Connect with us

POLITIKA

"ZAPAD NE STOJI IZA PROJEKTA MANJINSKE VLADE"

Spajić: DF je demokratski izabran i ima puna prava da bude dio svake vlasti u Crnoj Gori

„Inicijativa lidera URE i vicepremijera Dritana Abazovića o formiranju nove vlade ni nama u Vladi nije do kraja jasna. Bila je potpuno nepotrebna imajući u vidu da i Vlada i Skupština su pred kraj prošle godine potpuno profunkcionisali, a Skupština donijela preko 50 zakona“, kazao je Spajić

Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić kazao je da SAD ili bilo kakav drugi dio međunarodne zajednice ne stoji iza projekta „manjinske vlade“, te da je Demokratski front „demokratski izabran i ima prava da bude dio i ove i svake buduće vlade“.

On je sinoć bio gost RTS-a u emisiji koja je bila posvećena političkim dešavanjima u Crnoj Gori.

Na pitanje kako vidi inicijativu lidera GP URA i potpredsejdnika Vlade Dritana Abazovića o formiranju nove vlade, Spajić je kazao da ni u Vladi nije do kraja sve jasno, te da je jedna ovakva inicijativa bila potpuno nepotrebna imajući u vidu da i Vlada i Skupština pred kraj prošle godine potpuno profunkcionisali, a Skupština donijela preko 50 zakona.

„I pored jedne teške komunikacije, teške situacije tokom protekle godine, kada je možda i bilo razloga za ovakav jedan potez, sada više nema. Mislim da ni nama ni javnosti uopšte nije jasno zašto se sve ovo desilo“, kazao je Spajić.

Upitan da li je Abazović dobio podršku Zapada za inicijativu o smjeni aktuelne Vlade i da li je specijalni izaslanik SAD za Balkan, Gabrijel Eskobar rekao da DF ne smije u Vladu, Spajić je odgovorio da u Crnoj Gori „postoje određeni mediji i određeni dio javnosti koji pokušavaju da prikažu da Amerikanci stoje iza ovog projekta“.

„Mojom posjetom Americi i Vašingtonu smo potpuno pobili takve tvrdnje i potpuno je jasno da SAD ili bilo kakav drugi dio međunarodne zajednice ne stoji iza ovog projekta. Sigurno ne bih uvlačio nikoga iz međunarodne zajednice u ovu priču. DF je demokratski izabran u Crnoj Gori i ima puna prava da bude dio svake ove vlasti, i svake druge vlasti“, naveo je Spajić.

Oko potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC, Spajić je kazao da nije iz tog resora, ali da zna da su kolege iz Vlade predano radile na tom problemu.

„To je bilo jedno od najbitnijih pitanja koje je bilo postavljeno ovoj Vladi. Velika su bila očekivanja, SPC je najveća religijska organizavija u Crnoj Gori. Sigurno da treba kvalitetan dokument koji bi bio osnov odnosa između države i crkve. Usvajanjem Nacrta ugovora na Vladi mislimo da je potez u pravom pravcu i očekujemo da će ubrzo biti potpisan“, kazao je ministar finansija i socijalnog staranja.

Na pitanje da li će biti budući potpredsjednik Demohrišćanske stranke koju bi osnovao Krivokapić, Spajić je kazao da on nema vremena da se bavi bilo čim osim ekonomijom, finansijama i boljitkom za građane Crne Gore.

„Mi smo prošle godine u decembru izglasali progresivne reforme i program „Evropa sad“ i vrlo progresivan budžet koji je donio mnoge benefite za građane Crne Gore. Imate praktično svakog radnika koji će imati povišice od minimum 20 odsto, minimalne penzije koje idu na 200 eura…“

Spajić je rekao da je možda taj ekonomski razvoj i uspjeh „uplašio neke političare da je njihovo vrijeme prošlo“, te da „političari koji nemaju dana radnog iskustva ne razumiju ekonomiju i šta je potrebno građanima“.

„Onog trenutka kada se, ako se, izglasa nepovjerenje Vladi poptpuno se stvari mijenjaju. Tada je potpuno legitimno da se otvari priča o novoj političkoj realnost i građani očekuju formiranje nove stranke. Treba sačekati glasanje o povjerenju Vladi i vidjeti za sledeće korake“, kazao je Spajić.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Knežević: Prijateljski smo ubijedili Spajića da PES potpiše rezoluciju o Jasenovcu, Crna Gora da bude makar uzdržana o Srebrenici ako ne smije da glasa protiv

Knežević smatra da Crna Gora ne treba da podrži rezoluciju o Srebrenici jer će tako sebe priznati kao genocidnu državu, jer su tada Crna Gora i Srbija bile dva oka u glavi, a „sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“

Pokret Evropa sad (PES) nam je dostavio predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali su nakon protestne note Hrvatske odustali od potpisivanja. Nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem i jednog prijateljskog ubjeđivanja, poslanici PES-a su potpisali svoju rezoluciju, rekao je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Knežević je gostujući u jutarnjem programu srbijanske TV Prva rekao da je Spajić na premijerskom satu rekao da će podržati rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je pomenuo predsjednik Skupštine Andrije Mandić…

„Nakon toga sam ja pozvao premijera da do 17. maja vidimo taj tekst u skupštinskoj proceduri. U ponedeljak smo imali sastanak i dogovorili se da PES i njihov poslanički klub poodnesu tu rezoluciju. U srijedu su nam poslali predlog rezolucije, ali su u četvrtak odustali da je potpišu jer je Hrvatska uputila protestnu notu“, rekao je Knežević.

Dodao je da je juče bio zadnji rok poziva koji je uputio, a da je PES tražio dodatno vrijeme da se konsultuje sa Hrvatskom, „kao da smo zastupnici u Saboru“.

Poručio je da se rezolucija ne usvaja ni zbog Srbije, ni zbog Hrvatske, nego zbog Crne Gore i srpskog i crnogorskog pravoslavnog življa u njoj.

„Nije mi jasno zašto se Hrvatska ljuti jer je ovo za dobrosusjedsko pomirenje i suočavanje sa prošlošću. Mi tamo ne spominjemo zvaničnu Hrvatsku, nego NDH i zločine koje su napravili Hrvati koji su bili u ustaškim formacijama i koji su počinili ozbiljan genocid u Jasenovcu i na području NDH“, rekao je Knežević.

Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Knežević smatra da Crna Gora treba da glasa protiv jer bi eventualnim glasanjem samu sebe proglasila za genocidnu državu.

„Teško da se možemo osloboditi „genocidne prošlosti“ izdajničke države sa Srbijom iz devedesetih, jer smo bili dva oka u glavi. Sada neko pokušava da kaže da se jednim okom bolje gledalo, a da je drugo bilo maligno“, kaže Knežević.

Knežević misli da Spajić još uvijek nije donio odluku kako će Crna Gora glasati i vjeruje da do 23. maja može donijeti odluku da Crna Gora makar bude uzdržana, „ako ne smije da bude protiv“.

Lider DNP-a rekao je da su predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija, Njemačka i Ruanda, koji su predlagači rezolucije, napravili „zbilja pravi potez“.

„Kad god su pokušali da nas pomire izbijali su ratovi u Jugoslaviji. nije se ta rezolucija ni usvojila, a u Crnoj Gori niko ni sa kim ne govori, ni unutar parlamentarne većine, ni van nje. Poremećni su odnosi, doveden je u pitanje opstanak Vlade, poremećeni su naši odnosi sa Republikom Srbijom i Republikom Sprskom. Zbilja su Njemačka, Ruanda i Lagumdžija napravili pravi potez, pomirili su nas u regionu, niko ni sa kim ne govori“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Većina predala Skupštini Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac, tokom drugog svjetskog rata

Foto: Boris Pejović

Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, saznaje TV Vijesti.

Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih partija osim predstavnika albanskih partija.

Ranije danas o tome su raspravljali šefovi poslaničkih klubova partija vlasti.

U tekstu Rezolucije se, kako saznajemo, oštro osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovaqc, tokom drugog svjetskog rata.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milojko Spajić najpopularniji političar u Crnoj Gori

Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić…

Građani Crne Gore najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, a kada su mediji u pitanju najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore, pokazalo je najnovije istraživanje.

Anketu je sproveo Centar za istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2. februara do 5. marta, na uzorku od 1.036 ispitanika u Crnoj Gori. Obuhvaćene su i ostale zemlje regiona.

Kada je u pitanju povjerenje u političare, najbolje ocjene dobio je premijer Spajić, odnosno 11 odsto. Slijede Jakov Milatović, Milo Đukanović, Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Milan Knežeić, Danijel Živković, Ervin Ibrahimović…

U Crnoj Gori vjerske institucije i dalje imaju najviše povjerenja, zatim slijede vojska, predsjednik države, premijer, policija…

Kada je u pitanju povjerenje u medije, najveći broj crnogorskih građana saopštilo je da najviše povjerenja imaju u Televiziju Crne Gore. Slijede Televizija Vijesti, portal Vijesti, Prva TV, CDM, Nova M…

U Crnoj Gori 42 odsto ispitanika i dalje navodi televiziju kao medij koji najčešće prati. Slijedi sa 32 odsto internet, 19 odsto je navelo društvene mreže, a 1 odsto radio i štampani mediji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije