Connect with us

HRONIKA

U UTORAK ĆE SE POJAVITI PRED SUDOM

(FOTO) Kapetanu iz Kotora prijeti doživotna robija zbog šverca 320 kilograma kokaina u Australiji

Kokain, vrijedan oko 128 miliona dolara, zaplijenile su vlasti u Port Hedlandu 15. maja

Kapetan broda (51) koji je državljanin Crne Gore suočava se sa prijetnjom doživotne robije nakon što je optužen za šverc 320 kilograma kokaina preko Zapadne Australije, pišu tamošnji mediji i portal News.au. Navodno se, kako pišu mediji, radi o kapetanu iz Kotora.

Službenici AFP-a su u ponedeljak uhapsili 51-godišnjeg zapovjednika međunarodnog broda za rasuti teret na teretnom brodu Interlink Veraciti.

Očekuje se da će se crnogorski državljanin, optužen za uvoz komercijalne količine droge kontrolisane, pojaviti u utorak pred Sudom u Južnom Hedlandu. Za krivično djelo predviđena je maksimalna kazna doživotnog zatvora.

Kokain, vrijedan oko 128 miliona dolara, zaplijenile su vlasti u Port Hedlandu 15. maja.

Policija je utvrditla da je crnogorski državljanin prokrijumčario kokain na teretni brod Interlink Veraciti u jednoj prekomorskoj luci.

Zatim je navodno sačekao da se brod usidrio u australijskim vodama oko 28 km od Port Hedland 14. maja i ispustio pakete u okean radi preuzimanja.

FOTO: AUSTRALIJSKA FEDERALNA POLICIJA

Dva druga muškarca – njemački državljanin, 37, i muškarac iz Novog Južnog Velsa, 49 – navodno su te večeri koristili mali čamac da pokupe plastično umotanu drogu iz vode na obali grada Pilbara.

Njih dvojica su zatim uhapšeni i svaki optužen za uvoz komercijalne količine droge kontrolisane granice i nepoštovanje naloga da otkrije svoje lozinke.

Njima je određen pritvor, a pred sudom će se pojaviti 15. juna.

AFP, policija zapadne Australije i službenici australijskih graničnih snaga ponovo su u ponedeljak pretresli brod za rasuti teret od 179 miliona u okviru tekuće istrage o navodnom lancu trgovine ljudima, koji je prekinut posle istrage više agencija.

FOTO: AUSTRALIJSKA FEDERALNA POLICIJA

Hapšenje državljana Crne Gore dogodilo se nakon što je forenzičkim pregledom mobilnog uređaja koji je od njega oduzet prošle nedelje otkrivene poruke koje se odnose na uvoz droge.

Vršilac dužnosti pomoćnika komesara AFP Džon Tanti rekao je da će AFP i njeni partneri biti neumoljivi u gonjenju bilo koga ko je uključen u taj poduhvat.

„Pouzdani insajderi su jedna od najvećih pretnji integritetu australijskih lanaca snabdevanja teretom“, rekao je gospodin Tanti.

Sindikati transnacionalnog organizovanog kriminala oslanjaju se na ljude koji su spremni da zloupotrijebe pristup i uticaj koji imaju kroz svoje zaposlenje kako bi pomogli u unosu zabranjenih droga u Australiju, kao što je optuženi navodno učinio u ovom slučaju.

On je rekao da AFP radi sa međunarodnim partnerima na ciljanju sindikata organizovanog kriminala u ofšoru i osigurava da oni ne mogu profitirati na račun australijskih zajednica.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Umro Brano Mićunović

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću

Mićunović

Crnogorski biznismen Branislav Brano Mićunović preminuo je danas, saznaje Portal RTCG.

Mićunović je decenijama u fokusu javnosti u zemlji i regionu, njegovo ime povezivano je sa brojnim aferama, a jedno vrijeme mu se sudilo u Italiji zbog optužbi za međunarodni šverc cigareta. Pravosnažno je oslobođen.

Rođen je 1953. godine u Nikšiću.

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala je prošle godine deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima je bio i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodilo se u saopštenju Vlade SAD tada.

Kao rezultat te akcije, sva imovina i interesi u imovini označenih osoba, koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama ili je u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD, blokirani su i moraju biti prijavljeni OFAC-u.

„Osim toga, sve kompanije koje su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u ukupnom iznosu, 50 odsto ili više od jedne ili više blokiranih osoba takođe su blokirane. Sve transakcije od strane osoba iz SAD-a koje uključuju bilo koju imovinu ili interese u imovini označenih ili drugih blokiranih osoba su zabranjene, osim ako nisu odobrene opštim ili specifičnim dozvolama OFAC-a, ili izuzećem. Zabrane uključuju davanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od takvih osoba. Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se angažuju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcionisanim pojedincima mogu biti izložene sankcijama ili biti predmet izvršnih mjera“, tvrdilo se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Policija pretresa kuće na Žabljaku za koje se vjeruje da pripadaju Lazoviću

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije

Lazović, Foto: Boris Pejović

Policija od jutros pretresa više objekata na Žabljaku, saznaje nezvanično Televizija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima, vjeruje se da su pitanju su objekti Marka Lazovića, sina uhapšenog bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) objavilo je prije dva dana video snimak samo dijela imovine za koju bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji istaknuti funkcioner policije Zoran Lazović ne spore da je njihovo vlasništvo. Kako je saopštio portparol SDT-a Vukas Radonjić, SDT i Specijalno policijsko odjeljenje svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine Lazovića i Katnića, i to kako one koja je upisana na njih i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica.

“S tim u vezi, objavljujemo video snimak samo dijela imovine za koju okrivljeni ne spore da je njihovo vlasništvo i ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica”, saopštio je Radonjić.

Katnić i Lazović uhapšeni su u nedjelju 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore. Nakon saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici, određen im je pritvor do 30 dana.

MANS je još u aprilu pretprošle godine godine objavio da je sin Zorana Lazovića, Marko Lazović, kupio prije četiri godine vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije “Bemaks”.

Po njihovim navodima, Marko Lazović je dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je Istraživačkom centru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora potvrđeno iz “Bemaksa”, Lazovići su kumovi sa ranijim zvaničnim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

Povodom nuđenog jemstva u Višem sudu za Petra Lazovića, Zoranovog sina, posebno se pominje imovina kompanije “Gufo”, koja je poslužila kao garancija da se predloži jemstvo za mlađeg Lazovića. Od jula 2022. godine, Petar Lazović je u pritvoru a SDT ga tereti za ozbiljna krivična djela.

Kompanija “Gufo” bila je jedan od investitora u izgradnji zgrade poznate kao “Južna kapija grada”, koja se nalazi na obodu Podgorice, a koju je gradio upravo “Bemaks”, prenio je MANS, a drugi investitor na tom projektu je “Master Inženjering”, vlasnik zgrade u kojoj je supruga Lazovića stekla stan i garažu pod povlašćenim uslovima.

Prema tvrdnjama iz MANS-a, “Master Inženjering” je i investitor izgradnje objekta “Hotel Kruser” u Budvi, koji takođe gradi “Bemaks”.

Dok je Marko kupovao nekretnine, piše MANS, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Katnić štrajkuje glađu u zatvoru: Treći dan odbija hranu

„On je čvrstog stava. Ne odustaje od odluke kada je u pitanju odbijanje hrane i odbijanje advokata“, navodi izvor i pojašnjava da time Katnić izražava stav o postupku na osnovu kojeg je uhapšen

Foto: Boris Pejović

Milivoje Katnić, bivši glavni specijalni tužilac, i dalje odbija da uzima hranu, piše Dan, pozivajući se na više izvora.

Prema riječima sagovornika ovog medija, Katnić je čvrstog stava i kada je u pitanju odbijanje da angažuje advokata.

„On je čvrstog stava. Ne odustaje od odluke kada je u pitanju odbijanje hrane i odbijanje advokata“, navodi izvor i pojašnjava da time Katnić izražava stav o postupku na osnovu kojeg je uhapšen.

Podsjećaju da je Katnić to odlučio od prvog dana kada je lišen slobode. Bivši glavni specijalni tužilac je uhapšen 14. aprila u akciji SDT-a zajedno sa bivšim funkcionerom Uprave policije Zoranom Lazovićem. Lazović je negirao navode tužilaštva i nije odgovarao na pitanja tužioca. Njemu se na teret stavlja krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja. Katnić je odbio da angažuje branioca, pa je formalno obavezu ispunio advokat po službenoj dužnosti. Njegovo saslušanje i kod tužioca i kod sudije za istragu trajalo je više sati.

Tada je detaljno negirao i demantovao navode SDT-a.

Kako je Dan pisao, SDT u sklopu ove istrage navodi i kao sporno odluku o ukidanju zabrane ulaska Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, saradnicima kavačkog klana. I Katniću i Lazoviću je sudija za istragu podgoričkog Višeg suda juče odredio istražni pritvor od 30 dana Pritvor je obojici određen zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije