Connect with us

POLITIKA

"PLATILI SMO VELIKU CIJENU"

Popović iz Liberalne: Srušiti ekspertsko-apostolsku vladu, vanredni izbori da budu naredne godine

Vjerujem da nama koji smo dobili mandate građana neće biti ni u primisli da u budućim vladama angažujemo osobe bez ikakvog izbornog legitimiteta i legaliteta, naveo je Popović

Andrija Popović, Foto: Arhiva Vijesti

Rano je govoriti o bilo kakvim budućim vladama dok se ne izglasa nepovjerenje aktuelnoj, koja je dominantno doprinijela velikom posrnuću naše države. Više medijski predstavljenih budućih navodnih vlada pojavilo se u javnosti i neozbiljno ih je komentarisati dok se ekspertsko-apostolska vlada ne sruši, kazao je u izjavi za „Dan“ lider Liberalne partije Andrija Popović.

Dodao je da ne treba zaboraviti na ustavnu normu da i u slučaju prestanka mandata ove vlade ona nastavlja da radi do izbora vlade u novom sastavu, a to može biti duži period.

„U slučaju pada aktuelne vlade, Liberalna partija će se, shodno partijskim odlukama, zalagati za formiranje tehničke vlade nacionalnog jedinstva ograničenog roka trajanja čiji zadatak bi bio da u 2023. godini pripremi vanredne parlamentarne izbore. Sličnu vladu je Crna Gora imala u teškom periodu 1993–1996.godine, u doba velike inflacije i rata koji je buktio oko nas, u bivšoj državnoj zajednici, i tada je odigrala veoma pozitivnu ulogu. Samo je takva vlada, koja bi imala podršku kvalifikovane većine od najmanje 49 poslanika, koji su uslov daljeg evropskog puta naše države, odnosno izbora nosilaca najviših pravosudnih funkcija i reforme izbornog zakonodavstva, prihvatljiva za Liberalnu partiju“, naveo je Popović.

Ukoliko dođe do formiranja neke nove tehničke vlade, kako je dodao, poželjno bi bilo da je konstituišu predstavnici svih parlamentarnih partija koje to žele, kako bi imala jaku političku podršku, otvorila politički dijalog koji bi doveo do dogovora oko ključnih ekonomsko-socijalnih pitanja i dalje reforme izbornog zakonodavstva.

„To bi kao konačni rezultat proizvelo neupitne, pravedne i slobodne vanredne parlamentarne izbore u 2023.godini. Platili smo veliku cijenu navodnoj ekspertskoj vladi. Vjerujem da nama koji smo dobili mandate građana neće biti ni u primisli da u budućim vladama angažujemo osobe bez ikakvog izbornog legitimiteta i legaliteta“, istakao je naš sagovornik.

On je kazao da Liberalna partija do sada nije imala nikakve razgovore o budućoj vladi, ali da će se uvijek odazvati pozivu koji bi vodio ka stabilizaciji Crne Gore i neupitnosti evropske perspektive i članstva u NATO-u.

„Jasna je pozicija LP ako im treba naša podrška u parlamentu – vraćanje građanskom i sekularnom uređenju države, poštovanje ljudskih i vjerskih osjećanja i posebnosti svih, antifašizam, demokratske reforme, stvarna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije kroz izbor najviših pravosudnih funkcija“, navodi Popović.

On je naglasio da je potreban konsenzus kao izraz podrške najmanje dvije trećine odnosno tri petine poslanika u parlamentu kako bi se razriješili krupni izazovi pred kojima se država nalazi.

„Ovakav evropski konsenzus kroz dijalog preporučuju nam i snažno sugerišu i naši zapadni partneri. U ovom vremenu je Crnoj Gori neophodan građanski konsenzus u skladu sa evropskim standardima, a uskoro ćemo saznati postoji li takva zrelost i konsenzus kod nas“, naveo je Popović.

Nastaviti kretanje ka EU

Popović je istakao da je jasno da bi rješavanje svih krupnih otvorenih pitanja kroz eventualnu tehničku vladu nacionalnog jedinstva omogućilo Crnoj Gori da prevaziđe velike podjele i probleme i nastavi kretanje prema EU.

„Zapadni partneri će nam na tom putu bez sumnje pružiti podršku i dobre usluge. S druge strane, aktuelna većina u crnogorskom parlamentu ima istočne partnere. Kao što vidimo, svi su na kanabeu kod Vučića i Porfirija u Beogradu, sa velikom ulogom Srpske pravoslavne crkve (SPC), klerikalizacijom javne scene, rušenjem građanskog koncepta društva. Kako kroz neku novu vladu nacionalnog jedinstva pomiriti ta dva puta? Ponovo na istoj raskrsnici kao i decenijama unazad: put ka Evropskoj uniji (EU) i Sjedinjenim američkim državama (SAD), ili ka Srbiji i Rusiji, bez obzira što smo već pet godina članica NATO-a. Ako i dalje budemo težili ka vječnoj unutrašnjoj borbi, podjelama i samodestrukciji, tu niko ne može pomoći, pa ni Eskobar“, zaključio je Popović.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije