Connect with us

DRUŠTVO

NACRT ZAKONA O POPISU STANOVNIŠTVA

Popis stanovništva u Crnoj Gori ipak do kraja godine?

Najviše sporenja prethodnih mjeseci izazvalo je pitanje da li će se građani izjašnjavati o etničkoj pripadnosti, vjeroispovijesti i maternjem jeziku, na čemu DF insistira. To je uvršteno u Nacrt zakona

Foto: Boris Pejović

Nacrt zakona o popisu stanovništva u 2021. godini – tako se zove akt koji bi uskoro, u formi predloga zakona, trebalo da se nađe pred Vladom a onda i parlamentom.

Namjera Vlade, sada je već jasno, je da se popis održi do kraja 2021. godine, ali nije precizirano tačno kada, pišu „Vijesti“.

Za razliku od Zakona o popisu iz 2011. godine, u Nacrtu zakona o popisu Vlade Zdravka Krivokapića, u koji je Televizija Vijesti imala uvid, nije navedeno u kom periodu će se sprovesti popis, već će to utvrditi Vlada.

Nacrt zakona se po hitnoj proceduri juče našao pred članovima Savjeta statističkog sistema.

Član Savjeta i direktor Centra za demokratsku tranziciju Dragan Koprivica podnio je ostavku u Savjetu zbog, kako je rekao, nametanja da se moraju u roku od 24 sata izjasniti o Nacrtu.

On poručuje da je potrebna javna rasprava o ovom predlogu.

Nacrt dolazi nakon što je prije mjesec Demokratski front poručio da – ili će biti popisa ove godine ili neće biti ove Vlade.

„Ukoliko u septembru se ne pojavi u Skupštini Predlog zakona o popisu i ne bude na dnevnom redu Skupštine, DF će da obori Vladu Zdravka Krivokapića“, rekao je ranije poslanik DF-a Slaven Radunović.

Istovremeno, čelnici Vlade tvrdili su da nije moguće sve pripremiti za popis do kraja godine.

„U ovom trenutku je teško očekivati da ove godine može biti popisa jer je prosto nemoguće, treba napraviti dovoljno dobru pripremu“, rekao je ranije Krivokapić.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović rekao je da u njegovoj percepciji „vrlo je teško da možemo da završimo sve ono što su koraci kako bi se završio popis“.

Nacrtom je predviđeno da će popisom biti obuhvaćeni crnogorski državljani koji žive u Crnoj Gori, stranci sa stalnim ili privremenim boravkom i stranci kojima je odobrena međunarodna ili privremena zaštita ili traže međunarodnu zaštitu u našoj zemlji.

Izostavljena je kategorija iz 2011. godine – „lica bez državljanstva“, zatim odredba da se osobe popisuju bez obzira da li se u vrijeme popisa nalaze u Crnoj Gori ili u inostranstvu i bez obzira da li u vrijeme popisa posjeduju lična identifikaciona dokumenta.

Na popisu će građani davati lične podatke poput bračnog ili vanbračnog statusa, mjesta iz kojeg su se doselili, završenoj školi, jezicima kojima se služe, poznavanju rada na računaru, zanimanju… Novina je da će građani moći da se izjasne i ukoliko su u životnom partnerstvu sa osobom istog pola. Za razliku od prethodnog popisa – neće se prikupljati podaci o invalidnosti po vrstama i uzrocima invaliditeta. Najviše sporenja prethodnih mjeseci izazvalo je pitanje da li će se građani izjašnjavati o etničkoj pripadnosti, vjeroispovijesti i maternjem jeziku, na čemu DF insistira. To je uvršteno u Nacrt zakona.

Građani će davati podatke i da li žive u svom stanu ili kao podstanari, koji energent koriste za grijanje, da li je stan klimatizovan, kada je kuća ili zgrada u kojoj žive izgrađena… Uklonjeno je pitanje o korišćenju interneta u stanu, pa će izostati odgovor o procentu stanovništva koje ga koristi.

Zakonom je, kao i 2011. godine propisano da su građani dužni da učestvuju u popisu, kao i da odgovore na sva pitanja i da na svako pitanje daju tačan i potpun odgovor. Za one koji se ne budu pridržavali toga – propisana je kazna od 100 do 500 eura. Ista kazna prijeti svakome ko snima ili fotografiše intervju popisivača sa građanima ili objavi popisne obrasce putem interneta ili medija. Prve, preliminarne rezultate popisa ali samo o broju stanovnika, domaćinstava i stanova – Monstat će objaviti u roku od 30 dana od dana završetka popisa, dok će konačne objaviti prema Godišnjem planu zvanične statistike i Kalendaru objavljivanja statističkih podataka. Iz Vlade nisu odgovorili na upit da li će se Nacrt zakona naći na sjutrašnjoj sjednici Vlade. Zbog hitnosti, zakon će, ako ga Skupština usvoji – stupiti na snagu danom objavljivanja u Službenom listu.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vaso Obradović (22) i Ljubiša Milošević (20) iz Berana krenuli pješke na hodočašće do manastira Ostrog

“U slavu i čast Svetog Vasilija Ostroškog, za isceljenje svih bolesnih javila nam se želja da krenemo pod Ostrog“, kazali su ovi mladi momci za Portal Berane online

Foto: Berane online

Beranci Vaso Obradović (22) i Ljubiša Milošević (20) krenuli su večeras pješke na hodočašće ka Manastiru Ostrog kako bi se poklonili moštima Svetog Vasilija Ostroškog.

Oni su krenuli iz porte manastira Đurđevi Stupovi uz blagoslov igumana Manastira Danila Romanova.

Odluka da krenu putem hodočašća za Vasa i Ljubišu je najvažniji životni momenat, sa nadom da će ovaj duhovni izazov uspješno savladati uz molitvu i sa vjerom u Boga.

“U slavu i čast Svetog Vasilija Ostroškog, za isceljenje svih bolesnih javila nam se želja da krenemo pod Ostrog“, kazali su ovi mladi momci za Portal Berane online.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Beranci Dašić i Babović krenuli pješke na hodočašće do Ostroga

Na put dug 150 kilometara Marko Dašić (25) i Zoran Babović (35) krenuli su iz porte manastira Đurđevi Stupovi

Foto: Berane online

Beranci Marko Dašić (25) i Zoran Babović (35) krenuli su večeras iz porte manastira Đurđevi stupovi pješke na hodočašće prema Manastiru Ostrog. Na put dug 150 kilometara su ih ispratili otac Evstatije i sveštenici Stefan Milovanović i Milenko Ralević, članovi porodica i prijatelji.

„Uz blagoslov vladike Metodija, Marko Dašić i Zoran Babović iz Berana krenuli su na poklonjenje Moštima Svetog Vasilija Ostroškog. U slavu Božiju, a u čast i spomen Svetog Vasilija, planiraju da pješke pređu 150 kilometara, i 12. maja stignu u ostrošku Svetinju“, saopšteno je za Portal Berane online.

Foto: Berane online

Njih dvojica su pred kretanje iskoristili priliku da pozovu vjerni narod da pomogne živopisanje Hrama Svetog Jovana u Šekularu koje je u toku. Uplate možete izvršiti na broj žiro računa: 535-19109-79 (Prva banka) i izgradnju Hrama Svetog Arhangela Gavrila u Petnjiku (broj žiro računa: 510-12990-183 CKB banka).

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Naglo se pogoršalo zdravstveno stanje Milivoja Katnića

„Uprava UIKS- a preduzela je niz mjera kako bi se omogućila hitna reakcija u slučaju naglog pogoršanja zdravstevnog stanja Milivoja Katnića zbog štrajka glađu i žeđu“

Foto: R.R./ATAImages

Zdravstveno stanje MIlivoja Katnića, koji tokom boravka u pritviru odbija i hranu i vodu, kako Dan portal nezvanično saznaje, naglo se pogoršalo.

„Uprava UIKS- a preduzela je niz mjera kako bi se omogućila hitna reakcija u slučaju naglog pogoršanja zdravstevnog stanja Milivoja Katnića zbog štrajka glađu i žeđu. U tom smislu češće ga obilazi medicinsko osoblje zatvora a angažovano je vozilo koje je u pripravnosti kako bi, ukoliko bude potrebno, što prije mogao biti odvezen na ukazivanje ljekarske pomoći. Preduzima se niz preventivnih radnji kako ne bi doslo do većih posledica“, nezvanično je saopšteno portalu Dana.

Nakon 23 dana gladovanja, njegovo zdravstveno stanje je značajno pogošano, a prije sedam dana je na kratko boravio u Kliničkom centru jer je prestao da uzima ljekarsku terapiju.

Nakon što su dva vještaka konstatovala da je Milivoje Katnić, iako duže štrajkuje građu „nepomućene percepcije i sposoban za rasuđivanje“, specijalni državni tužilac Miloš Šoškić je zatražio da se angažuje – i treći vještak.Juče se Katnić odlučio na posljednji i očajnički korak – štrajk žeđu, što mu dodatno ugrožava život.

Podsjetimo, zdravlje Milivoja Katnića, koji je prije četrdesetak dana preležao plućnu emboliju, već je narušeno štrajkom glađu na koji se odlučio još 14. aprila, kada mu je određen pritvor do 30 dana.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije