Connect with us

SPORT

ČELNIK FSCG O DEŠAVANJIMA U UKRAJINI

Savićević: Putina ne podržavam, ali sam protiv sanckija ruskim fudbalerima

„I prije 30 godina, mi nismo imali veze sa ratom u Jugoslaviji. Mihajlović, Jugović, Mirković, Kovačević, Mijatović, Savo Milošević…Kao fudbaleri sam izgubili tri velika prvenstva (EP 1992. i 1996., kao i Mundijal 1994. Jedini razlog je bila politika, i to nema nikakve veze sa sportom“, kazao je Savićević za italijansku „La Republiku“

Dejan Savićević, predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) kazao je u intervjuu za italijansku „La Republiku“ da ne podržava isključenje ruske reprezentacije iz plejofa za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Iako njegove brojne kolege su podržale ovaj vid sankcija, Savićević ipak ima drugačije viđenje.

„Ne branim rusku politiku, naprotiv, niti sam protiv solidarnosti sa ukrajinskim narodom. Branim međutim ruske fudbalere i njihovo pravo da ne dožive sportsku nepravdu, kao onu koju sam ja doživio 1992. godine, kada moji saigrači i ja nismo mogli da odemo na EURO u Švedskoj, iako smo izborili plasman“, kazao je Savićević.

Predsjednik FSCG-a smatra da je trebalo da se ostane na odluci da ruski reprezentativci igraju na neutralnom terenu, bez zastave i intoniranja himne.

„Mislim da je to bilo pravo rješenje. Sportisti ne bi trebalo da snose skroz krivicu za sve što se događa, trebalo bi da im se omogući da se takmiče. Ponavljam pričam iz svog ugla, iz nečega što sam i sam osjetio na svojoj koži. Čak i poslije toliko godina i dalje se osjećaju „rane“ od takve odluke. Moji saigrači i ja smo tada osjetili nepravdu, i to ne bi smjelo da se ponovi“.

Savićević je kazao i da ruski fudbaleri nemaju veze sa Putinovom politikom i odlukom.

„I prije 30 godina, mi nismo imali veze sa ratom u Jugoslaviji. Mihajlović, Jugović, Mirković, Kovačević, Mijatović, Savo Milošević…Kao fudbaleri sam izgubili tri velika prvenstva (EP 1992. i 1996., kao i Mundijal 1994. Jedini razlog je bila politika, i to nema nikakve veze sa sportom“.

Na pitanje da li je miješanje politike i sporta realnost našeg vremena, Savićević je ponovo odgovorio da te stvari treba odvojiti.

„Kakve veze ima dječak koji živi za fudbal sa bilo čijom politikom. Istu stvar koju su uradili nama 1992. godine sada su uradili Rusiji“.

Podsjetio se predsjednik FSCG i košarkaške reprezentacije, ali i situacije sa Savom Miloševićem.

„Uzmite na primjer jugoslovensku košarkašku reprezentaciju. Bilo je tu momaka koji su se javno usprotivili režimu Slobodana Miloševića, a sa druge strane su trpjeli sportske sankcije. Ili Sava Miloševića, fudbalera koji je igrao sa Parmu, koji je čak učestvovao u demonstracijama protiv tadašnje vlasti. Ako bilo ko misli da su ove sportske sankcije korisne, nije u pravu. Utakmice, ako ništa drugo mogu da budu poruke mira“.

Među prvim fudbalskim savezima Poljska i Švedska su prve odbile da igraju sa Rusima.

„Status FIFE i UEFE je jasan po tom pitanju. Fudbal i politika moraju da budu jasno odvojeni. Ponavljam, osjećam veliku žal i bol prema Ukrajini, svaki rat je pogrešan, i definitvno ne podržavam Vladimira Putina. Međutim čitao sam izjave svog poljskog kolege, i ne slažem se sa njim. Fudbal i kvalifikacije ne smiju se iskoristiti u političke svrhe“.

Savićević je potom ispričao anegdotu sa tadašnjim predsjendikom Srbije, Slobodanom Miloševićem.

„Kada smo osvojili Ligu šampiona sa Crvenom zvezdom 1991. godine, bio je prijem za nas u predsjendičkoj palati. Milošević nije imao pojma ko smo mi. Rukovao se sa nama, slikao, a pored njega je bio čovjek koji mu je šaputao naša imena“.

On je kazao i da ne zna ni jednog fudbalera da podržava Putina, kao i da smatra da je Putinovo prisustvo finalu Munidjala drugačije prirode.

„Ne bih se zakleo, ali mislim da su mu prioriteti na toj utakmici bili drugačiji. Ako bi i jedan fudbaler podržavao Putina, to bi bilo pogrešno, ali još ni jedan nije tako nešto uradio. Mi smo se već nalazili u kampu, gdje smo se spremali za EURO, i 1. juna je stigao faks da su nam uvedene sankcije. Ne bih volio to iko da osjeti“, kazao je Savićević za „La Repuliku“.

Predsjednik FSCG je kazao da i pored rata i politike, zadržao je dobre odnose sa svojim saigračima.

„Zvonimir Boban, koji je Hrvat mi je i dan danas jedan od najboljih prijatelja, a u našem timu imali smo Bosance, Crnogorce, Srbe, Makedonce, i izborili smo odlazak na EURO, koji je kasnije osvojila Danska koja je bila druga u našoj kvalifikacionoj grupi. Zato mislim da je Rusima moralo da se omogući da igraju na neutralnom terenu“.

Na pitanje da li bi Crna Gora ugostila ekipu Rusije on je odgovorio:

„Mi nemamo velike stadione, a i nemam tu mogućnost da ja odlučujem, to je do vladinih zvaničnika. Ono što ipak mislim je da fudbal ne bi trebalo da se zaustavlja. Talenti ne prekidaju da cvjetaju. Uzmite primjer Dušana Vlahovića kojeg cijenite u Italiji danas, i koji se i dalje razvija. On je rođen u Beogradu 2000. godine“, zaključio je Savićević.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

SPORT

Đoković se prerano oprostio od Rima: Najboljeg na svijetu pobijedio Čileanac

Za nešto više od sat poražen je od Čileanca Alehandra Tabila u dva seta 6:2, 6:3

Novak Đoković bio je neprepoznatljiv u trećem kolu mastersa u Rimu – za nešto više od sat poražen je od Čileanca Alehandra Tabila u dva seta 6:2, 6:3.

Tabilo je 32. igrač na svijetu, a ovo mu je prvi trijumf najboljeg tenisera planete u dva seta i to za 68 minuta.

Od prvog gema je bilo jasno da najboljem igraču svih vremena neće biti lako, odmah je Čileanac napravio brejk, poveo 1:0, a potom i uzeo svoj servis za 2:0. Nije se tu zaustavio i uzeo je i naredni gem, novi brejk za 3:0. Do kraja seta je održavao svoj servis i dobio prvi dio igre sa 6:2.

Kako je počeo prvi, tako je i drugi, opet je brejkom startovao Tabilo, čuvao svoj servis do 5:3, potom napravio još jedan brejk i to nakon duple greške Đokovića i stigao do najveće pobjede u karijeri.

U narednom kolu Tabilo će igrati protiv Karena Hačanova iz Rusije.

Nastavite sa čitanjem

SPORT

(FOTO) Tivat: Đoković se prerušio u ribara, pa iznenadio mališane

Đoković je nakon desetak minuta skinuo masku – kapu, dugačku bradu i ribarsku janku, nakon čega je nastalo oduševljenje kod prisutnih

Đoković u Tivtu (Foto: Ado Jašarović)

Najbolji teniser na svijetu, Novak Đoković nastavlja da svojim gestovima osvaja srca i kod najmlađih ljubitelja tog sporta. Tako su danas brojni mališani iz Tivta neočekivano „ukrstili“ rekete sa Đokovićem.

Ovaj put, Novak je to izveo na poseban način. Naime, on se prerušio u ribara. Tako prisutni dječaci i djevojčice nisu mogli da pretpostave šta slijedi.

Foto: Ado Jašarović

Đoković je nakon desetak minuta skinuo masku – kapu, dugačku bradu i ribarsku janku, nakon čega je nastalo oduševljenje kod prisutnih.

Nastavite sa čitanjem

SPORT

Dileme nema: Novak Đoković je najbolji sportista svijeta!

Peti put dobio Laureus nagradu

Dileme nije bilo niti je moglo da je bude – Novak Đoković izabran je za najboljeg sportistu svijeta u 2023. godini, a nagrada Laureus peti put uručena mu je večeras na svečanosti u Madridu. Nagradu je srpskom teniseru uručila legenda američkog fudbala Tom Brejdi.

Prethodno, Đoković je osvojio Laureusovu nagradu: 2012, 2015, 2016. i 2019. godine. Sada se izjednačio sa Rodžerom Federerom, koji takođe ima pet priznanja.

Protivkandidati za najboljeg sportistu svijeta, srpskom teniseru bili su fudbaleri Erling Haland i Lionel Mesi, atletičari Mondo Duplantis i Noa Lajls, kao i vozač Formule 1, Maks Ferstapen. Ipak, presudila su tri grend slema koja je Novak osvojio, kao i trijumf na Završnom mastersu u Torinu.

Španska fudbalerka Aitana Bonmati proglašena je za najbolju sportistkinju godine. Ona je predvodila Španiju do titule svetskog šampiona, Barselonu do titule šampiona Evrope i Španije, a ovi uspjesi donijeli su joj i Zlatnu loptu.

Džud Belingem osvojio je nagradu za „najveći proboj godine“, nagrada za povratak godine uručena je američkoj gimnastičarki Simon Bajls, koja se nakon borbe sa psihičkim problemima vratila sportu na vrhunskom nivou. Nagradu za doprinos sportu i pomoć budućim šampionima dobila je fondacija Rafaela Nadala.

Nagradu za najuspješnije sportiste sa invaliditetom dobila je Didi de Grot, teniserka sa invaliditetom koja je osvojila sva četiri grend slema. Osvojila je 12 uzastopnih grend slem titula.

Nagrada za najbolji tim godine otišla je u ruke ženske fudbalske reprezentacije Španije, koja se okitila titulom svetskog prvaka

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije