Connect with us

POLITIKA

"ZASTARELI AUTOMOBILI SU POSEBNO NA SJEVERU CRNE GORE"

Dok se Đukanović vozi u luksuznom „majbahu“ od 700.000 eura, građani koriste auta stara do 20 godina

„Predsjednik države, zahvaljujući čijoj trodecenijskoj politici su građani u dobroj mjeri gurnuti u opšte siromaštvo, a zemlja se na brojnim domaćim i međunarodnim adresama označava kao korumpirana i s uplivom kriminala, vozi se skupocjenim „majbahom“ vrijednim više stotina hiljada eura, iza čijih zatamnjenih stakala ne primjećuje sumornu sliku prosječnog stanovnika“, ocjenjuju analitičari

U Crnoj Gori skoro svaki drugi stanovnik posjeduje automobil ili neku vrstu motornog i priključnog vozila, pokazuju podaci Vlade, odnosno 620.000 stanovnika imalo je na kraju prošle godine 256.180 registrovanih motornih i priključnih vozila.

Podaci o starosti tih automobila ipak ukazuju na loš standard jer su vozila u prosjeku stara 15,3 godine, a na sjeveru, u regiji koja je i ekonomski najugrožnija, taj prosjek je i do 20 godina.

Ipak, dok građani voze stara i dotrajala vozila, predsjednik države Milo Đukanović već dvije godine odbija da vrati „mercedes majbah“ koji je prilikom nabavke koštao oko 700.000 eura, piše Dan.

Podsjetimo, Agencija za nacionalnu bezbjednost je u novembru 2017. kupila dva identična „mercedesa majbah S650“, za koje je uplaćeno gotovo 1,3 miliona eura. Jedan od „majbaha“ koristi predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, a drugi je, dok je bio premijer, koristio poslanik DPS-a Duško Marković. Bivši premijer Zdravko Krivokapić nije koristio „majbah“ već su tokom mandata pokušavali da ga prodaju i sredstva opredijele za socijalne programe, navodi ovaj medij.

Građani u Crnoj Gori imaju najviše putničkih automobila i to 219.515, teretnih vozila 18.820, motocikala 6.137, priključnih vozila 3.456, vučnih vozila 1.927, autobusa 1.207, specijalnih i radnih vozila 459, kombija 359 i traktora 255. Najmanja prosječna starost vozila je u Budvi, 12,6 godina, u Kotoru 13 godina, u Podgorici 13,5 godina, dok je najveća u Andrijevici, 19,8 godina, Šavniku 19,5 godina, Plavu 18,8, Pljevljima 18,4 i u Beranama i Bijelom Polju 18 godina.

Prema ocjeni Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, podaci o automobilima generalno reflektuju koliko je naše građanstvo siromašno i koliko zaostajemo za razvijenim zemljama, u kojima se auta nakon pet do osam godina zamjenjuju novim. Istovremeno, kako ističe, to pokazuje i koliko zastareli automobili prolaze našim putevima, naročito na sjeveru zemlje, ili kolokvijalno rečeno – u dobroj mjeri vozimo „krš“.

„To je nimalo zavidna situacija, jer je dobro poznato da je siguran automobil jedan od ključnih faktora bezbjednosti samih vozača i sigurnosti na putevima. Stoga je pitanje koliko su auta stara dvije decenije uopšte sigurna u vožnji i koliko ugrožavaju bezbjednost u saobraćaju. Takođe ću primijetiti da, dok mnogi građani voze stara auta, javni funkcioneri, političari ili menadzeri u državnim ili lokalnim kompanijama ne brinu o tome, jer se od našeg novca voze skupocjenim limuzinama.

Tako se aktuelni predsjednik države, zahvaljujući čijoj trodecenijskoj politici su građani u dobroj mjeri gurnuti u opšte siromaštvo, a zemlja se na brojnim domaćim i međunarodnim adresama označava kao korumpirana i s uplivom kriminala, vozi skupocjenim „majbahom“, vrijednim više stotina hiljada eura, iza čijih zatamnjenih stakala ne primjećuje sumornu sliku prosječnog građanina.

„Majbah“ mu je 2017. godište, a imajući u vidu da njegova partija sada podržava novu manjinsku vladu (izabranu na neustavan način), ne bi bilo iznenađenje da mu se vrlo brzo trguje novi „majbah“. Takođe, opšte je poznato i da čelnici ministarstava ili organa državnih i lokalnih vlasti voze skupocjene automobile. Sve od našeg novca“, ističe Mrdović u izjavi za Dan.

Prema riječima Mitra Radonjića iz Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku, evidentno je povećanje broja vozila u Crnoj Gori, ali to govori u prilog činjenici da je vozilo zaista potreba, a ne luksuz.

„Još jedna nepobitna činjenica je da je starost vozila srazmjerna negativnom ekonomskom statusu građana s obzirom na prosječnu starost vozila“, smatra Radonjić.

Zarija Pavićević iz Alternative Crne Gore kaže da je prosječna starost vozila crnogorskih građana u skladu sa primanjima koje imaju.

„Radnik u Crnoj Gori može da sanja kupovinu novog vozila na kredit, jer su primanja nestabilna, a poslovi isuviše slabo plaćeni za kupovinu novog vozila. Zato je u našoj zemlji razvijen posao uvoza polovnih vozila. Ono što građani ne znaju jeste to da se kupovinom polovnog vozila troši mnogo više nego kupovinom novog. Svako onaj ko kupi polovan automobil star preko 10 godina ima višegodišnja ulaganja u održavanje, servisiranje, registraciju. Zato se na Zapadu automobili odbacuju poslije 10 godina. Taj otpad završava kod nas jer mi nemamo strogu politiku regulacije tog otpada. Jedino kod nas se još trguje „golfovima 2“, „audijima“ starim po 15 godina… To govori o tome koliko je slaba kupovna moć i slaba ekološka svijest kod nas“, ocjenjuje Pavićević.

Dodaje da Alternativa zna da bez podizanja nivoa prihoda ovo neće biti regulisano, a tek kad se podignu plate, kad budu iznad 1.000 eura, ovaj problem može biti riješen.

Sa starim vozilima se ugrožava i bezbjednost

Najveći broj registrovanih vozila je u Podgorici, 83.662, u Nikšiću 24.280, Baru 21.017, Herceg Novom 14.575, Budvi 13.622, Kotoru 12.067, Bijelom Polju 12.047 itd. U toku 2021. godine u Crnoj Gori prvi put je registrovano 17.527 motornih i priključnih vozila. Najviše je po prvi put registrovano motornih i priključnih vozila u 2021. godini u Podgorici, i to 6.005, a zatim u Nikšiću 1.910, u Baru 1.245, Bijelom Polju 1.027…

„Starost vozila bitno utiče na bezbjednost u saobraćaju, tako da smatram da bi država, po uzoru na recimo Hrvatsku, trebalo posebnim ekonomskim mjerama da stimuliše građane da zamijene vozila po sistemu staro za novo i time doprinese ne samo bezbjednosti nego i ekološkoj održivosti. Dakle, prosječna starost vozila u Crnoj Gori govori u prilog činjenici da nismo socijalno i ekonomski razvijeno društvo, da bezbjednost i sigurnost u saobraćaju nisu na zavidnom nivou, a ekološki doprinos je izuzetno nizak“, poručuje Mitar Radonjić.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

„Spajić je kazao da će Crna Gora podržati Rezoluciju UN o Srebrenici, ali je neće kosponzorisati“

Imao je priliku da danas razgovara sa Spajićem u Berlinu

Spajić sa njemačkim kancelarom Šolcem danas u Berlinu, Foto: DPA

Njemački stručnjak za Zapadni Balkan i proširenje NATO Milan Nič kazao je da je, između ostalog, pitao premijera Milojka Spajića o potencijalnom crnogorskom sponzorisanju Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, na šta je Spajić odgovorio da Crna Gore neće sponzorisati Rezoluciju, ali će je podržati.

Nič koji je član njemačkog Savjeta za vanjske poslove, imao je priliku da danas razgovara sa Spajićem u Berlinu.

„Imao sam priliku da pitam Spajića o kretanju Crne Gore ka EU, da li je bolje da ide sama ili u manjoj grupi. Takođe, zanimalo me balansiranje između krhke parlamentarne većine naspram principa činilaca vlasti, kao i njegov stav i stav Vlade o predloženoj Rezoluciji UN o genocidu u Srebrenici“, naveo je Nič.

Kako je kazao, Spajić je istako da je kancelar Šolc potvrdio da Crna Gora ide ka članstvu u EU, i da će nakon dobijanja IBAR-a pokazati da je spremna da bude prva naredne članica.

„Kada su u pitanju regionalne tenzije i miješanje Beograda, Spajić tvrdi da je to stalno pitanje, ali je medijska percepcija pretjerana“, rekao je Nič.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Majke Srebrenice: „Hvala slobodarskom Cetinju i Đuraškoviću! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani istorije“

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici

Foto: Screenshot

Majke Srebrenice zahvalile su se danas Cetinju i gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću zbog podrške Rezoluciji Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.

„Zahvalne slobodarskom Cetinju! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani historije, hvala Vam!“, navodi se u objavi na društvenoj mreži Iks.

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici.

„Podrška Rezoluciji predstavlja znak posebnog poštovanja i žaljenja više od 8000 stradalih u genocidu u Srebrenici i poruku mira, suživota i jednakog prava na život svih, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost“, kazao je Đurašković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Vlada da bude sponzor predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici

Nikolić objavio da Spajiću uputilo pismo 35 poslanika, među kojima su i trojica iz parlamentarne većine

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je objavio da je 35 poslanika uputilo pismo premijeru Milojku Spajiću, pozivajući Vladu da, bez daljeg odgađanja, donese odluku o kosponzorstvu predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se uskoro naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

„Tekst pisma koje je poslato Vladi Crne Gore, ponuđen je na potpis poslanicima svih poslaničkih klubova Skupštine Crne Gore, osim poslanicima nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid“, napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.

Među potpisnicima pisma su i predstavnici skupštinske većine – član kluba poslanika Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, te poslanici Albanskog foruma Nikola Camaj i Artan Čobi.

Pismo su potpisali i poslanici DPS-a, Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata, Hrvatske građanske inicijative, Demokratske unije Albanaca,

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije