Connect with us

POLITIKA

EVROPSKI KOMESAR PORUČIO NA KONFERENCIJI ZA MEDIJE

Varhelji: Potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC nije negativno uticalo na izvještaj Evropske komisije o CG

On je rekao da potpisivanje ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve predstavlja „značajan razvoj događaja u državi“: „Nadam se da će, nakon potpisivanja tog ugovora Crna Gora moći da se okrene pravim problemima”

Oliver Varhelji

Evropski komesar Oliver Varhelji je na konferenciji za medije rekao da ne misli da je potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) negativno uticalo na ovogodišnji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore ka Evropskoj uniji (EU).

On je kazao da rješavanje tog pitanja može dovesti do jače stabilnosti i da se dalje treba koncentrisati na pitanja kao što je borba protiv korupcije.

Kazao je da politički akteri u Crnoj Gori treba konačno da shvate da zavise jedni od drugih, i da bez saradnje neće biti rezultata u procesu pristupanja EU. Varhelji je ponovio da je ispunjavanje privremenih kriterijuma iz poglavlja 23 i 24 prioritet Crne Gore u daljem pretpristupnom procesu.

“Država mora intenzivirati napore u rješavanju pitanja slobode izražavanja i slobode medija, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala”, kazao je Varhelji.

On je podsjetio da je Evropska komisija istu ocjenu Crnoj Gori dala i u prošlom izvještaju. “Ali zbog nedostatka većine u parlamentu, nema napretka već tri godine”, naveo je Varhelji.

On je kazao da se nada da će politički akteri u Crnoj Gori konačno shvatiti da zavise jedni od drugih, i da bez saradnje neće biti rezultata. “Ako se obavežu da će to uraditi do kraja godine, to je odlično i pomoći ćemo im”, kazao je Varhelji.

On je rekao da potpisivanje ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve predstavlja „značajan razvoj događaja u državi“. “Nadam se da će, nakon potpisivanja tog ugovora Crna Gora moći da se okrene pravim problemima”, rekao je Varhelji.

On je naveo da je politika proširenja geostrateška investicija Unije. “U našem je interesu da ubrzamo proces proširenja. Godinama smo se trudili da taj region približimo EU”, kazao je Varhelji. Prema njegovim riječima, ove godine je mnogo urađeno da se ubrza taj proces, implementacijom međugraničnih programa, participacijom u EU programa i regionalnom ekonomskom saradnjom.

Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa kazala je da postoji hitna potreba da politički akteri izgrade politički konsenzus, iznad partijskih interesa, da podupru svoje riječi konkretnim djelovanjem i omoguće Crnoj Gori da krene naprijed ka EU.

Ona je istakla da izvještaj EK prepoznaje političke tenzije, polarizaciju, odsustvo konstruktivnog angažmana između političkih partija i neuspjeh u izgradnji konsenzusa o ključnim pitanjima od državnog interesa.

Popa je tokom predstavljanja Godišnjeg izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2022. godinu u Evropskoj kući, istakla da je crnogorska privreda zabilježila snažan oporavak u 2021. i nastavila sa rastom u prvoj polovini 2022.

Istakla je da je u pravosuđu ostvaren ograničen napredak, te da ostaje da se ojača nezavisnost, odgovornost i profesionalizacija pravosuđa, te da je bilo i postignuća u borbi protiv organizovanog kriminala.

Potpredsjednica Vlade i ministarka za evropske poslove Jovana Marović kazala je da su nalazi realni i dobar putokaz za ono što treba raditi.

Ona je kazala da je Vlada imala četiri mjeseca da sprovodi reformu,te da rezultati postoje i da nisu tako zanemarljivi.

Istakla je da problemi koji se tiču reforme pravosuđa, kao i drugi, nisu nastali preko noći i ne mogu se preko noći ni riješiti.

Marović je rekla da je srednja ocjena izvještaja vjerovatno bolja u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, što automatski znači da izvještaj nije gori u odnosu na one prije pet godina i da je to na istom nivou – srednje ukupne ocjene.

“Ali, to je manje važno. Važan je politički dio koji se odnosi na imenovanja i na kojem treba da se radi i da je najveća odgovornost na političkim partijama koje u Parlamentu nisu glasale za ta imenovanja”.

Istakla je da u Ministarstvu kojim rukovodi nije bilo partijskih zapošljavanja i da je dosta toga urađeno sa tehničkog aspekta.

„Bez političkog dijela ne možemo dalje. Što prije je potrebno da partije preuzmu odgovornost i da krenemo dalje što se tiče procesa EU..“, poručila je ona.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

„Spajić je kazao da će Crna Gora podržati Rezoluciju UN o Srebrenici, ali je neće kosponzorisati“

Imao je priliku da danas razgovara sa Spajićem u Berlinu

Spajić sa njemačkim kancelarom Šolcem danas u Berlinu, Foto: DPA

Njemački stručnjak za Zapadni Balkan i proširenje NATO Milan Nič kazao je da je, između ostalog, pitao premijera Milojka Spajića o potencijalnom crnogorskom sponzorisanju Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, na šta je Spajić odgovorio da Crna Gore neće sponzorisati Rezoluciju, ali će je podržati.

Nič koji je član njemačkog Savjeta za vanjske poslove, imao je priliku da danas razgovara sa Spajićem u Berlinu.

„Imao sam priliku da pitam Spajića o kretanju Crne Gore ka EU, da li je bolje da ide sama ili u manjoj grupi. Takođe, zanimalo me balansiranje između krhke parlamentarne većine naspram principa činilaca vlasti, kao i njegov stav i stav Vlade o predloženoj Rezoluciji UN o genocidu u Srebrenici“, naveo je Nič.

Kako je kazao, Spajić je istako da je kancelar Šolc potvrdio da Crna Gora ide ka članstvu u EU, i da će nakon dobijanja IBAR-a pokazati da je spremna da bude prva naredne članica.

„Kada su u pitanju regionalne tenzije i miješanje Beograda, Spajić tvrdi da je to stalno pitanje, ali je medijska percepcija pretjerana“, rekao je Nič.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Majke Srebrenice: „Hvala slobodarskom Cetinju i Đuraškoviću! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani istorije“

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici

Foto: Screenshot

Majke Srebrenice zahvalile su se danas Cetinju i gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću zbog podrške Rezoluciji Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.

„Zahvalne slobodarskom Cetinju! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani historije, hvala Vam!“, navodi se u objavi na društvenoj mreži Iks.

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici.

„Podrška Rezoluciji predstavlja znak posebnog poštovanja i žaljenja više od 8000 stradalih u genocidu u Srebrenici i poruku mira, suživota i jednakog prava na život svih, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost“, kazao je Đurašković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Vlada da bude sponzor predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici

Nikolić objavio da Spajiću uputilo pismo 35 poslanika, među kojima su i trojica iz parlamentarne većine

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je objavio da je 35 poslanika uputilo pismo premijeru Milojku Spajiću, pozivajući Vladu da, bez daljeg odgađanja, donese odluku o kosponzorstvu predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se uskoro naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

„Tekst pisma koje je poslato Vladi Crne Gore, ponuđen je na potpis poslanicima svih poslaničkih klubova Skupštine Crne Gore, osim poslanicima nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid“, napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.

Među potpisnicima pisma su i predstavnici skupštinske većine – član kluba poslanika Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, te poslanici Albanskog foruma Nikola Camaj i Artan Čobi.

Pismo su potpisali i poslanici DPS-a, Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata, Hrvatske građanske inicijative, Demokratske unije Albanaca,

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije