POLITIKA
"DPS JE U STANJU PUNE PRIPRAVNOSTI"
Đukanović: Nikada nije bilo u istoriji Crne Gore toliko lažova i lupeža u politici koliko ih je danas
„Vjerujte mi pažljivo biram riječi. Nijesam ja od juče u politici, niti sam krenuo sada u bitku za vlast“, rekao je Đukanović

Nikada u istoriji Crne Gore na političkoj sceni nije bilo toliko lažova i lupeža koliko ih je danas, saopštio je doskorašnji predsjednik Crne Gore i bivši lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.
„Vjerujte mi pažljivo biram riječi. Nijesam ja od juče u politici, niti sam krenuo sada u bitku za vlast. Ne, pažljivo biram riječi, ali ne možete zavijati u oblande ono što je tako očigledno i tako neprihvatljivo. Dakle, teško je prećutkivati ovakve laži koje vrijeđaju zdrav um svakog normalnog čovjeka i teško je zaista prećutkivati da prisustvujemo danas promociji politika koje su čekale svoju šansu 30 godina, ali vidimo da su čekale samo da bi pokušali da opljačkaju Crnu Goru i da preko noći steknu lični imetak“, istakao je Đukanović na konvenciji koalicije „Zajedno! Za budućnost koja ti pripada“, održanoj u Nikšiću.

Foto: DPS
On je kako je saopšteno iz DPS rekao da su vanredni parlamentarni izbori veliko finale jedne sezone izbora kroz koju je Crna Gora prošla tokom nešto duže od pola godine.
„Hvala vam za neponovljivu nikšićku optimističku pobjedničku atmosferu koja krijepi naš duh u susret parlamentarnim izborima koji će se održati u nedjelju. Vanredni parlamentarni izbori su veliko finale jedne sezone izbora kroz koju je Crna Gora prošla tokom nešto duže od pola godine. Krenulo je sa teškim i značajnim lokalnim izborima 23. oktobra, nastavilo se sa predsjedničkim izborima u dva izborna kruga, i danas smo, kako što rekoh, pred najvažnijim izborima. Najvažniji izbori su zato što je Crna Gora parlamentarna demokratija sa vladom koja ima najveća ovlašćenja“, rekao je Đukanović.
Iz DPS su rekli da se Đukanović osvrnuo na političku klimu, kakva vlada u državi i društvu posljednje dvije i po godine, i kazao da smo za to vrijeme „vidjeli i prisustvovali paradi nekompetentnosti i neznanja, besprizorne izdaje“.
„Ako smo u susret 30. avgustu 2020. godine kao većinska izborna javnost u Crnoj Gori prihvatili one kritičke argumente višedecenijske opozicije i njoj naklonjenih medija, ako smo prihvatili i one univerzalne savjete inostranih sveznadara koji pokušavaju da izvezu navodno univerzalne formule demokratizacije svijeta, danas je trenutak da kažemo – e, pa i to smo probali. I shvatili smo da kada namećete promjenu pošto-poto, promjenu zbog promjene, onda je mnogo veća vjerovatnoća da ćete dobiti lošiju vlast od one koju ste s pravom kao i svaku vlast kritikovali zbog njenih slabosti. Nažalost tokom ove tri godine mi smo vidjeli i prisustvovali paradi nekompetentnosti i neznanja, besprizorne izdaje i beskičmenog služenja tuđim interesima, demokratskog kiča, estradnog pravoslavlja…. Dakle, svega onog što je daleko od realnosti koja je potrebna svakom demokratskom društvu, pa i crnogorskom savremenom društvu“, istakao je Đukanović.
On je kazao da vlast koja je došla nakon 30. avgusta 2020. nije imala nikakvu viziju razvoja države.
„Od prvog dana je bilo jasno da nova vlast nema nikakvu viziju i da nema nikakav kreativni potencijal da formira novu viziju, a kamoli da ima organizacione i ljudske sposobnosti da neku nepostojeći viziju i realizuje. Nedostatak vizije supstituisan je samo jednim primitivnim pokličom – zapalo nas je, može nam biti, činjećemo što god nam padne na pamet! Kako će to izgledati, nagovijestili su nam prvog postizbornog dana, već tog 31. avgusta u Pljevljima najavljujući joj sudbinu Srebrenice, da bi se završilo prije neki dan pokličima za sramoćenje Nikšića u Podgorici: „nož, žica, Podgorica“. Dakle, poslije svega toga oni danas računaju vjerovatno da sve svoje bezumne poruke mogu prodati crnogorskoj izbornoj javnosti vrijeđajući zdrav um, vrijeđajući inteligenciju naših ljudi“, rekao je Đukanović.

Foto: DPS
On je poručio da im je prva poruka bila da su kao nova vlast zatekli sprženu zemlju.
„Ta spržena zemlja je ona koja je jedina devedesetih godina uspjela da sačuva svoj mir. Ta navodno spržena zemlja je bila ona koja je ranih devedesetih obezbijedila svoje samoizdržavanje, uspostavila ekonomsku samoodrživost i učvrstila nacionalno dostojanstvo. Ta navodno spržena zemlja je ona koja je izbjegla NATO bombardovanje 1999. godine. Ta spržena zemlja je ona koja je napravila presedan u čitavoj istoriji Balkana obnavljajući svoju nezavisnost u uslovima pune stabilnosti i po strogim evropskim demokratskim standardima. Ta navodno spržena zemlja je samo deset godina nakon toga postala članica NATO saveza, najprestižnijeg vojnog i političkog saveza u istoriji čovječanstva. Ta spržena zemlja je danas na vratima EU. Ta spržena zemlja je država koja je u međuvremenu postala najrazvijenija ekonomija našeg ragiona i mjesto u kojem su realizovane najvrijednije investicije u ovom dijelu Evrope. Dakle, to je po njihovom viđenju spržena zemlja, ne iz ovih razloga, jer ovo su prosto rezultati sa kojima se ne može polemisati. Oni Crnu Goru vide kao sprženu zemlju samo zbog jednog njenog i našeg grijeha, a to je grijeh nezavisnoti. Ona je za njih spržena zato što je nezavisna, slobodna i svoja, zato što nije privezak Velike Srbije“, poručio je Đukanović.
Iz DPS su kazali da se on zatim osvrnuo na optužbe o „Crnoj Gori – privatnoj državi, autoritarne vlasti“.
„Dakle, zamislimo privatnu državu sa autoritarnom vlašću koja je kao što rekoh za desetak godina postala članica NATO saveza, koja je u tom istom periodu postala zemlja lider u procesu pregovora za Evropom. Zamislimo kao autoritarnu državu, onu u kojoj se 30. avgusta na onakav način predala vlast, ili u kojoj se 2. aprila onako čestitalo pobjedniku na predsjedničkim izbora. Nažalost u stvaranju i te konstrukcije pomagali su im u značajnoj mjeri njihovi inostrani mentori koji su, sjetićemo se, najavljivali kako se u Crnoj Gori neće moći promijeniti vlast bez tenkova i bez krvi. Dakle u međuvremenu smo u prilici da gledamo svakodnevno pune beogradske ulice onih koji protestuju protiv vlasti. U međuvremenu gledamo slične slike u Moskvi i nažalost gledamo još mnogo žalosnije slike u Ukrajini koje režira Moskva. U međuvremenu smo imali prilike da vidimo kako izgleda primopredaja vlasti u Vašingtonu kada su nezadovoljnici protestovali ispred Kongresa i u samom Kongresu. Crna Gora, ona Crna Gora koju je predvodio DPS i multietnička koalicija na vlasti od 30. avgusta, očitala je, a i dalje čita lekciju o političkoj stabilnosti, o demokratskoj kulturi, o građanskoj toleranciji ne samo regionu nego mnogo šire od toga“, poručio je Đukanović.
U saopštenju piše da se on „zatim osvrnuo na treću poruku koja se servira iz krugova vlasti“.
„Treća poruka koju nam ponavljaju po inerciji iz vremena kada su se borili za vlast zaboravljajući da su već tri godine vlast, je ona poruka kako je Crna Gora sjatište svjetskog kriminala i korupcije, i kako je kriminal i korupcija našao utočište u Crnoj Gori upravo u strukturama vlasti. To ne samo da se pokazalo kao primitivno etiketiranje, nego se kroz to etiketiranje potvrdilo nešto što sam dobro naučio i utvrdio tokom ovih 30 godina bavljenja politikom – kada god čujete nekog da nema druge priče do optužbi za kriminal i korupciju prema političkim konkurentima, budite sigurni, nepogrešivo – tome su ruke do lakata već u kriminalu i korupciji! Prošle su tri godine nove vlasti. Za te tri godine ne da nema presude nego nema optužnice protiv bilo kog visokog državnog funkcionera DPS-a koji je učestvovao u izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti“, kazao je Đukanović.
U saopštenju DPS se navodi da se „on zatim osvrnuo na učinke u „borbi protiv kriminala i korupcije“, u periodu od promjene vlasti“.
„Pogledajmo njihove učinke na tom planu tokom ovih tri godine. Dakle, pogledajmo Dritana Abazovića koji kao da je kurir Jovica iz partizanskog vremena, ide na tajne sastanke sa stranim obavještajcima, a ne predsjednik Vlade nezavisne države, i pritom zaboravlja ko mu je ponudio 21 miliona da ga korumpira. Pogledajte na šta liči najavljeni obračun sa duvanskom i sa narkomafijom. Jedini do sada uhapšeni, za kojeg je utvrđeno da je dio duvanske mafije, je najbliži saradnik premijera koji do današnjeg dana – ja bih rekao još kratko sam – boravi u Spužu umjesto premijera, koji treba da bude tamo zbog onoga što se dogodilo. Pogledajte te napadne pokušaje da se sukobi narko klanova vezuju za prethodnu vlast… Kako to sve bijedno i lažno izgleda kada pogledate samo djelimično to što su prepisi iz komunikacija putem Sky aplikacije, gdje ustanovljavamo na naše grdno razočaranje, da je učesnik u Sky komunikaciji i aktuelni premijer. Da je imao taj telefon i ne samo to, nego da je komunicirao sa čelnicima narko-kartela, da su neki njemu jako bliski ljudi iz političkog života danas po tom osnovu u Spuškom zatvoru“, doskorašnji predsjednik DPS-a.
Đukanović se zatim osvrnuo na završnicu kampanje i međusobna optuživanja koja dolaze iz tabora stranaka na vlasti.
„Pogledajmo šta se događa zadnjih dana. Dakle, kako jedan drugome naši politički konkurenti namještaju afere u ovih nekoliko dana uoči izbora, podmećući ili saopštavajući istinu – da je neko od njih bio u komunikaciji sa čovjekom sa međunarodne optužnice zbog pronevjere vrijedne više desetina milijardi. Ali se ne optužuju zbog te neprilične komunikacije, nego se optužuju da bi jedan drugome oštetili rejting uoči parlamentarnih izbora?“, saopštio je on.
Đukanović je kazao da je sada na Crnoj Gori, da ona odluči do kad će trpjeti ovaj, kako je to ocijenio, zulum.
„Prva izgledna prilika je u nedjelju 11. juna. To je prilika da Crna Gora povrati političku normalnost koju je iznenada i potpuno bespotrebno izgubila 30. avgusta 2020. godine, u tom trenutku kao uzorna demokratija na Zapadnom Balkanu, zemlja lider u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom. Niko ne može Crnu Goru vratiti u stanje političke normalnosti do onih koji su je sa iz tog stanja izveli, a to su građani Crne Gore na izborima. Prema tome evo prilike 11. juna“, rekao je Đukanović.
Poručio je da je DPS u stanju pune pripravnosti.
„Sve ono što su nam prigovarali, pa makar mi te prigovore i ne smatrali opravdanim, prihvatili smo… Danas više nema na ovoj listi nikoga iz nekih prethodnih generacija bez obzira što su te prethodne generacije stvorile ono na što sam vas podsjetio na početku. Evo dakle, da ne smeta niko. Crna Gora je tu sa pruženom rukom svima koji žele da što brže uspostavimo, odnosno obnovimo političku stabilnost, da očuvamo građanski karakter ove zemlje, da koncentrišemo sve naše reformske potencijale na realizaciju reformi da bismo tokom sljedeće tri godine došli do Evropske unije. Dakle, sa svima onima koji su spremni sa nama da prave vladu koja će biti partner investitorima i biznis zajednici, da bismo ubrzali procese ekonomskog i demokratskog razvoja naše zemlje. Bili vlast ili ne, DPS će uvijek biti stamena odbrana Crne Gore od velikosrpskog nacionalizma. Taj 30. avgust kojeg sam pomenuo više puta večeras su velikosrpski nacionalisti u Crnoj Gori i izvan Crne Gore, shvatili kao otvorena vrata za novu aneksiju Crne Gore. Ta aneksija se nije dogodilo zato što je Crna Gora imala tvrdu odbranu i tvrdi bedem i to nije bila vlast, to je bila opozicija koju je predvodila DPS“, zaključio je Đukanović.
POLITIKA
DPS traži: Popis da se odloži
Živković je kazao da neko ima namjeru da zbrza na silu popis i da na bazi toga donese određene zaključke

Danijel Živković, vršilac dužnosti predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) kazao je na konferenciji za medije ispred te partije da je njihov stav da popis stanovništva treba odložiti.
„Ako nam je cilj dobijanje relevantnih podataka, onda nosioci vlasti moraju imati sluha da se popis ne održava u ovakvom ambijentu. Ako je nekome cilj da zloupotrebljava i falsifikuje podatke, onda je jasno šta je namjera onih koji sada vrše vlast u Crnoj Gori. Nisu ispunjeni ni tehnički uslovi, nisu utvrđene granice između nekih Opština…Nisu pripremljena ni upustva za popisivače…“, kazao je Živković između ostalog.
On je kazao da neko ima namjeru da zbrza na silu popis i da na bazi toga donese određene zaključke.
„Jasan je stav DPS-a. Popis je neophodno odgoditi i kada se bude održavao sprovesti monitoring od strane međunarodne zajednice“, kazao je on.
On je poručio da popis treba održati ali u drugačijem ambijentu, i da niko od njega ne bježi.
„Mislite li da je u redu da mjesec dana prije popisa nemamo metodologije… Kako će se izvršiti popis Opštine Budva, gdje je predsjednik tog grada u pritvoru. Metod od vrata do vrata, to mnoge zemlje više ne kroiste. U Crnoj Gori to je rizično. Ovaj popis se ne može sprovesti adekvatno. Moramo imati vjerodostojne podatke. Niko ne izbjegava popis, ali ovo nije ambijent u kojem treba da bude sporveden“, smatra Živković.
On je podsjetio da je DPS zaslužan za mnogobrojne istorijske rezultate u Crnoj Gori.
„Mi smo sproveli unutarpartijske reforme i učinili jedinstvenim i snažnim DPS i spremni za buduće političke prilike“, naveo je on.
POLITIKA
Milatović: Uz puno uvažavanje Eskobara, u Njujorku sam razgovarao sa američkim zvaničnicima koji su na višim pozicijama od njega
„Niko, pa ni ZBCG se ne može unaprijed isključiti iz Vlade“, poručio je Milatović

Predsjednik države Jakov Milatović rekao je da je visokim zvaničnicima SAD tokom susreta u Njujorku prenio očekivanje da će konstituenti buduće vlade djelovati u smjeru reformskih i evroatlantskih prioriteta.
“Zabrinjavajuće je što se dijalog oko formiranja Vlade ne vodi na programskim osnovama, što smatram važnijim od toga koje partije će sačinjavati Vladu”, rekao je Milatović, navodeći da je za njega principijelno neprihvatljivo da “bilo koji politički subjekt koji je dobio povjerenje određenog broja građana, pa ni ZBCG, može unaprijed biti isključen iz učešća u vlasti”.
On nije direktno odgovorio na pitanje da li je saglasan sa stavom da u vladi nema mjesta onima koji ne dijele stav SAD u vezi s Rusijom.
Prošle srijede ste u intervjuu za TVCG, u Njujorku, izbjegli direktan odgovor na pitanje da li vam je neko u SAD davao sugestije kako treba da izgleda nova vlada, rekavši “da u svakoj demokratskoj zemlji vladu biraju građani na izborima”. Dan kasnije je zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara g. Gabrijel Eskobar izjavio da su SAD bile vrlo jasne da žele da vladu čine isključivo partije usredsređene na evropske integracije i posvećene NATO-u, koje dijele njihov stav u vezi s Rusijom, a da ste vi na sastancima s američkim zvaničnicima signalizirali da ste saglasni s tim. Da li ste zaista saglasni?
Učešće na Generalnoj Skupštini UN iskoristio sam da na marginama ovog događaja održim niz važnih sastanaka s predstavnicima američke administracije.
Kao najvažnije istakao bih sastanak s američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, ali i onaj sa specijalnim savjetnikom Stejt departmenta Derekom Šoleom i specijalnom savjetnicom predsjednika SAD za Evropske poslove Amandom Slout.

Jakov Milatović u Generalnoj Skupštini UN, foto: Predsjednik.me
Teme razgovora bile su dostignuća Crne Gore u demokratskim promjenama, kao i pravci daljeg razvoja našeg društva, kroz viziju nove politike koja je usmjerena na jačanje demokratskih institucija, vladavinu prava i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Razgovarali smo i o spoljnopolitičkim prioritetima Crne Gore, gdje sam jasno iskazao da je ubrzan evropski put, kredibilno članstvo u NATO savezu i jačanje dobrosusjedskih odnosa prioritet novih političkih snaga u Crnoj Gori. Na ovom putu, zatražio sam snažniju podršku SAD, kao i jačanje našeg strateškog partnerstva.
Sa svojim sagovornicima razgovarao sam o vrijednostima i principima za koje se zalažem i uvjerio ih šta su politički prioriteti u toku mog mandata. U kontekstu buduće Vlade, izrazio sam očekivanja da će i njeni konstituenti djelovati u smjeru reformskih i evroatlantskih prioriteta.
Zabrinjavajuće je što se dijalog oko formiranja Vlade ne vodi na programskim osnovama, što smatram važnijim od toga koje partije će sačinjavati Vladu.
Pored kriterijuma, koji su dominantno vezani za našu vanjsku politiku, mišljenja sam da je neophodno da u izvršnoj vlasti budu subjekti koji će se odlučno zalagati za unapređenje vladavine prava i održivi ekonomski razvoj.
Svakako, ova pitanja zahtijevaju odgovor mandatara i političkih subjekata koji pregovaraju o budućoj Vladi.
Radim sve što je u mojoj moći da predstavim potencijal Crne Gore da odlučno sprovede reforme i bude prva naredna članica EU. Iskreno vjerujem da za to postoji prilika i podrška naših međunarodnih partnera i očekujem da će svi politički subjekti pokazati veći stepen odgovornosti prema građanima u realizaciji ovog cilja.
Da li je na sastancima pominjano konkretno koje to partije ne dijele stav SAD i Vaš stav o agresiji Rusije na Ukrajinu? Ako jeste, koje su to?
Siguran sam da je i mandatar saglasan s kriterijumima vezanim za vanjsku i unutrašnju politiku koje sam pomenuo, a oko kojih u cjelosti postoji saglasnost između mene, kao predsjednika Crne Gore, i naših međunarodnih partnera.

Foto: RTCG
Više puta sam u javnosti istakao da moje viđenje procesa formiranja Vlade zahtijeva jasnu platformu i viziju, kao i veći nivo transparentnosti kada su u pitanju prioriteti, model i struktura buduće Vlade. To sam vrlo jasno elaborirao i u procesu davanja mandata.
Smatram neozbiljnim svaki politički proces koji nije utemeljen na konkretnom programu i ciljevima.
Svakako, posao mandatara je formiranje Vlade, kroz definisanje kriterijuma za ulazak u Vladu i jasno određenje subjekata koji učestvuju u pregovorima oko prihvatljivosti tih kriterijuma.
Ne znam da li su dosadašnji pregovori o formiranju Vlade iskorišćeni kao provjera utemeljenosti tih kriterijuma kod pojedinih političkih subjekata koji su učestvovali u procesu, ali sam uvjeren da ni sada nije kasno da se reaguje u tom pravcu.
Izjavili ste nedavno da ZBCG treba da bude dio Vlade. Da li i dalje tako mislite? Zašto?
U principijelnoj ravni, ne mogu da prihvatim da bilo koji politički subjekt koji je dobio povjerenje određenog broja građana, pa ni ZBCG, može unaprijed biti isključen iz učešća u vlasti. To bi bio povratak na nedemokratski politički ambijent prije avgusta 2020. godine, a siguran sam da smo u protekle tri godine napravili značajne korake u demokratskom sazrijevanju društva.
Zaključujući na osnovu medijskih izvještavanja, održan je značajan broj sastanaka predstavnika ZBCG sa mandatarom Spajićem. Stekao se utisak da konačan dogovor nije postignut zbog neslaganja oko nivoa zastupljenosti te koalicije u budućoj Vladi, a ne zbog različitih viđenja programskih prioriteta.
Tvrdnja mandatara da je u više navrata ponudio ulazak u vlast koaliciji ZBCG, uz kontinuiran proces pregovora između mandatara i ovog političkog subjekta, bez obzira na kasnije (ne)prihvatanje te ponude, logično nameće zaključak da je prethodno s njima usaglasio stavove o vanjskim i unutrašnjim prioritetima buduće Vlade.
Fer je podsjetiti da su i građanski pokret URA i ZBCG dali doprinos demokratskim promjenama u Crnoj Gori i na parlamentarnim izborima 2020. godine, i na predsjedničkim izborima 2023. godine. Mandatar Spajić takođe je dao svoj doprinos promjenama, kako kroz učešće u kampanji koalicije ZBCG na parlamentarnim izborima 2020. godine, tako i kroz izvanredan rad u 42. Vladi.
Trenutna matematika i stavovi partija koje učestvuju u pregovorima govori da nije izvjesno da mandatar Spajić ima dovoljno glasova za formiranje Vlade. G. Eskobar je ranije rekao da je po njihovom mišljenju samo jedna partija u Crnoj Gori “antizapadna”? Da li mislite da URA treba da bude dio Vlade? Zašto?
Da li treba URA da bude dio Vlade ili ne – ponoviću, pitanje je za mandatara. Još jednom podvlačim da je formiranje izvršne vlasti stvar dogovora oko određenih kriterijuma i programskih principa.
Smatram da je u crnogorskoj politici previše ličnog i isključivog i da se postepeno moramo oslobađati tih stega. Svi znamo da su se neposredno prije izbora dogodile neke loše stvari koje su narušile odnos između mandatara i rukovodstva URA-e, ali sam ipak mišljenja da se mora razgovarati, ako je to u korist opšteg dobra.
Podsjećam da su i određeni lideri partija manje brojnih naroda snažno podržavali prethodni režim i predsjednika Đukanovića, što mene danas ne sprečava da ih vidim kao partnere u daljoj demokratizaciji Crne Gore.
Da li za Vas poruka g. Eskobara o tome kakvu vladu SAD žele predstavlja miješanje u unutrašnja pitanja Crne Gore? Zašto?
Uz puno uvažavanje gospodina Eskobara, u Njujorku sam imao susrete s više američkih zvaničnika koji su, u hijerarhijskom smislu, na višim pozicijama u njihovoj administraciji, kao što su državni sekretar Blinken, specijalni savjetnik Stejt departmenta Šole i specijalna savjetnica predsjednika SAD za Evropske poslove Slout.
Naša država pripada zapadnom sistemu vrijednosti i svu svoju energiju uložiću da doprinesem njenom što boljem pozicioniranju prema zapadnim partnerima, posebno prema SAD.
Razumljivo je da, ukoliko želite da postanete članica neke organizacije, kao što mi težimo da postanemo članica EU, morate prihvatiti unutrašnja pravila te organizacije i sa njom sinhronizovati svoju unutrašnju i vanjsku politiku, na čemu Crna Gora već radi. Vjerujem da će to biti pristup i nove crnogorske Vlade.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Miodrag Laković saopštio je u petak da od Vas, nakon povratka iz SAD-a, očekuje da pomognete PES-u da sastavi vladu s onima s kojima je lider tog pokreta i mandatar Milojko Spajić otpočeo pregovore. Hoćete li to i učiniti? Ako hoćete, kako?
Kao utemeljivaču PES-a i nekome ko je, u cilju ostvarivanja ideje oko koje smo okupljali građane, obišao Crnu Goru uzduž i poprijeko, predvodeći listu PES-a na lokalnim i predsjedničkim izborima – najmanje je potrebno da mi bilo ko drugi tumači očekivanja naših pristalica. Posebno to ne treba da rade ljudi koji su se Pokretu priklonili (pritom, ne znam da li i formalno) kada je već bilo izvjesno da će postati najjača politička snaga u Crnoj Gori. Kao predsjednik Crne Gore, izuzeo sam se iz bilo kakvog učešća u dosadašnjem procesu formiranja Vlade, imajući u vidu da je to posao mandatara, a ne moj.
Takođe napominjem da nisam učestvovao ni u kreiranju i izglasavanju poslaničke liste PES-a, koja je bila isključiva stvar izbora nosioca liste Milojka Spajića.
Ipak, gospodin Spajić od mene u svakom trenutku može dobiti stav ili mišljenje o tome kako vidim ovaj proces i, eventualno, ideje koje mu mogu pomoći da uspješno okonča posao koji je započeo prije tri mjeseca, odmah nakon parlamentarnih izbora. Bez želje da se miješam u ono što je njegova odgovornost i u to kakve će odluke donositi u svojstvu mandatara.
Nije dobro da se drugačije mišljenje poslanica tumači kao moj uticaj
Koliki je Vaš uticaj na dvije poslanice PES-a koje su javno najavile da neće podržati Vladu kakvu je zamislio mandatar Milojko Spajić? Da li ste razgovarali s njima o formiranju Vlade? Ako jeste, kada i kakav je bio ishod takvog razgovora?
Nije dobro za politički ambijent da se drugačije mišljenje, po automatizmu, tumači kao plod nečijeg uticaja, a ne slobode u djelovanju svakog pojedinca.
Upravo je sloboda mišljenja ono za šta smo se izborili u kontekstu demokratskih promjena u Crnoj Gori.
Ovo posebno nije dobro ako se radi selektivno pa se zauzimanje drugačijeg stava od stava matične organizacije, ako nam ide u korist – prihvata, a ako je kontra naših trenutnih interesa – kvalifikuje kao izdaja.
Nijedna partija, pa ni PES, ne smije biti skup ljudi koji dižu i spuštaju ruke naspram očekivanja pojedinaca, već poprište za slobodno iskazanu volju.
POLITIKA
Spajić o učešću bivšeg DF-a u Vladi: Ne treba biti zatvoren za razgovore
„Optimista sam da će se formirati proevropska vlada“, poručio je lider Pokreta Evropa sad i istakao da opstrukcije postoje od početka

Mandatar i predsjednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić kazao je nakon sastanka sa predsjednikom države Jakovom Milatovićem da je optimista da će vlada biti formirana. Kazao je da opstrukcije postoje od početka, ali da se trudi da se vlada formira što prije.
„Prošli smo mnoge teme, i o tome kako je bilo i u posjetama koje je predsjednik imao. Optimista sam da će se vlada formirati. Biće proevropska vlada. Ništa što je dobro nije lako. U Crnoj Gori se često stvari zakomoplikuju bez potrebe. Trudimo se i ja i tim da pregovore ubrzamo. Svjesni smo situacije da je potrebna Vlada. Postoje opstrukcije od početka“, kazao je Spajić nakon sastanka, prenosi RTCG.
Te opstrukcije su, kaže Spajić, učestale ove godine, i tokom predsjedničke kampanje i tokom parlamentarnih izbora.
„Evo i sada opstrukcije. Mi ih očekujemo, borimo se, želimo bolju budućnost za građane“, kazao je Spajić.
On je ponovio da je Glavni odbor PES-a izglasao većinu od 44 poslanika, i sada je „na nama da to pretočimo u Parlamentu“.
Govoreći o učešću koalicije ZBCG kaže da ne treba biti zatvoren za razgovore ni sa tom koalicijom, ali ni drugim partijama.
„Treba razmišljati o širokom razgovoru“, kazao je Spajić, prenosi RTCG.
Podsjetimo, danas je istekla polovina roka od 90 dana, koliko mandatar ima da sastavi novu Vladu.
Milatović bi, kako su ranije mediji prenijeli, svom partijskom kolegi (obojica su u rukovodstvu Evrope sad) ukoliko mandatar nije došao do željene većine, mogao ponuditi kompromisno rješenje.
O čemu se konkretno radi, pretpostavljalo se da će vjerovatno će biti poznato nakon sastanka dvojice lidera.
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Podgoričanin zbog kopanja tunela
- BALKAN I SVIJET3 дана ranije
Kosovo: Naoružani ljudi upali u manastir Banjska, monaštvo i vjernici zaključani u konaku
- BALKAN I SVIJET3 дана ranije
Vučić: Ubijena trojica Srba sa Kosova
- DRUŠTVO2 дана ranije
Majka preminule bebe iz Nikšića: Sa njom je sve bilo u redu, slučaj se zataškava
- BALKAN I SVIJET3 дана ranije
Ubijen policajac na Kosovu, drugi ranjen: Kurti optužio Beograd
- POLITIKA3 дана ranije
Evropa sad: U novoj Vladi biće Srba