Connect with us

DRUŠTVO

LIDERI BIVŠEG DF-A

Suđenje za „državni udar“: Tužioci zatražili da se Mandić i Knežević osude na po pet godina zatvora

Tužioci su predložili sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina

Foto: Luka Zeković

Nekoliko sati trajalo je danas u Višem sudu u Podgorici iznošenje završnih riječi specijalnih tužilaca Zorana Vučinića i Siniše Milića u ponovljenom sudskom postupku u predmetu poznatom kao „državni udar“.

Počelo je jutros u osam sati a završeno je nešto poslije 17 časova.

Sud je zatim dao pauzu, nakon čega je za 18 časova zakazano da advokati odbrane daju završnu riječ.

Tužioci su predložili sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina.

Zatražili su da se bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osudi na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora. Za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića predloženo je u završnoj riječi kazna od po sedam godina zatvora.

Za lidere bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andriju Mandića i Milana Kneževića, tužioci su zatražili po pet godina zatvora.

Za okrivljenu Branku Milić je predložena kazna od strane tužilaštva tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest mjeseci, a za Dragana Maksića godina i devet mjeseci zatvora.

Za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića, tužilac je zatražio godinu i šest mjeseci zatvora.

Za Kristinu Hristić je predloženo izricanje uslovne kazne.

Tužioci su pročitali završnu riječ koju je pripremila zastupnica optužbe Jelena Protić, koja se nalazi na bolovanju.

Specijalno tužilaštvo je u cjelosti ostalo pri ranijoj optužnici i zatražilo od specijalnog vijeća kojim predsjedava sudija Zoran Radović da okrivljene oglasi krivim i kazni po zakonu.

Tužilac Vučinić je neznatno izmijenio i precizirao optužnicu, ali je pravna kvalifikacija krivičnih djela ostala neizmijenjena.

Nekoliko sati detaljno su pročitali i analizirali odbrane okrivljenih, iskaze saslušanih svjedoka kao i svjedoka saradnika Saše Sinđelića. Podsjetili su na materijalne dokaze koji se nalaze u spisima predmeta. Smatraju da su odbrane okrivljenih opovrgnute iskazima saslušanih svjedoka i provedenim dokazima na glavnom pretresu, a posebno iskazom svjedoka saradnika Saše Sinđelića.

Za danas je planirano davanje završnih riječi advokata odbrane i okrivljenih.

Optužnica je podignuta protiv Šišmakov Eduarda , koji je u bjekstvu, Vladimira Popova , državljanina Ruske Federacije, Bratislava R. Dikića, , Predraga S. Bogićevića, u bjekstvu, Nemanje M. Ristića, Miloša G. Jovanovića, Srboljuba T. Đorđevića, Kristine R. Hristić, Branke J. Milić, Milana Ž. Dušića, Dragana M. Maksića, Mihaila M. Čađenovića, vozač lidera DF-a, te Andrije V. Mandića i Milana D. Kneževića. Prema navodima optužnice, okrivljeni Šišmakov i Popov su izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne orgnizacije, a okrivljeni Dikić, Bogićević, Ristić, Jovanović, Hristić, Milić, Dušić, Maksić, Đorđević, Čađenović, Mandić i Knežević izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne orgnizacije. Okrivljeni Šišmakov i Popov su kao saizvršioci izvršili krivično djelo terorizam u pokušaju, a okrivljeni Dikić, Bogićević i Ristić izvršili su krivično djelo terorizam u pokušaju putem pomaganja.

Trećom tačkom optužnice je predstavljeno da je okrivljeni Šišmakov izvršio krivično djelo pripremanje djela protiv Ustavnog uređenja i bezbijednosti Crne Gore izvršenog putem podstrekavanja.

U ranijem postupku, svi optuženi su osuđeni. Prihvatajući žalbe advokata odbrane, Apelacioni sud Crne Gore je ukinuo osuđujuću prvostepenu presudu u ovom predmetu.

“Vijeće je ukinulo prvostepenu presudu jer su u postupku njenog donošenja i u samoj presudi počinjene bitne povrede odredaba krivičnog postupka, a zbog kojih se nijesu mogli prihvatiti ni činjenični ni pravni zaključci u prvostepenoj presudi, kako u odnosu na postojanje krivičnih djela za koje su optuženi oglašeni krivim, tako i u odnosu na postojanje njihove krivice za ta djela”, navedeno je ranije u saopštenju Apelacionog suda.

Ukinutom presudom Mandić i Knežević osuđeni su na po pet godina zatvora, zbog, kako piše u optužnici, članstva u kriminalnoj organizaciji od februara 2016. godine. Organizatori te grupe – Rusi Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, osuđeni su ukupno na 27 godina zatvora. Bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osuđen je na jedinstvenu kaznu od osam, a Predrag Bogićević i Nemanja Ristić na sedam godina zatvora. Istom odlukom, Srboljub Đorđević i Milan Dušić osuđeni su na po godinu i po zatvora, Branka Milić na tri godine zatvora, Dragan Maksić na godinu i devet mjeseci zatvora, dok je Kristina Hristić osuđena uslovno. Vozač DF Mihailo Čađenović osuđen je na godinu i šest mjeseci zatvora. U optužnici piše da su dvojica Rusa organizovali kriminalnu grupu i vrbovali ostale članove radi sticanja nezakonite dobiti i moći, nasilnog rušenja vlasti i proglašenja izborne pobjede DF i sprečavanja Crne Gore da pristupi NATO alijansi.

Kriminalna organizacija, navodi se, planirala je da se na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, pomoću Demokratskog fronta, sukobi sa crnogorskom policijom i nasilno zauzme Skupštinu Crne Gore, kao i da otmu i ubiju tadašnjeg premijera, a aktuelnog predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Katnić osumnjičen za ratne zločine u Cavtatu tokom1992. godine

On je negirao optužbe na saslušanju u SDT-u

Katnić

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić saslušan je juče u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo – „ratni zločin protiv civilnog stanovništva“ na području Cavtata tokom 1992. godine, saznaju „Vijesti“.

Katnić je u SDT-u saslušan u svojstvu osumnjičenog.

Prema informacijama „Vijesti“, SDT Katniću stavlja na teret da je kao oficir JNA, tokom oružanog sukoba na području Cavtata, nečovječno postupao prema civilima hrvatske nacionalnosti.

Katnić je juče na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu, pred tužiteljkom Tanjom Čolan-Deretić, negirao optužbe da ima bilo kakve veze sa ratnim zločinima.

Bivši GST, koji se od 14. aprila nalazi u pritvoru zbog druge istrage, u vrijeme ratnih dešavanja u Hrvatskoj je bio pomoćnik komandanta za pravne poslove u komandi JNA u Cavtatu.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Veselin Veljović iz Kliničkog centra vraćen u Spuž

Veljović je uhapšen zbog sumnje da je bio dio kriminalne grupe koja se bavila švercom cigareta. Prema tvrdnjama SDT-a, on je odavao tajne koje su koristile švercerima da obave nezakonite radnje

Veljović, Foto: Boris Pejović

Bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović vraćen je sa bolničkog liječenja u Istražni zatvor u Spužu.

Tu informaciju za „Dan“ je potvrdio njegov branilac, advokat Mihailo Volkov.

Veljović je uhapšen zbog sumnje da je bio dio kriminalne grupe koja se bavila švercom cigareta. Prema tvrdnjama SDT-a, on je odavao tajne koje su koristile švercerima da obave nezakonite radnje.

Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba, koje se terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela krijumčarenja, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Kao organizator kriminalne grupe koja se bavila krijumčarenjem cigareta označen je Aleksandar Mrkić, koji je u bjekstvu.

Veljović je optužen za zloupotrebu službenog položaja i stvaranje kriminalne organizacije.

Optužnica je podignuta protiv Aleksandra Mrkića, Veselina Veljovića, Arsenija Kalezića, Muja Nikočevića, Nikole Mrkića, Željka Bulatovića, Dušice Bulatović, Predraga Veljića, Borislava Lečića, Nemanje Anđelkovića, Gorana Gluščevića, Nikole Bačilovića, Sadiga Elnagara, Nikole Bubanje i Stefana Bubanje.

„Iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi proizilazi osnovana sumnja da je okrivljeni A.M., u 2018. godini, stvorio kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore, a čiji član je postao i tadašnji direktor Uprave policije i kasniji savjetnik predsjednika Crne Gore za odbranu i bezbjednost, okrivljeni V.V. i druga okrivljena lica, sa ciljem bavljenja krijumčarenjem cigareta iz Slobodne carinske zone Luke Bar i pranjem novca“, naveo je specijalni tužilac Vukas Radonjić nakon podizanja optužnice.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vlasnik restorana kažnjen sa 600 eura jer je iz lokala izbacio romsku djecu

“Istinski se radujemo što djeci koja su pristojna i odlični đaci, koji ničim nijesu isprovocirala ovakav odnos, možemo da pružimo primjer da se vrijedi boriti za svoje ideale i da ne znači da će institucije uvijek ćutati na mržnju i diskriminaciju, te da ima onih koji su spremni da prepoznaju, procesuiraju i sankcionišu svaki vid rasne diskriminacije i kršenja sloboda zajemčenih Ustavom”, kazali su iz NVO „Sistem“

novac, euro, Foto: Shutterstock

Sud za prekršaje u Bijelom Polju kaznio je sa 600 eura V.P. sa Žabljaka jer je iz svog restorana izbacio romsku i egipćansku djecu, saopšteno je iz NVO “Sistem”.

“Sud za prekršaje u Bijelom Polju – Odjeljenje Žabljak donio Rješenje kojim se V.P. vlasnik restorana ‘Zlatni papagaj’ na Žabljaku, a koji je izbacio romsku i egipćansku djecu i njihovu pratnju, zaposlene u NVO ‘Sistem’ proglašava krivim za to što je dana 01.09.2023. godine u pomenutom ugostiteljskom objektu narušio javni red i mir na način što je nakon kraće verbalne rasprave grubo vrijeđao izvršnu direktoricu pomenute NVO, koja je bila u društvu više maloljetnih lica, obraćajući im se riječima ‘mrš napolje, takvi nam ne trebaju’, čime je počinio prekršaj iz člana 7 stav 2 Zakona o kavnom redu i miru, te je kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 600 eura”, saopšteno je iz NVO “Sistem”.

Ističu da su ponosni što je nakon višemjesečne borbe, kako su naveli, pravda bar djelimično zadovoljena.

“Istinski se radujemo što djeci koja su pristojna i odlični đaci, koji ničim nijesu isprovocirala ovakav odnos, možemo da pružimo primjer da se vrijedi boriti za svoje ideale i da ne znači da će institucije uvijek ćutati na mržnju i diskriminaciju, te da ima onih koji su spremni da prepoznaju, procesuiraju i sankcionišu svaki vid rasne diskriminacije i kršenja sloboda zajemčenih Ustavom”, kazali su iz NVO.

Poručuju da su duboko uvjereni da Crna Gora ima potencijal, političku volju i dobre zakone u oblasti zaštite od diskriminacije. Dodaju i da svako mora biti spreman da digne glas protiv svih vidova diskriminacije i nepravde, jer, kako su kazali, samo tako se može iskorijeniti ta pojava u društvu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije