Connect with us

DRUŠTVO

PRES KONFERENCIJA IJZ

Galić: Ako jedno dijete bude zaraženo u školi, u karantin će ići cijelo odjeljenje (VIDEO)

Maske obavezne samo u zdravstvenim ustanovama, kolektivnim smještajima, javnom prevozu

Nošenje maski od sjutra obavezno je samo u zdravstvenim ustanovama, javnom prevozu i kolektivnim smještajima. U svim ostalim objektima ostaje kao preporuka. Ukida se broj prisutnih na javnim okupljanjima, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić. Mjere su na snazi do 22. aprila. Galić je istakao da ako jedno dijete bude zaraženo u školi u karantin će ići cijelo odjejenje.

On je objasnio da sve ostale mjere ostaju.

“Još jednom naglašavamo da ćemo, ukoliko se bude zabilježio nepovoljan trend, reagovati momentalno i da ćemo, i prije 22. aprila, revidirati ove mjere. Vjerujemo u odgovornost naših građana i nadamo se da neće biti potrebe za takvim potezom”, kazao je on.

Ukoliko epidemiološka situacija bude stabilnija, predlog radnog tijela biće ukidanje maski i u zdravstvenim ustanovama, javnom prevozu i kolektivnim smještajima.

“Moramo biti jako oprezni. Ovim mjerama je doneseno da maske u školama nijesu obavezne, ali bismo preporučili da ih djeca nose. Ako jedno dijete bude zaraženo, u karantin će ići cijelo odjeljenje”, kazao je on.

Galić je kazao da su još na snazi mjere koje se odnose na prostorne kapacitete određenih zatvorenih objekata.

“Iz razloga da bismo prorijedili broj ljudi koji mogu biti u zatvorenim prostorijama, s obzirom na to da još ne postoji mogućnost provjetravanja kao mjera koja može da suzbije cirkulaciju virusa u prostoru. Iz tih razloga još su na snazi mjere o dozvoljenom broju posjetilaca priutnih po kvadratnom metru u zatvorenim objektima”, objasnio je direktor Instituta.

Galić je kazao da je broj oboljelih manji za oko devet procenata u odnosu na prethodne dvije sedmice.

„Takođe i broj preminulih manji je za 18,2 procenta u odnosu na prethodne dvije nedjelje“, rekao je direktor IJZ-a.

Upozorio je da je obuhvat vakcinisane djece MMR-om koja su rođena 2020. godine izuzetno slab.

„Stoga apelujem na roditelje da djecu povedu na rutinsku imunizaciju“, kazao je on.

Dva pacijenta životno ugrožena

U crnogorskim bolnicama na liječenju je 22 kovid pacijenta, kazala je direktorica Kliničkog centra CG Ljiljana Radulović.

“U KCCG-u pet, OB Bar tri, isto toliko u Pljevljima i Kotoru. U Beranama se liječe dva pacijenta dok se u OB Nikšić liječi jedan pacijent”, kazala je ona.

Istakla je da kovid u sadejstvu sa drugim bolestima može da izazove tešku kliničku sliku.

“Tako su dvije osobe životno ugrožene u Kliničkom centru”, kazala je ona.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(VIDEO) Milatović i Spajić na Vaskršnjoj liturgiji u Hramu u Podogrici

Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije

Foto: Screenshot

Predsjednik države Jakov Milatović sa porodicom i predsjednik Vlade Milojko Spajić prisustvovali su vaskršnjoj liturgiji u Hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.

Liturgiju u hramu služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Foto: Screenshot

Pored brojnih građana liturgiji je pirsustvovao i ministar vanjskih poslova Filip Ivanović.

Foto: Media biro

Liturgiji je priusustvovao i ambasador Rusije u Crnoj Gori Vladislav Maslenikom.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić sa porodicom prisustvovao je liturgiji u manastiru Morača.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres u Crnoj Gori

Zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 2,7 stepena zabilježen je u Crnoj Gori.

Prema podacima Evro-mediteranskog sejzmološkog centra (EMSC) zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara.

Zemoljtres je registrovan u 10 sati i 39 minuta.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mitropolit Joanikije: Crna Gora da prevaziđe unutrašnje podjele

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“

Mitropolit Joanikije, Foto: Profimedia

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je u Vaskršnoj poruci da se nada da će Crna Gora u dogledno vrijeme prevazići sve unutrašnje podjele i dostići svijetlu sinergiju i harmoniju različitih slojeva društva.

„Gledajući kako se u posljednje vrijeme u našoj Otadžbini polako i mukotrpno uspostavljaju red i pravda, i slušajući, još uvijek rijetke, ali i sve češće pozive za svenarodno izmirenje“, naveo je mitropolit Joanikije i dodao da je „ideal takvog društva je u nama, naučili smo ga od proroka i apostola, a naslijedili od Svetog Save i Svetog Petra Cetinjskoga“.

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“.

„Nedaleko od nas, nama bliski narodi, jedni po vjeri, drugi po stradanju, međusobno ratuju. Svakodnevno se prolijeva ljudska krv i ratni zločini umnožavaju, djeca ubijaju, na žalost i na sramotu svega svijeta, ali se, od zaraćenih naroda ne čuju pozivi na pregovore i mir, još manje od onih koji ratove planiraju i finansiraju. Sporadični i jedva čujni pozivi na mir djeluju kao glas vapijućeg u pustinji. Tim pozivima mi pridružujemo naš glas za mir, s molitvom Bogu milosti i mira da omekša srca i urazumi čelnike zaraćenih zemalja te da prekinu međusobno krvoproliće da bi što prije postigli mir koji je potreban svima, a najviše njihovim narodima“, kazao je Joanikije.

On je istakao da od „Kosovskog boja na ovamo“, srpski narod na Kosovu i Metohiji „skoro bez prekida i predaha, trpi ubijanja i etnička čišćenja, ali je, uz neizbrojne žrtve i gubitke ostali na svojim ognjištima“.

„Najviše boli što za naš narod, koji je posljednjih decenija pretrpio ubistva i razaranja, paljenje svetinja, uništavanje grobova i kulturnih dobara, nema pravde ni razumijevanja u takozvanoj međunarodnoj zajednici, dok prištinske vlasti, koje rečena nedjela učiniše i čine, zapadne zemlje preporučuju za Savjet Evrope i ostale međunarodne institucije“, poručio je mitropolit Joanikije.

Dodao je da je danas „Kosovo grdno sudilište“.

„Nad njim se u naše dane svršila tajna bezakonja. Na njemu je pogaženo međunarodno pravo, što ne može proći bez teških posljedica u svijetu. Međutim, mi pravoslavni hrišćani se ne uzdamo u čovjeka nego u Boga i njegovu pravdu. Nadamo se da će Gospod koji uvijek pravedno sudi uslišiti vapaje i molitve naše stradalne braće i sestara sa Kosova i Metohije, da će im dati sigurnost i mir, i bogato ih nagraditi za odanost našim svetinjama i za istrajnost na krstonosnom putu Hristovom“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije