Connect with us

EKONOMIJA

CRNOGORSKO PRIMORJE

Zakup plaža skuplji 30%

Za neka kupališta cijene će biti veće za čak 30%

Foto: Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine je uputilo predlog Vladi o produženju ugovora postojećim zakupcima plaža duž naše obale do četvrtog kvartala ove godine.

Prema informacijama Pobjede, zakupci će moći da produže zakup plaža za ovu sezonu, ali po novim cijenama, pri čemu će za neka kupališta cijene biti veće za čak 30%.

Ovaj predlog ima za cilj rješavanje problema koji je nastao zbog kašnjenja u usvajanju Atlasa kupališta koje je uradilo Morsko dobro, a na koje su zakupci imali mnogo zamjerki.

Ministarstvo urbanizma nije htjelo da odobri takav Atlas kupališta koji, po svemu sudeći, nije ispunjavao neke uslove. Umjesto toga, planira se detaljnija izrada Atlasa.

Takođe, predviđa se usvajanje novog cjenovnika za plaže za ovogodišnju sezonu, te da zakupci potpišu anekse ugovora prema novom cjenovniku, što će im omogućiti produženje zakupa do četvrtog kvartala, kada će se pripremati tender za daljnje korake.

Ova inicijativa Ministarstva, na čijem čelu je Janko Odović, ima za cilj olakšavanje administrativnih procedura i osiguravanje stabilnosti za postojeće zakupce, dok se istovremeno prilagođavaju novim uslovima i cijenama. Očekuje se da će ova mjera doprinijeti boljoj organizaciji obalnog područja i unaprijediti turističku ponudu, čime se osigurava održivi razvoj obalnog turizma u budućnosti. Iz Udruženja zakupaca, međutim, kako su kazali, suočeni su sa izuzetno teškom situacijom, jer pojedinima treba čak 50 do 60 radnika za sezonu.

S obzirom da nijesu znali da će se produžiti zakup, organizacija kasni, pa su tako mnogi njihovi radnici pronašli posao u drugim firmama, pa čak i u susjednoj Hrvatskoj. Zakupci naročito ulcinjskih plaža očekuju kašnjenje sređivanja plaža, jer imaju samo mjesec dana za pripremu.

„Čak i ako uskoro dobijemo anekse ugovora, sumnjam da ćemo uspjeti izbjeći zakašnjenje. Potrebno je najmanje dva do dva ipo mjeseca da se uredi situacija na ulcinjskim plažama“, poručuju iz Udruženja zakupaca.

Najveći im je izazov pronaći osoblje, koje tek treba angažovati.

„To će biti ozbiljan problem za nas. Očekujemo niz poteškoća zbog kašnjenja u pripremama. Obično bismo već 15. februara bili u punom zamahu priprema za sezonu koja počinje 1. maja, ali ove godine nijesmo ni blizu toga. Nemamo nikakve informacije ne znamo ni kada će se održati tender, ni pod koj im uslovima, ni po kojim cijenama. Osjećamo se kao da nikada nijesmo obavljali ovaj posao, iako su neki već 25 godina u njemu. Ovo kašnjenje i nedostatak informacija predstavljaju veliki izazov za nas“, poručuju iz Udruženja zakupaca.

(Izvor: Pobjeda)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Vlada ograničila cijene brašna, šećera, ulja i soli

Vlada je ovu odluku donijela na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova

Foto: BORIS PEJOVIC

Vlada je na današnjoj sjednici odlučila da ograniči cijene pšeničnog bračna (tip 400 i 500), šećera, suncokretovog ulja i kuhinjske soli.

Vlada je ovu odluku donijela na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova.

Odlukom su ograničene maksimalne marže u iznosima do pet odsto i u veleprodaji i do sedam odsto.

„Imajući u vidu da je, kontinuiranim praćenjem stanja na tržištu i kretanja cijena, uočeno da usljed eksternih šokova i dalje postoji rast cijena proizvoda koji čine osnovne prehrambene proizvode. Odluka je rezultat usaglašavanja liste proizvoda sa Privrednom komorom, a njen cilj je da se zaštite ranjive kategorija kupaca, sa nižim primanjima, a da se pri tom očuva privredna djelatnost trgovaca u maloprodaji i veleprodaji. Poseban akcenat u odluci je stavljen na proizvode domaćih proizvođača, što dodatno osnažuje ekonomiju naše zemlje, podiže konkurentnost domaće privrede i domaće proizvode čini dostupnim i povoljnijim“, piše u saopštenju.

Odluku o ograničavanju cijene ranije je najavio potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Ðeljošaj.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Spajić poslanicima: „I vama sa 3.000 eura primanja će porasti zarade, ali samo 200 eura. Pustiću suzu za vama, ali u mjesecu Limburgu! Ne interesujete me vi“

„Ne interesujete me vi sa 3.000 eura“, poručio je premijer

U prosjeku zarade rastu 25%. Onima sa nižim primanjima zarade će značajno više da rastu, kazao je premijer Milojko Spajić .

Premijerski sat održava se danas nakon što je prethodni pokušaj onemogućen od strane poslanika DPS.

„To je socijalna država o kojoj gospodin Boris Mugoša (poslanik SD) često govori. To je otjelotvorenje socijalne države. To nije priča, to je prava socijalna država koja brine o građanima sa nižim primanjima.

A za vas što imate 3.000 eura, što će vam prosječna plata porasti za 7%, odnosno 200 eura, vjerujte mi, pustiću suzu za vas. Ali u mjesecu Limburgu. Ne interesujete me vi. Ne interesujete me vi sa 3.000 eura. I vama će porasti zarade. Nećemo vas ostaviti bez ičega. Nećemo vas ostaviti bez povećanja. Imaćemo u prosjeku 1.000 eura zarade u Crnoj Gori u oktobru. To je suština priče“, kazao je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Brašno skuplje za 15 odsto, a ulje za oko 25 odsto

Trgovci sada vraćaju marže pa će kod veleprodaje iznositi najmanje deset odsto, a kod maloprodaje 15 odsto. To bi kumulativno trebalo da utiče na konačni rast maloprodajnih cijena za oko 15 odsto

Cijene brašna u većini crnogorskih trgovina biće narednih dana povećane za oko 15 odsto, dok se očekuje da Srbija iduće sedmice dozvoli izvoz jestivog suncokretovog ulja ali sa većim cijenama pa bi i ova osnovna namirnica poskupjela za 20 do 25 odsto, saznaju “Vijesti”.

Uredba o ograničavanju trgovačkih marži na osnovne životne namirnice brašno, ulje, šećer i so prestala je da važi 30. juna, ali većina trgovaca nije tada povećala marže i cijene, već to radi sada.

Uredbom su marže za ova četiri artikla bila ograničene na pet odsto za trgovine na veliko i do sedam odsto u trgovinama na malo. Trgovci sada vraćaju marže pa će kod veleprodaje iznositi najmanje deset odsto, a kod maloprodaje 15 odsto. To bi kumulativno trebalo da utiče na konačni rast maloprodajnih cijena za oko 15 odsto.

Proizvođači ulja u Srbiji obavijestili su crnogorske trgovce da će zabrana izvoza ulja prestati krajem iduće sedmice, ali i da će nakon toga nabavne cijene biti veće za oko 20 odsto.

Crna Gora iz Srbije ne može da uvozi ulje od 25. juna, iako o tome nije donijeta nikakva zvanična odluka. Zabrana je počela da se primjenljuje nakon govora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će “malo zaustaviti izvoz ulja” zbog manjeg roda u Ukrajini i dok ne analiziraju globalnu situaciju i njihove domaće potrebe za uljem.

Do rasta cijena ulja u crnogorskoj maloprodaji za oko 25 odsto došlo bi zbog rasta nabavnih cijena, ali i vraćanja trgovačkih marži.

Zbog prestanka važenja ograničenja trgovačkih marži, trgovci su već dijelimično za oko desetak odsto povećali cijene šećera i soli. Izvor “Vijesti” kazao je da se ne očekuje dalji rast cijena ove dvije namirnice.

Zbog prestanka važenje ograničenja trgovačkih marži, trgovci su već dijelimično za oko desetak odsto povećali cijene šećera i soli. Izvor „Vijesti“ kazao je da se ne očekuje dalji rast cijena ove dvije namirnice.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije