DRUŠTVO
DIREKTORICA MANS-A
Ćalović Marković: Abazović koristi borbu protiv korupcije za ličnu promociju
”Prvi i osnovni lijek bi bili izbori, da bismo dobili Vladu koja ima dovoljno stabilnosti i, iznad svega, političke volje da predloži ozbiljne reforme. Pitanje je i da li bismo uopšte i dobili takvu vladu, ali ono što je sigurno – sad takvu nemamo”, poručilw je Ćalović Marković

Borba protiv korupcije sada je u funkciji lične promocije premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, a ne realizacije reformi koje će da traju poslije ove Vlade i ovog mandata Skupštine.
To je juče za “Vijesti” kazala izvršna direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković nakon što je međunarodna organizacija Transparensi internešenel (TI) objavila indeks percepcije korupcije (CPI), prema kojem je Crna Gora za jednu poziciju lošije rangirana u odnosu na 2021.
Tako je Crna Gora prema CPI na 65. mjestu od rangiranih 180 država svijeta.
Bolje rangirane u regionu od Crne Gore su Slovenija i Hrvatska.
Lošiji rezultat u odnosu na prethodne godine ubilježile su Srbija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Albanija, Kosovo.
Od zemalja u regionu, ukupan rezultat tokom prošle godine, popravile su Hrvatska, Albanija i Kosovo, dok su ostale imale manje bodova u odnosu na 2021.
”Ovo je posljedica velikih očekivanja da će nakon promjene vlasti doći do konkretnih rezultata i da će se otkrivati slučajevi korupcije iz prethodnog perioda. Sada je stigla potvrda da rezultata ili nije bilo ili nijesu bili dovoljno održivog karaktera. To se posebno odnosi na izbor pojedinih čelnika institucija u pravosudnom sistemu”, kazala je čelnica MANS-a, partnerske organizacije TI u Crnoj Gori.
Slične zamjerke iznijete su i u propratnom izvještaju TI za Crnu Goru.
Istaknuto je da Crna Gora nije ispunila očekivanja za poboljšanje institucionalnih i zakonskih okvira za borbu protiv korupcije i nastavlja sa praksom skrivanja informacija od javnosti.
”Nekoliko hapšenja zbog navodne zloupotrebe službenog položaja i umiješanosti u organizovani kriminal, uključujući bivšeg šefa Vrhovnog suda, daje izvjesnu nadu da najgori kriminalci i njihovi pomagači više neće uživati nekažnjeno. Međutim, politička borba za moć koja je paralisala Ustavni sud ukazuje na to da ljudi na vlasti žele da zadrže nezavisnost pravosuđa pod političkom kontrolom i podriju napore u borbi protiv korupcije”, navodi se u izvješaju TI.
Populizam i promocija stavili reforme na čekanje
Ćalović Marković je upozorila na to da se “borba protiv korupcije pretvara u populizam i političku promociju, više nego što se radi o korjenitim reformama koje bi oslobodile institucije od političkog uticaja”.
”Mislim da je rezultat u posljednjem izvještaju TI i reakcija na koruptivne prakse nove vlasti, pri čemu prvenstveno, mislim na političko zapošljavanje kao masovnu pojavu. I ono što se u javnosti percipira kao rezultat, dominantno koristi u populističkim i političkim promocijama konkretno premijera u tehničkom mandatu. Sa druge strane, i ta hapšenja su vrh ledenog brijega. Samo je zagrebano po površini kriminala koji se dešavao u posljednje tri decenije”, kazala je direktorica MANS-a.
On kaže da je “sigurna da je većina građana imala mnogo veća očekivanja nakon promjene vlasti, nego što je ovo čemu svjedočimo u protekle dvije godine”.
”Prvi i osnovni lijek bi bili izbori, da bismo dobili Vladu koja ima dovoljno stabilnosti i, iznad svega, političke volje da predloži ozbiljne reforme. Pitanje je i da li bismo uopšte i dobili takvu vladu, ali ono što je sigurno – sad takvu nemamo”, zaključila je Ćalović Marković.
DRUŠTVO
Berane: Glavna gradska ulica promijenila osam imena (FOTO)
Glavna ulica bila je i ostala centar svih dešavanja. Svako popodne ona bi se pretvarala u najljepše i najveće gradsko šetalište, čuveni beranski korzo

Priča o glavnoj gradskoj ulici u Beranama mogla bi početi na razne načine, ali je možda najbolji onaj koji stoji na turističkoj tabli koja kaže da sve priče o životu i istoriji Berana počinju i završavaju se u ovoj ulici. I njeno ime mijenjalo se u zavisnosti od istorijskih zbivanja i okolnosti.
„Tokom godina bila je Glavna čaršija, ulica Kralja Nikole, ulica Kralja Petra Oslobodioca, ulica Kralja Aleksandra Ujedinitelja, Via Viktoria Emanuela, Glavna ulica, Ulica Maršala Tita, da bi od 1994. do današnjih dana nosila ime Mojsija Zečevića“, stoji zapisano na tabli.
Podsjeća se i na to da je potpuno neuobičajenoa za osmanlijsko gradsko uređenje, glavna ulica u Beranama prava i široka.

Berane, glavna ulica (arhiva)
„Projektovao ju je, po ugledu na evropske metropole, Rizvan beg, čuveni arhitekta i pariski đak. Berane je tako dobilo najprostraniju i najširu ulicu među tadašnjim turskim gradskim naseobinama na ovom dijelu Balkana“, piše na turističkoj tabli.
Glavna ulica bila je i ostala centar svih dešavanja. Svako popodne ona bi se pretvarala u najljepše i najveće gradsko šetalište, čuveni beranski korzo.
„Sredinom korza šetali bi polagano stariji i ozbiljniji Beranci, razmatrajući kako najnovija svjetska dešavanja, tako i ‘povjerljive’ gradske priče. Sa strane su išli oni mlađi, koji bi se šetajući korzom i po prvi put zaljubljivali“, kaže priča.
Svako je imao svoje utvrđeno mjesto i niko nije htio da propusti da napravi par krugova, „vidi i bude viđen“.
„Čak i kada je glavna ulica bila otvorena za saobraćaj, ona bi se u popodnevnim časovima zatvarala i korzo bi neometano nastavljao da živi“, piše na tabli.
Tabla u glavnoj ulici.

Tabla u glavnoj ulici
Glavna ulica, kako se podsjeća, bila je i centar kulturnog života koji je, posebno u periodu između dva svjetska rata, doživio puni procvat. Naročito je bio bogat muzički život. To je bio period kada nastaju tamburaški zborovi i muzička društva, uvode se novi instrumenti i rađaju gradske pjesme. Na tabli je zapisano i podsjećanje da je čuven bio beranski bleh orkestar i njegovo rivalstvo sa bleh orkestrom iz Bijelog Polja. Takmičenja su se održaval u Hotelu Evropa, a uspješniji su najčešće bili Beranci.
Novi kulturni sadržaji pojavili su se sa otvaranjem Doma trezvenosti.
Zaživjela je pozorišna scena na kojoj su amaterski ansambli izvodili djela Branislava Nušića i Koste Trifkovića. Tada su po prvi put u pozorištu zaigrale i djevojke. Značajnu ulogu u kulturnom životu imali su čuveni beranski hoteli u kojima su održavane mnoge zabavne i kulturne večeri.
„Pred Drugi svjetski rat Berane je imalo više hotela nego što ih ima danas. U samom centru postojala su četiri hotela i dva hana. Prvo je podignut hotel Danilović, na mjestu sadašnje zgrade Osnovnog suda, i tu je, kažu, uvijek bila najbiolja muzika. Odmah preko puta njega sagrađen je hotel Imperijal, koji je tokom Drugog svjetskog rata bio pretvoren u oficirsku menzu italijanske vojske“, podsjeća tekst na tabli.
Tada je, priča se, u Beranama bilo više italijasnkih vojnika, nego stanovnika.
„Prva tombola u gradu organizovana je u hotelu Amerika, podignutom u samoj glavnoj ulici. Na najboljem glasu bio je hotel Evropa, koji se nalazio odmah pored Amerike. Tu je tradicionalno bila najbolja kuhinja, i svako od Beranaca imao je svoj sto. Vlasnici hotela Evropa svakom gostu koji tu prespava poklanjali su po flašu domaće rakije koju su sami
Bleh orkestar.

Bleh orkestar
Na dnu glavne ulice, ostalo je zabilježeno na ovoj tabli, nalazila su se i dva hana, u kojima su putnici mogli prespavati i odmoriti konje.
„U hanovima se, osim kafe i čaja, mogao popiti i salep, nadaleko poznat orijentalni afrodizijak“, podsjeća nas tabla.
I danas se u glavnoj ulici u Beranama i njenoj neposrednoj blizini nalaze brojni restorani, kafići i poslastičarnice.
„Dok šetate ovim čuvenim korzom, zastanite i probajte neki od čuvenih beranskih specijaliteta – slatki kačamak, pastrmku sa roštilja, ili burek iz čuvenih beranskih buregdžinica“, stoji zapisano na tabli.

Hoteli Evropa i Amerika
Sve je manje onih Beranaca koji priče i detalje zapisane na turističkoj tabli u glavnoj ulici znaju i pamte. Sve je više mladih Beranaca kojima niko te priče nije prenio sa koljena na koljeno.
Zato ova turistička tabla ima značaj da i na tom mjestu ostane zabilježeno kakav je značaj za grad oduvijek imala glavna ulica.
Za podsjećanje mladima i turistima koji o Beranama ne znaju mnogo.
Piše: Tufik Softić
DRUŠTVO
Utakmica Crna Gora – Srbija „visokog rizika“: Policija će snimati dešavanja na stadionu i oko njega
„Kupovina ulaznica biće dozvoljena isključivo uz identifikacione dokumente (lična karta, putna isprava). Ulazak na Gradski stadion pod Goricom, biće dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice“, saopšteno je iz Uprave policije

Policija će snimati utakmicu Crna Gora – Srbija, koja se igra u ponedjeljak na Gradskom stadionu pod Goricom.
Meč će početi u 20.45 časova, a snimanje, uključujući i snimanje iz vazduha, obaviće se u periodu od 15 časova do ponoći.
„Shodno odredbama Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, uvažavajući činjenicu da je sportska priredba proglašena priredbom povišenog bezbjednosnog rizika, kupovina ulaznica biće dozvoljena isključivo uz identifikacione dokumente (lična karta, putna isprava) Ulazak na Gradski stadion pod Goricom, biće dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice“, navodi se u saopštenju Uprave policije.
Dodaje se da će od 15 časova do završetka utakmice saobraćaj biti obustavljen u Bulevaru Ivana Crnojevića od raskrsnice sa Ulicom Marka Miljanova do raskrsnice sa Bulevarom Stanka Dragojevića, zatim u Ulici 19 decembra, od Ulice Vaka Đurovića, kao i skretanje od Hitne medicinske pomoći u pravcu Gradskog stadiona.
DRUŠTVO
Bijelo Polje: Dječak (4) proveo sat i po u zaključanom vozilu, spasili ga policija i vatrogasci (FOTO)
Dječak, kako se navodi u objavi, umalo nije dehidrirao

Dijete starosti četiri godine juče je spašeno iz zaključanog automobila u Bijelom Polju, intervencijom policije i vatrogasaca. Prema pisanju stranice Vijesti iz Bijelog Polja, oko 12 časova u Ulici Tomaša Žižića građani su primijetili uplakano dijete u automobilu marke golf 3.
Dječak, kako se navodi u objavi, umalo nije dehidrirao. Dalje se ističe da je brzom reakcijom pomenutih službi spašen razbijanjem bočnog stakla.
S druge strane, neki od građana koji su prisustvovali jučerašnjim scenama u Bijelom Polju naveli su u komentarima ispod objave da su riziku da dijete dehidrira doprinijele i nadležne službe, koje se, kako tvrde, nijesu u početku snašle, pa je cijela akcija spašavanja trajala mnogo duže nego što bi smjela.

Foto: Vijesti iz Bijelog Polja
“Dijete umalo nije dehidriralo zbog policije i njihovog odugovlačenja da se razbije staklo. Dijete je već bilo sat vremena u autu i građani su već mnogo puta pokušavali da otvore vrata ili prozor. Nakon toga je došla policija, bezuspješno pokušavajući isto što i par ljudi do tada, pri tome ne dozvoljavajući nikom da polomi staklo. Tu je prošlo više od pola sata, dok nije konačno došla vatrogasna i slomila prozor”, navodi jedan od očevidaca.
Dijete je, kako opisuje, bilo vidno uznemireno, jer je steklo utisak da mu neće biti pomoći i pored tolikog broja ljudi.
„Opasne zamjerke policiji kojoj je stotinu puta rečeno da je dijete preko sat vremena bilo u vozilu, a nakon njihovog dolaska još duže od pola sata i da mora što prije da se odatle izvuče. Dijete je na sebi imalo dva džempera i majicu i bilo u skoro skroz zatvorenom autu mnogo vremena. Uspjeli su pojedini da vrlo malo otvore dva prozora, što je pri današnjoj temperaturi bilo skoro beznačajno. Prava je sreća što dijete nije dehidriralo, iako smo svi mi prisutni vidjeli da je konstantno znojavo, a o strahu i naknadnom ophođenju prema njemu ne bih da pišem”, naveo je ovaj građanin u komentarima ispod objave o spašavanju dječaka.
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen jedan od najtraženijih svjetskih bjegunaca: Kralj kriptovaluta ‘pao’ na podgoričkom aerodromu
- DRUŠTVO2 дана ranije
Bijelo Polje: Dječak (4) proveo sat i po u zaključanom vozilu, spasili ga policija i vatrogasci (FOTO)
- HRONIKA3 дана ranije
Policajci otimali ljude, tukli ih, mučili… (UZNEMIRUJUĆE)
- DRUŠTVO3 дана ranije
Spreman memorandum za pokretanje aerodroma u Beranama
- POLITIKA3 дана ranije
Utvrđen redosled kandidata u drugom krugu izbora
- POLITIKA1 дан ranije
Vlahović Bečiću: Da li si zapalio svijeću i za kosovsku djecu koju je pobila srpska paravojska?