Connect with us

POLITIKA

LIDER DPS-A

Đukanović: Na izborima moramo reći – Ne i zauvijek ne izdaji Crne Gore

„Neki žele da našu državu bace na koljena, da se Crna Gora odrekne svoje državnosti, da se odrekne svoje državne kuće i da se vrati u zagrljaj velike Srbije“

Milo Đukanović, Foto: Reuters

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović poručio je da se na predstojećim lokalnim izborima mora reći „ne“ i „zauvijek ‘ne’ izdaji Crne Gore“.

Đukanović je u Baru na predstavljanju liste „Prava stvar, Zajedno Bar“, koju čine DPS, Socijaldemokratska partija (SDP) i Liberalna partija, istakao značaj predstojećih izbora i rekao da, na osnovu tridesetogodišnjeg iskustva bavljenja državnom politikom, zna da su građani Crne Gore pametno odlučivali „kad god je bilo kritično“.

“Pametno su odlučili devedesete godine da sačuvamo mir i da učvrstimo međuetnički sklad. Pametno su odlučili da ne uđemo u rat 1999. godine. Pametno su odlučili da napravimo među korak sa Srbijom kroz Beogradski sporazum kad je trebalo sačekati da zrene svijest unutar Crne Gore da dođemo do pobjede na referendumu. Pametno su odlučili na referendumu, pametno su odlučili što su nas podržali da postanemo članica NATO”, kazao je Đukanović.

Lider DPS-a je, kako je saopšteno, podsjetio na „vrlo vrijedne investicije“ ostvarene u prethodnom perodu i kazao da su to uspješni rezultati koji su bili preporuka i zahvaljujući kojima se u kontinuitetu trideset godina dobijalo povjerenje crnogorske političke javnosti.

“Provučen je pomorski kabal vrijedan milijardu eura prema Italiji, napravljena je prva dionica auto-puta vrijedna milijardu, napravljen je Portonovi vrijedan milijardu, napravljen je Porto Montenegro oko 700 miliona, itd… Ove cifre bile bi impresivne za bilo koju razvijenu evropsku zemlju a kamoli za malu i još uvijek nerazvijenu balkansku Crnu Goru. Danas kada se nalazimo uoči lokalnih izbora u 14 lokalnih zajednica, htjeli – ne htjeli moramo vidjeti jasno izoštrenu sliku između učinaka dvije politike koje obitavaju paralelno u Crnoj Gori. Dakle, naspram ovih naših rezultata koje sam pomenuo i naspram ne manje vrijednog rezultata što smo ove dvije godine kao opozicija sačuvali građansku, sekularnu i evropsku Crnu Goru uprkos atacima sa svih strana i najtežem ataku od strane nesrećnih crnogorskih vlada, dvije godine kasnije nakon promjene vlasti nalazimo se u situaciji u kojoj je primjetna opšta devastacija”, kazao je Đukanović.

Naveo je da je, finansijski gledano, Crna Gora danas pred bankrotom.

„Dakle, pretpostavljam da ste kao i ja, vidjeli da je projekcija nakon dodatnog zaduženja koje planiraju u ovoj godini od 350 miliona, da se sljedeće godine zaduže za 650 miliona, 2024. za 700 miliona i 2025. za milijardu”, kazao je Đukanović i konstatovao da to ne može da istrpi ni mnogo veća zemlja, ni mnogo razvijenija ekonomija nego što je Crna Gora.

“Ono što je katastrofalno iz ovogodišnjeg iskustva, da nijedan cent odatle ne ide u razvojne projekte, sve to ide u golu potrošnju bez ikakvog odgovora kako će se ta zaduženja vraćati. Jedini realan politički zaključak je da to radi neko ko je apsolutno neodgovoran, u što manje vjerujem ili neko ko to radi sa lošom namjerom prema našoj državi, da je baci na koljena da bi se pokazalo da je finansijski nesposobna da servisira svoje obaveze i da bi se kao alternativni predlog plasiralo javnosti da je zapravo jedini izlaz da se Crna Gora odrekne svoje državnosti, da se odrekne svoje državne kuće i da se vrati u zagrljaj ‘velike’ Srbije”.

Za takve ekonomske efekte naveo je, kako je saopšteno, „brojne argumente i primjere“ i rekao da uništeno „sve što je bilo vrijedno na crnogorskoj ekonomskoj mapi“.

“Od Montenegro Airlinesa do Amana na Svetom Stefanu, do zatvorene proizvodnje u Kombinatu aluminijuma kao našem najvećem izvozniku, do zatvorene proizvodnje u Željezari, do zatvorene proizvodnje Novog duvanskog kombinata, do prekinute svake investicije, a posebno onih vrijednih na kojima smo prethodnih godina radili na sjeveru, sa namjerom da iskoristimo potencijale sjevera, da ga izvučemo iz zaostalosti da kompletiramo crnogorsku turističku ponudu, da naš turizam ne bude sezonskog karaktera nego da bude cjelogodišnji turizam. Dakle, kada pogledate institucije, nema jedne institucije koja funkcioniše”, rekao je predsjednik DPS-a.

Đukanović je zaključio „da smo se u ove dvije godine suočili sa brutalnom izdajom“, te „brutalnom prodajom“ državnih interesa Crne Gore i poručio da „moramo na izborima da kažemo ‘Ne’, i zauvijek ‘ne’, izdaji Crne Gore“.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Beranci idu na izbore u novembru ili decembru

Prema ranijim najavama, postoji većina za izglasavanje ovog predloga koji vodi prijevremenim izborima

Sa jedne od sjednica Skupštine opštine Berane

Ukoliko bi odbornici u Skupštini opštine (SO) Berane, kako je najavljeno ranije, danas skratili sebi mandat, građani će u toj opštini izaći na birališta najvjerovatnije krajem novembra ili u decembru.

Vlada Crne Gore je na jučerašnjoj elektronskoj sjednici donijela odluku da pošalje upozorenje lokalnom parlamentu zbog neodržavanja sjednica i nefunkcionalnosti organa i službi.

Izvršna vlast je u dva navrata od SO Berane tražila da poštuju zakon i sebi skrate mandat jer nisu izabrali novog predsjednika Opštine u roku od 30 dana od prestanka mandata Vuku Todoroviću, koji je 13. juna podnio ostavku.

Zasijedanje je zakazano za 10 sati, a glasaće se o dvije tačke – izboru predsjednika Opštinske izborne komisije (OIK) i skraćenju mandata lokalnom parlamentu.

Opštinski odbor Socijalističke narodne partije (SNP) u Beranama je prije osam dana na konferenciji za medije najavio da će podnijeti inicijativu za raspuštanje skupštine, kao i da očekuju podršku drugih partija.

Podršku su ranije najavili iz Nove srpske demokratije, Socijaldemokrata, Demokratske partije socijalista (DPS) i Pokreta Evropa sad (PES) što će biti dovoljno da se skrati mandat lokalnom parlamentu, a nakon toga raspišu novi izbori.

Iz beranskog SNP-a su saopštili da su se na ovaj korak odlučili nakon skoro tri mjeseca od kada je ova opština bez ključnih funkcija – predsjednika i potpredsjednika opštine i nakon što im je Vlada 15. avgusta naložila isto da urade.

Shodno odredbama člana 185 Zakona o lokalnoj samoupravi Vlada upozorava, odnosno raspušta skupštinu opštine kada skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta.

SO Berane nije postupila po predlogu Vlade iz avgusta, jer nije skratila svoj mandat. To je od nje traženo nakon što u zakonskom roku od 30 dana nije izabrala novog predsjednika Opštine.

Zakonom o lokalnoj samoupravi je propisano da ukoliko se predsjednik opštine ne izabere u roku od 30 dana od dana prestanka mandata, Skupština na predlog Vlade ili jedne trećine odbornika donosi odluku o skraćenju mandata.

“U slučaju prestanka mandata skupštine prije isteka vremena na koje je izabrana, Predsjednik Crne Gore raspisuje izbore narednog dana od dana stupanja na snagu odluke o raspuštanju, odnosno od dana stupanja na snagu odluke o skraćenju mandata skupštine”, stoji u Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Ukoliko odbornici skrate sebi mandat i ta se odluka objavi u Službenom listu i stupi na snagu istog dana, vanredni izbori u Beranama mogu biti raspisani najranije sjutra.

Zakonski rok za datum održavanja izbora je od 60 do 100 dana od raspisivanja, a izbori se moraju održati u nedjelju, pa bi tako izlazak na birališta u Beranama, u slučaju da stupi na snagu danas, morao biti organizovan od 24. novembra do 29. decembra.

Izbori u toj opštini biće peti lokalni u ovoj godini, nakon već održanih u Andrijevici i Gusinju, odnosno u Kotoru i Podgorici koji su zakazani za 29. septembar.

Opština Berane trenutno nema predsjednika jer je Todorović podnio ostavku 13. juna, a prethodno i potpredsjednik Damjan Ćulafić, koji je u međuvremenu izabran za ministra ekologije, a drugom potpredsjedniku Mladenu Premoviću prestao je mandat kad je usvojena ostavka Todorovića.

Do političke krize u Beranama došlo je nakon što nije uspio pokušaj dogovorene rotacije na mjestu predsjednika Opštine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Abazović pita Mujovića: Jesi li uzeo stan od DPS-a?

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“

Abazović, Foto: GP URA

Lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazovića upitao je kandidata za gradonačelnika liste “Evropa sad-Demokrate-Još jače-prof. dr Saša Mujović”, Sašu Mujovića da li je uzeo stan od Demokratske partije socijalista (DPS) i kako ga je Duško Bjelica postavio za dekana Elektrotehničkog fakulteta.

„Dobio sam informaciju da je gospodin Mujović, koji se inače ionako ništa ne pita, počeo lično da targetira našeg kandidata, naše kandidatkinje za odbornice i da priča o nekim familijarnim odnosima. Kako, sticajem okolnosti, znam sve što ne bi trebalo da znam, pitam gospodina Mujovića što mu dođe onaj što ga je Svetozar Marović optužio da mu je uzeo 800 hiljada eura da bi dobio presudu na sudu“, rekao je Abazović na predizbornom skupu koalicije okupljene oko kandidata za gradonačelnika Podgorice Luke Rakčevića u Maslinama.

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“.

„Takav kandidat ne treba nikome. Reci Mujoviću kad si toliko stručan kako je moguće da 2024. Elektroprivreda Crne Gore za prvih osam mjeseci ima tri miliona eura u minusu, kad sam je ja sa svojim kolegama ostavio sa 80 miliona eura na računu”, kazao je još lider GP URA.

On je istakao da je pred njihovom koalicijom 29. septembra značajan zadatak.

„Taj zadatak je da Podgorica bude lokomotiva promjene u Crnoj Gori koja će vući na bolje i sve druge gradove i da 2028. bude u Evropskoj uniji, ali sa profesionalnim institucijama i boljim standardom građana”, rekao je Abazović.

On je u posjeti Maslinama kazao da to naselje ima najljepše ime u Podgorici.

„Simbol su mira, baš kao i naša koalicija, ali i skup poštenih ljudi, željnih da se pravda bolje distribuira širom Podgorice, ali i Crne Gore. I pošto meni, tradicionalno, i u Vladi i van nje, pripadaju nezahvalne uloge, kada treba da se izvadi mač i ne vrati u svoje korice dok bitka ne bude završena, ja se ipak moram osvrnuti na svoju političku konkurenciju“, naveo je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bošnjačka stranka: Nismo za podizanje spomenika Amfilohiju u Beranama, naši ministri napustili sjednicu Vlade

„Podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navode iz BS

Foto: BS

Ministri iz Bošnjačke stranke (BS) napustili su danas sjednicu Vlade Crne Gore, nakon što nije postignuta saglasnost oko dnevnog reda današnje sjednice, saopšteno je iz BS-a.

Kazali su da se na dnevnom redu našla i tačka oko davanja saglasnosti Opštini Berane za podizanje spomen obilježja mitropolitu Amfilohiju Radoviću u tom gradu, sa čime, rekli su iz BS-a, nisu saglasni.

„Razumijemo religiozni odnos dijela građana Crne Gore prema Amfilohiju Radoviću, ali smatramo da u sekularnoj i građanskoj Crnoj Gori, te u multietničkoj i multivjerskoj sredini kakva je Berane, ovim temama treba pristupati sa mnogo više senzibiliteta, posebno imajući u vidu da, zbog najblaže rečeno kontroverznih izjava koje je Amfilohije Radović imao o muslimanima i drugim vjerskim i etničkim zajednicama u Crnoj Gori, podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

„Bošnjačka stranka ostaje posvećena građenju Crne Gore kao mjesta suživota i tolerancije, te sekularne, građanske, evropske i euroatlanske Crne Gore kao države vladavine prava“, zaključuje se.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije