Connect with us

DRUŠTVO

OSNOVNI SUD U PODGORICI

KCCG mora da plati više od 32.000 eura hirurgu Nikoli Fatiću zbog nezakonitog otkaza

Ukoliko se u postupku utvrdi da je zaposlenom nezakonito ili neopravdano otkazan ugovor o radu, ima pravo na naknadu materijalne štete u visini izgubljene zarade i drugih primanja, piše u presudi

Osnovni sud u Podgorica donio je presudu kojom se prihvata tužbeni zahtjev vaskularnog hirurga Nikole Fatića da mu Klinički centar Crne Gore, zbog nezakonitog otkaza i suspenzije, na ime naknade materijalne štete isplati 32.572 eura, prenosi „Dan“.

U presudi sudije Katarine Janković piše da se usvaja tužbeni zahtjev i obavezuje tuženi Klinički centar da na ime materijalne štete po osnovu izgubljene osnovne zarade za period od 13. marta 2018. do 26. oktobra 2021. isplati iznos od 27.332 eura, kao i iznos od 5.240 eura na ime zatezne kamate obračunate na iznos glavnog potraživanja od dospjelosti do dana 21. maja 2022. godine, u roku od osama dana od pravosnažnosti presude, pod prijetnjom prinudnog izvršenja. Fatić je po ranije donijetoj sudskoj presudi vraćen na posao u KCCG.

„Obavezuje se tuženi da tužiocu nadoknadi troškove postupka u iznosu od 1.530 eura u roku od osam dana od dana pravosnažnosti presude, pod prijetnjom prinudnog izvršenja. Odlukama od 12.6. i 21.6.2018. godine tužiocu je, zbog navodno počinjenih težih povreda radnih obaveza, izrečena jedinstvena mjera prestanka radnog odnosa, koje odluke su poništene pravosnažnom presudom Osnovnog suda u Danilovgradu posl.oznake P. br 522/18 17.6.2021. godine, uz obavezu vraćanja na radno mjesto, na koje je stupio dana 26.10.2021 godine. U predmetnim postupcima, provedenim materijalnim i personalnim dokazima, nedvosmisleno je utvrđeno da je tužiocu bilo povrijeđeno pravo na odbranu, te da nije počinio nijednu povredu radne obaveze koja mu je dispozitivom disciplinskih odluka stavljena na teret. Tužilac dalje navodi da je pred Agencijom za mirno rješavanje sporova predlogom inicirao postupak za mirno rješavanje individualnog spora, koji je rezultirao obustavom zbog odbijanja tužene ustanove da prihvati odgovornost za materijalnu štetu nastalu donošenjem nezakonitih odluka u otkazu ugovora o radu. Donošenjem nezakonitih odluka o prestanku radnog odnosa tužiocu je u periodu od dana donošenja rješenja o suspenziji, 16.marta 2018.godine, pa do 28. oktobra 2021.godine, kao dana ponovnog stupanja na rad, pričinjena šteta u visini izgubljene zarade koja mu pripada shodno ugovoru o radu i granskom kolektivnom ugovoru za zdravstvenu djelatnost, kao i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, sve na osnovu člana Zakona o radu“, navodi se u presudi.

Fatićev advokat Đorđe Đikanović kazao je za „Dan“ da je Osnovni sud, na osnovu pravosnažnih presuda kojima je odlučeno da je Fatić nezakonito dobio otkaz, donio odluku da se usvoji predmetni tužbeni zahtjev da mu se na ime materijalne štete isplati 32.572 eura.

„Zakonom o obligacionim odnosima normirano je da, ukoliko zaposleni pretrpi štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da istu nadoknadi. S obzirom da su odluke o suspenziji i prestanku radnog odnosa dr Fatića pravosnažno poništene kao nezakonite, postupajući sud je usvojio predmetni tužbeni zahtjev i obavezao KCCG na naknadu materijalne štete u vidu izgubljene zarade, obračunate za period u kome je tužilac bio onemogućen da obavlja rad, u svojstvu specijaliste vaskularne hirurgije“, kazao je Đikanović.

Samo po zakonu

U presudi se navodi da, prema članu 143d Zakona o radu, ukoliko se u postupku utvrdi da nijesu postojali zakoniti ili opravdani razlozi za otkaz ugovora o radu, bilo da ih je poslodavac sam propisao svojim aktom ili predvidio ugovorom o radu, zaposleni ima pravo da se vrati na rad, kao i pravo na nadoknadu materijalne i nematerijalne štete u zakonom predviđenom postupku.

„Ukoliko se u postupku utvrdi da je zaposlenom nezakonito ili neopravdano otkazan ugovor o radu, ima pravo na naknadu materijalne štete u visini izgubljene zarade i drugih primanja“, piše u presudi.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres kod Nikšića

Epicentar je bio na šest kilometara istočno od Drenovštice

Foto: ZHMS

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres manje jačine sa epicentrom na šest kilometara istočno od Drenovštice, kod Nikšića.

Jačina zemljotresa u žarištu iznosila je 2.8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS). Žarište zemljotresa locirano je na dubini od 10 kilometara.

„Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“, navodi se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Abazović ujedinio Srbiju: Na promociji njegove knjige u Beogradu patrijarh Porfirije, Vučićevi funkcioneri, opozicija, predsjednik KK Partizan…

Promocija knjige „Kritika globalne etike“ Dritana Abazovića u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu

Ja sam samo jedan od vas koji se trudi da svi u regionu žive u miru i stabilnosti, kad smo zajedno sve postaje lakše, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

On je to poručio sinoć na promociji knjige „Kritika globalne etike“ u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.

„Šta je cilj knjige? Ova knjiga nije lokalnog karaktera, ali ima refleksiju i na naše društvo. Svaka imperija u svijetu je propala zbog morala. Društva koja su održiva i progresivna su ona društva koja pronalaze minimum etičkih normi oko kojih se ljudi okupljaju. Ja ne nastupam kao protivnik globalizacije, ja samo mislim da je današnja globalizacija nepravedna i da je obaveza svakog čovjeka da da minimalni doprinos da se nešto unaprijedi, da globalizacija postane pravednija“, rekao je između ostalog Abazović, prenosi Nova.rs.

„Zamoliću mog prijatelja Ostoju da mi sljedeći put obezbijedi Arenu“, našalio se na početku izlaganja Abazović, koji u knjizi „Kritika globalne etike“ tretira problem politike i etike, te detaljno, kroz istorijski kontekst, analizira aktuelne kompleksne teme koje obuhvatauju razne naučne discipline poput istorije političkih ideja, političke filozofije, sociologije, etike, teologije itd, navodi Nova. rs.

Pričajući o Abazoviću i njegovoj knjizi, politikolog Vladimir Pavićević, rekao je da je Abazović heroj demokratskog procesa i preobražaja Crne Gore.

„Bio je prevaga u raščlanjivanju starih političkih aktera i razbijanju lažnog multikulturalizma“, kazao je Pavićević.

Filozof Dragan Prole smatra da knjiga Abazovića prati njegov duh smjelosti i odvažnosti, i drugačijeg načina mišljenja.

„Novi asketizam je jedna od osnovnih teza knjige, dijalog među religijama“, rekao je između ostalog Prole.

Nova.rs prenosi da su promociji knjige prisustvovali funkcioneri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Nikola Selaković i Tomislav Momirović, opozicionari Biljana Stojković, Nebojša Zelenović i Đorđe Miketić, predsjednik Košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović, te Dušan Savić, Igor Jurić, Milena Popović, Milomir Marić i patrijarh srpski Porfirije.

Abazović je na društvenoj mreži Iks napisao: „Spektakl u Beogradu: Kad knjiga ujedini Srbiju.“

„Prisustvovali predstavnici vlasti, opozicije, patrijarh Porfirije, liberali, zeleni, brojni profesori, doktori, intelektualna elita, predstavnici medija, kulturni stvaraoci, mnogobrojna dijaspora iz Crne Gore, predstavnici manjina, NVO sektor… Lijepo je kad smo okupljamo oko dobra“, poručio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

SDT: Direktorica ASK-a pribavila sebi i drugima imovinsku korist od preko 60.000 eura

SDT se oglasio u cilju objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca Perović i određenih ličnosti o stanju postupka protiv Jelene Perović

Radonjić

Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura, a u drugom predmetu je li i zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz SDT su kazali da je u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, „a povodom izjava branioca Perović, (advokata Nikole Martinovića) i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv zadržane osumnjičene upoznajemo da je izviđaj pokrenut zbog postojanja osnova sumnje da je osumnjičena učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Radonjić je rekao da iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizilaze osnovi sumnje da je Perović, kao službeno lice i javni funkcioner u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist.

„… Jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta Agencije kao tijela koje bira dirketora Agencije, odnosno jer je, u periodu od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta, iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta Agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“, rekao je Radonjić.

Prema njegovim riječima, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila, o čemu je u SDT formiran poseban krivični predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, u kojem je takođe u toku izviđaj, „već nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu“.

„Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija Agencije, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut“, poručio je Radonjić.

Direktorica ASK uhapšena je juče na radnom mjestu. Njoj je danas određeno zadržavanje od 72 sata.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije