Connect with us

POLITIKA

LIDER DEMOKRATA I POTPREDSJEDNIK VLADE

Bečić poručio: Ostanak Demokrata u Vladi zavisi od toga hoće li se u narednim mjesecima ispraviti neke stvari

„Pitanje tajminga rekonstrukcije je saglasno sporazumu, pitanje za predsjednika vlade. Što se tiče drugog dijela pitanja Demokratska Crna Gora neće podržati bilo koju inicijativu koja ide u pravcu revizije koalicionog sporazuma, koju smo zajedno potpisali, bilo u dijelu programskih principa, konstituenata, podjela oblasti ili resora“

Bečić, Foto: Savo Prelević

Ostanak Demokrata u izvršnoj vlasti, zavisiće od toga hoće li se u narednih nekoliko mjeseci ispraviti neke stvari, poput kadriranja, poručio je njihov lider, potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić.

Smatra da Upravni sud jedino može konstatovati da je nezakonito imenovanje vršioca dužnosti direktora Uprave policije, ali ne isključuje iznenađenja, s obzirom na situaciju u sudstvu.

U intervuju TV Vijesti Bečić je rekao da se na sastanku parlamentarne većine afirmiše stav da nema promjene sporazuma ili ulaska nekog drugog u Vladu, ako se svi potpisnici ne saglase.

A, nesaglasnosti u Demokratama, kaže, nema.

„Zašto bismo izašli? Da odgovorim kontrapitanjem, odnosno da postavim još jedno pitanje. Ako neko smatra da nije dozvoljeno da se za principe zakonitosti i pravednosti borimo unutar institucija sistema, ili ako neko smatra da treba da se vratimo putevima jednoumlja i ne dozvoljavanja drugačijeg stava, mišljenja, zalaganja za određene principe i vrijednosti, na kojoj god poziciji se nalazili, onda neko ima i mogućnost da predloži raskid koalicionog sporazuma tamo gdje smo svi zajedno izabrani, u domu građana. Takođe, želio bih i volio bih da podsjetim i na naše zajedničke rezultate za ovih pet meseci, jer smo mi zajedničkim naporima došli do impozantnih rezultata u mnogim oblastima koji su omogućili da Crna Gora deblokira institucije makon dužeg niza godina, mi smo rukovođeni državničkom odgovornošću i velikom evropskom šansom, koja stoji pred Crnom Gorom, dali mogućnost da se određene stvari isprave“, rekao je Bečić za Televiziju Vijesti.

Zbog izbora v.d. drektora policije najavljivali ste i krivične prijave protiv Vlade i premijera Milojka Spajića, a na kraju je ministar iz vaših redova Šaranović podnio tužbu Upravnom sudu. Šta vi očekujete od ovog postupka?

„Da budemo do kraja precizni, ministar unutrašnjih poslova je u onoj turbulentnoj i dinamičnoj večeri, odnosno već jutru, najavio, odnosno tada saopštio, da izražava sumnju u postojanje određenih krivičnih dijela zbog nezakonitosti koje su se desile, ali da o svemu treba da sud daju nadležni organi. Nakon toga, nadležno tužilaštvo je saopštilo da je prvo potreban sud Upravnog suda o samoj zakonitosti ili nezakonitosti pravnog akta koji je usvojen. Što se tiče negdje samih očekivanja, vjerujte da u svim prethodnim danima nisam sreo pravnika u Crnoj Gori, a koji mi je rekao da je ono što se desilo te večere na sjednici Vlade bilo šta drugo osim jedan apsolutno nezakonit proces i nezakonit akt. Šta možete očekivati, ako se rukovodimo principima i ako se bude vodilo računa o principima zakonitosti, pravde i pravičnosti, epilog je vrlo jasan, ali i u Crnoj Gori, posebno u sudstvu Crne Gore, punom različitih intriga i čuda, nikad negdje ne možete reći ništa u konačnom, jer to pripada nadležnima, ali nikad ni kraja iznenađenjima, tako da sačekajmo epilog“

Može li Vlada da bude funkcionalna sa ovolikim stepenom nepovjerenja između glavnih konstituenata?

„Ne bih odmah išao u kvalifikacije povjerenje ili nepovjerenje. Različitosti u mišljenjima su valjda dio demokratije. Pa i ove naše demokratije. Imamo u EU toliko zemalja članica, vrlo često suprostavljena mišljenja koja se čak i javno ne skrivaju, ali na kraju se teži kompromisima, dolazi do kompromisa i procesi idu naprijed. Da nismo saopštili svoje stavove i da nismo iznijeli neslaganje s onim što se dešavalo na nekim sjednicama i na nekim dijelovima sjednica, pa vjerojatno biste vi, mnogi građani, pitali, a zašto ste ćutali? Naša obaveza je bila da uvijek ukažemo, bez obzira na to što se nalazimo u vladi, što smo dio vlade, na ono što smatramo da nije dobro. Nismo mi neka grupacija koja se okupila na porodičnim, privatnim, rodbinskim principima, već izabrani javni funkcioneri od naroda i mi treba da se rukovodimo i da na tome temeljimo kvalifikaciju povjerenja ili nepovjerenja – principima zakonitosti, poštovanja koalicijalnog sporazuma“.

Oročili ste podršku Vladi do dobijanja završnih mjerila za poglavlja 23 i 24, a onda najavili da ćete analizirati dalji ostanak. Od čega će zavisiti da li ostajte u Vladi?

„Šta podrazumijeva temeljna analiza? Svakako podrazumijeva analizu zakonitosti u radu, analizu poštovanja, prije svega onih programskih principa koje smo definisali koalicijom i sporazum, analizu vođenja kadrovskih politika, ostvarenih rezultata i drugih uzročno-posledičnih pitanja, da bi, dajući šansu od nekoliko mjeseci, dali prostora da se neke stvari isprave i da stvari postavimo u potpunosti na način kako smo dogovorili na početku. + 10 52 Vjerujete li da će tako biti? Pa ja sam uvijek optimista, jer može se sve, naravno, ispraviti ako ima volje“.

Nedavno je održan sastanak lidera vladajuće koalicije, u pokušaju da se prevaziđu razlike, ali nije bilo pomaka. Zna li se kad je novi sastanak i na čemu ćete vi insistirati?

„Mislim da još nije definisan tačan termin, svakako nisam domaćin tog sastanka. Što se tiče insistiranja, ja na svakom mjestu i uvijek, uz mnogo trpeljivosti i mnogo spremnosti da idemo putem stabilnosti insistiram isključivo na ovim principima u kojima sam vam govorio – da poštujemo principe zakonitosti u radu i da se, ponavljam ne slučajno, međusobno uvažavamo i poštujemo, to znači da se nikada ne prave parcijalni dogovori, već da pravimo multilateralni dogovor, a to je dogovor kada smo svi zajedno i svi za jednim stolom. Ako tim putem budemo išli, ja vjerujem da ima prostora za optimizam“.

Da li će uskoro bti rekonstrukcije Vlade i šta ukoliko premijer pozove Bošnjaču stranku, recimo, da bude dio izvršne vlasti, šta ćete vi uraditi?

„Pitanje tajminga rekonstrukcije je saglasno sporazumu, pitanje za predsjednika vlade. Što se tiče drugog dijela pitanja Demokratska Crna Gora neće podržati bilo koju inicijativu koja ide u pravcu revizije koalicionog sporazuma, koju smo zajedno potpisali, bilo u dijelu programskih principa, konstituenata, podjela oblasti ili resora. Ali ono što želim zaista, da bih bio potpuno korektan, da istaknem, jeste da na posljednjem sastanku sam primjetio da nije bilo osporavanja, čak u velikom dijelu je afirmacije principa, da bilo kakve promjene u koalicionom sporazumu treba da budu proizvod jedino ako postoji saglasnost svih koji su ga potpisali“.

Kakvi su odnosi unutar Demokratske Crne Gore? Ima li neke nesaglasnosti oko određenih važnih pitanja kada su u pitanju javne politike?

„Ja nemam bilo kakvih informacija ili da je mene bilo ko upoznao na bilo kom partijskom organu ili nekom drugom partijskom formatu ili sastanku o bilo kakvim nesaglasnostima ili neslaganjima sa politikom i odlukama partije. Mi smo i na poslednjem sjednici Predsjedništva ove zaključke donijeli jednoglasno. Bilo je nekih, vidio sam, manipulacija u dijelu javnosti…Pa, nema tog organa u Crnoj Gori gdje svi prisustvuju i gdje su svi mogućnosti da prisustvuju sjednicama organa.“

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Novi ministar za razvoj sjevera, Damjan Ćulafić se obratio građanima: „Cilj je ekonomski osnažiti sjever Crne Gore“

„Razvoj sjevera je stub na kojem ćemo graditi bolju i prosperitetniju Crnu Goru“, poručuje ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Foto: Gov.me

Novoimenovani ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić obratio se saopštenjem građanima Crne Gore.

Saopštenje prenosimo integralno:

„Poštovani građani Crne Gore,
Čast mi je i zadovoljstvo da vam se obratim kao novoimenovani ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera. Preuzimajući ovu odgovornu funkciju, osjećam duboku zahvalnost – istovremeno svjestan svih izazova koji su pred nama. Ekologija, održivi razvoj i razvoj sjevera su stubovi na kojima ćemo graditi bolju i prosperitetniju budućnost Crne Gore.

Odmah po preuzimanju dužnosti, održao sam konstruktivne razgovore sa svojim saradnicima u Ministarstvu. Zajedno ćemo se, u narednom periodu, posvetiti ispunjavanju ambicioznih ciljeva koje smo postavili pred nama. Naš prioritet je realizacija svih obaveza u razumnim rokovima, uz osiguranje najvišeg nivoa kvaliteta i efikasnosti u svim segmentima rada.

Posvećen sam tome da nijedan resor unutar ministarstva ne bude zapostavljen. Naš pristup će biti sveobuhvatan – ekologija, održivi razvoj i razvoj sjevera su međusobno povezane oblasti koje zahtijevaju sinergijski pristup kako bismo postigli najbolje rezultate.

Razumijem da postoje određene nedefinisane nadležnosti u pogledu resora razvoja sjevera. U najskorijem roku ćemo raditi na artikulisanju ovih nadležnosti, uz maksimalno poštovanje nadležnosti koje drugi ministri imaju na istom teritorijalnom dijelu naše zemlje. Saradnja i koordinacija među resorima su ključne za postizanje ciljeva.

Uvaženi građani, uspjeh nije nešto što se dostiže preko noći, već rezultat marljivog rada, predanosti i zajedničkih napora. Naša misija je jasna: zaštititi našu prirodu, osigurati održivi razvoj i ekonomski osnažiti sjever Crne Gore. To je izazov, ali i prilika da pokažemo koliko možemo postići kada radimo zajedno.

Taj put neće uvijek biti lak, ali svaki korak koji napravimo biće prema svjetlijoj, održivijoj i prosperitetnijoj budućnosti. Naša Crna Gora može i mora biti primjer harmonije između čovjeka i prirode, razvoja i očuvanja!“.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Predsjednik Bošnjačkog saveza u Americi: Ibrahimoviću, šta je bilo s parama za kampanju iz Njujorka?

Rastoder rekao da će u nedjelju objaviti koliko je novca u pitanju i ko je sve donirao. Iz BS saopšteno da neće da komentarišu“nebuloze i neistine raznih dušebrižnika”

Foto: Bošnjačka stranka/Stav

Jedan od lidera Bošnjaka iz Crne Gore u dijaspori Esad Rastoder pitao je javno predsjednika Bošnjačke stranke (BS) šta se desilo sa novcem koji je Ervin Ibrahimović navodno dobio od zemljaka u Njujorku za kampanju u prošlogodišnjim parlamentarnim izborima i pozvao ga da to obznani ili će te podatke on objaviti.

Predsjednik Bošnjačkog saveza Crne Gore u Sjedinjenim Američkim Državama je “Vijestima” rekao da je on napravio snimak koji kruži društvenim mrežama, i poručio da će u nedjelju u 20 časova objaviti drugi u kome će pojasniti detalje o tome koliko je novca u pitanju i ko je sve donirao.

Na video snimku on kritikuje Bošnjačku stranku zbog ulaska u Vladu sa partijama nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) i poziva Ibrahimovića da saopšti gdje je novac koji je sakupljen za kampanju.

“Kad su bili izbori prije godinu dana, da kaže narodu i članstvu koliko se skupilo para u Njujorku u Bošnjačkom centru, a te su pare koje su se skupile za finansiranje kampanje BS-a. Koliko para je odnio u Crnu Goru i kako ih je prenio”, saopštio je Rastoder i dodao da će, ako Ibrahimović to ne kaže, pozvati Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) da utvrdi gdje je novac završio kao i da li je došao u blagajnu BS.

On je lideru najjače manjinske stranke u Crnoj Gori poručio da je “dosta laži i prevare”.

“Ima još neko familiju, oca, majku. Ima još neko ko bi zaposlio svoju rodbinu ili nekog svog, ne samo ti svoje. Ovo što si sad uradio, nisi ispred bošnjačkog naroda, već samo ispred tvojih poltrona i ulizica”, poručio je Rastoder.

Iz Bošnjačke stranke nisu odgovorili na pitanja da li je Bošnjački savez Crne Gore iz Njujorka donirao novac za kampanju za parlamentarne izbore prošle godine, niti da li su primali donacije iz inostranstva.

“Nebuloze i neistine raznih dušebrižnika, koji se svaki dan, po zadatku, javljaju da blate BS i predsjednika Ibrahimovića, ne želimo ni komentarisati. Čeka nas puno posla, da pomognemo bošnjačkom narodu, zbog čega smo i postali dio 44. Vlade. Ovakve i slične gluposti su skretanje pažnje javnosti sa suštinskih tema”, poručili su u odgovorima koje su dostavili listu.

U Izvještaju o troškovima izborne kampanje za parlamentarne izbore u junu 2023. godine koji je BS podnijela ASK-u nisu prijavljene donacije iz privatnih izvora, dok su iz javnih potrošili nešto više od 40.000 eura, dok su iz sopstvenih sredstava prenijeli 6.000 eura. Ibrahimovićeva partija je izvještaj podnijela 7. jula prethodne godine.

Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja zabranjuje učesnicima na izborima da primaju materijalnu, finansijsku pomoć i nenovčanih priloga od drugih država, privrednih društava i pravnih lica van teritorije Crne Gore, fizičkih lica i preduzetnika koja nemaju biračko pravo u Crnoj Gori, anonimnih darodavaca…

Prema podacima sa sajta stranke, njihovi predstavnici su bili u posjeti dijaspori u najvećem američkom gradu, u aprilu prošle godine, kao pokrovitelji iftara u Bošnjačkom Islamskom kulturnom centru Plav-Gusinje. Prisutnima su tom prilikom u ime BS obratili potpredsjednik Damir Gutić i portparol Adel Omeragić.

Ovo nije prvi put da predstavnici te stranke idu u posjete dijaspori uoči izbora.

Ibrahimović je bio u posjeti Zavičajnom klubu “Bihor” iz Luksemburga 1. maja prošle godine, nešto više od mjesec dana prije parlamentarnih izbora, dok je u istu državu išao i 13. jula 2020, takođe uoči izbora za državni parlament.

U predsjedničkoj kampanji 2023. godine bivši šef države Milo Đukanović i lider BS su se sastali sa crnogorskim iseljenicima u Hanoveru.

Takođe, krajem septembra 2022. godine, uoči lokalnih izbora u više opština, lider BS i tadašnji ministar kapitalnih investicija, kao i državni sekretar u tom resoru Admir Šahmanović, sastali su se sa predstavnicima udruženja dijaspore u Njujorku, dok je u posjetu iseljenicima u Frankfurtu Ibrahimović putovao u tandemu sa predsjednikom rožajskog odbora stranke Mirsadom Nurkovićem.

Uoči predsjedničkih izbora 2018. godine, na kojim je BS podržala kandidata Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića, politička konkurencija ih je optuživala da dobija novac od iseljenika i da “na nečastan način nagovaraju dijasporu da dođe na glasanje”. Tada je ove tvrdnje iznio član rožajskog odbora Građanskog pokreta URA Hajruš Kalač, ali ni tada “Vijestima” nije odgovoreno li se u inostranstvu skupljao novac za kampanju.

Ibrahimović je nekoliko puta i pozivao da se građanima Crne Gore koji žive u inostranstvu omogući da glasaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a dijasporu je nazivao “najvećim investitorom” i “razvojnim resursom”.

Nekoliko puta je lider BS govorio u ime crnogorskih iseljenika, pa je tako prije dvije godine kazao da je “dijaspora zabrinuta zbog statusa pripadnika nacionalnih manjina”, a 2020. godine u njihovo ime govorio kako žele da rekonstruišu Dom zdravlja u Rožajama i u parlamentu pitao tadašnjeg ministra zdravlja Kenana Hrapovića da li taj resor prihvata doniranje sredstava.

BS je do sredine oktobra važio za izvjesnog konstituenta budućeg kabineta, ali je mandatar za sastav vlade i predsjednik Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić tada iznenada odustao od aranžmana s njima i dogovorio se s Demokratama, Socijalističkom narodnom partijom (SNP), Albanskim forumom i Albanskom alijansom, uz parlamentarnu podršku saveza Za budućnost Crne Gore (ZBCG) koji čine partije nekadašnejg DF-a.

Iz PES-a su tada “Vijestima” rekli da je BS odbio da bude u vlasti sa ZBCG i da je tražio da se u nju ubace Socijaldemokrate (SD), dok su iz BS-a naveli da nisu ni stigli da se izjasne o Spajićevoj ponudi o manjinskoj vladi sa ZBCG, a neki izvori iz BS su tvrdili da nisu ni dobili formalnu ponudu.

Tokom pregovora se spekulisalo da bi BS-u mogla da pripadnu četiri resora i jedno potpredsjedničko mjesto u vladi.

BS: Projekti prelomili ulazak u Vladu

Bošnjačka stranka juče je saopštila da je sporazumom o ulasku u rekonstruisanu Vladu premijera Milojka Spajića predviđeno da kapitalni projekti u mjestima gdje žive Bošnjaci budu prioritet u narednom periodu, kao i da je Ibrahimović u sporazumu sa premijerom Spajićem definisao o kojim se projektima radi.

U saopštenju koje potpisuje najjača manjinska stranka u Crnoj Gori se kao strateški ciljevi njihovog ulaska u izvršnu vlast navode: obezbjeđivanje finansija za završetak skijališta Štedim, aktuelizacija otvaranja tunela Rožaje-Peć, otvaranje puta Plav-Dečani, obezbjeđivanje sredstava za revitalizaciju Plavskog jezera, rekonstrukciju puta Gusinje-Grebaje, završetak puta Plav-Gusinje preko Kruševa, put Petnjica-Bioče, valorizacija Đalovića pećine, skijalište Cmiljača, put Sveti Ivan-Mrkojevići-Sukobin, bulevar kroz naselja Čeluga i Zaljevo u Baru.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić: Iznenađen sam reakcijom Hrvatske

„Predlažem Vladi da ne uvodi recipročne mjere“

Foto: Boris Pejović

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić saopštio je na današnoj sjednici Skupštine da predlaže Vladi da ne uvodi i ne preduzima nikakve recipročne mjere, povodom odluke zvaničnog Zagreba da Mandića, potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića i lidera Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića proglasi za persone non grata.

„To je Vladina nadležnost, a ne nadležnost Predsjendika Skupštine. Ona vodi unutaršnju i spoljnu politiku“, pojasnio je Mandić.

Istakao je da Crna Gora ostaje posvećena dobrosusjedskim odnosima.

„A razumijem i da Hrvatska želi da vodi politiku kakvu ona hoće. Žao mi je samo što ovog ljeta neću ljetovati na Korčuli. To jeste nezgodno, ali snaći ću se i na našem primorju“, kazao je Mandić.

Mandić je dodao da se od čitave povike sve na kraju svelo na reakciju koja se odnosi na samo tri političara.

„Nijedan dobronamjerni čovjek nije mogao ni naslutiti da će se u 2024. godini moderna Hrvatska poistovjećivati sa Nezavisnom Državnom Hrvatskom na način što će na način što će liderima tri stranke zabraniti ulazak u Hrvatsku“, poručio je on.

Mandić je podsjetio da je nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu pozvao delegaciju Hrvatskog sabora da posjeti Crnu Goru.

„Taj taj poziv i daje stoji. Oni su naši prijatelji i ponovo ih pozivam u Crnu Goru da dođu. Želimo da razgovaramo i da otklonimo sve nedoumice“, poručio je Mandić.

Ipak, kako je naveo, ostaje pri stavu da je Rezolucija o jasenovcu „mjera naše pripadnosrti narodima koji baštine tekovine slobode, istine, pravde i mira“.

„U 21. vijeku ne smije postojati politika koja revitalizuje mračne ideologije nacizma i fašizma“, smatra Mandić.

Prema njegovim riječima, crnogorski poslanici su sa Rezolucijom o Jasenovcu napravili veliki civilizacijski iskorak.

„Zadovoljan sam što su svi poslanici saopšptili da ono što se desilo u Jasenovcu jeste genocid, bez obzira jesu li glasali za nju ili ne“, zaključio je Mandić.

Mandić DPS-u: Rezolucija nema nikakve veze sa Vučićem, ali ne potcjenjujte ga

Mandić je poslaniku DPS-a Andriji Nikoliću poručio da rezolucija o Jasenovcu nema nikakve veze sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, nioti je on inicirao.

„Ono što usvoji parlament Srbije ima veze sa Vučićem. Nemojte predstavljati na to da je Vučić nema hrabrosti da rezoluciju usvoji u Srbiji, pa je riješio da to učini u Crnoj Gori. Nemojte da potcjenjujete predsjednika Srbije. Ovo je naša akcija, smišljena i odrađena u Crnoj Gori“, kazao je Mandić.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije