Connect with us

DRUŠTVO

POGLAVAR SPC

Patrijarh Porfirije o Temeljnom ugovoru: Biće potpisan u najskorije vrijeme

Siguran sam da ćemo doći do dokumenta koji je najprihvatljiviji za obje strane, kazao je patrijarh srpski

Patrijarh Porfirije sa mitropolitom Joanikijem i premijerom Zdravkom Krivokapićem tokom posjete Crnoj Gori

Temeljni ugovor između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC) u najskorije vrijeme biće potpisan, a trenutno radimo na toj temi, kazao je sinoć u intervjuu za RTS patrijarh srpski Porfirije.

„To je veoma važan dokument i siguran sam da će taj ugovor biti na korist naroda u Crnoj Gori. To je demokratski zadatak koji treba da ispuni država Crna Gora. Siguran sam da ćemo doći do dokumenta koji je najprihvatljiviji za obje strane“, kazao je patrijarh SPC.

Govoreći o događajima koji su pratili ustoličenje mitropolita Crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju, patrijarh je ponovio da je njihova želja bila da idu pješke do Cetinja.

„Državni organi to nisu dozvolili, a ja nisam imao pojma da će tamo biti oružani specijalci. Oni su imali obrazloženje da smo mi visoko zaštićene ličnosti. Pomislio sam u tom trenutku šta bi Bog rekao da nismo pošli, moja obaveza je dovedena u pitanje. Mogao sam da se vratim i da otvorim spiralu sukoba i zla. Ljudi koji su se skupljali ispred Cetinjskog manastira su bili spremni da se tuku. Ali, na kraju pokazalo se koliko je to sve bila jedna jeftina politikanska priča. Kad smo obavili ustoličenje prestali su svi nemiri na Cetinju“, kazao je patrijarh.

Istakao je da se crkva ne može koristiti kao džoker kad nekom treba u trenutku.

„Ona ipak nudi smisao postojanja u vječnosti, crkva je parapametar i kompas“, poručio je patrijarh.

Prema njegovim riječima, Jasenovac je najveće srpsko svetilište.

„Uvijek kad tamo odem, odmorim se. Za nas Jasenovac nije matematika, niti brojke. Idem tamo da se pomolim Bogu i svetim mučenicima. Pokušajem da se crkveni velikodostojnici uvuku u priču o brojkama odvlačimo se od suštine. Sve Srbe pozivam da idu u Jasenovac na pokloničko putovanje. Kad dođu tamo sve će im biti jasno“, kazao je patrijarh.

Naveo je da su se zločinci koji su počinili genocid u Jasenovcu ispisali iz ljudskog roda.

„To nije moj lični stav, nego iskustvo iz Jevanđelja“, dodao je on.

Naveo je da je Kosovo za Srpsku pravoslavnu crkvu svetinja.

„Onog trenutka kad ugasimo Kosovo u sebi, postajemo nešto sasvim drugo od onoga što je dio našeg identiteta“, zaključio je patrijarh.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(VIDEO) Milatović i Spajić na Vaskršnjoj liturgiji u Hramu u Podogrici

Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije

Foto: Screenshot

Predsjednik države Jakov Milatović sa porodicom i predsjednik Vlade Milojko Spajić prisustvovali su vaskršnjoj liturgiji u Hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.

Liturgiju u hramu služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Foto: Screenshot

Pored brojnih građana liturgiji je pirsustvovao i ministar vanjskih poslova Filip Ivanović.

Foto: Media biro

Liturgiji je priusustvovao i ambasador Rusije u Crnoj Gori Vladislav Maslenikom.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić sa porodicom prisustvovao je liturgiji u manastiru Morača.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres u Crnoj Gori

Zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 2,7 stepena zabilježen je u Crnoj Gori.

Prema podacima Evro-mediteranskog sejzmološkog centra (EMSC) zemljotres je zabilježen 35 kilometara sjeverozapadno od Podgorice na dubini od 10 kilometara.

Zemoljtres je registrovan u 10 sati i 39 minuta.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mitropolit Joanikije: Crna Gora da prevaziđe unutrašnje podjele

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“

Mitropolit Joanikije, Foto: Profimedia

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je u Vaskršnoj poruci da se nada da će Crna Gora u dogledno vrijeme prevazići sve unutrašnje podjele i dostići svijetlu sinergiju i harmoniju različitih slojeva društva.

„Gledajući kako se u posljednje vrijeme u našoj Otadžbini polako i mukotrpno uspostavljaju red i pravda, i slušajući, još uvijek rijetke, ali i sve češće pozive za svenarodno izmirenje“, naveo je mitropolit Joanikije i dodao da je „ideal takvog društva je u nama, naučili smo ga od proroka i apostola, a naslijedili od Svetog Save i Svetog Petra Cetinjskoga“.

Pozvao je i na izmirenje zavađenih naroda u svijetu i rekao da je Gospod pozvao „sve hrišćane da šire mir u svijetu“.

„Nedaleko od nas, nama bliski narodi, jedni po vjeri, drugi po stradanju, međusobno ratuju. Svakodnevno se prolijeva ljudska krv i ratni zločini umnožavaju, djeca ubijaju, na žalost i na sramotu svega svijeta, ali se, od zaraćenih naroda ne čuju pozivi na pregovore i mir, još manje od onih koji ratove planiraju i finansiraju. Sporadični i jedva čujni pozivi na mir djeluju kao glas vapijućeg u pustinji. Tim pozivima mi pridružujemo naš glas za mir, s molitvom Bogu milosti i mira da omekša srca i urazumi čelnike zaraćenih zemalja te da prekinu međusobno krvoproliće da bi što prije postigli mir koji je potreban svima, a najviše njihovim narodima“, kazao je Joanikije.

On je istakao da od „Kosovskog boja na ovamo“, srpski narod na Kosovu i Metohiji „skoro bez prekida i predaha, trpi ubijanja i etnička čišćenja, ali je, uz neizbrojne žrtve i gubitke ostali na svojim ognjištima“.

„Najviše boli što za naš narod, koji je posljednjih decenija pretrpio ubistva i razaranja, paljenje svetinja, uništavanje grobova i kulturnih dobara, nema pravde ni razumijevanja u takozvanoj međunarodnoj zajednici, dok prištinske vlasti, koje rečena nedjela učiniše i čine, zapadne zemlje preporučuju za Savjet Evrope i ostale međunarodne institucije“, poručio je mitropolit Joanikije.

Dodao je da je danas „Kosovo grdno sudilište“.

„Nad njim se u naše dane svršila tajna bezakonja. Na njemu je pogaženo međunarodno pravo, što ne može proći bez teških posljedica u svijetu. Međutim, mi pravoslavni hrišćani se ne uzdamo u čovjeka nego u Boga i njegovu pravdu. Nadamo se da će Gospod koji uvijek pravedno sudi uslišiti vapaje i molitve naše stradalne braće i sestara sa Kosova i Metohije, da će im dati sigurnost i mir, i bogato ih nagraditi za odanost našim svetinjama i za istrajnost na krstonosnom putu Hristovom“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije