjeđivali i koju kao takvu više nije teško pobijediti. Oni su prošlost, to samo još nije do kraja statistički zavedeno.

Parlamentarna većina i opozicija pokušaće da dogovore izbor sudija Ustavnog suda (US), kako bi ta institucija izašla iz blokade prije nego što se bude išlo na birališta. Šta će biti granica ispod koje Demokrate neće ići u pregovorima o sudijama, i očekujete li da budu izabrane sve četiri nedostajuće sudije?

U postupku izbora sudija US primijenićemo isti model koji je važio prilikom izbora članova Tužilačkog savjeta, sa čijim radom i proizvodima rada se ponosi cijela Crna Gora. Period partijskih sudija, partijskih većina i manjina u US, političkih egzekutora, mama justicija, zlih maćeha i prodavnica presuda u pravosuđu je davna prošlost. To je bilo vrijeme u kom smo svi bili žrtve ostrašćene i politički motivisane torture institucija sistema. Onaj ko je imao sreću da ne bude žrtva državnih institucija, taj je bio svjedok, jer smo svi za ovih trideset godina znali šta se dešava. Nije više država privatno vlasništvo ni DPS-a, niti bilo kog drugog političkog subjekta. Iako se oni baš trude da bude tako.

Poučeni tim društvenim posljedicama, na svim dosadašnjim izjašnjenjima i na odborima i na plenumu glasali smo samo za one kandidate koji svojim biografijama i nepristrasnošću zavređuju biti sudije. Pokušaj da bilo koja struktura podmetne partijskog kandidata za sudiju biće ekspresno zaustavljen. Na isti način kako smo zaustavili pojedine kandidate za članove Tužilačkog ili Sudskog savjeta.

I na kraju, samo puni sastav US garantuje apsolutnu funkcionalnost ove najvažnije institucije u državi. A bez nje država i ne postoji.

Nijedno razrješenje na lokalu ne smije ugroziti izbornu volju

Kako tumačite učešće čelnika crnogorskih opština i lokalnih parlamenata iz redova DF-a sredinom decembra na sjednici Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije, gdje su predstavili rezultate koje su ostvarili po dolasku na vlast?

Svim funkcionerkama, funkcionerima Demokrata, bez obzira kako se nacionalno izjašnjavali, da li kao Crnogorci, Srbi, Albanci, Bošnjaci, Muslimani… matica je Crna Gora. To je stav više puta saopšten i ponovljen od svih funkcionera Demokratske Crne Gore.

Sa svim zemljama u regionu, a pogotovu sa Republikom Srbijom, želimo najljepše bratske i prijateljske odnose, jer nas na to obavezuje i kultura i tradicija. Građani Crne Gore i Republike Srbije nijesu krivi zbog neodgovornih političara koji zbog svojih uskostranačkih interesa zagovaraju politiku negacija i konfrontacija. Nećemo dozvoliti da naše tradicionalno prijateljstvo među narodima bilo ko ugrožava, zato antisrpska i anticrnogorska politika u zemlji, odnosno politika negacije nacija, međusobnih sukobljavanja i ugrožavanja slobode vjeroispovijesti mora biti ekspresno pobijeđena. I na dobrom smo putu da to i ostvarimo. Vidjećemo da li ima onih subjekata koji takvu pobjedu ne žele.

DPS je podnio predlog za razrješenje prvog čovjeka Nikšića, a najavio je i inicijative za smjenu ostalih predsjednika opština koji su bili u Beogradu. Kako će se Demokrate odnijeti prema podnijetom predlogu i onim najavljenim?

Demokratska Crna Gora je homogena politička struktura, ali je uz to i decentralizovana. Odluke o razrješenjima u jedinicama lokalne samouprave donose lokalni organi partije. Imaju samo jednu obavezu o kojoj moraju voditi računa – niti jedno razrješenje ne smije ugroziti izbornu volju građana konkretne jedinice lokalne samouprave iskazane na posljednjim lokalnim izborima. Građanin je želio promjene, i dužni smo da tu odluku sprovedemo. Sve greške mogu biti manje ili veće, ali najveća od svih je povratak u ropstvo bivšeg režima.

Sa DPS-om nema saradnje, i stariji i mlađi vode istu politiku

Jedan od lidera DF-a Milan Knežević, rekao je protekle sedmice da ne vidi zašto taj savez ne bi mogao da sarađuje sa DPS-om ako se u toj partiji pojave drugi ljudi nakon izbora. Da li bi Demokrate bili spremne da sarađuju sa DPS-om ako bi se u njegovom vrhu desile kadrovske promjene?

Svađalačku politiku u DPS-u vode svi, od vrha do dna, i stariji i mlađi, i od takve politike se niko odrekao nije. Ona je u posljednje dvije godine još ekstremnija i kao takva potvrđena je i na njihovim nedavno održanim protestnim skupovima na kojima smo i od najmlađih slušali najgrublje uvrede, nacionalističke i svađalačke tonove. To je, dakle, generalna politika DPS-a. Mi te neke druge ljude nijesmo primijetili. Što će reći da sa takvom politikom i strankom nema saradnje u bilo kom obliku. Oni su naši najveći politički protivnici, koji će se vremenom prilagoditi vremenu u kom živimo. To je naša dobronamjerna novogodišnja želja za njih.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije