Connect with us

DRUŠTVO

LIDER DNP-A

Knežević: Kapela na Lovćenu treba da pomiri pravoslavne Crnogorce i Srbe

Knežević je napravio paralelu između Njegoševog i današnjeg vremena, ističući da se „nekad u Crnoj Gori za riječ davala glava a da se sada, nažalost, to čini isključivo za ministarsku fotelju”

Foto: Screenshot

Kapela na Lovćenu treba da bude čin pomirenja između pravoslavnih Crnogoraca i Srba, kazao je predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević na manifestaciji posvećenoj Danu rođenja mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve Petru II Petroviću – Njegošu, koju je sinoć organizovao Klub mladih DNP u Srpskoj kući u Podgorici.

Knežević je napravio paralelu između Njegoševog i današnjeg vremena, ističući da se „nekad u Crnoj Gori za riječ davala glava a da se sada, nažalost, to čini isključivo za ministarsku fotelju”.

Pritom je naglasio da je „DF pružao ruku pomirenja upravo preko Njegoša, u želji da se zaboravi ono što se desilo u prošlosti, bez želje da se arbitrira i sudi, ali da predstavnici drugih partija to nijesu htjeli da učine.“

„Zato je bilo neophodno da dođe 30. avgust, da neumorni duh litija, kad smo zajedno s narodom i sveštenstvom branili pravo na postojanje Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, dovede do slobode i da ponudimo ruku pomirenja. Ta ruka pomirenja i sada je pružena, a mi smo prošle godine izglasali zakon, nažalost, bez konsenzusa, kojim se dan Njegoševog rođenja slavi kao državni praznik”, kazao je lider DNP-a.

Knežević je naglasio i da je Njegoš u svom „Gorskom vijencu“ oživio kosovski mit, te da smo, „sve što smo naučili o borbi naroda za slobodu, naučili upravo od Njegoša.“

„Kapela na Lovćenu treba da bude čin pomirenja između pravoslavnih Crnogoraca i Srba. Poruka ove večeri je da se izmirimo kao narod koji je stvarao ovu državu, a naša ruka pomirenja, pružena još 2017. i 2018. godine, ostaje ispružena, jer mi i dalje nemamo bliže braće od one koju su nam rodile naše majke. A to, što se oni još preispituju jesmo li braća, neka bude čin njihove slabosti, koju ćemo da im oprostimo. Kako nas je Njegoš nadživio svih ovih godina, dok nijesmo donijeli njegov zakon, tako će nas nadživjeti u ovoj društveno-političkoj stvarnosti koju najbolje opisuju oni stihovi ‘niko srećan, a niko dovoljan, niko miran a niko spokojan, sve se čovjek bruka sa čovjekom, gleda majmun sebe u zrcalo’. Da se ne bismo gledali kao taj majmun u zrcalo, treba da pošaljemo snažnu poruku da je Crna Gora kuća svih nas, a Njegoš vertikala koja pripada svima nama, i niko nema veće ili manje pravo na našeg vladiku, gospodara i pjesnika”, rekao je Knežević.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres u Crnoj Gori

Zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 2,7 stepena zabilježen je u Crnoj Gori.

Prema podacima Evro-mediteranskog sejzmološkog centra (EMSC) zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara.

Zemoljtres je registrovan u 10 sati i 39 minuta.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mitropolit Joanikije: Crna Gora da prevaziđe unutrašnje podjele

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“

Mitropolit Joanikije, Foto: Profimedia

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je u Vaskršnoj poruci da se nada da će Crna Gora u dogledno vrijeme prevazići sve unutrašnje podjele i dostići svijetlu sinergiju i harmoniju različitih slojeva društva.

„Gledajući kako se u posljednje vrijeme u našoj Otadžbini polako i mukotrpno uspostavljaju red i pravda, i slušajući, još uvijek rijetke, ali i sve češće pozive za svenarodno izmirenje“, naveo je mitropolit Joanikije i dodao da je „ideal takvog društva je u nama, naučili smo ga od proroka i apostola, a naslijedili od Svetog Save i Svetog Petra Cetinjskoga“.

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“.

„Nedaleko od nas, nama bliski narodi, jedni po vjeri, drugi po stradanju, međusobno ratuju. Svakodnevno se prolijeva ljudska krv i ratni zločini umnožavaju, djeca ubijaju, na žalost i na sramotu svega svijeta, ali se, od zaraćenih naroda ne čuju pozivi na pregovore i mir, još manje od onih koji ratove planiraju i finansiraju. Sporadični i jedva čujni pozivi na mir djeluju kao glas vapijućeg u pustinji. Tim pozivima mi pridružujemo naš glas za mir, s molitvom Bogu milosti i mira da omekša srca i urazumi čelnike zaraćenih zemalja te da prekinu međusobno krvoproliće da bi što prije postigli mir koji je potreban svima, a najviše njihovim narodima“, kazao je Joanikije.

On je istakao da od „Kosovskog boja na ovamo“, srpski narod na Kosovu i Metohiji „skoro bez prekida i predaha, trpi ubijanja i etnička čišćenja, ali je, uz neizbrojne žrtve i gubitke ostali na svojim ognjištima“.

„Najviše boli što za naš narod, koji je posljednjih decenija pretrpio ubistva i razaranja, paljenje svetinja, uništavanje grobova i kulturnih dobara, nema pravde ni razumijevanja u takozvanoj međunarodnoj zajednici, dok prištinske vlasti, koje rečena nedjela učiniše i čine, zapadne zemlje preporučuju za Savjet Evrope i ostale međunarodne institucije“, poručio je mitropolit Joanikije.

Dodao je da je danas „Kosovo grdno sudilište“.

„Nad njim se u naše dane svršila tajna bezakonja. Na njemu je pogaženo međunarodno pravo, što ne može proći bez teških posljedica u svijetu. Međutim, mi pravoslavni hrišćani se ne uzdamo u čovjeka nego u Boga i njegovu pravdu. Nadamo se da će Gospod koji uvijek pravedno sudi uslišiti vapaje i molitve naše stradalne braće i sestara sa Kosova i Metohije, da će im dati sigurnost i mir, i bogato ih nagraditi za odanost našim svetinjama i za istrajnost na krstonosnom putu Hristovom“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Karleuša se „izvinila“: Evo, duboko se izvinjavam, Srbi i Crnogorci nisu braća

„Povodom mojih riječi da je Njegoš bio Srbin, jer sam to pročitala kao njegovu izjavu u Gorskom vijencu, takođe se duboko izvinjavam. Nijesam dobro vidjela“, kazala je Karleuša

FOTO: Printscreen/Instagram/karleusastar

Ne smiruju se strasti nakon što je otkazan koncert pjevačice Jelene Karleuše u Hotelu Podgorica, povodom njenih izjava o Crnogorcima.

Ona se jutros ponovo oglasila i ironično se izvinila zbog izjava da je, između ostalog, “svakom Crnogorcu djed Srbin i da su Srbi i Crnogorci braća”.

„Povodom mojih, kako kažu “teških i uvredljivih riječi” koje su okarakterisane kao govor mržnje prema Crnogorcima ja se duboko izvinjavam. Izvinjavam se svakome koga je duboko uvrijedilo to što sam Crnogorce nazvala braćom. Posle svih prijetnji juče shvatila sam da vas je to pogodilo i da sam pogriješila. Evo, kako mogu da ispravim nismo braća“, navela je ona.

Povezana vijest:

Hotel Podgorica otkazao nastup Karleuši zbog izjava o Crnoj Gori i Crnogorcima

Povodom njenih riječi da je svakom Crnogorcu djed Srbin, a koje su dovele do masovne histerije i, kako kaže, napada na nju, Karleuša se, dodaje, duboko izvinja.

„Došlo je do nesporazuma. Poznajem puno Crnogoraca i oni koji su mi rekli tu pogrešnu informaciju da su im djedovi Srbi. Očigledno mi nijesu rekli istinu i ja se duboko izvinjavam. Djed vam nije Srbin. Povodom moje izjave da Crna Gora glasa protiv Srbije, duboko se izvinjavam, ne glasa. Povodom mojih riječi da je Njegoš bio Srbin, jer sam to pročitala kao njegovu izjavu u Gorskom vijencu, takođe se duboko izvinjavam. Nijesam dobro vidjela“, dodaje.

FOTO: Printscreen/Instagram/karleusastar

Povodom riječi da desetine hiljada Crnogoraca nesmetano radi i živi u Srbiji, takođe se, kako dodaje, izvinjava.

„Nijesam dobro vidjela, ne žive. Povodom najave da će me, ako dođem u Crnu Goru, napasti militantna organizacija ljudi koji sebe nazivaju komete (ako se ne varam), ja se i njima duboko izvinjavam. Drage komete, imam 63 kilograma i nijesam imala namjeru da ugrozim suverenitet i integitet Crne Gore. Slobodno dođite na moj nastup da vidite da nijesam naoružana i profesionalno radim svoj posao. Nema razloga za strah i odbranu Crne Gore. Povodom izjave vlasnika Elmaga (izvjesnog Orhana) da neće pustati moje pjesme, i njmu se izvinjavam. Nije mu djed bio Srbin, ali pradjeda jeste“, zaključuje ona.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije