Connect with us

HRONIKA

OSNOVNI SUD U PLAVU

Počelo suđenje Murinjaninu zbog sječe trule borovine: Šteta 33 eura

„Ovdje se poteže pitanje dva čoka trulog drveta, a hiljade i desetine hiljada kubika drveta iz plavskih šuma je bez kazne posječeno, glave su padale bez kazni, a država je u ovom slučaju izvukla tešku artiljeriju i topove da puca na vrabca“, kazao je njegov advokat

Foto: RTCG

Mještaninu Murina, Dragiši Katiću, danas je u Osnovnom sudu u Plavu počelo suđenje po tužbi Uprave za šume na kojem ga terete da je posjekao pola kubika stare borovine i napravio štetu od 33 eura. Njegov advokat Brano Dašić rekao je Portalu RTCG da su saslušani lugari i da je preostalo da se saslušaju i službenici Uprave za šume PJ Plav, zbog protivrječnosti nekih naloga, u kojima se u jednom tvrdi da je imao dozvolu, a u drugom da nije.

„Meni je žao što je do ovog suđenja uopšte došlo. Kamo sreće da je Crne Gora pravna država i da se odgovara krivično zbog 33 eura, ali mi smo galaksijama daleko od toga. Ovdje se poteže pitanje dva čoka trulog drveta, a hiljade i desetine hiljada kubika drveta iz plavskih šuma je bez kazne posječeno, glave su padale bez kazni, a država je u ovom slučaju izvukla tešku artiljeriju i topove da puca na vrabca“, kazao je Dašić.

On je podsjetio da je riječ o opožarenom i polutrulom drvetu, koje je posječeno još prije dvije godine, i da je krivična prijava podnesena od strane lugara.

„Iz priloženih fotografija se vidi da je to drvo u stanju je propadanja. Katić je imao nalog kada je to sjekao. Sada me terete da je otuđio 0,55 metara kubnih, i napravio štetu od čitavih 33 eura“, rekao je advokat Dašić.

Dragiša Katić se, kako je ranije rekao našem portalu, našao na sudu nakon što nije prihvatio predlog tužilaštva da Upravi za šume PJ Plav nadoknadi štetu u iznosu od 358 eura, jer tvrdi da to drvo ne vrijedi ni petnaest eura.

„Pravosudni organi su podigli državu na noge i napisali optužnicu u kojoj me terete za djelo krivično djelo „sitna krađa, utaja i prevara“.

„Dana 19. 09 2022. godine, oko 13 časova, u državnoj šumi, odjeljenje broj 48. mjestu Murinska Rijeka, opština Plav, svjestan svog djela čije je izvršenje htio, znajući da je isto zabranjeno, tuđu pokretnu stvar oduzeo drugom u namjeri da njenim prisvajanjem sebi pribavi malu imovnisku korist, na način što je od drveta vrste bor i stanju izvala, isjekao dva trupca dužine 1,20 metara, prečnika 0,60 metara i 0,49 metara, ukupne neto mase 0,55 metara kubnih, koja je potom oduzeo i prisvojio tako šte je iste utovario u zadnji dio svog vozla marke „Lada“, model „Niva“, registarskih oznaka RO AB 928, a zatim ih dovezao do svoje porodične kuće u mjestu Murino, opština Plav, na koji način je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u vrijednosti od 33,00 eura“, piše u optužnici.

Njegov advokat tvrdi da mu ovo liči kao na vrijeme komunizma kada je šef prodavnice dizao galamu zbog toga što je neko dijete uktralo čokoladu, a u blagajni prikrivao ko zna koliko manjak.

„U ovom slučaju država je na nogama zbog dva trula čoka drveta, a na ovaj način se statistički prikazuje da se nešto radi i prikrivaju krađe milionske vrijednosti u crnogorskim šumama. Još jednom kažem da je potpuno neprimjereno da držav poteže čitav aparat zbog ovog slučaja, u kojem će se napraviti sudski troškovi višestruko veći od vrijednosti za koju je Katić optužen“, kazao je advokat Dašić.

On je izrazio nadu da će nakon uvida u protivurječne naloge Uprave za šume i saslušanja svjedoka iz PJ Plav, mještanin Murina, biti oslobođen.

„To je jedino ispravno. Nije dobro što država na ovaj način stavlja etikete ljudima i krivično ih goni, kada u pravosudju imaju posla preko glave oko milionski vrijednih predmeta koji još čekaju na procesuiranje“, kazao je Dašić.

Ranije su i iz Udruženja drvoprerađivača ukazali na besmislenost ovog slučaja, dok koncesionari nezakonito sijeku i bespravno odnose hiljade kubika najkvalitetnije krađe na prostoru ove sjeverne opštine.

„Sve ovo se dešava u trenutku kada je Vlada najavila borbu protiv šumarske mafije. Vidimo kakva je to borba. Ne bi nas iznenadilo da je Uprava za šume PJ Plav, našeg komšiju iz Murine, Dragišu Katića, prijavila Specijalnom državnom tužiocu“, kazali su Portalu RTCG iz Udruženja drvoprerađivača Plav povodom slučaja Katić.

Dragiša Katić je ozbiljno shvatio slučaj i angažovao advokata, jer smatra da bi pravno neuk, mogao lako da propusti neki važan detalj tokom sudjenja.

Sljedeće ročište u slučaju štete od 33 eura, odnosno 0,55 kubika trulog drveta, zakazano je 6. april.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

U udesu u Radovićima poginula jedna osoba

Jedna osoba je povrijeđena i prebačena u KBC Kotor

Foto: Radio Tivat

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u ranim jutarnjim satima, u 5.40, na kružnom toku Tivat – Kotor – Budva, stradala je jedna osoba, dok je jedna povrijeđena i prebačena u KBC Kotor, potvrđeno je RTCG iz OKC.

Nesreća se dogodila u mjestu Radovići, prenosi Radio Tivat. U sudaru su učestvovala dva putnička vozila.

Na lice mjesta nalaze se brojne patrole policije, vatrogasaca i hitne pomoći, iz Tivta i Kotora.

Tužilac vrši uviđaj.

Saobraćaj je usporen, ali, kako kažu iz OKC, bez zastoja. Vozačima se savjetuje oprez.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Umro Brano Mićunović

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću

Mićunović

Crnogorski biznismen Branislav Brano Mićunović preminuo je danas, saznaje Portal RTCG.

Mićunović je decenijama u fokusu javnosti u zemlji i regionu, njegovo ime povezivano je sa brojnim aferama, a jedno vrijeme mu se sudilo u Italiji zbog optužbi za međunarodni šverc cigareta. Pravosnažno je oslobođen.

Rođen je 1953. godine u Nikšiću.

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala je prošle godine deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima je bio i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodilo se u saopštenju Vlade SAD tada.

Kao rezultat te akcije, sva imovina i interesi u imovini označenih osoba, koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama ili je u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD, blokirani su i moraju biti prijavljeni OFAC-u.

„Osim toga, sve kompanije koje su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u ukupnom iznosu, 50 odsto ili više od jedne ili više blokiranih osoba takođe su blokirane. Sve transakcije od strane osoba iz SAD-a koje uključuju bilo koju imovinu ili interese u imovini označenih ili drugih blokiranih osoba su zabranjene, osim ako nisu odobrene opštim ili specifičnim dozvolama OFAC-a, ili izuzećem. Zabrane uključuju davanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od takvih osoba. Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se angažuju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcionisanim pojedincima mogu biti izložene sankcijama ili biti predmet izvršnih mjera“, tvrdilo se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Policija pretresa kuće na Žabljaku za koje se vjeruje da pripadaju Lazoviću

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije

Lazović, Foto: Boris Pejović

Policija od jutros pretresa više objekata na Žabljaku, saznaje nezvanično Televizija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima, vjeruje se da su pitanju su objekti Marka Lazovića, sina uhapšenog bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) objavilo je prije dva dana video snimak samo dijela imovine za koju bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji istaknuti funkcioner policije Zoran Lazović ne spore da je njihovo vlasništvo. Kako je saopštio portparol SDT-a Vukas Radonjić, SDT i Specijalno policijsko odjeljenje svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine Lazovića i Katnića, i to kako one koja je upisana na njih i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica.

“S tim u vezi, objavljujemo video snimak samo dijela imovine za koju okrivljeni ne spore da je njihovo vlasništvo i ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica”, saopštio je Radonjić.

Katnić i Lazović uhapšeni su u nedjelju 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore. Nakon saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici, određen im je pritvor do 30 dana.

MANS je još u aprilu pretprošle godine godine objavio da je sin Zorana Lazovića, Marko Lazović, kupio prije četiri godine vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije “Bemaks”.

Po njihovim navodima, Marko Lazović je dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je Istraživačkom centru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora potvrđeno iz “Bemaksa”, Lazovići su kumovi sa ranijim zvaničnim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

Povodom nuđenog jemstva u Višem sudu za Petra Lazovića, Zoranovog sina, posebno se pominje imovina kompanije “Gufo”, koja je poslužila kao garancija da se predloži jemstvo za mlađeg Lazovića. Od jula 2022. godine, Petar Lazović je u pritvoru a SDT ga tereti za ozbiljna krivična djela.

Kompanija “Gufo” bila je jedan od investitora u izgradnji zgrade poznate kao “Južna kapija grada”, koja se nalazi na obodu Podgorice, a koju je gradio upravo “Bemaks”, prenio je MANS, a drugi investitor na tom projektu je “Master Inženjering”, vlasnik zgrade u kojoj je supruga Lazovića stekla stan i garažu pod povlašćenim uslovima.

Prema tvrdnjama iz MANS-a, “Master Inženjering” je i investitor izgradnje objekta “Hotel Kruser” u Budvi, koji takođe gradi “Bemaks”.

Dok je Marko kupovao nekretnine, piše MANS, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije