Connect with us

POLITIKA

ZASIJEDANJE GENERALNE SKUPŠTINE UJEDINJENIH NACIJA

Kabinet Milatovića: Abazović mimo znanja predsjednika države predvodi državnu delegaciju u Njujorku

Televiziji Vijesti potvrđeno iz kabineta predsjednika države, da je tek nakon njihove intervencije prema Ujedinjenim nacijama Abazović pristao da bude dio delegacije koju predvodi Milatović. U Ministarstvu vanjskih poslova tvrde suprotno

Abazović, Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ; Milatović, Foto: zoran žestić / tanjug

Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija neće prisustvovati dvije delegacije. Tako makar tvrdi generalni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova, funkcioner Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić.

„Crnogorska delegacija je jedna i šef te delegacije je predsjednik, shodno prethodnom dogovoru koji su imali premijer i predsjednik. I znam da je, nakon toga što je dogovoreno da predsjednik države bude šef delegacije, on je obaviješten od strane premijera da će premijer u svojstvu koordinatora MVP, ići, odnosno biti dio te delegacije“, rekao je Televiziji Vijesti Radovanić.

Odgovor Ministarstva vanjskih poslova stiže nakon što je šef države Jakov Milatović na društvenoj mreži X saopštio da Dritan Abazović, u funkciji koordinatora Ministarstva vanjskih poslova, a de fakto u funkciji premijera – nastupa sa posebnom delegacijom na okupljanju državnika u Njujorku što, kako je naveo, unosi zabunu i ne doprinosi ozbiljnosti diplomatskog predstavljanja Crne Gore.

Radovanić to demantuje, uz objašnjenje zašto je važno da u Njujorku bude i ministar vanjskih poslova

„Odnosno koordinator upravo zbog ustavnih ograničenja koja predsjednik ima, odnosno da Vlada je ta koja vodi unutrašnju i spoljnu politiku, tako da na tim sastancima je važno da bude predstavnik izvršne vlasti, odnosno Vlade. Ono što je važno naglasiti jeste da je vjerovatno neko namjerno htio da – ili u nekom vidu neznanja, da budem malo grublji – je htio da to obrazloži na drugi način“, rekao je Radovanić.

Televizija Vijesti danas je nakon ovih navoda Radovanića zatražila komentar iz kabineta predsjednika Milatovića, insistirajući na razjašnjenju tvrdnje da su Abazovic i Milatovic dogovarali posjetu.

U odgovoru koji je Televizija Vijesti dobila, iznijete su potpuno suprotne tvrdnje, uz napomenu da su u vladinoj Platformi jasno označene dvije delegacije.

„Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović kao koordinator Ministarstva vanjskih poslova prijavio je, mimo znanja Predsjednika Crne Gore, da će on predvoditi državnu delegaciju na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, iako je ove godine, po ranije ustaljenoj praksi rotacije, na čelu delegacije Predsjednik države. Time nije ispoštovan član 7. Zakona o vanjskim poslovima kojim je propisano da Ministarstvo obavještava Predsjednika o značajnim pitanjima iz oblasti vanjske politike i međunarodnih odnosa. Takođe, prekršeno je pomenuto pravilo rotacije Predsjednika i premijera na čelu delegacije. Nakon zvanične komunikacije kabineta Predsjednika prema UN-u, premijer Abazović odustao je od svog prijedloga i kabinet Predsjednika je obaviješten da će on biti dio delegacije koju predvodi Predsjednik Jakov Milatović, u svojstvu koordinatora Ministarstva vanjskih poslova“, odgovoreno je Teelviziji Vijesti iz Kabineta predsjednika Crne Gore.

Delegacija ili dvije, jedno je jasno – sa predsjednikom i premijerom u Njujork će letjeti i značajan broj saputnika. Dok je na spisku predsjednikovog tima devetoro iz njegovog kabineta, premijerov broji osam članova, ne računajući ambasadora pri UN-u i dvoje njegovih savjetnika, koji borave u Sjedinjenim državama.

„Ići će koodinator MVP. Sa njim će putovati njegova šefica kabineta, dvoje savjetnika, a ispred MVP će ići državni sekretar i generalni direktor, u čijem su portfoliju, između ostalog, i UN. To je šest ljudi u ime MVP i dvojica članova obezbjeđenja, što bi se opet ponovilo da imamo ministra vanjskih poslova, koji je u suštini štićena ličnost. A to što predsjednik države vodi cjelokupni kabinet ili koliko god već članova, to je već pitanje za njega. Na primjer, delegacija Sjeverne Makedonije će brojati oko 40 ili nešto više od 40 ljudi, a primjera radi, delegacija Brazila, sa kojom se mi ne možemo naravno porediti, ima oko 580 članova“, naveo je Radovanić.

Iz Milatovicevog kabineta objasnili su sastav delegacije koja prati šefa države:

„Broj članova delegacije Predsjednika Crne Gore definisan je u skladu sa potrebama agende i u skladu sa obavezama Predsjednika na Generalnoj sjednici UN-a i pratećim događajima, a imajući u vidu da je koordinacija sa MVP o predstavljanju države na ovom važnom događaju izostala. Takođe, ukazujemo na nesvakidašnju praksu da MVP tumači Ustavne nadležnosti Predsjednika što nije u domenu ovog resora“.

Crnogorska delegacija u Njujork će letjeti komercijalnim avionom, a koliko će ovo putovanje koštati građane Crne Gore još se ne zna

„Projekciju tačnu ne možemo imati dok se ne završi cijeli put. Imamo određenu projekciju, ta projekcija neće naravno odstupati od prakse koja je bila prethodnih godina“, rekao je Radovanić.

Put i boravak u Njujorku oko 20 ljudi, sigurno neće koštati malo. Pošto plaćaju građani, valjda će i oni od toga vidjeti neku korist.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije