Connect with us

DRUŠTVO

PODACI UPRAVE ZA STATISTIKU

Sjever godišnje napusti 1.200 građana

Minusi i u drugim regijama

Detalj iz Berana, Foto: Berane online

Sjever Crne Gore godišnje u prosjeku napusti oko 1.200 građana, pokazuju podaci Uprave za statistiku, a negativan migracioni saldo prenio se i u 2024. godinu.

Kako pokazuju podaci iz mjesečnog statističkog pregleda Monstata, u januaru je svaka opština na sjeveru, osim Plužina, gdje se zvanično doselio jedan građanin, imala više odseljavanja nego doseljavanja.

Ukoliko gledamo po gradovima, negativan migracioni saldo na sjeveru bilježe Pljevlja (-6), Bijelo Polje (-5), Mojkovac (-4), Berane, Rožaje (-3), Andrijevica, Gusinje (-2), Kolašin, Šavnik i Žabljak (-1), u Petnjici nije bilo ni doseljavanja ni odseljavanja, dok u Plavu imamo po tri doseljena i odseljena. U Plužinama, koje jedine imaju pozitivan migracioni saldo koji iznosi svega jedan, nije bilo nijednog odseljavanja.

Prema ocjeni Almera Mekića iz organizacije Euromost, koja godinama prati iseljavanja sa sjevera, samo masovni protesti svih u toj crnogorskoj regiji mogu je spasiti od nestanka.

„Predstavnici NVO Euromost su u razgovoru sa predsjednikom Opštine Berane, istog pozvali da pozove sve predsjednike opština sa sjevera, bez obzira ko je iz koje političke partije, da dogovore da svi zajedno sa građanima i civilnim sektorom krenu u spasavanje sjevernog regiona i da je to jedini način da se isti spasi od nestanka. Iako je svaki dan situacija na sjeveru gora i svaki dan odlaze mladi, prirodni priraštaj negativan, umjesto da se radi na spasavanju ovog regiona, iz Podgorice se može čuti samo ko se više druži sa mafijašima, ko je sa kime gdje sjedio i slično“, kaže Mekić.

Mekić smatra da je suvišno više ponavljati podatke o odlasku mladih, o migracijama, o negativnom prirodnom priraštaju, kad smo svi svjedoci tim dešavanjima.

„Danas na političkoj sceni namjerno iz Podgorice i nekih političkih centara zavađaju građane na sjeveru po nacionalnom pitanju, kao da su oni jedni drugima neprijatelji, a mi šaljemo svima poruku, Srbima, Crnogorcima, Bošnjacima i Muslimanima na sjeveru Crne Gore, da su im najveći neprijatelji oni što ih zavađaju, jer vas raseljavaju da bi pretvorili vaša mjesta, crkve, manastire i džamije u nekakve rudnike, da bi vam doveli neki treći narod, a sve radi profita i ličnih interesa. ​Šta ćete sa crkvama, manastirima i džamijama ako ne bude nijedan stanovnik u vašim mjestima, kao što već imate u mnogim mjestima na sjeveru. Zato, svi zajedno i složno u borbu, samo sa jednim ciljem – spasiti sjeverni region od nestanka, zaustaviti migraciju, posebno mladih, u suprotnom neće imati nikoga na naša ognjišta za 30 godina. Danas su nam po broju stanovnika tri opštine već izgubile status opštine. Protesti moraju biti masovni gdje se mora poslati jedna jasna poruka Podgorici, da se spasi sjeverni region od nestanka, da nas drugo ništa ne interesuje“, istakao je Almer Mekić.

Negativan migracioni saldo bilježe i neke opštine u centralnoj regiji, a izdvajaju se Zeta (-13), Nikšić (-10) i Tuzi (-4), dok je pozitivan u Podgorici koja ima 36 stanovnika više, Danilovgrad 16 i Cetinje jednog. Na primorju negativan migracioni saldo je u Herceg Novom (-5), Budvi (-4), Tivtu (-2), a pozitivan u Baru 14 i Ulcinju tri.

Građani odlaze jer nemaju uslove za normalan život

Vuk Iković iz pokreta Preokret navodi da iako živite na 15 minuta vožnje od centra Berana, vi možete otići na posao ili u školu samo svojim vozilom ili pješke jer je javni prevoz ukinut. Tako, kako navodi, roditelji plaćaju stan djeci u centru grada, a porodica se okuplja samo vikendom.

„Drvo kao sirovina se i u tom obliku izvozi, a lokalne drvoprerađivačke radnje su ugašene ili rade sa 10% kapaciteta. Lokalni poljoprivredni proizvođač jer prepušten velikim trgovnskim lancima, jer je država ukinula otkupne centre i prepustila malog proizvođača ucjenama velikih igrača. U isto vrijeme Vlada je omogućila poljoprirednicima sjevera da podignu kredite za svoja gazdinstva ali im nije omogućila plasman proizvoda. Ovo je samo dio detalja kojima je građanin prepušten sam sebi. U ovakvoj situaciji on ide u veći grad, gdje je tržište veće, izbor posla i škola veći. Tako imanja na sjeveru ostaju prazna, a povećava se broj stanova u Podgorici koji nijesu praćeni ni saobraćajnom ni zelenom infrastrukturom, pa život i u glavnom gradu postaje sve više nesnosan, tj. nehuman. Sve se ovo da unaprijediti ako postoji politička volja da se vrati javni prevoz, otkupni centi za prehrambenu industriju i pokrene lokalna drvoprerada. Što se rješenje bude duže odlagalo, to će odliv stanovništva sa sjevera biti veći, a radnog kadra sve manje jer neko ko odluči da napusti ili selo ili grad teško se ponovo vraća“, navodi Iković.

(Dan)

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Veljović u teškom stanju: Prebačen u Klinički centar

„Smješten je na KBC i njegovo zdravstveno stanje je ozbiljno ugroženo, a na šta smo ukazivali prethodnih mjeseci“, rekao je Volkov

Foto: Luka Zeković

Bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović prevezen je u Klinički centar Crne Gore i njegovo zdravstveno stanje je ugroženo, potvrdio je Portalu RTCG njegov advokat Mihailo Volkov.

Volkov je Portalu RTCG kazao da su na Veljovićevo loše zdravstveno stanje ukazivali prethodnih mjeseci.

„Smješten je na KBC i njegovo zdravstveno stanje je ozbiljno ugroženo, a na šta smo ukazivali prethodnih mjeseci“, rekao nam je Volkov.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) saopštilo je prošle sedmice da je podgoričkom Višem sudu predalo optužnicu protiv 15 osoba, uključujući i bivšeg direktora Uprave policije Crne Gore Veselina Veljovića, koji se tereti da je zloupotrijebio službeni položaj u korist kriminalne organizacije koja se bavila švercom cigareta.

Optužnica je, osim protiv Veljovića, predata protiv još 14 osoba za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela krijumčarenja, pranje novca i zloupotreba službenog položaja, a u njoi je predloženo da se Veljoviću i još dvojici uhapšenih produži pritvor.

Veljović je jedan od ključnih ljudi u sektoru bezbjednosti u posljednje tri decenije i bliski saradnik bivšeg crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića.

Uhapšen je 24. jula prošle godine.

Tokom karijere, dio partija i nevladinih organizacija optuživao je Veljovića za zloupotrebu položaja, bespogovornu političku lojalnost Đukanoviću, ali i za umiješanost u sporne slučajeve prodaje državne imovine.

Nakon završetka Vojne akademije u Beogradu, Veljovićeva policijska karijera počinje 1992. postavljenjem za komandira Centra bezbjednosti u Pljevljima, na krajnjem sjeveru Crne Gore.

Iz tog perioda problematizovana je njegova uloga u progonu Bošnjaka iz sela Bukovice na sjeveru Crne Gore, u smislu da policija nije, od srpskih paravojnih formacija, zaštitila tamošnje stanovništvo.

Veljović je, međutim, tvrdio da je policija sačuvala mir u Pljevljima.

Od 1995. je punu deceniju bio na čelu Specijalne antiterorističke jedinice, uključujući i vrijeme političkih previranja u Crnoj Gori 1998. između dotadašnjih partijskih saboraca Mila Đukanovića i Momira Bulatovića.

U vrijeme njegovog upravljanja policijom do kraja 2011. godine je, između ostalog, ubijen policijski inspektor Slavoljub Šćekić (2005.), pretučeni novinar Tufik Softić (2007.) napadnut tadašnji direktor „Vijesti“ Željko Ivanović (2007.), te urednik i fotoreporter tog lista, Mihailo Jovović i Boris Pejović (2009.).

Većina tih slučajeva do danas nijesu rasvijetljeni.

Veljovićevom vozaču i šefu obezbjeđenja je suđeno zbog prijetnji upućenih novinarki Oliveri Lakić 2011. godine. Lakić je u tom periodu pisala o švercu duvana iz fabrike „Tara“ iz Mojkovca, sa kojom se nezvanično povezivao Veljović, rođeni Mojkovčanin.

Bivši policijski službenik Brajuško Brajušković optužio je kasnije, 2013. godine, Veljovića da je organizovao „crne trojke“ – batinaške grupe, koje su navodno prebijale nepodobne novinare i opozicionare.

Iz Uprave policije je 2011. potekao falsifikovani listing telefonskih razgovora tadašnjeg premijera Igora Lukšića, kojim je pokušana njegova kompromitacija, pošto se među pozivaocima našlo ime i osuđenog narkobosa Darka Šarića.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Zaplijenjena građa na Jelovici, uhvaćen i čuvar šuma sa svojim kamionom

„Ovaj slučaj je odmah prijavljen Upravi policije. Niko neće biti aboliran od odgovornosti, zato u narednim danima još aktivnije nastavljamo našu uspješnu borbu protiv bespravnih aktivnosti“, kazao je vd direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, Miloš Rajković

Foto: Screenshot

Službenici Uprave za gazdovanje šumama i lovištima jutros su zaplijenili bespravno posječenu građu na beranskoj Jelovici.

Kako je saopšteno iz Uprave za gazdovanje šumama uz koordinaciju vršioca dužnosti direktora Uprave Miloša Rajkovića zaplijenjenu građu su prebacili na sigurnu lokaciju.

Foto: Uprave za gazdovanje šumama i lovištima

„Ono što je posebno značajno naglasiti jeste činjenica da su ovom prilikom, na drugoj lokaciji, zahvaljujući tajno postavljenim kamerama u šumi, otkrivena dva kamiona i zaposleni Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, čuvar šuma, koji je sopstvenim kamionom prevozio određenu građu. Ovaj slučaj je odmah prijavljen Upravi policije sa kojima se trenutno vrši utvrđivanje činjenica i prikupljaju dokazi, a u narednim danima sigurno će biti i adekvatno procesuiran i sankcionisan zbog nezakontog postupanja“, navodi se u saopštenju.

VD direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Miloš Rajković poručio je da neće dozvoliti da se bilo ko igra sa državnim institucijama, a samim tim i da sprovodi bezakonje.

Foto: Screenshot/Uprave za gazdovanje šumama i lovištima

„Niko neće biti aboliran od odgovornosti, zato u narednim danima još aktivnije nastavljamo našu uspješnu borbu protiv bespravnih aktivnosti, a zahvaljujući tajno postavljenim kamerama imaćemo uvid u sve bespravne radnje koje se sprovode u šumama“, zaključio je Rajković.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Spajić: Crna Gora da bi bila vječna mora biti izvrsna

„Ostaću posvećen napretku Crne Gore svakog dana svog života“, poručio je premijer

Povodom 21. maja, Dana nezavisnosti Crne Gore, predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić priredio je svečani prijem u Vili Gorica. Prenos ste mogli pratiti na TVCG2 i Portalu RTCG.

Prijemu su prisustvovali predstavnici diplomatskog kora, političari, i brojni drugi zvaničnici.

Predsjednik Vlade Milojko Spajić obratio se prisutnima, kazavši da je 44. Vlada na čijem je čelu u relativno kratkom periodu postigla zapažene rezultate.

„Mi koji sada živimo u Crnoj Gori treba da razmišljamo kako da budemo dobri preci, kako da se buduće generacije ponose nama i našim djelima. Pa kako? Jedino ako ostvarimo buku dnevne politike i bavimo se temama koje su relevantne. Nešto je više od pola godine kako ste mi ukazali povjerenje da budem na čelu 44. Vlade sa zadatkom da Crnu Goru vodimo putem daljeg napretka. Postavili smo tri ključna prioriteteta koja se odnose na ravnomjeran, ubrzan ekonomski razvoj, ubrzavanje evropskih integracija i vladavinu prava. Sa ove vremenske distance možemo reći da smo u relativno kratkom periodu postigli zapažene rezultate na planu stvaranja uslova za unapređenje saobraćajne infrastrukture, kao jednog od ključnih preduslova ukupnog privrednog rasta. Svih 14 dionica i autocesti su u fazi pripreme za realizaciju“, naveo je, između ostalog, Spajić.

U skladu sa pokrenutim aktivnostima, on je kazao da Vlada pokreće bolju budućnost za rast djece.

Poručio je da će osim penzija, i druga obećanja Vlade biti na listi prioriteta.

„U samo dva mjeseca mandata stvorili smo uslove za povećanje minimalne penzije, dok je nedavnom odlukom Vlade omogućeno rješavanje pitanja srazmjernih penzionera kako bi i oni već početkom naredne godine dobili uvećane penzije. Za minimum ljudskog dostojanstva potrebno je 450 eura, i Vlada je dužna da to obezbijedi. Drage građanke i građani, vaše penzije su sigurne. A osim penzija i druga naša obećanja biće realizovana u predviđenim rokovima“, naveo je on.

Podsjetio je da u junu čekamo pozitivan IBAR što, kaže, daje novu nadu našoj evropskoj perspektivi.

„Nada za Crnu Goru je nada za čitav region. Možda će zvučati pretenciozno, ali našim napredovanjem na planu približavanja EU dat je novi vjetar u leđa i našim susjedima, a ideja evropeizma na velika vrata se vraća. Čini se čak i kod onih koji su počeli da gube vjeru u evropsku perspektivu. Stoga se svojim djelovanjem na regionalnom planu iznova potvrđujemo kao podrška našim najbližim susjedima da prevazilaze prošlost i sa vjerom gledaju u zajedničku evropsku budućnost napretka“, istakao je on.

Poručio je da će ostati posvećen napretku Crne Gore „svakog dana svog mandata i svog života“.

„Ubijeđen sam da za Crnu Goru najbolja vremena tek dolaze, a Crna Gora da bi bila vječna mora biti izvrsna“, kazao je Spajić, čestitavši Dan nezavisnosti Crne Gore.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije