Connect with us

POLITIKA

LIDER DF-A

Mandić: Određeni centri pokušavaju da eliminišu DF iz političkog života

Ideja i snaga DF se ne može zaustaviti koliko god da su oni jaki, organizovani, podmukli i spremni na svaku niskost i nitkovluk, kazao je Mandić

Nakon ponovljene presude Milanu Kneževiću, Milutinu Đukanoviću, Marini Jočić, Branku Raduloviću i ove jučerašnje protiv Nebojše Medojevića, očigledno je da su određeni centri opet angažovali djelove sudstva za obračun sa DF-om, kazao je jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić.

„To primjećuje ukupna javnost i nije teško zaključiti šta su konačni ciljevi. Te poluskrivene adrese veoma aktivno rade i kroz sadašnje segmente izvršne vlasti, pokušavajući da eliminišu DF iz političkog života“, kazao je Mandić.

Dodao je da im naravno neće poći za rukom jer smo ih prepoznali, a njihove neprijateljske namjere ćemo uskoro raskrinkati.

„Ideja i snaga DF se ne može zaustaviti koliko god da su oni jaki, organizovani, podmukli i spremni na svaku niskost i nitkovluk“, zaključuje Mandić.

POLITIKA

PES odgovorio Vučiću: Nije vam smetalo dok je DPS usvajao rezolucije o Srebrenici! Đukanovićev režim ste nazivali prijateljskim, a samog Đukanovića političarem od koga treba učiti“

„Onima koji kritikuju aktuelnu Vladu u Crnoj Gori nije smetao stav Abazovićeve Vlade niti njenih članova u vezi sa genocidom o Srebrenici, pa ni činjenica da su je izabrali oni koji su tri decenije vladali u Crnoj Gori. Imali su toliko razumijevanja za unaprjeđenje saradnje, čak do mjere da su neki ministri Abazovićeve Vlade, koji su lično prisustvovali i komemoracijama u Potočarima, dobijali Orden srpske zastave drugog stepena“

Premijer i lider PES-a Milojko Spajić, Foto: Boris Pejović

Kontinuirani i nekorektni komentari zvaničnika Srbije na račun crnogorskih amandmana u kritikama su skoro usaglašeni sa nekadašnjim prijateljima iz sadašnje crnogorske opozicije, saopštio je Pokret Evropa sad (PES).

Takođe, dodaju, te reakcije su „besmislene ako uzmemo u obzir da je Srbija propustila mogućnost da sama reaguje“ i amandmanima koriguje inicijalni tekst rezolucije koja je na dnevnom redu Ujedinjenih nacija.

Ranije danas, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su amandmani koje je Crna Gora podnijela na rezoluciju o genocidu u Srebrenici odvratna igra i perfidan trik.

„Neprincipijelnost pojedinih zvaničnika Srbije ogleda se i u tome što reaguje na račun rada aktuelne Vlade Crne Gore, a ćutali su i sarađivali sa Vladama DPS-a i Dritana Abazovića, što nažalost govori da aktuelna vlast u Srbiji ima jako čudne aršine“, navodi se u saopštenju.

„Očigledno im nije smetala deklaracija o Srebrenici iz 2009. godine. Podsjetićemo javnost da su na sedmi kogres DPS-a dolazili predstavnici SNS-a i slali pozdravne poruke, Đukanovićev režim nazivali prijateljskim, a samog Đukanovića političarem od koga treba učiti“, dodaje PES.

Zato ne čudi, kako su kazali, što su se iz DPS-a „pozivali na izjave čak i predsjednika Srbije kao krunski dokaz za umiješanost lidera DF-a u navodnom državnom udaru oktobra 2016. godine.“

„Samo pola godine kasnije, u februaru 2017. godine upravo su sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Duško Marković isticali da dvije države imaju najbolje odnose u posljednjih 20 godina, te da se odluke Crne Gore ne doživljavaju kao prijetnja Srbiji. Možda sada neki zvaničnici iz Beograda žude za tim starim vremenima“, saopštio je PES.

Takođe, kako su kazali, onima koji kritikuju aktuelnu Vladu u Crnoj Gori nije smetao stav Abazovićeve Vlade niti njenih članova u vezi sa genocidom o Srebrenici, pa „ni činjenica da su je izabrali oni koji su tri decenije vladali u Crnoj Gori.“

„Imali su toliko razumijevanja za unaprjeđenje saradnje, čak do mjere da su neki ministri Abazovićeve Vlade, koji su lično prisustvovali i komemoracijama u Potočarima, dobijali Orden srpske zastave drugog stepena. Stoga, samo podsjećamo koliko su pojedini funkcioneri iz zvaničnog Beograda blagonaklono ćutali i unaprjeđivali saradnju dok su njihovi prijatelji Abazović i DPS bili na vlasti i usvajali rezolucije o Srebrenici“, navodi se u saopštenju.

„Umjesto što pojedinci dijele lekcije o rezolucijama, svrsishodnije bi bilo da se svi posvetimo poboljšanju odnosa Srbije i Crne Gore, ukoliko za to nije uslov povratak DPS-a, iako znamo koliko je dobrog za Crnu Goru i srpski narod uradila ta partija za tri decenije“, zaključuje PES.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Vučić: Amandmani Crne Gore na rezoluciju o Srebrenici su odvratna igra i perfidan trik, hoće Srbiji da zapuše usta

„Ono što je sigurno je da ćemo da se borimo. To vam garantujem. Znam kolika je sila koja prijeti i koliko su snažni i da ćemo dati sve od sebe“, rekao je Vučić

Vučić, Foto: Dimitrije Gali

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su amandmani koje je Crna Gora podnijela na rezoluciju o genocidu u Srebrenici odvratna igra i perfidan trik.

Vučić je gostujući na TV Pink rekao da će se u ponedjeljak sastati sa predstavnicima Srba iz regiona i patrijarhom u hramu Svetog Save i razgovarati o rezoluciji o Srebrenici.

„Ono što je sigurno je da ćemo da se borimo. To vam garantujem. Znam kolika je sila koja prijeti i koliko su snažni i da ćemo dati sve od sebe“, rekao je Vučić.

Dodao je da će mu savjest biti čista.

On je naveo da postoje regionalne platforme koje žele da ruše Srbiju, te da je ponosan kada je u negativnom kontektu na njihovim naslovnim stranama.

„“Vijesti“ su antisrpski medij, ja sam ponosan kada sam negativno predstavljen na njihovim naslovnim stranama. Oni kažu umjerena doza agresivnosti. A ja sam rekao da se ne miješamo u unutrašnje stvari Crne Gore. Ambasadori im se miješaju u to ko će im biti u vladi. Mi poštujemo susjede i međunarodno pravo, (ali) ne mogu uvijek da razumijem sve“, rekao je Vučić.

Govoreći o amandmanima Crne Gore na rezoluciji, Vučić smatra da je time trebalo da se Srbiji “zapuše usta”.

„Neko lupetanje o jedinstvu različitosti je jedan, a drugi je da postoji individualnu odgovornost. Pa zašta će vam onda rezolucija jer individualnu krivičnu odgovornost imamo. Pa šta to radite? Riječ je o triku“, rekao je Vučić.

“Pogledajte tu dozu bezbobzirnosti njihovih medija da se Srbija iživljava na Crnoj Gori. Mi smo ti koji vršimo agresiju u regionu, to je ludački inverzno ponašanje, te laži… U četvrtak uveče ćemo znati ko su nam prijatelji u svijetu, pokazaćemo na svakom mjestu ko ne bude glasao su nam prijatelji, za ostale ćemo dobro znati da nam nisu prijatelji”, rekao je Vučić.

Naveo je da nijednim rezultatom neće biti srećan ali će biti “pobosan na našu borbu”.

“Uvjeren sam da će građani Srbije biti ponosni”.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije