Connect with us

POLITIKA

"VAŽNO JE DA SPAJIĆ ZNA IMA LI VEĆINU ZA VLADU..."

Danilović: DPS se ima čemu radovati jer su mnogi prihvatili njihova pravila

„Za očekivati je da Milatović ima stav o vladi, mnogima nije smetalo kad se izvinio zbog državljanstva Spajića“, ocijenio je lider Ujedinjene Crne Gore

Damjanović

Bilo bi dobro za cijelu zajednicu da čelnici Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić i Jakov Milatović pronađu kompromis, ali ne onu vrstu trulih na koje smo navikli od bivšeg režima, nego istinski i utvrđen u istini.

To je Vijestima kazao lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović, odgovarajući na pitanje očekuje li da sukob Spajića i Milatovića, koji se zaoštrio prije nekoliko dana, dodatno zakomplikuje proces formiranja vlasti.

Milatović je u srijedu veče indirektno optužio stranačke kolege iz Podgorice da instruiraju dio članstva protiv njega, kritikujući Spajića da ne vodi pregovore o vladi kako treba i da sastavlja kabinet i s onima koji su prepoznati po zloupotrebama.

“Za očekivati je da Milatović ima stav i kao predsjednik države koji je dao mandat Spajiću, i kao zamjenik predsjednika PES-a. Mnogima nije smetalo kad se nedavno Milatović izvinio građanima Crne Gore zbog ‘zbrke’ oko Spajićevog državljanstva Republike Srbije, pa potom odnio istorijsku pobjedu uz podršku svih nas”, istakao je Danilović.

On je poručio da ne očekuje da Spajić prihvati njegov poziv i vrati pregovore o vlasti na početak.

“…Poražavajuće je da od mogućih 60 mandata podrške danas zbrajamo i razbrajamo ima li se i na koji način 41 glas podrške u parlamentu”, rekao je Danilović.

Više puta ste pozvali mandatara da pregovore o vladi vrati na početak, nakon što je poručio da koalicija ZBCG neće biti u vlasti. Da li ste od njega ili od PES-a dobili ikakav odgovor, i mislite li da Spajić ima većinu za formiranje kabineta?

Nismo dobili odgovor, a iskreno, i ne očekujemo ga. Vjerujem da javnost razumije zašto tražimo da se mandatar vrati na početak. Svi sastanci, a bilo ih je, očigledno, mnogo koje je g. Spajić vodio prije nego je dobio mandat, bili su suštinski neformalne prirode – tako i mora.

Nakon što smo se po dobijanju mandatarstva samo jednom zvanično sreli u formatu 44 – oni koji su podržali Spajića za mandatara, uslijedio je istog dana i sastanak s koalicijom ZBCG. Potom se naglo, i za mene neočekivano, utihnulo. Onda je iznenada BS (Bošnjačka stranka) održala Glavni odbor i donijela odluku o ulasku u vladu, a g. (Ervin) Ibrahimović saopštio da će u njoj biti jednih i da neće biti drugih. Bio sam iznenađen kao predstavnik stranke koja je predizborni koalicioni partner (PES-a) da tako nešto ne znam, i da potom treba ubrzano da se izjašnjavamo i mi. Javnost je pratila sve to, i danas smo tu gdje jesmo.

To da li g. Spajić trenutno ima većinu za sastavljanje vlade ne znam – važno je da on zna. Ipak, poražavajuće je da od mogućih 60 mandata podrške danas zbrajamo i razbrajamo ima li se i na koji način 41 glas podrške u parlamentu.

Saopštili ste da je Ujedinjenoj u pregovorima nuđena pozicija ministra prosvjete, ali da niste prihvatili “nešto što je predviđeno drugome…”. Kome je bila “predviđena” ta pozicija, i šta je, osim nje, Spajić nudio Ujedinjenoj?

Da. Ponuđeno nam je u razgovoru to mjesto, odnosno resor. Preciznije, ponuđen je meni lično, ali to je bilo nakon odluke da koalicija ZBCG ne bude ponuđena da uđe u vladu. Nismo i nisam prihvatio jer smo mnogo puta prije toga nezvanično kontaktirali i dogovorili da na kraju razgovora svi pregovarači dobiju zvaničnu ponudu. Za mene bi bilo prevarno da na takav način dođemo do resora jer nikada nismo bili politička vrsta štrajk-brejkera! Da je ZBCG javno dobila i odbila ponudu, Ujedinjena bi postupila drugačije jer smo saopštavali “da nikome nećemo dozvoliti da se iživljava”.

Kako ste doživjeli poruke zamjenika lidera PES-a i šefa države Milatovića da Spajić ne vodi pregovore kako treba i da u vladu gura one koji su prepoznati po zloupotrebama? Očekujete li da sukob njih dvojice dodatno zakomplikuje proces stvaranja vlade, ali i političke prilike?

Za očekivati je da Milatović ima stav i kao predsjednik države koji je dao mandat Spajiću, i kao zamjenik predsjednika PES-a. Mnogima nije smetalo kad se nedavno Milatović izvinio građanima Crne Gore zbog “zbrke” oko Spajićevog državljanstva Republike Srbije, pa potom odnio istorijsku pobjedu uz podršku svih nas. Bio sam jedini predsjednički kandidat koji je taj progon Spajića i neustavno postupanje DIK-a (Državne izborne komisije) ocijenio sramnim i kukavičkim činom. Nas, nažalost, niko nije branio kad nam je taj isti DIK i njegove službe brisao na hiljade potpisa podrške – danas je taj predmet u SDT-u (Specijalnom državnom tužilaštvu).

Teško je, međutim, kad u Crnoj Gori branite istinu. Mnogo je lakše kad se svrstavate uz lidere i vođe, šta god oni radili i kako god postupali. Ujedinjena je, međutim, i tada i danas bila u pravu. Branimo principe i ne pitamo za cijenu. Jednom će nekome to značiti.

Bilo bi dobro za cijelu zajednicu da Spajić i Milatović pronađu kompromis, ali ne onu vrstu trulih na koje smo navikli od bivšeg režima, nego istinski i utvrđen u istini.

Smatrate li da razvoj pregovora o vlasti ide najviše naruku DPS-u, i da toj partiji odgovaraju oba scenarija – i da se formira vladu kakvu planira Spajić (sa saveznicima DPS-a), ali i da se ne formira?

DPS se nije promijenio, čak ni toliko da možemo reći “počelo je”. (Milo) Đukanović je i dalje alfa i omega partije. Prosto, povukao se s njenog čela, ali je i dalje njen vlasnik. Naivni su oni koji misle da se takav DPS može iskoristiti kao šegrt u političkim kombinacijama. DPS navija za svađu i mržnju među “pobjednicima”. Nažalost, ima se čemu radovati jer su mnogi pobjednici prihvatili njihova pravila zaboravljajući šta građani od nas očekuju. Za koga god je DPS u minule tri decenije navijao, taj je nestajao. U politici je malo novih puteva, sve je već viđeno, samo s vremena na vrijeme dobiju šansu novi putnici.

Krivi smo jer propuštamo prilike koje nam građani daju

Gdje je Crna Gora tri godine nakon smjene trodecenijskog režima DPS-a – jesu li očekivanja građana iznevjerena, i da li osjećate dio odgovornosti što tridesetoavgustovci ne nalaze zajednički jezik?

Mala je naša snaga da bismo osjećali ključnu krivicu Ujedinjene. Ipak, rekao bih da, mnogo više od onih koji su bogato darovani pobjedom, spuštam glavu pred običnim ljudima, znajući da smo krivi.

Krivi smo što propuštamo prilike koje nam građani daju na izborima, halapljivo se otimajući oko poklonjenog. Stranka, pa i ja koliko sam mogao i mogu, pozivamo i branimo onu narodnu pobjedu od 30. avgusta (2020. godine). Nismo popustili ni kad su se preko naših leđa namjeravale lomiti nemoralne odluke. Zato smo platili politički ceh, ali se nikada nismo pokajali.

Ljudi se i dalje dominantno svrstavaju uz velike, očekujući velike nagrade. Sve će to izostati za mnoge jer je nezdravo i naopako postavljeno. Mene i našeg poslanika dr (Vladimira) Dobričanina u minule tri godine mnogi su žigosali kao izdajnike jer nismo glasali kako se isplati, nego kako je pravično. Lijepo je, ipak, kad izdržite i svakoga možete pogledati u oči. Za to ne očekujemo nagradu, ali će tako biti i ubuduće, pa dokle trajemo.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije