Connect with us

POLITIKA

LIDER SNP-A DANAS SA PATRIJARHOM PORFIRIJEM U BEOGRADU

Joković: Bila bi mi čast da potpišem Temeljni ugovor

„Potpisivanje ugovora ispravljanje nepravde prema SPC“

Lider Socijalističke narodne partije Vladimir Joković izjavio je da potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom predstavlja „ispravljanje nepravde prema njoj“, kao i da je to trebalo da bude urađeno u maju prošle godine, kada je premijer Zdravko Krivokapić boravio u Beogradu.

Ističe da se SPC nije miješala u politička pitanja u državi, kao i da se država Srbija nije miješala u unutrašnja pitanja Crne Gore.

„Dritan Abazović se sastao privatno sa našim patrijarhom. Ja imam poziv i sjutra se sastajem sa patrijarhom. Zadovoljstvo mi je da se sastanem sa Patrijarhjom srpskim Porfirijem“, rekao je Joković sinoć u emisiji „360 stepeni“ na N1 i dodao da ne želi da komentariše posjetu Abazovića.

Komentarišući temeljni ugovor sa SPC, on je naveo da je usaglašen maja mjeseca prošle godine premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić trebao da potpiše taj dokument. Međutim, nepoznato mu je zašto to nije urađeno, i šta se u međuvremenu desilo.

„Ne vidim zašto se sad, kada je na provjeri povjerenje Vladi Crne Gore, da se izlazi u javnost i objavljuje da će Vlada da potpiše Temeljni ugovor. Zašto nije u prethodnih godinu i po dana“, zapitao je on.

„Ključni stav ove Vlade je bio da se promijeni Zakon o slobodi vjeroispovesti, i da se potpiše Temeljni ugovor… I to je pitanje za Zdravka Krivokapića, otkud baš sad, u ovom trenutku, i zašto nije do sada, kada je sve bilo dogovoreno u maju prošle godine“, rekao je Joković.

Prema njegovim riječima, Krivokapić je trebao da potpiše Temeljni ugovor kada je došao u Beograd. Nakon toga, podsjeća, izgubio je podršku Demokratskog fronta.

„Da je imao političke odgovornosti u punom smislu riječi, Krivokapić je tada trebao da izađe pred parlament i da provjeri da li ima povjerenje ili nema… Nije urađeno ono što je dogovoreno i otuda je ljutnja Srpske pravoslavne crkve“, istakao je Joković.

Ocjenjuje da Vlada Crne Gore, koja nema puni politički kapacitet, ne treba sada da potpisuje Temeljni ugovor.

Kaže da bi u slučaju da njemu bude dužnost da potpiše Temeljni ugovor – njemu to predstavljalo „istinsku čast“.

„Suština je da to bude potpisano, kao što je potpisano sa Islamskom vjerskom zajednicom i Katoličkom crkvom u Crnoj Gori. Ništa se drugo ne traži, nego da se na istim osnovama potpiše ono što su potpisale druge dvije vjerske zajednice. Dakle, ovdje je riječ o ispravljanju nepravde prema SPC“, kazao je on.

Potpisivanje veliki iskorak u odnosima Crne Gore i SPC

Joković je podvukao da će potpisivanje Temeljnog ugovora biti „veliki dan i veliki iskorak u odnosima države Crne Gore i Srpske pravoslavne“.

„Nikada se SPC nije miješala u političke odnose u Crnoj Gori. Posljednja dešavanja su zbog nepravednosti ovog zakona. DPS je zakonom uključio SPC u proteste koji su tako bili vođeni i koji su bili veličanstveni“, naveo je gost N1.

Dodaje da je svrha Zakona o vjerskim zajednicama bila otimanje imovine SPC u Crnoj Gori.

„Crkva se je miješala samo u domenu onoga što se tiče crkve. A to miješanje Srbije, ja nikada nisam primijetio da se država Srbija miješa u unutrašnja pitanja Crne Gore“, smatra Joković.

On je ocijenio kao neuspješan dosadašnji rad Vlade Crne Gore, navodeći da nijedna strana investicija nije došla, da se broj nezaposlenih enormno povećao, a da odnosi unutar stranaka u okviru vladajuće koalicije „gotovo da nisu ni postojali“.

„Zašto je to tako, to je pitanje za premijera“, kazao je Joković.

„Sazrijevanje demokratije“

Komentarišući predstojeću sednicu Skupštine Crne Gore, one je ocijenio da „Vlada pala onog trenutka kada je Demokratski front rekao da je više ne podržava“.

Pošto nije došlo do sada do provjere podrške Vlade u parlamentu, očekuje da će se to desiti na sljedećoj sjednici.

„Što god da bude, ništa strašno. Sazrijevanje demokratije“, prokomentarisao je Joković, ne isključujući mogućnost izbora neke nove Vlade Crne Gore.

On je na pitanje da li će učestvovati u izglasavanju nepovjerenja Vladi Crne Gore rekao da „SNP neće rušiti Vladu, ali i da neće žaliti za njom“.

Joković demantuje da je pregovarao o eventualnom angažovanju u narednoj Vladi Crne Gore i ističe da „nijednu riječ o tome nije progovorio ni sa kim“.

„Ne znam ni ko bi bio premijer, ni ko bi bio u sastavu nove Vlade. Sve je ovdje otvoreno. Ne može niko reći kako će biti“, zaključio je on.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije