Connect with us

VIJESTI

TUŽILAČKI SAVJET NIJE USVOJIO ZAHTJEV

Stanković penzionisan ali traži da još godinu prima skoro 3.000 eura mjesečno

Bivši vrhovni državni tužilac prosječno je primao 3.850 eura mjesečno, od čega je kao v.d. VDT-a imao 2.922, a nepunih 930 eura kao predsjednik Tužilačkog savjeta

Iako je prije gotovo mjesec otišao u staračku penziju, bivši vrhovni državni tužilac Ivica Stanković htio je da prima i jednogodišnju nadoknadu, po prestanku funkcije.

Televizija Vijesti saznaje da je Stanković krajem prošlog mjeseca, nakon što mu je Tužilački savjet konstatovao prestanak funkcije na kojoj je primao blizu 3.000 eura mjesečno, tražio da prima naknadu još godinu, u istom iznosu, pozivajući se na Zakon o zaradama u javnom sektoru.

Iz Tužilačkog savjeta Televiziji Vijesti su saopštili da Stankovićev zahtjev nije usvojen jer mu je radni odnos prestao po sili zakona.

„Na sjednici Tužilačkog savjeta nije usvojen zahtjev na koji se odnose Vaša pitanja, jer je imenovanom prestao radni odnos po sili zakona, ispunjenjem uslova za starosnu penziju“, navodi ser u odgovoru Tužilačkog savjeta.

Nijesu, međutim, odgovorili je li odluka bila jednoglasna, te da li su ostali tužioci, uz penziju, tražili da primaju i jednogodišnju naknadu.

U zahtjevu, u koji je TV Vijesti imala uvid, Stanković navodi da je naknada vezana za prestanak funkcije, te proizlazi da nije važno što uporedo ostvaruje i pravo na penziju, jer on ne zna kada će mu Fond PIO donijeti rješenje o penziji.

Posljednji podaci iz Stankovićevog imovinskog kartona pokazuju da je dosadašnji šef tužilačke organizacije, na kraju prošle godine, raspolagao sa 135 hiljada eura.

Prošle godine prosječno je primao 3.850 eura mjesečno, od čega je kao v.d. VDT-a imao 2.922 a nepunih 930 eura kao predsjednik Tužilačkog savjeta.

Kao predsjednik Komisije za ocjenjivanje Tužilačkog savjeta prošle godine primio je ukupno oko 2.150 eura, a kao član Komisije za polaganje pravosudnog ispita Ministarstva pravde 463 eura.

U februaru prošle godine primio je i 4.955 eura na osnovu povraćaja viška poreza. Prijavio je da ima i 2.355 eura potraživanja na ime eksproprijacije.

Osim gotovo 56.000 eura gotovine, Stanković je prijavio i 80.000 kao pokretnu imovinu, od toga više od trećine, odnosno oko 28.000, čini stambeni kredit Vlade pod povoljnim uslovima, a manji djelovi su nasljedstvo i prodaja imovine u blizini Nikšića.

Stanković je vlasnik stana od 78 kvadrata, polovine porodičnog objekta od 36 metara kvadratnih, kao i polovine od oko 77.000 kvadrata zemljišta.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Radovi na izgradnji zaobilaznice oko Rožaja nakon 16 godina u finalnoj fazi

Ovaj projekat je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“

(Foto: Tufik Softić)

Radovi na završetku zaobilaznice oko Rožaja, koji traju već šesnaest godina, biće nastavljeni krajem maja ili početkom juna, kada Uprava za saobraćaj izabere novog izvođača. Novim tenderom koji je upravo raspisan, predviđeno je da radovi ne mogu da traju kraće od 350, ali ni duže od 450 dana. Portal RTCG je u više navrata pisao o tome da je iz Uprave za saobraćaj najavljeno da će ovaj projekat, koji je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“, biti završen, iako je to malo ko u Rožajama vjerovao.

Podsjetimo, prva faza projekta je počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine. Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integrač inženjering“ iz Banja Luke i tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.

Najave tadašnjeg ministra saobraćaja Ivana Brajovića da će ubrzo raspisati tender i završiti polsove prve faze u 2014. godini, ostale su mrtvo slovo na papiru.

(Foto: Tufik Softić)

Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke, Osman Nurković. Oko dvadeset miliona eura je bilo opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su roko od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.

Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine. Bosanska firma, koja je je u međuvremenu došla u Crnoj Gori na loš glas i zbog puta preko Jelovice, koji su gradili četiri godine duže od predviđenog roka i preko dvadeset miliona skuplje od ugovorene cijene, ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nisu ispoštovali.

Oni su se povukli iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura i raskinuli ugovor sa njima u oktobru prošle godine.

Prije dva mjeseca direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović izjavio je da će tokom aprila raspisati tender za novog izvođača, nakon što im je kroz javne radove odobreno novih osam miliona eura za konačni završetak projekta.

(Foto: Tufik Softić)

Ako ovi rokovi koji su sada postavljeni budu ispoštovani, Rožaje bi za godinu, a najkasnije godinu i tri mjeseca od uvođenja novog izvođača u posao. To bi značilo skoro 18 godina od početka gradnje.

Zaobilaznica oko Rožaja, koja počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada, koštaće tako državu Crnu Goru ukupno oko dvadeset pet miliona eura, umjesto 19,7 da su je Bosanci završili u roku koji im je postavljen kada su posao dobili.

To sa „Euroasfalt“ nije kraj problema, jer ih čekaju brojni sporovi sa građanima Rožaja, kojima su uništili imanja, ostavljajući materijal koji je sada teško ukloniti.

Braća Demić, Mustafa i Enver krajem ove sedmice imaju ročište u sporu koji sa Bosancima vode već dvije godine zbog devastiranja 2,3 hektara zemljišta.

Protiv bosanske kompanije „Euro asfalt“ postoje dva predmeta u Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore.

(Izvor: RTCG)

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Đukanović: Griješi onaj koji u lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra

„Ćeranija po Crnoj Gori će se nastaviti“, kaže Đukanović

Đukanović

U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta, kazao je nekadašnji predsjednik države, Vlade i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.

On je istakao da „onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta“.

„I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“, dodao je Đukanović.

„Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete“, naveo je on u intervjuu za Antenu M.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Beranac ranjen nakon tuče na autobuskoj stanici u Budvi

Policija uhapsila Beranca A.V. (27) i Budvanina Z.M. (47), dok se za J.R. iz Berana traga

Policija u Budvi uhapsila je A.V. (27) iz Berana i Z.M. (47) iz Budve nakon što su obaviješteni da je juče na autobuskoj stanici došlo do fizičkog sukoba, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

„U prostorijama Hitne medicinske pomoći Budva policijski službenici su zatekli A.V. iz Berana, sa povredom u predjelu stomaka, nanijetu vatrenim oružjem i on je transportovan u Opštu bolnicu u Kotoru. Efikasnim radom i brzom reakcijom policijski službenici su identifikovali drugo lice koje je učestvovalo u ovom sukobu, i to Z.M. iz Budve za kojeg je policija došla do sumnje da je upotrebom vatrenog oružja nanio povrede A.V.“, piše u saopštenju.

Iz UP-a su pojasnili da je policija u Budvi prikupila obavještenja od A.V. i Z.M., kao i od, kako navode, očevidaca događaja.

„Pronašli su i utvrdili da je oružje koje je upotrijebljeno pištolj koji koristi gumene metke, te o svemu povratno informisali postupajućeg tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, nakon čega je sa predmetom upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru“, dodali su.

Osnovni državni tužilac, kako navode iz UP-a, se izjasnio da se u radnjama Z.M stiču elementi krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti.

„Sa događajem je upoznat tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici koji je naložio dalje preduzimanje mjera i radnji u cilju utvrđivanja svih okolnosti i činjenica predmetnog događaja“, dodaju iz UP-a.

Oni su pojasnili da se tužilac u Višem državnom tužilaštvu izjasnio da se i u radnjama A.V. stiču elementi krivičnog djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti i to, krivičnog djela nasilničko ponašanje na štetu Z.M. „budući da je policija došla do saznanja da je A.V. zajedno sa J.R. iz Berana prethodne večeri fizički napao Z.M. ispred jednog ugostiteljskog objekta u Budvi. A.V. je lišen slobode, dok za J.R. policija traga.“

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije