Connect with us

EKONOMIJA

NAJLJEPŠA PRIČA SA OLIMPIJADE

Tijana iz Srbije dala novac za taksi atletičaru koji je kasnio na olimpijsko finale! Uzeo zlato, pa joj se odužio gestom o kom bruje svi (VIDEO)

Filmska priča sa nedavno završenih Olimpijskih igara u Tokiju, a u centru pažnje atletičar sa Jamajke i jedna Tijana iz Srbije.

Sprinter sa Jamajke Hansl Parčment (31) osvojio je zlato na Olimpijskim igrama u trci na 110 metara sa preponama iako je zamalo zakasnio na finale!

Parčment je ušao u pogrešan autobus i umjesto na Olimpijskom stadionu završio ispred kompleksa bazena, a onda mu je u pomoć pritekla jedna Srpkinja. U pitanju je Tijana Stojković (25) koja je u Tokiju radila kao volonterka, a da nije bilo nje – atletičar sa Jamajke ne bi ni imao priliku da osvoji zlato.

Tijana je primijetila zbunjenog Parčmenta koji je od zvaničnika OI dobio objašnjenje da može samo da se vrati u Olimpijsko selo i potom sjedne u pravi autobus, ali pitanje je da li bi stigao na vrijeme.

Zato je Tijana prišla Parčmentu i ponudila mu novac za taksi kojim je stigao do stadiona!

Parčment je naravno prihvatio njenu pomoć, odmah je pozvao taksi i stigao na Olimpijski stadion u Tokiju u „minut do 12“, a onda je napravio veliko iznenađenje pošto je u finalu svoje discipline trijumfovao ispred američkog sprintera Granta Holoveja.

Plakao je od sreće Parčment, ali dobro je znao da je lako mogao da ostane bez svega, pa je zato odmah pokušao da pronađe volonterku iz Srbije koja mu je pomogla.

Parčment je snimio čitav proces kako je pronašao Tijanu koju je nazvao „dobrom Samarićankom“.

„Ovo zlato je zbog tebe, ti si mi pomogla!“, zahvaljivao se Parčment i potom joj vratio novac za taksi koji mu je dala.

Poklonio joj je uz to i majicu Jamajke, dozvolio joj da drži zlatnu medalju, a čitava priča vrlo brzo odjeknula je cijelom karipskom državom.

Tamošnji premijer Endrju Holnes objavio je dirljivi snimak i pozvao Tijanu da bude gost Vlade Jamajke zbog ovog lijepog čina.

Nije još poznato da li je prihvatila poziv, ali je Tijana rado obukla majicu koju joj je olimpijski šampion poklonio i koji ne bi imao zlato oko vrata da nije bilo nje.

„Hvala svima, ovo je poklon dragog Hansla i savršeno mi pristaje. Hvala ti! Hvala i svima na porukama, ne mogu dovoljno da vas se zahvalim!“, napisala je Tijana na Instagramu uz želju da svi budu zdravi, a građani Jamajke joj zahvaljuju na fantastičnom potezu.

Najljepša priča Olimpijskih igara, nema sumnje!

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Ministar Radulović: Tunel na Jelovici biće otvoren od utorka za sva putnička vozila

Radulović najavio da će sjutra u 14 sati biti otvoren put Lubnice-Jezerine i tunel Klisura za sva, osim za teretna vozla

Radulović i tunel na Jelovici (Foto: Gov.me, Berane online)

Ministar saobraćaja i pomorstva Filip Radulović najavio da će sjutra u 14 sati biti otvoren put Lubnice-Jezerine i tunel Klisura za sva, osim za teretna vozla. On je za TVCG kazao da će u prvoj polovini godine biti raspisan tender, a da ćemo do kraja godine dobiti izvođača, te da će tada početi izgradnja druge dionice auto-puta Mateševo-Andrijevica.

Dio novca za finansiranje druge dionice auto-puta obezbijediće EBRD.

“EU je prepoznala rezultate rada ove Vlade. Oni će odobriti 40 odsto granta u iznosu između 200-250 miliona eura. Takođe ćemo dobiti 200 miliona kredita od EBRD-a”, kazao je on.

U prvoj polovini biće raspisan izbor tendera za izbor izvođača, a do kraja godine bi trebalo da imamo izvođača.

„Čim dobijemo izvođača, možemo da počnemo sa gradnjom auto-puta“, kazao je on.

Radulović je istakao da će sjutra u 14 sati biti otvoren put Lubnice-Jezerine i tunel Klisura za sva, osim za teretna vozla.

„To će biti za sva osim za teretna vozila koja će tim putem moći da prolaze od utorka od sedam do 18 sati“, izjavio je Radulović.

Kazao je da je spajanjem Željezničkog prevoza i Održavanja izbjegnut je stečaj i sačuvano je 186 radnih mjesta.

„Bez jakog željezničkog sektora, ne možemo imati ni stabilnu Luku Bar“, kazao je on.

Zato su, kako kaže, u februaru aplicirali za tri projekta u Western_Balkan_Investment_Framework_.

„Sva tri se tiču željeznice. Prvo je rekonstrukcija pruge unutar same Luke Bar. Druga je rekonstrukcija svih željezničkih stanica od Bara do Bijelog Polja. Treća je da se produži pruga od glavnog grada do aerodroma, jer svi znamo da nemamo javni prevoz od glavnog grada do aerodroma“, istakao je ministar.

Kaže da je od januara intenzivirao radove u Tivtu i da se već vidi rezultat.

„Bili smo jako nezadovoljni radovima na dionici Vrulja Mijakovići, zato smo raskinuli ugovor. Mislim da je to dobra poruka izvođačima da ako se ispoštuju dogovori sa državom nema problema, a ako ne, moraće da snose posljedice“, kazao je on.

Istakao je da je raspisan tender za novog izvođača na tom putu.

„U narednih nekoliko sedmica imaćemo tu novog izvođača sa tendera“, rekao je ministar.

Kada je riječ o putu Rožaje-Špiljani, ni tu nije krio nezadovoljstvo.

„Prije par nedjelja sam nenajavljeno došao tamo. U narednih nedjelju dana ću sjesti sa direktorom Strabaga u Crnoj gori i želim garanciju da će taj put biti završen do 15. juna“, rekao je Radulović.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Put Jezerine – Lubnice biće konačno pušten u saobraćaj narednih dana: Završen nakon više godina čekanja

Nakon višegodišnjeg kašnjenja i protesta mještana sjevera, narednih dana će konačno biti pušten u saobraćaj put Jezerine – Lubnice, potvrđeno je Televiziji Vijesti iz Uprave za saobraćaj

Foto: Berane online

Gradnji puta Jezerine – Lubnice kroz Bjelasicu, od Kolašina do Berana, konačno će doći kraj. Radovi su završeni 23. februara, Komisija za tehnički prijem svoj rad privodi kraju i sve je spremno za puštanje saobraćaja…

„Očekujem da narednih dana nadležni inspekcijski organi, kao i ostali državni organi, daju svoju dozvolu, tako da očekujem u narednim danima da će taj put biti pušten u probni rad“, rekao je direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović.

Na ovoj dionici ključni problem bio je tunel dužine tri kilometra koji je više puta plavio tokom gradnje. Potrebna su dodatna ispitivanja, pa će važiti privremeni režim prolaska…

„Bezbjednost nam je na prvom mjestu, znači putnički saobraćaj biće omogućen i to ukoliko se inspekcijski organi saglase, od sedam do 18 časova“, kaže Vuksanović.

A teretni saobraćaj, kamioni?

„Do daljnjeg, dok se ne dobije upotrebna dozvola od nadležnog Ministarstva, neće biti omogućen saobraćaj teretnih vozila“, odgovara Vuksanović.

A prije sedam godina svi su bili optimisti…

„Veoma sam zadovoljan, stvari idu kako smo planirali”, poručio je 2017. tadašnji predsjednik Vlade Duško Marković.

Ali su se brzo otrgle kontroli. Zbog grešaka u projektovanju i kašnjenju puta, pokrenut je postupak pred Zaštitnikom imovinsko-pravnih interesa koji i dalje razmatra da li da podnese tužbu. Slučajem se pozabavilo i Specijalno tužilaštvo a dok institucije vagaju, cijena puta i dalje raste. Od prvobitnih 35 miliona eura, došli smo do 56 miliona bez PDV-a, ali to nije kraj…

„Prekoračenje će biti između pet i 10 odsto, najvećim dijelom zbog klizne skale, zbog uvećanja cijena građevinskog materijala“, ističe Vuksanović.

Kada se podvuče crta, koliko smo ukupno dali na taj put?

„Sad ne bih licitirao, ali nekih 60-ak miliona će sigurno biti“, zaključuje Vuksanović.

Iz NVO sektora više puta su pozivali da se utvrdi ko je odgovoran za rasipanje novca iz budžeta. Bivši ministri saobraćaja Ivan Brajović iz Socijaldemokrata (SD) i njegov nasljednik Osman Nurković iz Bošnjačke stranke (BS) ranije su odbacili odgovornost.

Nurković se dovodio u vezu sa izvođačem radova, bosanskom firmom “Euro asfalt” iz Sarajeva, a “Vijesti” su ranije postavljale i pitanja kako se u ovaj posao ušlo bez potrebnih istraživanja i zašto je dozvoljeno da se u trup državnog puta ugrađuju cijevi za privatne mini elektrane u Beranama…

 

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

(VIDEO) Ničiji put od Kolašina do tunela na Jelovici? Niko nema obavezu da ga rekonstruiše

Rekonstrukcija dionice od Jezerina do Lubnica, uključujući tunel Klisura, traje pet godina. Četrnaest kilometara puta i tunel od 2,8 kilometara firma Euroasfalt gradila je skoro koliko je trebalo za izgradnju 41 kilometra auto-puta, 32 tunela i brojnih mostova. Dakle, vremena da se definiše čiji je put od Kolašina do tunela Klisura bilo je na pretek

Foto: Screenshot

Put od Kolašina do novog tunela Klisura može da nosi naziv „ničiji put“.

Dionica od 7-8 kilometara prema dva skijališta, nije ni opštine Kolašin, ni državna, ni vlasnika Ski-centra 1450, kako je ranije predstavnik te firme kazao.

To znači da niko nema obavezu da rekonstruiše saobraćajnicu koja će postati veoma prometna nakon otvaranja tunela Klisura.

VIDEO:

https://www.facebook.com/share/v/r5Gq6cJbuPQXxszy/?mibextid=oFDknk

Nedavno je pokrenut postupak za otkup prava vlasništva nad putem od stečajne uprave bivšeg skijališta Bjelasica.

Rekonstrukcija dionice od Jezerina do Lubnica, uključujući tunel Klisura, traje pet godina. Četrnaest kilometara puta i tunel od 2,8 kilometara firma Euroasfalt gradila je skoro koliko je trebalo za izgradnju 41 kilometra auto-puta, 32 tunela i brojnih mostova. Dakle, vremena da se definiše čiji je put od Kolašina do tunela Klisura bilo je na pretek.

Kako je kazao Vasilije Ivanović potpredsjednik opštine Kolašin, taj put se sada definiše kao ničiji put jer put je pod imovinsko-pravnim sporom.

„On je od firme ‘Bjelasica doo’ koja je u stečaju“, rekao je on.

Miroslav Mašić, generalni direktor Direktorata za državne puteve, ne zna sa sigurnošću šta se u listu nepokretnosti vodi i na koga se vodi taj određeni dio puta.

„Opština Kolašin je već pristupila da kažem rješavanju tog problema odnosno otklanjanju te greške koja je nastupila prilikom kupovine skijališta i knjiženjem imovine skijališta pa i dijela puta na, pretpostavljam, novo skijalište“, objasnio je on.

Dušan Kokić iz Uprave za saobraćaj tvrdi da su pokušavali prethodne četiri godine, dok se ovaj tunel radio, da dobiju urbanističko tehničke uslove kako bi uradili projektnu dokumentaciju i eventualno raspisali tender za izvođenje radova.

„Od strane opštine Kolašin ni od resornog ministarstva nismo mogli da dobijemo UT uslove pa od projektne dokumentacije nije urađeno ništa“, tvrdi on.

Da je prije četiri godine pokrenuta procedura prema stečajnoj upravi nekadašnjeg skijališta Bjelasica za otkup spornog dijela puta, danas bi država ne samo bila vlasnik već bi vjerovatno mogli imati rekonstruisanu i ovu dionicu koja počinje u Kolašinu na 900 metara nadmorske visine i penje se kod tunela na 1450.

Ivanović se nada da ćemo u toku godine riješiti imovinsko-pravne probleme i da će Uprava za saobraćaj uraditi idejno rješenje.

„Da već iduće godine krenemo u realizaciju rekonstrukcije tog putnog pravca“, kazao je on.

Očekuje se skoro otvaranje tunela Klisura ukoliko komisija za tehnički prijem da upotrebnu dozvolu ili dozvoli probni rad saobraćajnice.

Prema najavama iz ministarstva ta odluka mogla bi biti donijeta u toku naredne sedmice. A šta bi mogla biti prepreka za otvaranje tunela?

„Da ne rade ventilatori, da ne radi rasvjeta, da ne radi sistem dojave požara, onda da se ne može koristiti protivpožarni aparat i hidrantska mreža, što nije slučaj, ali na komisiji je to“, kaže Kokić.

„Nije na investitoru, ni izvođaču, ni nadzoru da to ocjenjuje. Oni su dali svoju izjavu da je to sve urađeno prema glavnom projektu i prema traženim uslovima kvaliteta“, pojasnio je on.

Otvaranjem tunela Klisura dionica od Kolašina do Berana biće veoma prometna. Trenutno na mnogim mjestima put ima ozbiljna oštećenja i rupe koje su posebno opasne za noćnu vožnju.

Ivanović se nada da će u saradnji sa ministarstvom saobraćaja i sa opštinom da ćemo, iako je to lični put, pobrinuti se da taj put bude koliko toliko bezbjedan za saobraćaj u skladu sa sadašnjom konfiguracijom.

„Na nivou opštine Kolašin, poslije odluka o kategorizaciji opštinskih puteva i taj put je svrstan u opštinski put tako da nema nikakve prepreke da se on koristi jer je javni put kao i svi drugi putevi u Crnoj Gori“, poručuje Mašić.

U Opštini Kolašin za TVCG su rekli da ne planiraju rekonstrukciju saobraćajnica koje prolaze kroz taj grad, već smatraju da će uz odredjene adaptacije one biti u stanju da prime veliki broj vozila koji se očekuje u narednom periodu.

U planu je izgradnja obilaznice oko Kolašina ali nijesu mogli precizno reći kada bi ona mogla biti izgrađena.

Ostaje da vidimo kako će funkcionisati saobraćaj novom trasom kojom će se za pola sata stizati od Kolašina do Berana.

Izvor: RTCG 

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije