Connect with us

POLITIKA

KAZAO JE DA NE ŽELE DPS U VLADI

Joković: SNP će glasati za smjenu Bratić

Ono što smo doživjeli od nje nismo ni od DPS-a, poručuje lider SNP-a

Postojeća Vlada je izgubila povjerenje svih partija i poslanika koalicije „Za budućnost Crne Gore“ osim jedne partije i jednog poslanika. Ni Demos je više ne podržava, pa se postavlja pitanje u ime koje većine trenutna vlada vrši vlast, kazao je u izjavi za „Dan“ predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković.

On je komentarisao činjenicu da aktuelna Vlada Zdravka Krivokapića već pola godine nema podršku parlamentarne većine, iz čijih redova su u više navrata tražili njenu smjenu, što uveliko blokira donošenje važnih zakona u Parlamentu, na predlog Vlade.

„U svim demokratijama na planeti u ovakvoj situaciji premijer bi tražio glasanje o povjerenju u parlamentu. Kako toga sigurno neće biti, izbor nove vlade u okviru ove parlamentarne većine i partija nacionalnih manjina, jedino je rešenje“, istakao je Joković.

SNP, na čijem čelu je Joković, zajedno sa građanskim pokretom URA i manjinskim partijama, potpisao je prije više od deset dana Memorandum o saradnji, čija je, kako je više puta ponovio, osnova stabilizacija političkih prilika i prevazilaženju unutrašnjih podjela.

Partije potpisnice obavezale su se da će sarađivati na pomirenju u Crnoj Gori, izgradnji građanske države, poštovanju Ustava, radu na depolitizaciji institucija u cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji, snažnom ekonomskom razvoju, izgradnji socijalne države i države vladavine prava, zaštiti i unapređenju prava manjina i njihovoj integraciji u institucije, uspostavljanju ekološke države.

Ovaj memorandum naišao je na snažan otpor nekih partija iz parlamentarne većine, iz kojih je navođeno da to može biti osnov za buduću manjinsku vladu, podržanu Demokratskom partijom socijalista (DPS).

„Važno je jedino što piše u Memorandumu o saradnji, koji smo potpisali, a insinuacije partija, nedostojnih Socijalističke narodne partije (SNP) nas ama baš nimalo ne interesuju. Posebno ne medijska hajka plaćenih botova od onih koji su dobili u ovoj vladi mnogo više nego što su i sanjali. Svakako, želimo vladu bez DPS-a“, rekao je Joković.

U Izvještaju Evropske komisije (EK) naglašava se da nije postignut napredak u oblasti pravosuđa, a implementacija ključnih pravosudnih reformi stagnira. Odlučna politička posvećenost potrebna za deblokiranje važnih segmenata tih reformi još uvijek je neriješena, a brojna imenovanja u pravosuđu preostaju u parlamentu zbog nemogućnosti da se obezbijedi kvalifikovana većina. Joković je kazao da je pravosudna reforma neophodna.

„Mora se učiniti sve da do toga i dođe. Neko je iz njemu znanih razloga blokirao izbor Tužilačkog savjeta i to bi trebao da objasni zbog čega. Čujem da je postignut dogovor između DF-a i Demokrata oko tužilačkog savjeta, i to me raduje. No, nije to dovoljno i moraju razgovarati i sa svim partijama parlamentarne većine. Slažem se da se do toga mora doći konsenzusom i mi smo otvoreni za dijalog i rešenje ovog veoma bitnog problema“, zaključio je Joković.

Glasaće za interpelaciju ministarke Bratić ako ne ispravi grešku

Poslanici će se ove nedjelje izjašnjavati i o zahtjevima za smjenu tri ministra – vanjskih poslova, Đorđa Radulovića, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Stijovića, te ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić.

Joković je već ranije najavio glasanje za interpelaciju ministarke Bratić, te isticao da ono što su doživjeli od nje nijesu ni od Demokratske partije socijalista. On je za „Dan“ ponovio ove navode.

„Ona je smijenila Laloševića bez i jednog jedinog argumenta i još dodala niz netačnih navoda. Dovela je na mjesto, koje je pripalo SNP, osobu koja je završila fakultet u Maglaju, gdje je teže doći do fakulteta nego ga završiti. Ostavili smo joj mogućnost da prizna i ispravi grešku, i, ako toga ne bude, a čini mi se neće, svakako ćemo glasati za interpelaciju“, kazao je Joković.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije