Connect with us

DRUŠTVO

ZAHTJEV GRUPE GRAĐANA O PRENOSU SVOJINE NA CPC SJUTRA NA DNEVNOM REDU SKUPŠTINE PRIJESTONICE

Šoć odgovorio Adžiću: Cetinjski manastir je oduvijek sjedište Mitropolije Crnogorsko-primorske

„Onima koji huškaju na nezakonito i protivpravno ponašanje a kunu se u vladavinu prava, u evropske vrijednosti poručujem da to ne rade jer su i oni stanovnici države i da ne zovu đavola jer se on može pojaviti. Ja ga ne želim“, poručio je pravni zastupnik i advokat MCP Dragan Šoć

Cetinjski manastir - Sjedište Mitropolije Crnogorsko-primorske, Foto: MCP

Skupština Cetinja raspravljaće sjutra o građanskoj inicijativi za prenos prava svojine Cetinjskog manastira na nekanonsku Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPC).

Pravnik i publicista Novak Adžić zalaže se da cetinjski parlament u zakonskoj proceduri preda Cetinjski manastir na korišćenje i upotrebu CPC.

Advokat i član pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) Dragan Šoć poručuje da prilikom odlučivanja treba voditi računa o poštovanju pravnog poretka. U konkretnom slučaju ne postoje uslovi ni formalno-pravni ni procesno pravni da se donese bilo kakva odluka koja se traži inicijativom, kaže Šoć i dodaje da ako se ona i donese neće proizvesti nikave pravne posljedice.

Zajednički apeluju na smirivanje tenzija.

Adžić je za TVCG kazao da se zalaže da Skupština Prijestonice u zakonskoj proceduri da Cetinjski manastir na korišćenje i upotrebu CPC.

„Ne znam kako će se to odvijati. Ja sam za smirivanje tenzija i institucionalno i političko rješavanje problema ali isto tako i za poštovanja ljudskih prava i sloboda obespravljenih nacionalnih Crnogoraca koji su ugroženi u svojoj državi aktuelnom politikom koja negira fundamentalni državni i nacionalni identitet“, kazao je Adžić i dodao da je bio učesnik protesta na Cetinju.

„Dobro je da je sve prošlo bez žrtava, treba raditi na smirivanju tenzija ali i braniti državno i nacionalno dostojanstvo Crne Gore od negacije“, kazao je Adžić, kako prenosi Portal RTCG.

Da je pravni savjetnik Prijestonice Cetinje, Šoć bi im rekao da inicijativu uvrste na dnevni red ako je ona u saglasnosti sa Statutom Prijestonice. Građani, kako ističe, zaslužuju odgovor. Poručuje da prilikom odlučivanja treba voditi računa o poštovanju pravnog poretka.

„U konkretnom slučaju ne postoje uslovi ni formalno-pravni ni procesno-pravni da se donese bilo kakva odluka koja se traži inicijativom. Ako se ona i donese ona neće proizvesti nikave pravne posljedice i od toga nemam zebnje“, kazao je Šoć.

Upozorava da takva odluka može da pošalje poruku koja bi mogla da podgrije postojeće podjele i tenzije i usmjeri ih u pravcu koji niko ne želi.

„Odbornici Cetinja da shvate da imaju ozbiljnu odgovornost a onima koji huškaju na nezakonito i protivpravno ponašanje a kunu se u vladavinu prava, u evropske vrijednosti poručujem da to ne rade jer su i oni stanovnici države i ne zovu đavola jer se on može pojaviti. Ja ga ne želim. Da ga niko ne želi ne bi manipulisao osjećanjima ni Srba ni Crnogoraca ni Albanaca ni Bošnjaka, a toga u Crnoj Gori ima i više nego je potrebno“, kazao je Šoć.

Šoć kaže da ne vidi pravnu utemeljenost pojma „vraćanje“ u konkretnom slučaju.

„Moralo bi se najprije dokazati, kako je vlasništvo od CPC prešlo u svojinu Prijestonice Cetinje pa tek onda govoriti o upotrebi pojma vraćanje. Ne vidim pravnu utemeljenost upotrebe toga pojma“, kazao je Šoć, kako piše Portal RTCG.

Za Adžića bi ispravna formulacija bila „davanje na korišćenje CPC“. To smatra legalnim i legitimnim jer je, kako dodaje, Prijestonica vlasnik Cetinjskog manastira i danas.

„On je bio svojina države a crkva ga je koristila za svoje potrebe. Dobio je određenu zemlju ali samo kao manastir. Nikada nije bio svojina Crnogorske pravoslavne crkve a još manje Mitropolije crnogorsko-primoske koja je usanovljena 1929.“, kazao je Adžić.

Šoć dodaje da nije nepoznata teza o državoj svojini nad manastirom i uopšte imovinom Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve na ovim prostorima. Ktitorstvo, dodaje, ne znači svojina.

„Ivan Crnojević je bio ktitor ali ne i vlasnik. Manastir je uvijek bio sjedište MCP bez obzira pod kojim imenom je ona istorijski egzistirala. Ne možemo da govorimo drugačije nego o kontinuiranom priznavanju prava svojine nad manastirom od strane MCP kako god ona imala staus tokom vjekova. Prilikom donošenja odluke treba voditi računa o dokumentima“, navodi Šoć.

Za Adžića Cetinjski manastir ne može biti vlasništvo MCP jer, kao dodaje, kada je manastir podignut MCP i srpske crkve nije bilo. Šoć dodaje da nije bilo ni države Crne Gore.

„Cetinjski manastir je kroz istoriju bio crkvena zgrada i sam je bio vlasnik svoje imovne kao i drugi manastiri. Ali nije moglo biti vlasništvo niti CPC nego crnogorske države. U hronologiji upisa se ne kaže da je dobro MCP sa sjedištem u Beogradu. Crnogorska država se nije odrekla svog vlasništva. Cetinjski manastir ne može biti svojina MCP SPC već je on svojina cetinjske Oštine i svojina Crne Gore i crnogorskog naroda a nikako strane crkve u Crnoj Gori i njene eparhije“, kazao je Adžić.

Prema Šoću, ono to je priznati status Katoličke crkve i Islamske zajednice osporava se samo MCP. Ističe da nije uspostavljeno pravo svojine opštine Cetinje nad manastirom, već države Crne Gore.

„Mora po zakonu o državnoj imovini iz 2011. da se provede postupak, traži saglasnost vlade i po upredbi sprovede postupak i pozovu oni koji žele da budu korisnici toga. Bez takvog postupka nema zakonitog prenosa ni toga prava. Moraju da ispoštuju i odredbe iz zakona o premjeru i katastru. Postoje dva tereta, dva su postupka pokrenuta oni još nijesu pravosnažno okončani i ne može se na treće lice prenijeti vlasništvo dok se to ne okonča“, kazao je Šoć.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Direktorica ASK-a: Vladimira Novovića bi trebalo razriješiti

Perović je rekla da je znala da će biti uhapšena nakon što je ta institucija „utvrdila nepravilnosti u radu jednog javnog funcionera“

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović kazala je da smatra da je uhapšena jer je institucija na čijem je čelu u svom radu imala određene postupke o radu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Ona je za E TV rekla da je znala da će biti uhapšena nakon što je ta institucija „utvrdila nepravilnosti u radu jednog javnog funcionera“.

„Očekivala sam da će hapšenje da bude, odnosno pretresi, premetačina i praćenje još i u decembru mjesecu. Sve to ima veze sa pokrenutim postupcima u ASK-u i o nepravilnostima koje smo utvrdili u zadnje tri godine, a posebno u zadnjih godinu dana kada je riječ o Specijalnom državnom tužilaštvu. Tako da su to stvari koje nikako ne odgovaraju i to što oni rade daleko je od demokratskog puta Crne Gore i uopšte da naši građani mogu da se osjećaju zaštićeno“, rekla je Perović.

Ona je dodala i da misli „da je veliki problem da se postupa na ovaj način jer svaki građanin je u problemu i svaki građanin može doći u moju situaciju“.

Perović je kazala i da su određeni postupci o radu SDT-a koje je pokrenuo ASK bili medijski propraćeni, a da neki nijesu.

„Po mom mišljenju glavni i osnovni razlog za moje hapšenje je da smo utvrdili da je glavni specijalni tužilac nezakonito oduzimao predmete koji su bili politički-društveno bitni u tom trenutku vladajućoj većini od izabranih specijalnih tužioca i dodjeljivao ih je tužiocima koje je sam tražio da se upute u Specijalno državno tužilaštvo. Zakon jasno propisuje kad se bilo koji predmet od speciljalnog tužioca može izuzeti, nabrojani su razlozi kad se predmet može oduzeti specijalnom tužiocu, da se mora donijeti odluka o oduzimanju predmeta… Svi predmeti koji su bili politički bitni političkoj većini oni su oduzeti od specijalnih tužioca i dati tužiocima koji su bili maltene bez iskustva u tužilačkom smislu. To je po zakonu razlog za razrješenje glavnog specijalnog tužioca, odnosno svakog rukovodioca koji učini takvu povredu“, rekla je Perović.

Dodala je da je o tome obaviješten Tužilačnki savjet.

„U momentu kad smo obavijestili Tužilački savjet tad sam znala da će se intenzivirati prijetnje koje mi se zadnje tri i po godine upućuju sa raznih adresa da ako budem radila svoj posao da će me na ovaj ili onaj način skrajnuti“, rekla je Perović.

Ona je kazala i da je vrhovni državni tužilac Milora Marković donosio identična rješenja kao što ih je i ona donosila.

„I strašno me interesuje da li će njega uhapsiti, da li će ga lišiti slobode na način na koji su mene lišili slobode i da li će on možda podnijeti ostavku zbog prista koje je njegovo tužilaštvo uradilo jer definitivno imamo dokaze, imamo rješenja koja je on potpisivao za sebe i za članove Tužilačkog savjeta koje takođe bira Skupština“.

Ona je kazala i da su ispitivali i imovinu šefa Specijalnog policijkog odjeljenja Predraga Šukovića.

„I utvrdili da njegovi prihodi ne odgovaraju njegovoj imovini“, rekla je Perović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

(FOTO) Debatni klub beranske Gimnazije prvak države

Prvo mjesto i titulu prvaka Crne Gore u debati osvojio je tim beranske Gimnazije u sastavu Hana Ljuca, Anel Memić i Sofija Laban

Foto: Gimnazija "Panto Mališić" Berane

Na Državnom prvenstvu u debati, održanom od 26. do 28. aprila, u Medresi “Mehmed Fatih” u Tuzima, Gimnazija “Panto Mališić” predstavila se sa tri tima, u pratnji mentora Marka Radojevića.

U konačnom plasmanu, sa svih 6 pobjeda tokom prvenstva, prvo mjesto i titulu prvaka Crne Gore u debati osvojio je tim beranske Gimnazije u sastavu Hana Ljuca, Anel Memić i Sofija Laban.

Foto: Gimnazija „Panto Mališić“ Berane

Pored njih, na takmičenju su učestvovali Iva Joksimović, Olja Obradović, Saška Ivanović, Isidora Čukić, Milica Đurković i Marjana Aleksić. U pojedinačnoj konkurenciji u deset najboljih govornika ušlo je pet debatera iz Gimnazije “Panto Mališić”, Sofija Laban je osvojila drugo, a Hana Ljuca treće mjesto.

Foto: Gimnazija „Panto Mališić“ Berane

Nakon osvojenog drugog mjesta u kvizu Mislionica i prvog na Državnom takmičenju u besjedništvu, ovo je treća nagrada na državnom nivou i značajan uspjeh koji je Debatni klub postigao u toku ove školske godine.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

U Jelovici kod Berana zaplijenjeni trupci: „Započeli smo borbu protiv šumokradica“

„Zaplijenjeni trupci biće van dometa šumokradica, što ranije nikada nije bio slučaj“

Foto: Screenshot

Uprava za gazdovanje šumama i lovištima je saopštila da je danas u Jelovici, u Beranama, zaplijenjena posječena građa. Poručuju da su tako uspješno započeli „borbu protiv bezakonja i anarhije, koje je vladalo u tom području“.

„Čuvar šuma koji je zadužen za rejon gazdinska jedinica ‘Jelovica’ je, tokom vanredne provjere i obilaska terena, pronašao 20 čamovih trupaca bez šumskog žiga i plastičinih pločica za numerisanje i identifikaciju, te samim tim i bez uvjerenja o porijeklu drvnih sortimenata, o čemu je obavijestio nadređenog. Utvrđeno je da trupci, u količini od 16,32 m³ neto drvne mase potiču iz državne šume. Odmah je obaviješten VD direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, gospodin Miloš Rajković, koji je dalje koordinisao akcijom“, navodi se u saopštenju.

Rajković je, kako su rekli, naložio da se prvi put obezbijedi specijalno vozilo i da se bespravno posječeni trupci zaplijene i trajno oduzmu, na način što će hitno biti uklonjeni iz šume, prevezeni i lagerovani na sigurno i da se slučaj proslijedi Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama na dalje postupanje.

„Uspješnom koordinacijom VD direktora Rajkovića, zaplijenjeni trupci biće van dometa šumokradica, što ranije nikada nije bio slučaj, već bi ostali na licu mjesta i onda bi često bili ponovo otuđeni kada nema kontrole“, saopštila je Uprava.

Video:

https://www.facebook.com/share/r/3JgpXspmboorocFG/?mibextid=qi2Omg

Tim povodom, Rajković je rekao da započete intenzivne kontrole, kao i smjena rukovodilaca u Mojkovcu i Beranama već daju prve uspješne rezultate.

„Posebno će se uvesti iznenadne kontrole pilana. Ko god od vlasnika bude kupio drvne sortimente bez dokumentacije, biće ozbiljno sankcionisan uz trajno zabranjivanje rada! Staćemo na put svima koji misle da su jači od države i znam da će pohara crnogorskih šuma biti prošlost. Današnjom zaplijenom bespravne građe u Beranama pokazali smo da mi to možemo i hoćemo, a u narednim danima nastavljamo još jačim intezitetom. Poručujem im da nema i neće biti nedodirljivih, a Uprava će nabaviti specijalno vozilo u svom vlasništvu i nastaviti ovakve akcije”, zaključio je Rajković.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije