Connect with us

POLITIKA

EPILOG SASTANKA AVGUSTOVSKIH POBJEDNIKA

Do kraja sedmice znaćemo ko su novi premijer i novi šef parlamenta

Usaglašava se predlog za mandatara za sastav nove Vlade i novog predsjednika Skupštine, najprije se bira naslednik Danijele Đurović

Bečić, Koprivica (Demokrate); Medojević, Mandić, Knežević (DF); Joković (SNP), Abazović (URA), Šćekić (SNP) i Lekić (DEMOS)

Partije bivše parlamentarne većine dogovorile su na jučerašnjem zajedničkom sastanku u Skupštini da do kraja sedmice usaglase predloge za mandatara za sastav Vlade i novog šefa parlamenta – saznaju “Vijesti”.

Izvori lista, koji su prisustvovali sastanku, tvrde da pitanje političke sudbine predsjednice Skupštine Danijele Đurović više nije prepreka u pregovorima, jer će, kako pojašnjavaju, svi poslanici stare većine, ako se postigne kompromis, potpisati predlog s imenom kandidata za novog čelnika parlamenta.

Socijalistička narodna partija (SNP) i Građanski pokret (GP) URA u više navrata su poručivali da Đurović (SNP) ne treba da bude razriješena, dok Demokrate ne odustaju od tog zahtjeva, ističući da jedino tako može doći do resetovanja odnosa između stranaka koje su pobijedile na izborima 2020. godine. Đurović je, s druge strane, poručila da će poštovati svaki dogovor većine.

Uprkos optimističnim izjavama u pogledu dogovora, koje su juče, nakon sastanka, dali neki od predstavnika bivše većine, sagovornici “Vijesti” kažu da će biti rezervisani prema tome sve dok ne bude izvjestan izbor nove vlasti.

Predsjednik države Milo Đukanović, prema ustavnim rokovima koji teku nakon nedavnog rušenja Vlade Dritana Abazovića, treba do 19. septembra da predloži mandatara.

Predsjednik Nove srpske demokratije (NSD) i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić rekao je da je dogovor partija da se prvo biraju novi čelnik Skupštine i njeno rukovodstvo, a potom Vlada.

Naveo je da će stranke na svojim organima predložiti kandidate za najvažnije funkcije, da bi se nakon toga napravio dogovor o sastavu izvršne vlasti. “Parlamentarna većina od 30. avgusta 2020. imala je veoma uspješan sastanak. Bile su konstruktivne diskusije, a dobar dio vremena posvetili smo programu buduće Vlade, posebno izazovima s kojima će se suočavati. Najavažniji su teška zima, pitanje snabdjevenosti energijom, plate i penzije… Dogovorili smo da ćemo u drugom dijelu, a vezano za izvođenje radova i ljude koji treba da pokrivaju funkcije, birati najbolje i najsposobnije… Jasna je dobra želja i čista namjera da idemo naprijed”, kazao je Mandić novinarima nakon sastanka.

Poslanik Demokrata Momo Koprivica, rekao je da je u “paketu” za raspodjelu pozicija novo rukovodstvo parlamenta (s novim predsjednikom), predsjednici skupštinskih odbora, potpredsjednici, premijer, potpredsjednici i članovi Vlade, državni sekretari, sekretara u ministarstvima… Naglašava da su se partije saglasile da fokus nove Vlade bude na socio-ekonomskim i institucionalnim temama.

”Dogovoreno je da se radi na principu da ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno. Nakon metodoloških pitanja, doći će do ubrzanja u dinamici ovih sastanaka… Na prošlom sastanku prihvatili smo 100 odsto predloga kolega, ali je odbijeno 100 odsto naših predloga. Ali, ne ljutimo se i ne ucjenjujemo, nastavljamo s konstruktivnim pristupom. Razgovor se odvija u dobroj atmosferi, vidi se izvjestan korak naprijed… Imamo dogovor da se u bližoj perspektivi razgovori dešavaju svakog dana”, saopštio je na pres konferenciji.

Odgovarajući na pitanje jesu li Demokrate dobile na sastanku garanciju da će Đurović podnijeti ostavku, Koprivica je kazao da to proizilazi iz principa da se resetuju odnosi i sporazuma koji su predstavnici “stare većine” potpisali 2. septembra.

”Pošto smo se svi saglasili da je predmet raspodjele i mjesto predsjednika Skupštine, jasno da se ta funkcija neće moći staviti iznad sporazuma. Odlazak s te funkcije je pitanje poštovanja principa, a ne borbe protiv nekog pojedinca ili neke partije”, dodao je.

Lider i poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić, kazao je da je njegova stranka zadovoljna nastavkom dijaloga, kao i redosljedom dogovorenih koraka. Naglašava da se izborom novog rukovodstva Skupštine otvara mogućnost “fer dogovora” o Vladi.

Predsjednik i poslanik Radničke partije Maksim Vučinić, napisao je na Tviteru da je sastanak održan u srdačnoj atmosferi, i da su partije usaglasile principe i ciljeve djelovanja Vlade.

Sastanku su prisustvovali predstavnici svih stranaka koje su činile pobjedničke koalicije na posljednjim izborima. I jučerašnji i prošlonedjeljni sastanak inicirao je Mandić.

U sporazumu koji je potpisan u petak, a koji je predložio DF, navodi se da se principi saradnje “stare većine” baziraju na poštovanju izborne volje građana iskazane na izborima, a ciljevi ostaju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala i onemogućavanje bilo kakvog povrataka Demokratske partije socijalista (DPS) na vlast.

Nova vlada bi, kako piše u dokumentu, ostala posvećena evropskim integracijama, regionalnoj saradnji, kao i poštovanju svih međunarodno preuzetih obaveza.

Demokrate traže nastavak sjednice o razrješenju Đurović

Poslanici Demokrata uputili su Skupštini zahtjev za nastavak sjednice na kojoj treba da se odlučuje o razrješenju Đurović.

Ta sjednica počela je u petak, ali je na zahtjev DF-a data pauza.

”Održavanje sjednice Skupštine na kojoj bi se raspravljalo i glasalo o razrješenju gđe Đurović ili pak njeno podnošenje ostavke na pomenutoj sjednici, nakon čega bi predsjedavanje preuzela gđa Branka Bošnjak, odblokiralo bi primjenu sporazuuma zaključenog 2. septembra. U suprotnom, Demokrate će smatrati da su najavljeni sastanci farsičnog karaktera s cilljem da se Đurović sačuva na poziciji predsjednice Skupštine, na isti način kako se željela sačuvati 43. DPS Vlada… Apelujemo na sve potpisnike da se obezbijedi poštovanje kako važećih propisa, tako i sporazuma, te da se odgovorno, isrekno i s dobrim namjerama posvetimo sprovođenju sporazuma koji eksplicitno definiše izbor novog rukovodstva Skupštine i nove vlade, te rješavanje složene krize”, navodi se, između ostalog, u zahtjevu Demokrata dostavljenom Skupštini.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Direktorica ASK-a puštena da se brani sa slobode

Podsjetimo, ranije danas Specijalno državno tužilaštvo predložilo je danas Višem sudu da Perović bude određen pritvor do 30 dana

Perović, Foto: Boris Pejović

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije Jelena Perović puštena da se brani sa slobode, odluka je sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, prenosi RTCG.

Podsjetimo, ranije danas Specijalno državno tužilaštvo predložilo je danas Višem sudu da Perović bude određen pritvor do 30 dana.

Policija je osumnjičenu direktorku ASK-a danas dovela u zgradu Višeg suda, a oko 20.30 časova, saslušanje je završeno.

Perović je juče nakon saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu određeno zadržavanje do 72 sata.

Perović je uhapšena zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj.

Tokom saslušanja, kako nam je saopšteno, ona je negirala krivicu.

Advokat Nikola Martinović kazao je da direktorici ASK-a SDT stavlja na teret donošenje rješenja o zaradama, odnosno naknadama koje je imao Savjet agencije i donošenje rješenja o varijabilama za zaposlene u agenciji.

„Dakle, prisustvovao sam jednom saslušanju u kojem Specijalno državno tužilaštvo pokušava da vodi upravni postupak o tome da li su rješenja koje je Jelena Perović donosila zakonita ili nisu zakonita. Jelena Perović je negirala u cijelosti krivično djelo, nema ništa da krije, odgovarala je na svako pitanje tužioca i naravno saopštila mu je da sve ono što je donijela postoji u formi rješenja, postoji i u elektronskoj i u papirnoj arhivi agencije“, kazao je advokat.

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) blokirali su prije nekoliko dana zgradu Agencije za sprečavanje korupcije, a nakon pretresa prostorija koje ona koristi i službenog automobila ona je uhapšena.

„Nakon pretresanja kancelarije i službenog vozila, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva službenici Specijalnog policijskog odjeljenja su lišili slobode J.P., direktoricu Agencije za sprečavanje korupcije, zbog osnova sumnje da je, tokom prošle i do aprila ove godine, učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“, saopšteno je juče iz SDT-a.

Optužbe protiv uhapšene direktorice Agencije za sprečavanje korupcije posebno su bile u fokusu javnosti sredinom marta ove godine, kada je budžetska inspekcija Ministarstva finansija objavila nalaze poslije kontrole rada te Agencije.

Prema tom izvještaju, uočene su ozbiljne nepravilnosti kako u radu direktorke tako i same Agencije, zbog čega je, nakon što je Ministarstvo finansija dostavilo kompletnu dokumentaciju u Specijalnom državnom tužilaštvu formiran predmet.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić pita: Šta Mandić radi na vježbama Vojske Srbije

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović na to je odgovorio: „Pitajte ga kad bude predsjedavao“

Nikolić

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić pitao je na današnjem skupštinskom zasjedanju potpredsjednika parlamenta Borisa Pejovića (Pokret Evropa sad) šta predsjednik Skupštine Andrija Mandić radi na vježbama Vojske Srbije na Pešterskoj visoravni i koga tamo predstavlja.

Nikolić je napomenuo da je važno da crnogorska javnost zna odgovor na to pitanje, posebno u svjetlu, kako je rekao, upozoravajućih tonova koji su se sinoć mogli čuti na mitingu u Banjaluci, saopštio je DPS.

“Sinoć se u Banjaluci prijeti secesijom Bosne i Hercegovine, i najavljuju neki potezi koji mogu destabilizovati region u kojem živimo, i u tom smislu je posebno problematično šta Mandić kao član Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore radi na vojnim vježbama srpske vojske”, rekao je Nikolić.

Pejović nije imao odgovor na pitanje Nikolića.

„Nemam informaciju, niti mogu onda dati odgovor. Predlažem da to pitanje postavite kad gospodin Mandić bude predsjedavao parlamentu i vjerujem da ćete dobiti odgovor“, rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije