Connect with us

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTAR POLJOPRIVREDE

Specijalno tužilaštvo: Petar Ivanović se ponašao kao bankar, dijelio pare kome je htio

Postoji osnovana sumnja ne samo da nijesu postojale informacije, predlozi i odluke odgovarajućih tijela o dodjeli kredita korisnicima i da ta tijela nijesu bila formirana, već i da korisnici koji su dobili kredite nijesu ispunjavali uslove za to, piše u dokumentu tužilaštva

Petar Ivanović, Foto: Vlada Crne Gore

Nekadašnji ministar poljoprivrede u Vladi Crne Gore Petar Ivanović, koji je sa nekoliko bivših visokih funkcionera optužen za zloupotrebu službenog položaja u produženom trajanju prilikom nezakonite dodjele sredstava iz kredita Abu Dabi fonda od 2015. do 2017. godine, negirao je krivicu pred specijalnim tužiocem i tvrdi da je sve radio u skladu sa ugovorom kojije potpisao.

Ivanović je kazao da je u postupku realizacije kredita postojala Jedinica za implementaciju i da je nju činio Direktorat za IPARD plaćanje, koji je već postojao kao organizaciona jedinica Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, na čijem čelu je tada, kao generalni direktor, bio okrivljeni Blagota Radulović. Ivanović je objasnio da je prijem zahtjeva i drugih dokumenata i njihovo pregledanje išlo preko tog direktorata, koji je odboru projekta dostavljao predlog za odobravanje kredita, a uz predlog i prateću dokumentaciju. Kazao je da je lično donio odluku o formiranju odbora i da su ga činili okrivljeni Blagota Radulović i svjedoci Darko Konjević, generalni direktor u Direktoratu zadužen za ruralni razvoj, Milivoje Sajičić, pravnik u ministarstvu, ali i Anas Hamed i Al Derei, predstavnici ADFD, a da se odbor projekta sastao jednom, prilikom konsultativnog sastanka, o kojem ne postoji zapisnik, i da su nakon toga imali samo elektronske sjednice, a da je svaki ugovor o kreditu koji je zaključio prethodno formalno odobren od ADFD.

Suprotno navodima odbrane Petra Ivanovića, SDT osnovano sumnja da ne postoji nijedan valjan dokaz koji bi potkrijepio njegovu odbranu.

Osim Petra Ivanovića, optužnicom SDT-a, čija je kontrola zakazana za 26.februar u podgoričkom Višem sudu, obuhvaćeni su i Budimir Mugoša, bivši direktor Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević, direktor Direktorata za plaćanje u Ministartsvu poljoprivrede Blagota Radulović i Milan Adžić.

Tužilaštvo je u ovom slučaju pokrenulo istragu kako bi utvrdilo da li je bilo nezakonitih radnji prilikom dodjele i realizacije 23 miliona američkih dolara (USD) kredita koje je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja dobilo iz Abu Dabi fonda za razvoj za podsticaj razvoja poljoprivrede na sjeveru Crne Gore.

Međutim, istraga je utvrdila da posao dodjele novca nije bio povjeren Investiciono-razvojnom fondu, već je novac dijelilo Ministarstvo poljoprivrede što je, kako piše u optužnici, nezabilježen slučaj da se jedno ministarstvo bavi bankarskim poslovima.

„Postoji osnovana sumnja ne samo da nijesu postojale informacije, predlozi i odluke odgovarajućih tijela o dodjeli kredita korisnicima i da ta tijela nijesu bila formirana, već i da korisnici koji su dobili kredite nijesu ispunjavali uslove za to, a sa njima su zaključeni ugovori od strane okrivljenih bivših ministara, a po osnovu kojih su im dalje isplaćivana kreditna sredstva, po nalogu okrivljenih Ivanovića i Radulovića“, tvrde iz SDT-a.

Specijalno tužilaštvo zaključuje da navodi odbrane Petra Ivanovića nijesu potvrđeni dokazima prikupljenim u izviđaju i istrazi i da kao takvi ne mogu biti prihvaćeni.

„Posebno pri činjenici da je okrivljeni naveo i da nije gledao odluke odbora projekta da je saglasan da se odobri kredit i potpiše ugovor, već da je o tome obavještavan od okrivljenog Radulovića u elektronskoj komunikaciji, mejlom, ili usmeno, i na osnovu toga je zaključivao ugovore, odnosno tek kada bi ga okrivljeni Radulović obavijestio da su saglasni da se odobri kredit. Ovo posebno kada se imaju u vidu iskazi svjedoka Saičića i Konjevića da nijesu znali da su bili članovi odbora projekta, da nijesu održavali sjednice i sastanke i odlučivali, pa ni u komunikaciji elektronskom poštom, a da odluke o formiranju odbora projekta i drugih pisanih dokaza o njegovom sastajanju i radu ne postoje ni u dokumentaciji projekta ADMAS, ni u elektronskoj evidenciji – bazi ministarstva, niti su navedene u ugovorima sa korisnicima kredita, odnosno da iz prikupljenih dokaza proizilazi da ne postoje jer nijesu ni donijete“, piše u obrazloženju tužilačkog akta.

Ivanović je nedostatak dokumentacije pred tužilaštvom pravdao time da je neko službeno lice iz ministarstva ili eventualno IRF-a dio dokumentacije namjerno uništilo ili izgubilo, zbog čega IRF-u prilikom primopredaje nije predata kompletna dokumentacija.

„Međutim, ovakvi navodi njegove odbrane se ne mogu prihvatiti jer nijesu potkrijepljeni nijednim dokazom prikupljenim u izviđaju i istrazi i suprotni su sadržini zapisnika o primopredaji dokumentacije“, piše u tužilačkom dokumentu.

Budimir Mugoša: Vjerovao sam svojim saradnicima

U odnosu na okrivljenog Budimira Mugošu, cijenjena je njegova odbrana da je potpisao ugovor o kreditu sa korisnicima „IMGradina“ d.o.o., F.M.L. d.o.o. i EKO-PER d.o.o. Šavnik, i to tako što je pred sobom imao samo ugovore i uvjeravanje od strane tadašnjeg sekretara ministarstva, svjedoka Nemanje Katnića da ih treba potpisati jer je sve u redu, kao i to što je naveo da je prethodno konsultovao određene pravnike i da je od njih dobio mišljenje da su sa pravne strane ugovori valjani, a državna imovina zaštićena. Međutim, upravo to što prije potpisivanja ugovora nije tražio odluke odbora projekta o odobravanju kredita, završne predloge Jedinice za implementaciju za dodjeljivanje kredita upućene odboru projekta, niti je tražio radi razmatranja i razmatrao zahtjeve korisnika kredita i prateću dokumentaciju koja je trebala da bude osnov za odlučivanje o potpisivanju ugovora, na nivou osnovane sumnje čini ga odgovornim za krivično djelo koje je predmet optužnice.

„Ovo posebno i zbog toga što je i sam okrivljeni naveo da je razlog zašto je potpisao ugovore taj što je vjerovao svojim saradnicima, iako je znao da potpisivanju ugovora prethode brojne radnje i da dokumentacija o tome treba da bude u prilogu ugovora“, piše u obrazloženju.

Firme zadovoljavale kriterijume, ali za eliminaciju

Specijalno tužilaštvo zaključilo je da je dokumentacija svih korisnika kredita bila nedovoljna i nepodobna, a utvrđeno je i da dio potrebne dokumentacije nije ni podnijet. Iz sadržaja podnijete dokumentacije takođe se vidi da korisnici nijesu ni ispunjavali uslove za dobijanje kredita predviđene Operativnim priručnikom, odnosno da su pojedini čak ispunjavali jedan ili više eliminacionih kriterijuma, čije postojanje se prvo razmatralo, a zbog kojih kredit nijesu mogli dobiti bez obzira na eventualnu kompletnost i podobnost preostale dokumentacije.

Izvor: Dan

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres u Crnoj Gori

Zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 2,7 stepena zabilježen je u Crnoj Gori.

Prema podacima Evro-mediteranskog sejzmološkog centra (EMSC) zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara.

Zemoljtres je registrovan u 10 sati i 39 minuta.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mitropolit Joanikije: Crna Gora da prevaziđe unutrašnje podjele

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“

Mitropolit Joanikije, Foto: Profimedia

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je u Vaskršnoj poruci da se nada da će Crna Gora u dogledno vrijeme prevazići sve unutrašnje podjele i dostići svijetlu sinergiju i harmoniju različitih slojeva društva.

„Gledajući kako se u posljednje vrijeme u našoj Otadžbini polako i mukotrpno uspostavljaju red i pravda, i slušajući, još uvijek rijetke, ali i sve češće pozive za svenarodno izmirenje“, naveo je mitropolit Joanikije i dodao da je „ideal takvog društva je u nama, naučili smo ga od proroka i apostola, a naslijedili od Svetog Save i Svetog Petra Cetinjskoga“.

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“.

„Nedaleko od nas, nama bliski narodi, jedni po vjeri, drugi po stradanju, međusobno ratuju. Svakodnevno se prolijeva ljudska krv i ratni zločini umnožavaju, djeca ubijaju, na žalost i na sramotu svega svijeta, ali se, od zaraćenih naroda ne čuju pozivi na pregovore i mir, još manje od onih koji ratove planiraju i finansiraju. Sporadični i jedva čujni pozivi na mir djeluju kao glas vapijućeg u pustinji. Tim pozivima mi pridružujemo naš glas za mir, s molitvom Bogu milosti i mira da omekša srca i urazumi čelnike zaraćenih zemalja te da prekinu međusobno krvoproliće da bi što prije postigli mir koji je potreban svima, a najviše njihovim narodima“, kazao je Joanikije.

On je istakao da od „Kosovskog boja na ovamo“, srpski narod na Kosovu i Metohiji „skoro bez prekida i predaha, trpi ubijanja i etnička čišćenja, ali je, uz neizbrojne žrtve i gubitke ostali na svojim ognjištima“.

„Najviše boli što za naš narod, koji je posljednjih decenija pretrpio ubistva i razaranja, paljenje svetinja, uništavanje grobova i kulturnih dobara, nema pravde ni razumijevanja u takozvanoj međunarodnoj zajednici, dok prištinske vlasti, koje rečena nedjela učiniše i čine, zapadne zemlje preporučuju za Savjet Evrope i ostale međunarodne institucije“, poručio je mitropolit Joanikije.

Dodao je da je danas „Kosovo grdno sudilište“.

„Nad njim se u naše dane svršila tajna bezakonja. Na njemu je pogaženo međunarodno pravo, što ne može proći bez teških posljedica u svijetu. Međutim, mi pravoslavni hrišćani se ne uzdamo u čovjeka nego u Boga i njegovu pravdu. Nadamo se da će Gospod koji uvijek pravedno sudi uslišiti vapaje i molitve naše stradalne braće i sestara sa Kosova i Metohije, da će im dati sigurnost i mir, i bogato ih nagraditi za odanost našim svetinjama i za istrajnost na krstonosnom putu Hristovom“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Karleuša se „izvinila“: Evo, duboko se izvinjavam, Srbi i Crnogorci nisu braća

„Povodom mojih riječi da je Njegoš bio Srbin, jer sam to pročitala kao njegovu izjavu u Gorskom vijencu, takođe se duboko izvinjavam. Nijesam dobro vidjela“, kazala je Karleuša

FOTO: Printscreen/Instagram/karleusastar

Ne smiruju se strasti nakon što je otkazan koncert pjevačice Jelene Karleuše u Hotelu Podgorica, povodom njenih izjava o Crnogorcima.

Ona se jutros ponovo oglasila i ironično se izvinila zbog izjava da je, između ostalog, “svakom Crnogorcu djed Srbin i da su Srbi i Crnogorci braća”.

„Povodom mojih, kako kažu “teških i uvredljivih riječi” koje su okarakterisane kao govor mržnje prema Crnogorcima ja se duboko izvinjavam. Izvinjavam se svakome koga je duboko uvrijedilo to što sam Crnogorce nazvala braćom. Posle svih prijetnji juče shvatila sam da vas je to pogodilo i da sam pogriješila. Evo, kako mogu da ispravim nismo braća“, navela je ona.

Povezana vijest:

Hotel Podgorica otkazao nastup Karleuši zbog izjava o Crnoj Gori i Crnogorcima

Povodom njenih riječi da je svakom Crnogorcu djed Srbin, a koje su dovele do masovne histerije i, kako kaže, napada na nju, Karleuša se, dodaje, duboko izvinja.

„Došlo je do nesporazuma. Poznajem puno Crnogoraca i oni koji su mi rekli tu pogrešnu informaciju da su im djedovi Srbi. Očigledno mi nijesu rekli istinu i ja se duboko izvinjavam. Djed vam nije Srbin. Povodom moje izjave da Crna Gora glasa protiv Srbije, duboko se izvinjavam, ne glasa. Povodom mojih riječi da je Njegoš bio Srbin, jer sam to pročitala kao njegovu izjavu u Gorskom vijencu, takođe se duboko izvinjavam. Nijesam dobro vidjela“, dodaje.

FOTO: Printscreen/Instagram/karleusastar

Povodom riječi da desetine hiljada Crnogoraca nesmetano radi i živi u Srbiji, takođe se, kako dodaje, izvinjava.

„Nijesam dobro vidjela, ne žive. Povodom najave da će me, ako dođem u Crnu Goru, napasti militantna organizacija ljudi koji sebe nazivaju komete (ako se ne varam), ja se i njima duboko izvinjavam. Drage komete, imam 63 kilograma i nijesam imala namjeru da ugrozim suverenitet i integitet Crne Gore. Slobodno dođite na moj nastup da vidite da nijesam naoružana i profesionalno radim svoj posao. Nema razloga za strah i odbranu Crne Gore. Povodom izjave vlasnika Elmaga (izvjesnog Orhana) da neće pustati moje pjesme, i njmu se izvinjavam. Nije mu djed bio Srbin, ali pradjeda jeste“, zaključuje ona.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije