Connect with us

DRUŠTVO

DIREKTOR IJZCG

Galić: Nove mjere biće vjerovatno strože (VIDEO)

Galić je ponovio da je građanima najsigurnije da praznike proslave u krugu porodice

Jučerašnje povećanje broja novozaraženih koronavirusom je iznenađujuće, ali samo dejstvo omikron soja, za koji se sumnja da je izazvao taj porast, nije iznenadilo, s obzirom na iskustvo drugih zemalja, kazao je u Bojama jutra direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.

Mjere koje će struka danas predložiti Savjetu za borbu protiv koronavirusa će biti u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom.

„Svakako će predlog mjera biti stroži, a vjerovatno će i mjere biti strože“, poručio je Galić.

Rekao je da struka predlaže mjere kojima se želi spriječiti transmisija virusa.

„Svi znamo da je u zatvorenom ona izuzetno velika. To pokazuje koliko je odluka da se zabrane novogodišnji koncerti bila opravdana. Sada imamo još težu situaciju i sada će mjere ići u tom pravcu, da se sve gdje bi moglo doći do povećane transmisije pokuša spriječiti“, kazao je on.

Jedna od najznačajnijih mjera je nošenje maske, kao jedine mjere koja može spriječiti unos virusa u organizam, s obzirom na njegovu kontagioznost, istakao je Galić.

„Ono što znamo o omikron soju je da zasad nemamo povećan broj hospitalizacija i smrtnih ishoda, ali nam treba vremena da se to pravilno procijeni… Moramo biti oprezni i u naredne dvije nedjelje ćemo znati kakav uticaj može imati“.

Galić je rekao da su svi izloženi novom soju. „Sa terena imamo informacije da su i vakcinisani oboljeli, to su blaže forme bolesti“.

Kazao je da je primarni zdravstveni sistem već opterećen, kao i da su svi laboratorijski kapaciteti prenapregnuti.

„Za sada nemamo povećan broj hospitalizacija i smrtnih ishoda. Sekundarni i tercijalni dio zasad nije opterećen, znaćemo za desetak dana kakav će rezultat dati ovakav rezultat novooboljelih u jednom danu.“

Galić je podsjetio da je već predloženo da se nakon tri mjeseca od revakcinacije primi i treća, buster doza vakcine protiv kovida.

„Obavezno, sigurno je da se vakcinišemo, samo moramo voditi računa da je potrebno tri do četiri nedjelje da buster doza da pun kapacitet imunog odgovora i u tom smislu se pridržavati strožih mjera. Omikron je pokazao da uprkos vakcinaciji moramo nositi maske“, istakao je on.

Na pitanje kako razlikovati omikron od prehlade i gripa, Galić je kazao da će oni koji su zaraženi koronavirusom svakako znati koja je to razlika.

„To su skeletni problemi, liče na teži oblik gripa, ali neophodno je da se ljudi testiraju da bi se prenos smanjio. Takođe, na terenu nemamo grip u mjeri u kojoj imamo omikron soj, takođe im to može ukazati da imaju omikron soj, odnosno koronavirus.“

Galić je ponovio da je građanima najsigurnije da praznike proslave u krugu porodice.

Kazao je kako očekuju da u januaru bude peti talas koji će imati najveći „pik“.

„Uvijek smo na oprezu da nam se ne bi korona sakrila i napravila tu biološku mimikriju, da poslije određenog vremena opet nastupe neke teže kliničke slike. Na dnevnom nivou pratimo situaciju i pokušavamo da u što kraćem periodu odreagujemo mjerama i drugim preporukama. Reorganizovanjem zdravstvenog sistema pokušavamo se prilagoditi aktuelnoj situaciji“, kazao je on.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(VIDEO) Milatović i Spajić na Vaskršnjoj liturgiji u Hramu u Podogrici

Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije

Foto: Screenshot

Predsjednik države Jakov Milatović sa porodicom i predsjednik Vlade Milojko Spajić prisustvovali su vaskršnjoj liturgiji u Hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.

Liturgiju u hramu služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Foto: Screenshot

Pored brojnih građana liturgiji je pirsustvovao i ministar vanjskih poslova Filip Ivanović.

Foto: Media biro

Liturgiji je priusustvovao i ambasador Rusije u Crnoj Gori Vladislav Maslenikom.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić sa porodicom prisustvovao je liturgiji u manastiru Morača.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres u Crnoj Gori

Zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 2,7 stepena zabilježen je u Crnoj Gori.

Prema podacima Evro-mediteranskog sejzmološkog centra (EMSC) zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara.

Zemoljtres je registrovan u 10 sati i 39 minuta.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mitropolit Joanikije: Crna Gora da prevaziđe unutrašnje podjele

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“

Mitropolit Joanikije, Foto: Profimedia

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je u Vaskršnoj poruci da se nada da će Crna Gora u dogledno vrijeme prevazići sve unutrašnje podjele i dostići svijetlu sinergiju i harmoniju različitih slojeva društva.

„Gledajući kako se u posljednje vrijeme u našoj Otadžbini polako i mukotrpno uspostavljaju red i pravda, i slušajući, još uvijek rijetke, ali i sve češće pozive za svenarodno izmirenje“, naveo je mitropolit Joanikije i dodao da je „ideal takvog društva je u nama, naučili smo ga od proroka i apostola, a naslijedili od Svetog Save i Svetog Petra Cetinjskoga“.

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“.

„Nedaleko od nas, nama bliski narodi, jedni po vjeri, drugi po stradanju, međusobno ratuju. Svakodnevno se prolijeva ljudska krv i ratni zločini umnožavaju, djeca ubijaju, na žalost i na sramotu svega svijeta, ali se, od zaraćenih naroda ne čuju pozivi na pregovore i mir, još manje od onih koji ratove planiraju i finansiraju. Sporadični i jedva čujni pozivi na mir djeluju kao glas vapijućeg u pustinji. Tim pozivima mi pridružujemo naš glas za mir, s molitvom Bogu milosti i mira da omekša srca i urazumi čelnike zaraćenih zemalja te da prekinu međusobno krvoproliće da bi što prije postigli mir koji je potreban svima, a najviše njihovim narodima“, kazao je Joanikije.

On je istakao da od „Kosovskog boja na ovamo“, srpski narod na Kosovu i Metohiji „skoro bez prekida i predaha, trpi ubijanja i etnička čišćenja, ali je, uz neizbrojne žrtve i gubitke ostali na svojim ognjištima“.

„Najviše boli što za naš narod, koji je posljednjih decenija pretrpio ubistva i razaranja, paljenje svetinja, uništavanje grobova i kulturnih dobara, nema pravde ni razumijevanja u takozvanoj međunarodnoj zajednici, dok prištinske vlasti, koje rečena nedjela učiniše i čine, zapadne zemlje preporučuju za Savjet Evrope i ostale međunarodne institucije“, poručio je mitropolit Joanikije.

Dodao je da je danas „Kosovo grdno sudilište“.

„Nad njim se u naše dane svršila tajna bezakonja. Na njemu je pogaženo međunarodno pravo, što ne može proći bez teških posljedica u svijetu. Međutim, mi pravoslavni hrišćani se ne uzdamo u čovjeka nego u Boga i njegovu pravdu. Nadamo se da će Gospod koji uvijek pravedno sudi uslišiti vapaje i molitve naše stradalne braće i sestara sa Kosova i Metohije, da će im dati sigurnost i mir, i bogato ih nagraditi za odanost našim svetinjama i za istrajnost na krstonosnom putu Hristovom“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije