DRUŠTVO
DIREKTOR INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE
Galić: Dokazano je da ne postoji veza između MMR vakcine i autizma
Sam mehanizam nastanka autizma je, kaže Galić, potpuno drugačiji u odnosu na mehanizam na koji sama vakcina MMR djeluje, i tu ne postoji veza

Direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić kazao je da je dokazano da ne postoji veza između MMR vakcine i autizma.
Sam mehanizam nastanka autizma je, kaže Galić, potpuno drugačiji u odnosu na mehanizam na koji sama vakcina MMR djeluje, i tu ne postoji veza.
Državna sekretarka iz Ministarstva zdravlja dr Slađana Ćorić istakla je da je crnogorski zdravstveni sistem spreman za bilo koju vrstu epidemije i bilo koje vanredne situacije koja se dese u zemlji.
„Ono što nas brine jeste što mi u 21. vijeku moramo da molimo roditelje da dovedu dijete na vakcinu koja je bezbjedna i obavezna, koja je milionima djece spasila živote, ali isto toliko ih je umrlo upravo zbog toga što nisu imali dostupnu tu vakcinu“, poručila je Ćorić.
Kazala je da joj je žao što su iz zdravstva u posljednje vrijeme morali biti toliko glasni.
„Nažalost desio se prvi slučaj u Srbiji što nas već opominje da je možda kasno, da smo možda zakasnili, ali možda i nijesmo, jer pravog lijeka za morbile nema i kako god da krene epidemija mi ćemo biti u prilici samo da damo vakcinu, jer drugog lijeka trenutno nemamo“, kazala je dr Ćorić.
Direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić istakao je da je pad obuhvata imunizacijom MMR vakcinom počeo još 2013. godine.
„Svakako da je fokus razloga zbog čega nije vakcinisan adekvatan obuhvat ustvari na Domovima zdravlja i komunikaciji koju imaju pedijatri sa roditeljima“, kazao je on.
Poručio je da je pandemija koronavirusa značajno uticala na pad obuhvata imunizacije.
„Prethodne tri godine su pandemijske godine i to je imalo velikog uticaja na pad obuhvata imunizacije obzirom da su cjelokupni zdravstveni sistemi bili preokupirani pandemijom koronavirusa. Kako jenjava pandemija koronavirusa tako i zdravstveni sistem pokušava da vrati neke ranije obuhvate, nije samo Crna Gora doživjela pad obuhvata imunizacije već i druge mnogo razvijenije zemlje“, istakao je Galić.
Kazao je da je 51 odsto predškolskog uzrasta bio vakcinisan prvom dozom MMR vakcine, a nakon zadnjih šest dana to je već 54, 5 odsto.
U MMR vakcinaciji, ističe Galić, prisutne su dvije vrste problema, a to je pravovremenost i obuhvat imunizacije.
Imunizacija se, kako dodaje, odlaže i to predstavlja veliki problem.
„U školskom uzrastu imamo 90 odsto vakcinisanih sa jednom dozom, 80 sa obje doze. Takva situacija je i u srednjoj školi. Dakle, očigledno je problem u predškolskom uzrastu, naročito kod djece između prve i treće godine života“, poručuje Galić.
Galić ističe da nismo dovoljno kao društvo radili da vakcinacija bude jedan dio naše zdravstvene kulture.
„Ne treba predijatar i zdravstveni sistem da upozoravaju, da ima aktivnu ulogu u tom procesu, već to treba bude dio naše zdravstvene kulture“, poručuje on.
On je kazao da je jedan od razloga antivakserskih lobija priča da postoji veza između MMR vakcine i autizma.
„Brojne studije, velike količine novca su potrošene da bi tu vezu demantovale“, kazao je Galić.
Dokazano je, ističe, da veza između MMR i autizma ne postoji.
„Sam podatak da u Crnoj Gori postoji pad obuhvata imunizacijom MMR vakcinom a da autizam ne pada, odnosno stabilan je jedan broj djece sa tim razvojnim poremećajom ili je u porastu, govori u prilog tome dane postoji veza“, objašnjava Galić.
Sam mehanizam nastanka autizma je, dodaje, potpuno drugačiji u odnosu na mehanizam na koji sama vakcina MMR djeluje, i tu, kako kaže, ne postoji veza.
„Autizam je razvojni poremećaj koji nastaje i prije nego se dijete rodilo, ne postoji mehanizam na koji vakcina može doprinijeti tome“, zaključuje Galić.
Dr Senad Begić viši konsultant za zdravlje UNICEF-a je kazao da napokon imamo ono što je jako bitno, a to je jasan stav roditelja i potražnju da njihovoj djeci pruže nešto što je naučno dokazano, što je najbitnije za njihov zdrav početak života, a to je definitivno imunizacija.
„Kada smo uspjeli da stvorimo potražnju sada je na svima nama da taj trend održimo i da sistem osnažimo prosto omogućavajući našoj djeci najbolju moguću zaštitu koju u ovom trenutku možemo da im pružimo“, poručio je on.
Svaki sistem, ističe, može bolje, a čak i oni sistemi za koje mislimo da su najbolji u pandemiji su, kaže, pokazali neke nedostatke.
„Dobro je što napokon imamo jasne i nedvosmislene glasove koji dolaze od roditelja kojima je više dosta da njihova djeca i životi budu ugroženi nedostatkom kolektivnog imuniteta“, kazao je Begić.
Dr Vjera Janković pedijatrica istakla je da u ovo doba godine djeca inače boluju od virusnih bolesti, a morbile su jedna od njih.
„U pitanju je virusna bolest koja je uzrokovana virusom morbila i spada u grupu virusnih dječjih bolesti. Ona liči u početku na svaku drugu virusnu bolest, tako da ne možemo da napravimo neku razliku, ali kasnije se stvari mogu lakše iskomplikovati i zato skrećemo pažnju na ovu bolest jer traje dugo i mnogo izmori dječji organizam, više nego neka druga virusna bolest i komplikacije su potencijalno češće“, objašnjava pedijatrica Janković.
Simptomi su, kako kaže, sekrecija iz nosa, dijete ima blago povišenu temperaturu, nakon par dana malo su zacrvenjene oči, temperatura raste, pojavljuje se kašalj, zatim dijete postaje malaksalo….
„Nakon nekoliko dana kreće ospa, koja je tipična za morbile, javlja se prvo na licu, iza ušiju pa se onda se seli na ostali dio tijela, česte su i sitne tačkice na unutrašnjim stranama obraza. Tada već znamo da se radi o morbilama“, kazala je dr Janković.
Ona je poručila da zabrinjava to što se izgubilo povjerenje prema zdravstvu i predijatru.
DRUŠTVO
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
Bogdan Rajković je trenutno na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je. On će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti

Nesvakidašnji događaj kod Šavnika. Vatrogasci su spasili čovjeka koji je sletio sa puta, ispao iz vozila i povrijeđen 12 sati proveo iznad litice, držeći se za rastinje.
Nadljuskim naporom vatrogasaca je jutros izvučen iz provalije.

Bogdan Rajković je na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je.
Da je život nepredvidiv i da su čuda moguća uvjerio se danas i Bogdan Rajković iz Bijele kraj Šavnika.

Rajković je juče u večernjim satima sletio sa puta, nakon čega je ispao iz kola i sa teškim povredama visio iznad ambisa. Njegove utiske prenio nam je direktor nikšićke bolnice.
„Naime, pacijent je, ne sjeća se iz kog razloga, sletio, skrenuo sa puta, kojom prilikom je, kao što je već objavljeno, vozilo se zadržalo na drvetu, a on je bukvalno cijelu noć visio na neke dvije grane. Kako sam kaže, nije on ne može objasniti na koji je način uspio to da izdrži sa ovako teškim povredama“, rekao je direktor Opšte bolnice Nikšić Zoran Mrkić za TVCG.
Nestanak Rajkovića prijavljen je sinoć, a tek jutros je uočen iznad kanjona rijeke Bijele. Izvučen je uz nadljusdske napore šavničkih vatrogasaca-spasilaca, koji su zbog nedostatka opreme zvali kolege iz Nikšića za asistenciju.
„Javili su nam da je auto sletilo u provaliju 50-ak metara, da je iz vozila ispalo lice koje daje znakove života i da je potrebna naša asistencija da se pomogne i izvuče to lice. Mi smo odmah aktivirali našu ekipu. Poslali smo ih na lice mjesta. Do gore treba nekih sat vremena. Kada smno stigli, vidjeli smo da je lice evakuisano i već se spremalo da se ubaci u vozilo hitne pomoći“, kazao je Goran Tripković iz Službe zaštite i spašavanja Nikšić za Javni servis.
Tripković ističe hrabrost kolega iz Šavnika u akciju spašavanja Rajkovića.
„Njih četvorica momaka su otišli s jednim njihovim vozilom koje posjeduju i otišli su da izvuku tog čovjeka. Vjerovatno zato što taj čovjek gubi snagu morali su da krenu u vrlo rizičnu operaciju spašavanja jer jednostavno ta ekipa nema adekvatnu opremu koja je potrebna za spašavanje takve vrste. Oni su uspjeli da odrade tu intervenciju na vrlo rizičan način. Uspjeli su da spasu jedan ljudski život, tako da im mi kao služba čestitamo na izuzetnoj hrabroj i spretnoj akciji“, dodao je Tripković.
Rajković se trenutno nalazi na jedinici intenzivne njege u nikšićkoj bolnici. Njegovo stanje je stabilno.
„Ima dijagnostikovane višestruke povrede rebara sa posredičnim povredama pluća, odnosno prisustvom krvi i gasa u grudnom košu i sa djelimičnom povredom kičmenih pršljanova grudnog dijela kičme“, zaključio je Mrkić.
Rajković će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti.
Izvor: RTCG
DRUŠTVO
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu

Crnogorska dijaspora u Luksemburgu organizuje večeras proslavu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore.
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu.
Tradicionalno se organizuje manifestacija povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore koju organizuju dva iseljenička društva Udruženja Luksemburg Montenegro i Zavičajni klub „Bihor“.
Ismet Muhović, počasni predsjednik Udruženja Luksemburg Montenegro, ističe da je ova manifestacija još jedan dokaz povezanosti iseljeničkih udruženja sa zemljom maticom.
„Mi ne zaboravljamo nikada naš kraj i naše datume koje trebamo da obilježavamo u Crnoj Gori. Tako mi ovdje u Luksemburgu obilježavamo ovaj dan već 19 godina. Uz prisustvo mnogobrojnih naših iseljenika koji su došli ovdje privremeno, a ostali su ovako dugo, ali nikada ne zaboravljaju svoj kraj i svoju domovinu“, kazao je Muhović.
Predsjednik Zavičajnog kluba „Bihor“ Esko Halilović ističe da u pitanju jedna zaista velika svečanost koju redovno već 19 godina za redom organizuju u Luksemburgu.
„Prisutni su brojni članovi crnogorske dijaspore, prisutna su ova dva udruženja. Raspoloženje je na nivou, ljubavi prema matici, prema zavičaju, to je ono što nas dovodi, što nas drži zajedno. Uspjeli smo da izgradimo jednu snažnu zajednicu ovdje u Luksemburgu, veoma uticajnu i potentnu što se tiče rada i rezultata rada, tako i po pitanju brojnih kulturnih aktivnosti. Mislim da je to i najbolji način da promovišemo i da afirmišemo Crnu Goru, njenu kulturu, istoriju, sa svim njenim specifičnostima i posebnostima. Mislim da su to naši ljudi iz dijaspore ovdje veoma, veoma dobro prihvatili“, kazao je Halilović.
DRUŠTVO
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
Odluka Svetog Sinoda SPC

Episkop Budimljansko-nikšićki Metodije izabran je za mitropolita Budimljansko-nikšićkog odlukom Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) čije zasijedanje je u toku u Beogradu, saznaje nezvanično Berane online iz izvora bliskih Patrijaršiji.
Time će i Eparhija Budimljansko-nikšićka dobiti status Mitropolije Budimljansko-nikšićke.
Podsjetimo, Budimljanska episkopija je i u 15. vijeku bila podignuta na stepen mitropolije.
Piše: Berane online
- HRONIKA1 дан ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA2 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO2 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA2 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO2 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…
- DRUŠTVO1 дан ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore