Connect with us

POLITIKA

21. MAJ

Obnovili državu, pa je opustošili: Crna Gora danas obilježava 16 godina nezavisnosti

Ponašamo se kao neodgovorni domaćin koji ima kvalitetnu plodnu zemlju, koja mu omogućava da prehrani svoje potomstvo, ali domaćin ne želi da radi, već da leži, digne noge na stolicu i naplaćuje putarinu preko svoje zemlje, rekao je ekonomski analitičar Predrag Drecun

Detalj iz Podgorice, Foto: DW

Građani Crne Gore čekali su 16 godina da bi konačno shvatili da u našoj krhkoj i na turizmu oslonjenoj ekonomiji ima prostora za povećanje plata i penzija. Takođe, 16 godina je trebalo da dobijemo jasniju sliku zašto su se pojedini članovi tridecenijske vlasti borili i izborili za nezavisnu državu. Konačno su shvatili da su mnogi iz vlasti to radili radi sebe i da su institucije i moć koristili da bi sebi pribavili imovinsku i materijalnu korist. Takođe, shvatili su i da specijalni državni tužilac može da lovi „krupne ribe“, ako hoće, piše Dan.

Nažalost, promjena vlasti donijela je još veće podjele u društvu, a lijepu priču o povećanju plata, prekinula je priča o manjinskoj Vladi, koja je ponovo sav fokus javnosti prebacila na politiku.

Ovogodišnji Dan državnosti Crna Gora dočekuje još više podijeljena nego prije 16 godina, sa razorenim institucijama, posvađanim građanima i teškom spoznajom da je organizovani kriminal dio naše svakodnevice, dio političkog i javnog života i glavni problem na skoro blokiranom putu u Evropsku uniju, navodi Dan.

Prije 16 godina mnogi su izašli da kažu DA sopstvenoj državi u nadi da će ona biti dovoljno prostran dom za sve i snažan podsticaj za stvaranje svijetle budućnosti njenih građana. Mnogi su izašli da kažu NE, računajući da je to pozitivan odgovor jer su zajedničku državu sa Srbijom smatrali najboljim državnim okvirom za Crnu Goru. Jedni su uzvikivali „hoćemo državu“, a oni drugi koji su smatrali da je već imamo govorili su da „država nije na prodaju“. Ipak, i jedni i drugi su očekivali da će nakon referenduma doći do pomirenja i do novog zajedničkog zamajca koji će nas odvesti u EU. I jedni i drugi su imali jak motiv.

A šta smo dobili nakon 16 godina? Da li imamo državu ili smo je prodali raznim tajkunima, narko-dilerima i kriminalcima? Sigurno su i oni koji su zaokružili DA na referendumu i oni koji su zaokružili NE razočarani.

Nakon referenduma čuli smo velika obećanja i poruke da će svima biti neuporedivo bolje. Rečeno je i da će nam svima porasti standard, da će biti otvorena nova radna mjesta, da neće biti revanšizma i diskriminacije, da ćemo dobiti poslove i doživjeti opšti procvat.

Međutim, za malo više od decenije i po od „istorijskog događaja“ preživjeli smo velike nedaće. Ugašena su mnoga velika preduzeća, sve što je bilo iole vrijedno prodato je u bescjenje, sve je poskupjelo, država je prezadužena, kriminal se proširio i uvukao u sve pore društva i vlasti…

Međunacionalne podjele jače su nego ikad, a fašizam buja na sve strane. Možda stvarno neki imaju razloga da slave, ali ogromna većina stanovnika Crne Gore zaista nema, bez obzira šta su zaokružili prije 16 godina.

Malo je država čiji su mediji napravili toliko fotografija i snimaka sporednog ulaza u Državno tužilaštvo ili glavnog ulaza u centralni zatvor. A to je zato što smo na ulazu u tužilaštvo ili zatvor u Spužu mogli da vidimo i bivše predsjednike, poslanike, direktore, gradonačelnike, a u najnovijim akcijama i bivšu predsjednicu Vrhovnog suda i predsjednika Privrednog suda.

Privođenje Vesne Medenice

Tužno za jednu državu, ali je ipak tužnije što još nismo vidjeli sve koje treba uslikati na tim ulazima. Mnogo ih ima i nadamo se da će svi doći na red. Naročito oni koji su obnovili crnogorsku državnost da bi poharali državu. Kada im to više nije bilo dovoljno, od države su napravili platformu za šverc cigareta i droge. U susret ovogodišnjem Danu nezavisnosti, država je zaplijenila cigarete vrijedne nekoliko desetina miliona eura. Sam Bog zna šta se dešavalo u svih ovih 16 godina, ali samo u avgustu prošle godine u jednom magacinu otkriveno je 1,2 tone kokaina u pakovanjima banana. Odmah zatim i pola tone, ponovo među bananama, pa onda pakovanja od 300 kilograma marihuane na granici i u januaru isto toliko skanka. Na sve to, bivši glavni specijalni tužilac je rekao da su, u međuvremenu, prošle oko tri tone kokaina jer je „čitava obavještajna služba zakazala“. A i mi smo sadili pomalo…Otkriveno je oko 20 nelegalnih zasada marihuane.

U proteklih 16 godina potpuno smo promijenili stranu. Sada nam je Srbija „tamo daleko“, Rusija još dalje, a postali smo i članica najvećeg vojnog saveza na planeti – NATO-a. Međutim, ni to nam nije pomoglo da postanemo članica EU jer naše društvo razara organizovani kriminal.

Po pitanju ekonomije, u ovoj godini je po prvi put zabilježen osjetan rast plata, kao i penzija, ali i cijena. Na rast plata i penzija uticala je prethodna vlada, dok su za rast cijena namirnica krivi pandemija i rat u Ukrajini, koji su doveli do povećanja cijena osnovnih životnih namirnica svuda u svijetu.

Prema podacima Monstata, prosječna plata 2006. godine bila je 282 eura, a u 2021. godini oko 530 eura, da bi u martu ove godine iznosila 704 eura. U 2009. godini je prosječna plata bila 463 i do 2021. godine je porasla za oko 70 eura, dok je u ovoj godini primjenom programa „Evropa sad“ porasla za oko 170 eura.

Prosječna penzija 2006. godine iznosila je 142,8 eura, a u aprilu ove blizu 300 eura, što je duplo više. Kako su ranije saopštili iz Fonda PIO, minimalna penzija prije 16 godina bila je 52,5 eura, dok je sada oko 150 eura, a od septembra će biti 200 eura, što je skoro četiri puta više.

Pošiljka iz Ekvadora

Javni dug 2006. godine iznosio je 700 miliona, a na kraju 2021. godine 4,2 milijarde bez depozita, što je šest puta više.

Dakle, u prethodnih 16 godina porasle su plate, penzije i bruto domaći proizvod (BDP), ali sa njima i javni dug, nezaposlenost, spoljnotrgovinski deficit i cijene. Takođe, za 16 godina smo uspjeli da rasprodamo sve što se moglo prodati od državnih preduzeća, pa je sada mali broj preduzeća koja su ostala u državnom vlasništvu.

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kazao je da se ekonomija Crne Gore sada ne razlikuje mnogo od ekonomije 2006. godine.

„Uoči proglašenja nezavisnosti bio je evidentan interes investitora za ulaganje u Crnu Goru u očekivanju stvaranja nove države i novog privrednog ambijenta i da postoje vrlo pozitivni podaci kada su u pitanju strane direktne investicije. Nažalost, kriza 2008. godine poremetila je taj uspostavljeni trend i došlo je do određenih problema. Ako pravimo paralelu između ekonomskog sistema Crne Gore 2006. i 2022. godine, nije se mnogo promijenilo, to jest nije bilo bitnih promjena. Tek sad imamo drastičan skok najnižih zarada, odnosno standarda građana. Nažalost, to korespondira sa svjetskom inflacijom,tako da ne znam kako će se odvijati u budućnosti, ali u strateškom smislu nije došlo do popravke starog sistema zato što Crna Gora i dalje nema strategiju ekonomskog razvoja“, kazao je Drecun.

On je dodao da se i dalje oslanjamo na usluge kao dominantan faktor stvaranja BDP-a, što nije dobro.

„Ponašamo se kao neodgovorni domaćin koji ima kvalitetnu plodnu zemlju, koja mu omogućava da prehrani svoje potomstvo, ali domaćin ne želi da radi, već da leži, digne noge na stolicu i naplaćuje putarinu preko svoje zemlje. Figurativno, pokušavam da kažem da Crna Gora ne koristi svoje realne ekonomske potencijale, već se oslanja na spremnost drugih da nas posjete. Pritom niti radimo dovoljno kvalitetno da ih privučemo, niti se ponašamo kao dobar domaćin, tako da našu državu tek čeka posao na pravljenju ekonomskog sistema“, ocijenio je Drecun.

Kako je dodao, ako pogledamo šta je uradila komunistička i socijalistička Jugoslavija od 1945. do 1965, onda ćemo vidjeti da je u kontekstu tog vremena i tih ideja napravljen ekonomski sistem koji je na kraju potpuno razoren.

„Nestao je realni sektor koji su komunisti ostavili kao osnovu i koji je trebalo nadograditi, ali, nažalost, na scenu su došli neoliberali, koji i dalje vladaju Crnom Gorom. Crna Gora treba da iskoristi potencijale i da se okani neoliberalnog koncepta, da razvija realnu ekonomiju, i tada ćemo početi da se razlikujemo od one ekonomije koja je bila kada je stečena nezavisnost“, zaključio je Drecun.

Đukanović: Crna Gora na evropskom putu

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović čestitao je Dan nezavisnosti svim građanima, navodeći da je 21. maj kruna velikog nasljeđa slavne crnogorske istorije koju ostavljamo u amanet pokoljenjima.

„S ponosom svjedočimo da je danas u Crnoj Gori sve više građana koji uviđaju značaj naše pobjede na referendumu 2006. godine. Razvoj situacije u Crnoj Gori, kao i regionalni i međunarodni kontekst, potvrđuju koliko je bila vizionarska odluka o obnovi države. I koliko je važno, posebno u ovako turbulentnim vremenima, što kormilo upravljanja državom imamo u svojim rukama“, naveo je Đukanović.

Istakao je da Crna Gora, koja je već uvažena članica NATO, nepokolebljivo stoji na evropskom putu.

„Nijesmo dozvolili da s tog kursa skrene ni tokom minulog perioda dok je njome upravljala nekompetentna i nacionalno neodgovorna vlada. Usvajanje evropskog sistema vrijednosti, odgovornost prema NATO-u i članstvo u EU kao krajnji cilj ostaju prioriteti državne politike“, naglasio je Đukanović.

Kako je ocijenio, Crna Gora je kroz razvoj događaja na političkoj sceni tokom poslednje dvije godine pokazala da je i funkcionalna demokratija.

„Svoje političke probleme rješavamo demokratskim putem na izborima i u parlamentu, a ne vaninstitucionalno, uključujući i tako važne odluke kao što je smjena Vlade i izbor nove, manjinske, koja danas slavi Dan nezavisnosti. Svim građanima Crne Gore čestitam ovaj veliki praznik, u nadi da su, uprkos brojnim izazovima, pred nama bolji dani, za šta se zajedno moramo postarati“, navodi se u čestitki.

SD: Upaljena iskra slobode

Prošlo je 16 godina od kada je Crna Gora na referendumu potvrdila svoje milenijumsko državno trajanje i postala međunarodno priznata, nezavisna i suverena država, naveli su iz SDP-a.

„Ponosni smo na sve ono što je do danas ostvareno, na sva istorijska i strateška dostignuća koja danas čine Crnu Goru uvaženim članom evroatlantske zajednice i kandidatom za članstvo u Evropskoj uniji. Svjesni da nas bogata crnogorska istorija, kao i sve vrijedno dostignuto u najnovijoj fazi razvoja crnogorske države, posebno obavezuje da se još više borimo za građansku i antifašističku Crnu Goru koja opstaje na temeljima demokratije i vladavine prava“, navodi se u saopštenju.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije